www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Gady_paul

Am obdervat o problema la chitara mea: Fretul 1 este uzat in dreptul coardei Mi (subtire) si fretul 2 este uzat in dreptul coardelor Sol si Si. Nu e atat de uzat incat falseaza, dar se vede, si ma gandesc ca in ritmul acesta, in cateva luni va trebui sa schimb freturile (tinand cont ca am chitara de o luna). ar trebui sa-mi fac griji?

Link to comment
Share on other sites

Guest scimitar

chitara era noua cand ai luat-o? si la mine sunt tocite un pic freturile pe linia corzilor, mai mult sau mai putin, dar nu a fost noua. Cand ajungi sa nu mai ai freturi, postezi o poza pe forum. Pana atunci pune mana si exerseaza :))

Link to comment
Share on other sites

Guest oth94

am achizitionat de curand o chitara acustica, Delson.Am observat ca in general o chitara are ori corzi de plastic ori de otel sau nu stiu exact de ce sunt celelalte.A mea are 3 de un fel 3 de un fel.E bine asa?Sau trebuie sa cumpar alte corzi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

E bine. E o chitara clasica si ai grija sa pui corzi la fel (adica sa nu ii pui toate corzile metalice), ca se strica.

Link to comment
Share on other sites

Guest alex21

o chestie trebuie sa mai intreb si eu, ce inseamna carbage ??de cand am invatat sa cant nu am auzit de termenul asta...acum am ramas..stupefiat cand mi-a zis un prieten, tehnica e folosita in mai mult de kirk??

Link to comment
Share on other sites

Cred ca s-a mai postat intrebarea asta de multe ori, dar totusi o pun, in speranta ca se mai raspune la ea. Ok, mi-am luat o acustica, ce fac prima si prima data? De unde incep? Ma frustreaza ca nu pot sa schimb acordurile repede, sunt niste exercitii pentru dexteritate? Or I don't know, ceva care sa ma ajute sa trec mai repede de la un acord la altul, fara sa fac pauze pentru a-mi pozitiona degetele.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mihai.
Cred ca s-a mai postat intrebarea asta de multe ori, dar totusi o pun, in speranta ca se mai raspune la ea. Ok, mi-am luat o acustica, ce fac prima si prima data? De unde incep? Ma frustreaza ca nu pot sa schimb acordurile repede, sunt niste exercitii pentru dexteritate? Or I don't know, ceva care sa ma ajute sa trec mai repede de la un acord la altul, fara sa fac pauze pentru a-mi pozitiona degetele.

 

 

Uita-te peste lectiile lu nenea Justin

 

Si exercitiu pentru schimbat acorduri tot de la el: http://justinguitar.com/en/BC-115-1MinuteChanges.php

 

Practice makes perfect

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Din pacare pentru mine, azi am vazut ca am griful stramb. Am schimbat cam acum o saptamana corzile deoarece mi s-au rupt 2 si am plecat undeva, asa ca am vrut sa fie tensionat. La sugestia cuiva de pe forum, am pus de 11 (pe o chitara hora). Conform comparatiei ochiometrice corzile aveau aceeasi grosime. Am venit ieri acasa si azi am vazut ca e stramb griful. Acum nu stiu ce sa spun, ca e de cand am schimbat corzile, ca e de cand am luat chitara, nu stiu, dar cert e ca e stramb (arcuit spre corzi). Stiu sa il reglez din truss rod, dar daca fac acest lucru isi va reveni, tinand cont de timpul cat a stat indoit?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Buna!

 

Am si eu o problema: aproape de fiecare data cand cant un acord care implica prima coarda imi iese gresit. Adica tot timpul prima coarda suna urat sau vibreaza. Si asta se vede cel mai mult la acordul D. Sfaturi? Multumesc.

Edited by hcv
Link to comment
Share on other sites

Buna!

 

Am si eu o problema: aproape de fiecare data cand cant un acord care implica prima coarda imi iese gresit. Adica tot timpul prima coarda suna urat sau vibreaza. Si asta se vede cel mai mult la acordul D. Sfaturi? Multumesc.

nu asta e si ideea? sa vibreze coarda?

daca voiai sa spui ca bazaie, incearca sa apesi mai tare pe ea.

coarda suna rau si cand o lovesti doar pe ea? sau doar in acord suna rau?

Link to comment
Share on other sites

nu asta e si ideea? sa vibreze coarda?

daca voiai sa spui ca bazaie, incearca sa apesi mai tare pe ea.

coarda suna rau si cand o lovesti doar pe ea? sau doar in acord suna rau?

 

Numai in acord..

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare, e mai mult o curiozitate de fapt.. am observat urmatoarea chestie: chitara mea electrica se aude, unplugged, mult mai tare decat chitara colegului meu de trupa (Hamer copie de Les Paul ciuntita si eu am Epiphone SG G400), eu am corzi noi si el are corzi vechi, sa fie asta sau lemnul are rezonanta mai buna, etc?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest ElvisPresley

Va salut domnilor.Sunt incepator,am gasit un profesor pe net si deja am primit prima lectie.Vreau sa invat pe chitara acustica.Dar sunt cam in ceata pentru ca mi-a spus ca dupa 1 an probabil o sa invat 5 cantecele usoare.In primul an invat,note,digitatie,acordaj si alte chestii.E cam aiurea sa iei o lectie pe saptamana si abia dupa 1 an sa stii si tu cateva cantecele ”usoare”.Ideea este ca nu sunt greu de cap nici de mana.Ce vreau sa va intreb...Asa este procedura?Sau o lungeste ca sa castige cat mai mult.Multam.

Link to comment
Share on other sites

Va salut domnilor.Sunt incepator,am gasit un profesor pe net si deja am primit prima lectie.Vreau sa invat pe chitara acustica.Dar sunt cam in ceata pentru ca mi-a spus ca dupa 1 an probabil o sa invat 5 cantecele usoare.In primul an invat,note,digitatie,acordaj si alte chestii.E cam aiurea sa iei o lectie pe saptamana si abia dupa 1 an sa stii si tu cateva cantecele ”usoare”.Ideea este ca nu sunt greu de cap nici de mana.Ce vreau sa va intreb...Asa este procedura?Sau o lungeste ca sa castige cat mai mult.Multam.

 

Are dreptate totusi. Sa inveti cateva riff-uri usoare poate oricine, pentru a arunca cateva acorduri acolo nu iti trebuiesc decat cateva luni, insa pentru a canta iti trebuiesc ani :). Daca tu crezi ca, totusi, te tine pe loc, poti incerca si cu alt profesor :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Matianu

Salut! Este normal sa nu cant foarte rapid pentru un icnepator nu? Si, cum se face F :) ? Ca e greu de tot si nu pot tine in acelasi timp si cele 2 corzi si degedetele pe corzile 3 si 4 ... :) Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Guest deagle_alin

Salut, stiti cum as putea scapa de feedback-ul corzilor la gain ridicat ? Imi intra in feedback corzile groase in timp ce fac solo-uri pe corzile subtiri si iese un sunet amestecat.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor. Mi-am cumparat o chitara acustica si primul lucru am vrut s-o acordez insa n-am reusit decat sa fac o coarda sa plezneasca, n-am fost atent si am strans prea tare, deh, am luat un set nou si acum parca mi-e frica s-o iau de la capat folosind cine stie ce on-line tunere de pe google. Nici nu stiu pe cine sa intreb, nimeni din jurul meu n-are tangente cu vreun instrument si as vrea sa gasesc pe cineva mai priceput sa o acordeze si sa ma invete si pe mine cum. Sunt din CT, poate are cineva informatii...de orice fel... cat de curand cred ca o sa ma duc inapoi la magazin sa intreb vanzatorul daca poate sa ma ajute.

Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor. Mi-am cumparat o chitara acustica si primul lucru am vrut s-o acordez insa n-am reusit decat sa fac o coarda sa plezneasca, n-am fost atent si am strans prea tare, deh, am luat un set nou si acum parca mi-e frica s-o iau de la capat folosind cine stie ce on-line tunere de pe google. Nici nu stiu pe cine sa intreb, nimeni din jurul meu n-are tangente cu vreun instrument si as vrea sa gasesc pe cineva mai priceput sa o acordeze si sa ma invete si pe mine cum. Sunt din CT, poate are cineva informatii...de orice fel... cat de curand cred ca o sa ma duc inapoi la magazin sa intreb vanzatorul daca poate sa ma ajute.

 

Si mie mi s-a intamplat treaba asta cu MI subtire. Foarte funny... prin primele saptamani de chitara, incercand sa o dezacordez, din greseala am acordat "putin" si atat a fost. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.