www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Robotul Care Canta La Vioara


Cosu
 Share

Recommended Posts

cretini...

 

revino-ti ma copile.

si ontopic:mi se pare o realizare tehnica de exceptie.si ca sa va "refreshuiesc" putin memoria v-as aminti de celebru Data ,personaj in Star Trek despre care multi stiti ca era "violonist" si avea adevarate drame considerand ca desi poate reproduce perfect orice bucata muzicala ,ii lipseste atingerea unui om.

asa ca remarci precum asta de mai sus sunt la randul lor cretine,cei de la toyota nu cred ca au alta pretentie decat aceea ca au realizat "a state of art robot" si nu ca l-au apucat pe dzeu de un picior si au terminat cu violonistii,plus ca scrie f clar in comunicatul reuters ca planuiesc extinderea gamei de pricepere a robotului si la domenii mai nemuzicale,asta fiind o pura demonstratie de coordonarii posibil de atins cu tehnologie de varf :)

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca e un omulet bagat inauntru :)

 

Am vazut, cu mult timp in urma (5 ani?) ceva care mi s-a parut oarecum mai spectaculos. Un robot care cinta la pian, citind partitura. Deci avea integrata si partea de citire si interpretare a partiturii, si cea de transformare a informatiei muzicale in miscari ale degetelor. Si cinta f bine ! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mishu13

Intr-adevar, o dezvoltare spectaculoasa tehnologiei. Prima oara trebuie sa recunosc si eu ca am suspectat ca e un omulet bagat inauntru, dar dupa m-am convins ca practic se realizeaza prin contacte.

Oricum, I'm still waiting for the first robot guitar player :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mi_sa_rupt_miu

bre orchestra aia de coarde o fii ea smekera dar nu poate sa tina palm mute:P deci degeaba!

Edited by mi_sa_rupt_miu
Link to comment
Share on other sites

Alt robot, de data asta de la Honda :)

http://www.plugin.ro/articol/WWW/1688/ASIM...roape-de-oameni

azi spun uite un robot care sa te ajute, iar maine o sa spuna da-te la o parte ca robotul lucreaza mai bine ca tine. o sa ne inlocuiasca robotii de tot pana la urma :)

 

Pai io nu vad nimic rau in asta. Atunci noi o sa stam cu ^ in sus avand timp sa ne gandim si sa rezolvam toate problemele si intrebarile care framanta omenirea... :(:)

Link to comment
Share on other sites

Pai io nu vad nimic rau in asta. Atunci noi o sa stam cu ^ in sus avand timp sa ne gandim si sa rezolvam toate problemele si intrebarile care framanta omenirea... :(:)

 

si crezi ca te plateste cineva sa stai si sa reflectezi? :) ca pana la urma asta e problama, angajeazi roboti si dai afara oameni :)

Link to comment
Share on other sites

si crezi ca te plateste cineva sa stai si sa reflectezi? :) ca pana la urma asta e problama, angajeazi roboti si dai afara oameni :(

 

Hm... vad ca nu prea ne'ntelegem...Era un fel de gluma care pana la urma poate devenii serioasa (io n'as vrea). Da' acuma serios; daca in n'shpe mii de anii robotii vor face orice lucru; oamenilor (daca vor mai fi) ce le'ar mai ramane de facut decat sa manance sa se inmulteasca sa gandeasca si sa ia decizii? :) asta in speranta ca nu o vor face tot robotii in locul nostru. :)

Io zic sa incerci (macar) sa fi mai deschis la minte ca parerea asta a ta: "angajeazi roboti si dai afara oameni B)" imi aduce aminte de "secera si ciocan"...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.