www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Si...inca ceva.Acum 2 zile mi-am schimbat coardele(pe toate,pt ca asa am fost sfatuita) si se dezacordeaza foarte repede :( Cu coardele din-nainte nu am avut probleme(le-am tinut 5 luni si nu se dezacordau atat de usor)dar pt ca s-au tocit m-am hotarat sa la schimb si cu astea noi am probleme :( E normal sa se intample asa?Ce ma sfatuiti sa fac?Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Guest alexgeo008

Si...inca ceva.Acum 2 zile mi-am schimbat coardele(pe toate,pt ca asa am fost sfatuita) si se dezacordeaza foarte repede :( Cu coardele din-nainte nu am avut probleme(le-am tinut 5 luni si nu se dezacordau atat de usor)dar pt ca s-au tocit m-am hotarat sa la schimb si cu astea noi am probleme :( E normal sa se intample asa?Ce ma sfatuiti sa fac?Multumesc anticipat

 

Pana ti se intind o sa ti se tot dezacordeze da asa de cateva ori sa le acordezi de cateva ori si dupaia sunt cam intinse si nu se mai dezacordeaza asa usor.

Link to comment
Share on other sites

Guest newbie/noobie

Am si eu o mica intrebare...este normal,ca incepatoare,sa am probleme cu partea de strum?:(

 

Salutare

Aflandu-ma si eu in poziia ta....de incepator...regasesc niste probleme cu strummingu. Am inceput sa invat si sa exersez acorduri fara pana....si am prins cateva , iar acum ca mi-am achizitionat mi se pare un pic dificil sa lovesc toate coardele odata..si mai ales daca mai dau si de jos in sus, dar repetitia cica este mama invataturii...asadar cred ca e normal si totul tine de exercitiu!

So...nu dispera ci doar incearca eu unul asa am de gand si chiar fac!

 

Sarbatori fericite !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

e normal sa ai probleme cu strummingul. eu imi aduc aminte ca vreo 2 luni nu am reusit sa fac upstrum :)). adica nu imi placea cum suna. ceva tip-uri care pe mine cel putin m-au ajutat:

1. relaxati mana pe cat posibil.

2. incepeti nu rar, extrem de rar, pe batai simple.

3. pe mine si pe multi incepatori am vazut ca ii cam incomoda pana. asa ca...fara pana.

4. ca incepator, e mai simplu sa faci downstrum-ul cu degetul mare si upstrum-ul cu indexul. pana te obisnuiesti, apoi faci si cu degetul de la picior daca vrei :D

Link to comment
Share on other sites

Guest newbie/noobie

e normal sa ai probleme cu strummingul. eu imi aduc aminte ca vreo 2 luni nu am reusit sa fac upstrum :)). adica nu imi placea cum suna. ceva tip-uri care pe mine cel putin m-au ajutat:

1. relaxati mana pe cat posibil.

2. incepeti nu rar, extrem de rar, pe batai simple.

3. pe mine si pe multi incepatori am vazut ca ii cam incomoda pana. asa ca...fara pana.

4. ca incepator, e mai simplu sa faci downstrum-ul cu degetul mare si upstrum-ul cu indexul. pana te obisnuiesti, apoi faci si cu degetul de la picior daca vrei :D

 

cu ala de la picior....o sa incerc...cand oi prinde ceva viteza ! :))))

oricum eu m-am apucat de "zdranganit" de vreo 2-3 saptamani abia..am prins eu cateva acorduri...dar...nu ma las!

 

Si ca sa nu fiu off, am o hora imprumutata de la cineva...treaba e ca mie mi se cam pare ca falseaza si mai am parte si de un frett buzz din cand in cand.

La 2 zile de al imprumut am ramas cu gatul chitarii in mana (eu in prealabil nu am observat ca era un pic desprinsa).

De "reparat" am reparat-o cu niste poxipol si cand am pus corzile inapoi am constatat ca buzz-aiau extraordinar de tare..si toate.

Ca solutie i-am pus un bat de chibrit chiar langa nut.

E posibil ca atunci cand am lipit-o sa o fi bushit si mai tare decat era?

 

PS scuze daca nu postez unde trebe....

Link to comment
Share on other sites

E posibil ca atunci cand am lipit-o sa o fi bushit si mai tare decat era?

 

Foarte posibil :)

Lipirea neck-ului de corp e treaba de precizie, e foarte important unghiul sub care se intalnesc.

 

 

Ca solutie i-am pus un bat de chibrit chiar langa nut.

 

Strici intonatia pe corzile libere asa.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest newbie/noobie

Foarte posibil :)

Lipirea neck-ului de corp e treaba de precizie, e foarte important unghiul sub care se intalnesc.

 

 

 

Strici intonatia pe corzile libere asa.

 

 

 

Am incercat sa fac treaba cat mai buna la lipit dar a iesit cum a iesit! La intonatie ce sa zic...deocamdata ma descurc cu ce am ca sa invat cate ceva..oricum sper sa cumpar una a mea ... si pe aia nu o mai strica nimeni!

Multam frumos de raspuns!

 

Pac! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

La o chitara electrica ce componenta influenteaza cum suna? De exemplu daca o chitara ar merge pe blues/rock'n'roll, ce ar trebui sa'i schimb ca sa sune mai "heavy"?

 

LE: Si legat de chitarile pentru stangaci... Eu sunt stangaci, singura anomalie este ca scriu ca mana dreapta. Simt ca am mai mare indemana in mana stanga (sa imi misc degetele). Deci ar merge mai bine o chitara normala sau una pentru stangaci?

Edited by Mihalca Daniel
Link to comment
Share on other sites

ce componenta influenteaza cum suna?

Toate, desigur :) Impact mai mare probabil o au dozele+controalele de ton și volum, apoi volumetria și materialele, apoi corzile ș.a.m.d. Discutabil, pentru cã e greu sã analizezi componentele izolat.

ce ar trebui sa'i schimb ca sa sune mai "heavy"?

Efectele (inclusiv amplificatorul). Majoritatea chitarelor sunt perfect adaptabile la orice gen. Excepții sunt puține, e.g. un Gretsch pt. metal high-gain (pericol de feedback) sau o chitarã cu SH-8 pt. Surf.

PS: yey, mi-am recuperat diacriticele.

Link to comment
Share on other sites

Guest alehandro

Pentru inceput,La multi ani si tot ce va doriti pe noul an pentru membrii rgc si bine v-am gasit!Dupa cum banuiti m-a lovit si pe mine boala asta(o aveam din copilarie,dar s-a manifestat mult mai tarziu,asta e).Pana la o electrica o sa incep cu o acustica,asa ca pentru inceput as vrea sa fac rost daca se poate de niste exercitii de digitatie si tot ce trebuie pana sa descifrez tabulaturi,daca puteti sa ma ajutati,v-as fi recunoscator,multumesc frumos!Am si eu o mica curiozitate in legatura cu NEM,se canta cu un alt acordaj la chitara,caci cu cel normal nu prea iese,multumesc inca o data pentru eventualele raspunsuri!

Link to comment
Share on other sites

sal

cand cumperi o chitara cum te poti asigura ca nu este fake

stiu ca o metoda e sa masori de la nut pana la fret 12 si sa vezi dimesniunea in funcite de model daca corerspunde

o alta sa verifici serial number pe site-ul official al firmei respective

cum mai ma pot asigura ca nu e fake cand o cumpar ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.google.ro...86b5febe4e8ac93

 

Aia care falsifica chitare sa stii ca nu sunt chinezi care fac chestia asta acasa, in timpul liber. Au o intreaga afacere. Distantele pot fi facute la precizie milimetrica, asa ca nici asta nu e un criteriu. Te referi la un model anume de chitara? Vad ca ai mai pus intrebarea si cateva posturi mai in urma.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Guest alexgeo008

Va rog sa ma ajutati ca nu inteleg sa citesc tabul asta. Stiu ca o sa ziceti ca-s prea incepator (11-12 saptamani de cand m-am apucat de chitara) pentru asta, dar vreau macar sa incerc ca este foarte faina melodia :D

Original video:

Tabul il inteleg in mare, dar sunt cateva parti care nu le inteleg :|. Am atasat screenurile cu taburile... in mare sunt chestile alea cu 5/8 sau ma rog slasu ala si bend ala care nu stiu cum se canta.

post-15967-0-87085400-1294004574_thumb.jpg

post-15967-0-09544400-1294004579_thumb.jpg

post-15967-0-33460300-1294004569_thumb.jpg

 

Mersi de ajutor si daca mi-ati recomanda niste melodii foarte faine, dar asa mai pentru incepatori ca mine ar fi super. (am si capo, dar bareurile nu-mi ies ca am o hora din 70 cu grifu usor stramb in sus si corzile foarte inalte :( ).Stiu ca acest cantec nu e usor deloc dar suna foarte fain si l-as incerca sa-l cant. Multumesc mult si o seara buna.

Link to comment
Share on other sites

http://www.thomann.d...g_lp_jun_cw.htm

referiotr de chitara asta

as vrea sa mi-o cumpar prin vara si vreau sa nu cumpar fake ....adica am auzit ca pe la noi se importa si fake-uri ....si as vrea sa o cumpar direct dintr-un magain sa o si vad si sa o "verific"

 

 

 

Uite, citeste aici: http://www.gibson.com/en-us/Lifestyle/Features/CounterfeitGibsons/

Link to comment
Share on other sites

Cum imi dau seama cand gatul chitarii este curbat ?

 

Observi atent.

 

Imi poate spune si mie cineva cum se citeste un serial number ? ( pentru a-mi da seama daca-i copie sau nu ...nu numai chitara mea ci si altele ..si in caz ca vreau alta )

Cine face chitare falsificate este in stare sa scrie si seriaexact ca si la cele originale .

 

Este o mare prostie cu aceste serii ..nu opreste nimic pe un falsificator sa puna serie unde trebuie si cum trebuie .

 

Daca ar fi ceva "secret" acesta odata dezvaluit nu mai reprezinta o garantie .

Doar firma producatoare ar putea sa verifice o chitara sa vada daca este un "fake" cunoscand anumite date nepublicate despre cate o serie ..eventual au si lista de cumparatori garantia si actele chitarei .Altfel nu ai cum sa urmaresti istoria unui instrument.

Ar putea fi unele mici semne "ascunse" dupa care sa vada ca nu este fabricata chitara la firma ,asta in eventualitatea ca copiatorul a folosit "reteta " originala a cate unei serii ( material lemnos,hardware folosit in-tro anumita perioada la o anumita serie etc etc pana la componenta chimica a vopselei.

 

Dar presupun ca numai la chitare foarte scumpe si super pro merita treaba atat copiatorului cat si fabrici originalului.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Salutari tuturor! Sunt nou pe forum si trebuie sa recunosc faptul ca m-am inscris putin din disperare. Pot spune ca am inceput sa cant de vreo 4 ani, insa in toti acesti ani nu am facut decat sa invat sa cant anumite piese folosind tab-urile gasite in diverse locuri. sad.gif

Mi-am facut o oarece idee despre cantat si pot sa fac o compozitie simpluta utilizand powerchord-uri, in general, si combinatii de powerchord-uri cu note libere pe D (pentru ca mi-am acordat chitara in drop D de curand). Am inceput sa simt gustul ideii de compozitie si pot canta avand in minte forma unei anumite game (minora, majora - oricum singurul lucru pe care il constientizez este denumirea). Mi-am propus sa invat notele ca lumea si formarea gamelor pentru a putea scoate prin chitara orice fel de frustrare (anger management rolleyes.gif). Intrebarea pe care o adresez chitaristilor de pe forum este: dupa un anumit punct ajungi sa constientizezi fiecare nota pe care o canti? In sensul in care.. atunci cand canti iti spui in minte daca vrei: c-d-e...? Si o alta problema... mult mai frustranta... neavand un profesor si nefiind foarte interesat de a studia alaturi de unul, ce fel de sistem as putea sa pun in aplicare pentru a invata, sa zicem: notele pe chitara (pe langa clasica: REPETA PANA INVETI, pentru ca lucrurile construite logic nu trebuie sa le indesi in cap) Multumesc frumos! Ne auzim.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Omule, salut! Daca prin NEM te referi la Nothing else Matters(mi-am dat seama dupa ce am cautat pe Wikipedia laugh.gif), atunci: da, se canta cu acodaj standard E. Daca ti se pare ca nu suna bine incearca sa vezi cover-uri de pe youtube si cum le fac baietii acolo. De exemplu:

. Ti l-am dat pe asta pentru ca era primul din lista si pare corect.

Daca tot nu te descurci, atunci da-mi un reply si-ti raspund. Am cantat-o si eu candva si cred ca reusesc sa-ti explic. Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest alexgeo008

Nothing Else matters de la metalica are acordaj standard. Sper sa-ti fie de folos.

Uite aici un tutorial

Edited by alexgeo008
Link to comment
Share on other sites

ma uitam pe youtube la un la chop suey de system of a down si userul spunea ca e il canta in Drop E :| ....am cautat pe net , wiki , prin programde tuning ...dar nu gasesc Drop E :S ...stie cineva tuning-ul la acest drop e?

 

Eu nu stiu cum de nu gasiti voi nimic. Foloseste Google daca vrei sa cauti ceva pe internet. E un motor de cautare.

 

http://en.wikipedia..../Guitar_tunings

 

Oricum, asta se face pe chitara speciala, sunt mari sanse sa iti sune urat daca o acordezi asa.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Guest alexgeo008

Pote nu ar trebui sa pun chiar aici, ci la topicul ce chitara sa imi iau, dar o pun aici ca am mai multe intrebari. Am o hora veche de prin 70 si ceva cu corzile mult prea inalte si grifu curbat de pe la fretu 4-5, in sus. Ma gandesc sa-mi iau o chitara noua. Am mai vorbit cu un prieten din strainatate care face chitara de vreo 2 ani (eu fac de 3 luni) si mi-a zis ca are hora western reghin guitar 12204 maro. El zice ca este multumit de ea ca i-a coborat destul de mult corzile. Am fost la un 2 magazine de la mine din oras de muzica si am gasit la unul din ele o aria cu 380 de lei sau undeva pe acolo era pretul si la altul stiu ca are hora, insa momentan nu are pe stoc si comanda le vine abia in 1-2 saptamani. Intre timp ma tot gandesc ce sa-mi iau. Am gasit o chitara Hora Western 12204-CTW care imi place :D Din pacate n-am gasit preturi pe net desi am cautat. Am vazut pe lista lor ca au 2 tipuri: Standard si Student Western, fiecare avand versiuni dinastea cutaway. Intrebarea mea este: Care credeti ca este cea mai buna, student sau standard? Si care este diferenta intre ele, am vazut ca la lemn e o diferenta,una fiind din placaj si cealalta din nu mai stiu eu ce,(da nu toate sunt din placaj facute? ) insa nu stiu care este mai buna si de ce? Si inca ceva am inteles de la acel amic ca coboratu corzilor (daca o sa am nevoie) el a dat vreo 50 de lei acuma 1-2 ani,. ar se merita sa-mi iau hora si apoi sa cobor corzile? Sau ies mai ieftin cu una aria sau o alta chitara ieftina pe care mi-o recomandati.La magin mi-au zis ca au chitari hora de pe la 200 de lei in sus, acuma nu stiu cat este de buna versiunea cutaway ca n-am gasit preturi pe net (probabil 350 de lei).

Edited by alexgeo008
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.