www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Imaginea scenica


Guest mazdrunka
 Share

Recommended Posts

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest mazdrunka

:) mda... pe langa discutiile inutile legate de lesko, e bine ca se vorbeste de acest subiect... numai ca... ar fi mai bine... fara discutii contradictorii...

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

ca o simpla obsevatie: ascult si io rammstein da nu consider k ce fac ei e tocmai muzica...

in al doilea rand, u2 se prezinta destul de simplu pe scena. si fac muzica. ti'ai dat cu firma'n cap

si nu am de gand sa ma mai bag in alte discutii

 

u2 se prezinta simplu pe scena..o fi.. (depinde ce intelegi prin simplu, eu am vazut un concert u2 de curand in care bono lua o tipa din public, se asezau pe podea, ii canta la ureche with or without you etc era un intreg moment :) )... DAR :) u2 - ca si alte trupe - are o imagine, mici chestii caracteristice (cum zicea need_weed - ochelarii, the thingie on edge's head ) care n-au legatura cu muzica.

so i think need_weed has a point.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

... păi după cum zicea şi moisoiu cu o pagină mai "devreme", imaginea poate să contribuie la show-ul propriu-zis, cum făceau Pink Floyd pe The Wall (sau.. ahem, pe Pulse), dar totuşi aici trebe impusă o limită a decenţei (ok, ăsta e doar punctul meu de vedere, nu săriţi). Nu văd nimic interesant în faptul că nuştiucare vocalist cântă fără tricou pe el (insert names here), deşi dacă îmi place mult muzica n-o să îmi pese. Plus că Plant se îmbrăca super gay prin '70 şi ceva, total în contrast cu muzica făcută de Led Zep. Deşi la un concert rock nu e prea "cool", îmi place să văd nişte oameni cântând la costum, fiindcă arată un oarecare respect faţă de public.

 

a, şi încă ceva... n-am văzut niciodată The Wall cum îl interpretau ei la începutul anilor '80 (doar câteva poze, de acolo vorbesc de costumaţia lor), doar l-am ascultat şi mi-a plăcut la fel de mult. PF au pus mare accent pe imagine, dar pot să bag mâna în foc că sunt genul de trupă care ar fi cântat la fel de bine şi fără tonele de instalaţii de lumini şi ce alte scule mai aveau ei.

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

bine spus spyked88 , pai instalatiile alea veneau ca bonus pt muzica lor.. cum spuneau rolling stones magazine "total space rock " :) , si nu numai pe pulse faceau show.. cu lumini , devenise un fel de trademark

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Ştefan cel Mare a fost de fapt cam mic... :)

 

Am spus asta pentru a face o mică analogie cu imaginea din muzică. Enescu nu cred că a fost cine ştie ce fotomodel, deşi a făcut muzică (aici vreau să spun că mai depinde un pic şi de genul cântat, nu poţi generaliza). Imaginea nu contează absolut deloc atunci când asculţi muzica (fără a o vedea... sau poate că muzica îţi poate crea o imagine auditivă sau vizuală doar prin ea însăşi). Sau hai să o luăm pe dos, dacă l-aş fi văzut pe Ozzy înainte să îl aud nu mi-ar fi plăcut deloc Black Sabbath, aşa pot să spun că îmi plac mult.

 

În concluzie aş spune că nu e nici albă nici neagră.

Link to comment
Share on other sites

Conteaza foarte mult ca toti sa aiba prezenta scenica. Mobilitatea in concerte e data de lungimea cablurilor si dimensiunea salii unde vrei sa faci balet. Daca vocalul face 80% din formatie asta inseamna ca toti ceilalti membri reprezinta prea putin ca sa mai faca ceva oricat s-ar chinui ei. Vestimentatia conteaza in sensul ca trebuie sa vii imbracat sau nu. Acuma depinde si pe ce scena canti. Eu unul m-am saturat de trupe care la concerte vin imbracate in tricouri negre cu numele lor pe tricou.

Link to comment
Share on other sites

Guest Magnitude

Bun deci dupa unii nu conteaza imaginea scenica..am citit mai sus, imaginativo pe Tarja Turunen in haine de casa sau shortz.Pana si chitarile apar alcumva pe scena , personalizate , nu?

Link to comment
Share on other sites

Eu unul m-am saturat de trupe care la concerte vin imbracate in tricouri negre cu numele lor pe tricou.

just call it platonic advertising..

word: uneori chiar exista riscul sa te intrebi in mijlocul concertului cine e pe scena (been there)

 

and some cheap readin' ..deci daca pana acum nu v-ati gasit inner-selfu' si prietenul imaginar e prematur sa va ocupati de sunet si de imagine, or so they say..

features (din manual si seminarii, desigur):

How to know yourself deeply so that your image is a natural reflection of Who You Are inside

How to have your outward expression match your inner passion

How to have your live performance leave people touched and moved

How to cultivate your inner Rockstar passion

The traits of ultra-successful Rockstars, and what that means to you

 

deep and arcane, huh? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

and some cheap readin' ..deci daca pana acum nu v-ati gasit inner-selfu' si prietenul imaginar e prematur sa va ocupati de sunet si de imagine, or so they say..

 

da. deci ce-am inteles eu este ca poti sa fii rockstar chiar si la burger king. which actually fits me greatly, pentru ca dupa ce pic bacu si ratez admiterea, asta si am de gand sa fac. sa ma angajez la mec. in sfarsit vesti bune.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest cervidee

Parerea mea de necunoscator este ca nu trebuie sa te iei prea in serios in momentul in care te urci pe scena(ma refer la atitudine). Cred ca daca ai atitudinea potrivita, poti canta si in pijama. Eu unul daca as avea trupa, as canta in pantaloni de pijama.. comod, uncool si "original" sper (Luciana spunea ca a disparut originalitatea), lasand sunetul si miscarile sa faca totul. Ca solist vocal este mai greu.. cred ca aici s-au cam epuizat ideile.. mastile de gaze nu merg, ochelarii de soare sunt discutabili.. "blugi" poarta toata lumea, hainele de piele sunt cam lame, deloc obscure sau "suparate".. concluzia mea este ca atitudinea face haina sa arate bine. Desigur, este parerea unui visator... :)

 

Sunt de acord cu tine. Conteaza sa te simti bine in pielea ta si sa ai atitudine. :( Si da... treaba cu originalitatea e relativa :), trebuie un strop de inventivitate...:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

u2 se prezinta simplu pe scena..o fi.. (depinde ce intelegi prin simplu, eu am vazut un concert u2 de curand in care bono lua o tipa din public, se asezau pe podea, ii canta la ureche with or without you etc era un intreg moment :) )... DAR :) u2 - ca si alte trupe - are o imagine, mici chestii caracteristice (cum zicea need_weed - ochelarii, the thingie on edge's head ) care n-au legatura cu muzica.

so i think need_weed has a point.

 

Foarte adevarat. Unii pot sa promoveze o imagine de "caterincari" si poate muzica lor se intelege altfel, altii pot sa promoveze o imagine de serious tough doods si sa fie inteleasa altfel muzica lor. Conteaza si imaginea scenica. + efectele, luminile, dansul solistului sau a celor din trupa, smecheriile care le fac, cum se adreseaza publicului, cum ii antreneaza in melodiile lor, etc etc. Vezi artisti mari, gen U2, Coldplay, Kylie Minogue, Robbie Williams(DVD-ul Live At Knebworth spune multe, il recomand cu mana pe inima tuturor celor care gusta muzica adevarata, celor care il admira pe Williams sau celor care il urasc complet:D),Morrissey, nu mai vorbim de Queen sau alti clasici. One thing : atmosfera, sau feeling. Take it as you like. Poate sunt 101% gresit in tot ce am zis, dar e un forum si mi-am exprimat opinia :) mersi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest W:W:JigSaw

Incearka sa ai de fiecare data ...CATE O NOU IDEE si ceea ce-tzi trece prin minte(ma refer la haine)...pune pe hartie...si apoi imbunatateste mai inkolo !!Parerea mea , again!! :) Fii tu insuti si o sa fie Okey...e adevarat ce a zis Geiger...dar trebuie sa mai existe o sansa nu? :) Zic si eu...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest LETHAL X

Un vocal pe scena trebuie sa exprime vointa trupei! Cum a sunat asta... :)

Nu are reguli sau nu ar trebui sa aiba, ar trebui sa se imbrace asa cum vrea el bineinteles in linie cu trupa pe care o reprezinta sa inteleaga ca are poate cea mai mare responsabilitate in schimbul de stari dintre crowd si trupa si sa nu faca din asta un atu personal ptr. ca este parte integranta a unei echipe pe care el o reprezinta, nu e neaparata nevoie sa o si conduca. Sa stie sa fie un lider atunci cand este cu adevarat necesar nu pentru a-si satisface propriile dorinte.

Intrebarea aia ultima..chiar nu am inteles-o...adica mi se pare o intrebare anapoda..ptr. ca raspunsul este super simplu: daca stie ce face si o face bine da bine, daca nu, nu. Nu vad nimic special in asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

Intrebarea aia ultima..chiar nu am inteles-o...adica mi se pare o intrebare anapoda..ptr. ca raspunsul este super simplu: daca stie ce face si o face bine da bine, daca nu, nu. Nu vad nimic special in asta.

 

Da, sunt de acord cu tine. Intrebarea aia am pus-o acum un an de zile... eram si eu mai mica... :)

Aveam de gand sa fac ceva si nu eram hotarata ... si intrebam pe oricine.. :)

Link to comment
Share on other sites

deci atzi ajuns la concluzia ca e f importanta si imaginea(adika showul de-a intregul si tot ce tzine de visual-lumini,"costume" bla bla). haidetzi,alt thread :)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.