www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Andrei Cristian

Salut Alex (sau George)! Vad ca mergi si spre chitare clasice si spre acustice... trebuie sa te hotarasti. Daca vei avea de gand sa abordezi muzica mai variata, atunci ti-as sugera sa-ti iei o acustica... Am tendinta sa cred ca un instrument nou la care nu s-a cantat e mult mai bun decat unul vechi la care nu s-a cantat. Si in general orice nu folosesti, in timp, se face varza. N-am prea avut ocazia sa cant pe Hora decat pe stilul de clasica "Laura". E placuta dar fiind cu corzi de nylon... pierzi putin din distractie daca vrei sa canti pe acorduri. Ce chitara cumperi e alegerea ta in totalitate, dar dintre cele pe care le-ai enumerat tu, Aria aceea suna mai promitator... cel putin pentru mine. Fii atent totusi la stilul de chitara, conteaza enorm de mult daca-ti iei clasica sau acustica... Daca ai intentia ca vreodata sa treci pe electrica... ti-as sugera acustica. In cazul asta poti lua Hora 12204-CTW de care ai zis. (http://www.muzikia.r...-6C-W12204-CTW/) Instrumentele cu cutie de rezonanta sunt facute din placaj de furnir de obicei... nici eu nu stiu care-i faza si sper sa ne explice cineva :) Hora asta de care spui e facuta cu tei ceea ce e bine pentru ca teiul e un lemn bunicel din care sa faci instrumente. Succes cu alegerea ta si sper ca n-am omis nimic. Daca mai ai vreo intrebare, nu ezita. Salut!

Edited by Andrei Cristian
Link to comment
Share on other sites

Guest newbie/noobie

Pote nu ar trebui sa pun chiar aici, ci la topicul ce chitara sa imi iau, dar o pun aici ca am mai multe intrebari. Am o hora veche de prin 70 si ceva cu corzile mult prea inalte si grifu curbat de pe la fretu 4-5, in sus. Ma gandesc sa-mi iau o chitara noua. Am mai vorbit cu un prieten din strainatate care face chitara de vreo 2 ani (eu fac de 3 luni) si mi-a zis ca are hora western reghin guitar 12204 maro. El zice ca este multumit de ea ca i-a coborat destul de mult corzile. Am fost la un 2 magazine de la mine din oras de muzica si am gasit la unul din ele o aria cu 380 de lei sau undeva pe acolo era pretul si la altul stiu ca are hora, insa momentan nu are pe stoc si comanda le vine abia in 1-2 saptamani. Intre timp ma tot gandesc ce sa-mi iau. Am gasit o chitara Hora Western 12204-CTW care imi place :D Din pacate n-am gasit preturi pe net desi am cautat. Am vazut pe lista lor ca au 2 tipuri: Standard si Student Western, fiecare avand versiuni dinastea cutaway. Intrebarea mea este: Care credeti ca este cea mai buna, student sau standard? Si care este diferenta intre ele, am vazut ca la lemn e o diferenta,una fiind din placaj si cealalta din nu mai stiu eu ce,(da nu toate sunt din placaj facute? ) insa nu stiu care este mai buna si de ce? Si inca ceva am inteles de la acel amic ca coboratu corzilor (daca o sa am nevoie) el a dat vreo 50 de lei acuma 1-2 ani,. ar se merita sa-mi iau hora si apoi sa cobor corzile? Sau ies mai ieftin cu una aria sau o alta chitara ieftina pe care mi-o recomandati.La magin mi-au zis ca au chitari hora de pe la 200 de lei in sus, acuma nu stiu cat este de buna versiunea cutaway ca n-am gasit preturi pe net (probabil 350 de lei).

 

Salut!

Ca o sugestie din partea unui incepator ..am avut si eu o Hora imprumutata...pana si eu mi-am dat seama ca suna ca naiba...prin urmare m-am gandit sa achizionez una...si datorita bugetului mai redus..m-am ales cu o Aria AW 15...si spre surprinderea mea..desi m-am documentat destul de mult , e chiar foarte ok. Actiunea corzilor e destul de joasa, cel putin eu venind de la acea Hora asa s-a dovedit. Prin urmare ca sugestie : Aria nu e o chitara rea., ba cred eu ca e muult mai buna ca o Hora. Asta din experienta proprie. Acu daca apuci sa mergi in magazin ia si te "joaca" un pic si cu una si cu cealalta si observa diferenta.Oricum pentru incepator mie Aria mi se pare foarte ok.

Salutari si numa cantari de bine! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest alexgeo008

Multumesc de pareri si mai astept mai multe. Nici nu ma gandesc sa-mi iau clasica- n-am mai cantat niciodata pe corzi de naylon si corzile de metal imi plac mai mult, mai ales daca ziceti ca e mai buna acustica pt acorduri. Multumesc de link si astept mai multe pareri. Si inca ceva daca imi iau hra ma gandescca daca o sa am actiune un pic prea mare vorbesc cu mesteru de chitari sa mi-o coboare ca daca nu ma-nsel el era mesteru cu care am vorbit la magazin cand m-am interesat la mine in oras la dayton din Deva. (ca mi-a zis ca se lasa cat vreau, de la un prieten am inteles ca l-a costat acuma 1-2 ani vreo 50 de lei)

 

Am atasat doua poze cu actiunea la fretul 1 si una la fretul 12 sa va faceti o idee cum le am acum, scuze pt proasta calitate a imaginii.

post-15967-0-03537600-1294600853_thumb.jpg

post-15967-0-36869200-1294600861_thumb.jpg

Edited by alexgeo008
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Nu stiu cat de mari vor fi problemele tale in legatura cu actiunea dar sper sa te descurci. In general, o chitara ar trebui sa-ti vina setata cat de cat corect, fara fretbuzz si alte prostii... Nu pot garanta asta dar daca spui ca stii un mester p-acolo e foarte bine. Eu, in cacatul asta de oras, n-am nimic. Nici macar un amarat de magazin de instrumente... In orice caz, fii foarte calm; acordeaza incet si atent; si nu exagera. Cand muncesti la ceva pana nu mai e distractiv, ia o pauza. Cam atat... Succes in continuare si mai ales spor la invatat! Ne auzim...

Link to comment
Share on other sites

Guest alexgeo008

Ok. Chitara asta e de prin 70 si nu numai ca are actiunea inalta dar si grifu curbat in sus de pe la fretu 4-5 si de aia vreau sa-mi iau alta buna.Plus ca nu-mi ies bareurile pe ea deloc, desi de 2 luni tot incerc si pe a mea nu-mi ies, dar pe altele da. Tipu mi-a zis ca daca e clasica si are grfu stramb pot s-o arunc. El n-a vazut chitara, dar i-am zis eu problema.

Edited by alexgeo008
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Nu stiu sigur daca e direct buna de aruncat, dar stiu ca cele clasice create special pentru corzi de nylon nu au Truss Rod aceasta fiind o bara metalica inserata in grif pe care o poti determina sa-ti indoaie griful (spre exterior sau interior), si cu care poti scapa de fretbuzz (in cazul in care il ai).Spun ca nu stiu sigur pentru ca vazusem un video cu un nene care se pricepea la scule de genul asta si arata (pe un bas, care, intotdeauna are truss rod) cum poti sa-ti indrepti griful. De exemplu folosise un instrument de masura metalic perfect drept pe care il fixase pe tastiera si pe spatele ei un material care sa nu zgarie vopseaua si a aplicat presiune cu o menghina. In orice caz... ideea pe care ai avut-o cu instrumentul nou e foarte buna si chiar imi pare cea mai buna. Am avut si eu o Hora veche si prima data cand mi-a venit ideea sa cant, i-am pus corzi noi, si se dezacorda imediat... am mai spus ca un instrument vechi necantat e, practic, mult mai slab decat unul nou. Daca ai avea bani de bagat in Hora ta, atunci e foarte posibil ca in timp sa fie nevoie sa-i mai schimbi cate ceva (ma gandesc in primul rand la cheitele de acordare). Cam asta e. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Salutare !

 

Mi-am facut azi o tentativa de pedalboard, destul de decenta spun eu.

 

M-ar interesa de unde pot cumpara niste velcro (arici) pentru a atasa pe pedalboard si pe pedale.

 

Mi-ar trebui destul de mult asa, daca ar fi si pe marimi, cum ar fi latime si lungime ar fi si mai ok.

 

Un link la un produs online ar fi bine venit.

 

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Salutare !

 

Mi-am facut azi o tentativa de pedalboard, destul de decenta spun eu.

 

M-ar interesa de unde pot cumpara niste velcro (arici) pentru a atasa pe pedalboard si pe pedale.

 

Mi-ar trebui destul de mult asa, daca ar fi si pe marimi, cum ar fi latime si lungime ar fi si mai ok.

 

Un link la un produs online ar fi bine venit.

 

Mersi.

 

Am gasit pe forum la userul Apocalipsa.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca s-a mai discutat de acest aspect.Vreau sa imi cumpar un les paul pe la sfarsitul primaverii,si ca prima obtiune am luat VIntage V100.O alegere destul de buna as zice,tinand cont de specificatii si comparand-o cu competitorul mai scump de la epiphone(pe care am cantat si nu prea mi-a placut).Acum,dintre cei care au probat sau au V100,imi puteti spune si mie cum sunt finisajele(vorbim de v100 STANDARD,nu de seria ICON)?Nu ca ar fi un criteriu care sa imi schimbe radical parerea,insa se vehiculeaza pe diverse site-uri ca ar sta foarte prost la capitolul asta.

 

Stiu ca cel mai bun mod de a ma convinge este sa probez,dar cum sunt din Giurgiu si nu am drumuri prea des prin capitala(sau daca vin,vin duminica cand este inchis la M&C).Cand voi avea toti banii ma voi duce sa vad ce si cum...pana atunci.."studiez piata":lol:.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Diferența dintre Standard și Icon este cã prima are finisaj lucios, iar Icon-ul satinat, mat. Din punct de vedere al calitãții nu mi s-a pãrut cã diferã.

 

Ca finisaj, ambele sunt sub Epiphone Standard, ca sunet, însã, Vintage-ul câștigã.

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare legata de amplificator

vreau sa cant soad , scars on broadway etc ( am un kustom hv30 ) , si la formatiile astea la setari spune mereu presence: 8-9.....chestia aiurea e ca amp meu nu are presence .......ce as putea sa fac ca sa scot un sunet apropiat ? exista vreun efect ce seamana cu presence ...sau sa fac altfel setarile ?

din cate m-am interesat presence e intr-un fel opusul la middle ( nu stiu sigur daca e asa , cel putin asa scria pe un forum ) ,ca atunci cand ai presence 10 e ca si cum ai avea middle 0 ...e asa ?

multumesc aniticipat

 

EDIT : inca o intrebare :D : intre corzile GHS si Ernie Ball care sunt mai bune ?

Edited by mike56
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Salut!

 

Din ce am gasit asta e cam cel mai important lucru... desi imi e greut sa inteleg... mie. http://en.wikipedia....(amplification)

Din cate am inteles... conceptul asta de "presence" are rolul de a micsora feedback-ul pe care il dau inaltele atunci cand rezoneaza chitara, nemodificand joasele si mediile.

Poti vedea modificarile de sunet pe care le aduce, aici:

Pedala din prezentarea pe care ti-am dat-o o gasesti si pe Esound.ro si e chiar asta: http://www.esound.ro...nger,p-666.html

Eu, personal, nu simt nici o diferenta intre presence si medii, dar eu nu am urechea antrenata la medii prea bine pentru ca pe amplificator imi setez ca taranu': joasele la maxim si inaltele la fel si mediile oprite. Oricum... sper sa te ajute. Salut!

Edited by Andrei Cristian
Link to comment
Share on other sites

la formatiile astea la setari spune mereu presence: 8-9

Cine "spune"?

 

ca atunci cand ai presence 10 e ca si cum ai avea middle 0 ...e asa ?

Nu. La amplificatoarele pe lampã Presence de obicei controleazã o buclã de reacție negativã. Efectul e creșterea nivelului înaltelor (și distorsiunii din finale) cu controlul setat spre maxim. La alte amplificatoare și simulãri efectul e similar deși poate fi obținut pe alte cãi. Detalii: http://billmaudio.com/wp/?page_id=72

 

intre corzile GHS si Ernie Ball care sunt mai bune ?

Între roșu și albastru care e culoarea cea mai bunã?

Link to comment
Share on other sites

nu stiti vreo melodie blues sa fie cat de cat usoara si sa se poata invata daca se poate si un tutorial de pe youtube

 

 

http://www.guitarjamz.com/members/

este un site bun pt blues

iti faci un cont ( e free )

si o sa [primesti pe mail zilnic cate un email cu cate un video care contine cate o lectie de blues ( are mai multe cantece)

in primele zile parca da ceva cu acoduri , nu mai stiu sigur , dar cam a3a zi da videos cu lectii de blues

Link to comment
Share on other sites

Guest SlimShady

Salut. Am o chitara acustica si s-a rupt Coarda E-1(aia subtire) vreau sa imi iau un set de corzi. Vreau sa stiu daca la chitarile acustice corzile difera...adica daca sunt pe marimi ceva. Ms anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Da, sunt pe marimi. De obicei marimea recomandata e scrisa in manualul chitarei. Daca nu gasesti ce marime erau, cumpara de care gasesti. Daca iti apare freetbuzz dupa ce le schimbi, va trebui sa umbli oleaca la truss rod. Corzile de electrica merg foarte bine pe acustica, asa ca ai de unde alege.

Link to comment
Share on other sites

Guest MarioTm

mutlumesc mult tinky si mike56. melodia de la tinky deja am invatat-o mai trebuie doar sa finisez unele chestii. si acolo la guitarjam primesti in fiecare zi mailuri cu tutoriale sau ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest SlimShady

Chitara mea cred ca foloseste Extra Light sau asa ceva din cate am citit pe net...daca chitara este noua si vreau sa schimb o coarda trebuie sa le schimb neaparat pe toate ?Si ce parere aveti de Tenson sau Alice sunt bune ?? Recomandati ceva mai bun. Ms anticipat.Stima.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Alice sunt chinezesti... nu stiu ce parere ai despre ele. Nu pot spune ca am cantat vreodata pe un set Alice. Tenson am tot avut la acustica. Sunt ok cele de acustica. D'Addario am acum pe electrica si sunt foarte bune. Le am din stoc de cand mi-am luat chitara acum cam o luna. Nu le-am schimbat si suna foarte bine. Si chitara e posibil sa fi stat pe stoc o vreme...

Link to comment
Share on other sites

Guest malakian

Care corzi credeti ca sunt mai bune Tensson,Alice sau Daddario ?

 

Ai grija ca D'addario se rup destul de usor. Incearca Ernie Ball, sunt destul de bune, mai rezistente (parerea mea) si costa cam cat un set de D'addario (30-40 ron). De Alice nu am auzit, iar de Tenson nu stiu ce sa iti zic ca nu am folosit niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Ai grija ca D'addario se rup destul de usor. Incearca Ernie Ball, sunt destul de bune, mai rezistente (parerea mea) si costa cam cat un set de D'addario (30-40 ron). De Alice nu am auzit, iar de Tenson nu stiu ce sa iti zic ca nu am folosit niciodata.

 

Eu inainte am avut pe un Squier Bullet strat corzi D”addario, si pot spune ca am fost foarte multumit de ele, nu sau rupt, sau chestii de genul.

Apoi a venit momentul sa schimb corzile, si cum la mine in oras (sighisoara), se gasesc doar Alice si Hora, am optat pentru Alice (mai bune decat hora), si dupa ce le-am pus pe chitara, am acordat chitara, am dat sa cant pe distors, si dezastru frate, nimic nu mai suna ca inainte, am tot umblat la EQ la amp, nimic mai, nici nu imi mai venea sa cant la chitara, asa de prost sunau...

 

Eu unul as opta pentru D”addario, mie unul mi-au placut :)

 

Oricum e chestie de gust, si trial and error :)

 

Sper ca te-am ajutat.

Link to comment
Share on other sites

pana sa aflu de corzi.ro mi-am luat corzile astea de la senia http://www.senia.ro/skinny-top-heavy-bottom-corzi-chitara-acustica-ernie-ball-22742-3 .....si acum cand ma uitam pe net la accesorii am vazut ca scrie "corzi chitara acustica" ?! ...e greseala la ei ?sau mi-am pus corzi de acustica la chitara electrica :| ...cand am fost la ei am cerut corzi electrica.....sau pot fi puse si la acustica si la electrica ?

multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Guest malakian

pana sa aflu de corzi.ro mi-am luat corzile astea de la senia http://www.senia.ro/...ie-ball-22742-3 .....si acum cand ma uitam pe net la accesorii am vazut ca scrie "corzi chitara acustica" ?! ...e greseala la ei ?sau mi-am pus corzi de acustica la chitara electrica :| ...cand am fost la ei am cerut corzi electrica.....sau pot fi puse si la acustica si la electrica ?

multumesc anticipat

 

1. Sunt de electrica.

2. Din cate stiu eu, nu e recomandat sa pui corzi de acustica la electrica si nici invers. :P

Edited by malakian
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Sunt folosibile si intre tipuri de chitara... Tot chitara cu sase corzi si tot pe acelasi principiu functioneaza. Ideea e ca unele sunt facute special pentru acustica sau electrica, ceea ce inseamna ca sunt facute anumite teste specifice pe ele din care sa inteleaga si baietii care le produc cum ar trebui sa le imbunatateasca in asa fel incat sa-ti redea calitate cat mai buna pe tipul respectiv de chitara. Ernie Ball Skinny Top Heavy Bottom alea din link-ul tau le-am vazut, in general, pe electrice, dar... e cum vrei tu. Totusi sunt pentru electrica.

Edited by Andrei Cristian
Link to comment
Share on other sites

Guest MissMelss

 Buna .. cred ca am sa pun cea mai stupida intrebare, dar voi va pricepeti cel mai bine. I

 

eri mi`am luat chitara si am am zgranganit la ea toata ziua, am invatat acordurile de baza..am repetat ..le`am legat...si chiar imi place cu adevarat aceasta pasiune. Da stiu , cu rabdare si mult exercitiu pot sa evoluez, dar problema e ca dupa ziua de ieri , ma dor degetele mainii stangi extrem de tare , si acum tastez doar cu mana dreapta :) e o chestie de obisnuinta sunt convinsa, dar cat dureaza asta? pt ca vreau sa maa apuc de treaba si nu pot :( 

 

 

 

 

Multumesc. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.