www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest cristime

multi mi-au zis..." daca nu ai voce nu poti canta nici la chitara" .... si m-au bagat in ceata de tot ...

 

 

L.E : eu vreau sa invat sa cant asa mai mult pentru mine , nu sa fiu profesionist sau mai stiu eu ce .

Edited by cristime
Link to comment
Share on other sites

Guest Mr. THomas

Hello' Guys. Sunt si eu un Padawan in arta zdranganitului, si am niste intrebari care as vrea sa vi le adresez.

 

1). Aveti niste TIPS'uri pentru a facilita trecerea dintr'un acord in altul ? Imi ia cam multe batai sa'l schimb si se aude cam ... najpa :)

 

2). Niste tips'uri pt intretinerea degetelor incepatorilor ? Multe basici la inceput, 'nd the hurt :)

 

3). Si o ultima intrebare. De multe ori ma gasesc izolat de oras, fara acces la un calculator sau internet, si sunt nevoit sa acordez chitara dupa Ureche. Mai da bunul dumnezeu sa am o chitara acordata langa mine si sa iau Mi ul de la ea. Dar daca nu am, aveti un sfat de unde pot sa iau un Mi cat de cat , adevarat ? Dau cu capu de 5 ori in burnal or shit like that ? [Fara mp3 / telefon ca se duce bateria in primele 2 zile, iar ureche muzicala am, cu memoria stau cam prost :)].

 

 

Astept reply'uri. Cheers.

 

// Mr. T out !

Link to comment
Share on other sites

da dar se poate canta rock dar mai greu ca pe electrica si suna si mai naspa :)

in loc sa te chinui cu acustica si rocku mai bine ia-ti un bullet e doar 450 lei :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cristime

neah... mai intai incerc sa invat pe acustica cateva elemente de baza , poate ma duc si la un profesor si dupa poate imi achizitionez si o el-.

Link to comment
Share on other sites

Hello' Guys. Sunt si eu un Padawan in arta zdranganitului, si am niste intrebari care as vrea sa vi le adresez.

 

1). Aveti niste TIPS'uri pentru a facilita trecerea dintr'un acord in altul ? Imi ia cam multe batai sa'l schimb si se aude cam ... najpa :)

 

2). Niste tips'uri pt intretinerea degetelor incepatorilor ? Multe basici la inceput, 'nd the hurt :)

 

3). Si o ultima intrebare. De multe ori ma gasesc izolat de oras, fara acces la un calculator sau internet, si sunt nevoit sa acordez chitara dupa Ureche. Mai da bunul dumnezeu sa am o chitara acordata langa mine si sa iau Mi ul de la ea. Dar daca nu am, aveti un sfat de unde pot sa iau un Mi cat de cat , adevarat ? Dau cu capu de 5 ori in burnal or shit like that ? [Fara mp3 / telefon ca se duce bateria in primele 2 zile, iar ureche muzicala am, cu memoria stau cam prost :) ].

 

 

Astept reply'uri. Cheers.

 

// Mr. T out !

 

1. Practice

2. Incearca sa-ti acordezi chitara in Eb, e mai usor de cantat. gasesti mai multe daca dai un search pe net

Link to comment
Share on other sites

Guest perfect6012

Am ºi eu o întrebare... Acordul G (Sol cred cã este) cum se ține? Cu care degete adicã. Eu am vãzut în douã moduri pe internet, ºi o prietenã m-a sfãtuit în alt mod... :-s Pânã la urmã am rãmas în ceațã.

Link to comment
Share on other sites

Am ºi eu o întrebare... Acordul G (Sol cred cã este) cum se ține? Cu care degete adicã. Eu am vãzut în douã moduri pe internet, ºi o prietenã m-a sfãtuit în alt mod... :-s Pânã la urmã am rãmas în ceațã.

 

 

post-11301-1262064291_thumb.jpg

 

in principiu asta e acordul, eu il folosesc altfel in loc de degetul mic folosesc inelarul, sau daca fac trecerea de la G7 atunci pun degetul mic pe fretul 3 coarda E si restul ramane neschimbat ,in principiu este corect oricum depinde de context ,sper ca ai inteles ceva :)

Link to comment
Share on other sites

Guest nichietheone

am citit in tutorialul de home recording ca e nevoie de un preamp, acum intreb, procesoarele in general au si preamp in circuit ?

Link to comment
Share on other sites

Guest perfect6012
post-11301-1262064291_thumb.jpg

 

in principiu asta e acordul, eu il folosesc altfel in loc de degetul mic folosesc inelarul, sau daca fac trecerea de la G7 atunci pun degetul mic pe fretul 3 coarda E si restul ramane neschimbat ,in principiu este corect oricum depinde de context ,sper ca ai inteles ceva :)

Da, am înțeles... Mulțumesc.  :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Scavenger

Am gasit cateva filme ajutatoare cu ajustari ceva mai putin cunoscute. N-as recomanda sa incercati decat daca stiti cat de cat ce faceti.

 

(Intonation)

 

(Action height)

 

(Truss rod)

 

Acum intrebarea: mi-am comandat recent un Jackson DXMG. Stiu ca cel mai bine e sa testezi chitara in magazin decat sa risti. In afara de o posibila diferenta de tensiuni intre corzi si arcuri si eventual o actiune mai inalta decat ar trebui sa fie, la ce-ar trebui sa ma astept?

 

Apropo, cum se numeste rigla aceea si pe unde as putea s-o gasesc? (ma refer la al doilea video)

 

La multi ani RGC! :)

Link to comment
Share on other sites

Salutari.

Am un Ibanez GRG121 insa m-am saturat sa cant cu ea conectata la calculator.Vreau sa vad intr-adevar ce poate,pentru ca stiu ca poate. Ce amplificator imi recomandati intre Marshall MG10KK Kerry King Guitar Combo ( http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1748 ) si Vox Pathfinder 15R ( http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=715 ) ? Sau altceva mai bun dar pana in 400 de RON ?

Precizez ca m-ar interesa ceva pentru metal.

Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand sa vezi intai ce poate calculatorul. Preamplificator ai? Prin ce boxe monitorizezi? Ce interfata audio ai?

PS: un ampsim software de ultima generatie e garantat sa sune mai bine decat combo-urile alea de jucarie. Insa trebuie sa stii si ce bagi in el si in ce il bagi.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand sa vezi intai ce poate calculatorul. Preamplificator ai? Prin ce boxe monitorizezi? Ce interfata audio ai?

PS: un ampsim software de ultima generatie e garantat sa sune mai bine decat combo-urile alea de jucarie. Insa trebuie sa stii si ce bagi in el si in ce il bagi.

 

Nu am preamp. Sistemul meu e cam shitty,un Watson 5.1 de 40-45 Watts. De aceea as vrea sa-mi cumpar amplificator.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai avea un Porsche stricat ai lua piese de schimb pentru el sau ti-ai lua o Dacie?

Daca sunt implicati alti factori decat sunetul (ex. portabilitatea: e mai greu sa te duci la repetitii cu calculatorul) si asta e solutia ideala atunci da, ia-ti un combo. Insa strange bani pentru ceva serios pentru ca micro-amp-urile astea sunt sub orice critica (am mai explicat de ce).

Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand sa vezi intai ce poate calculatorul. Preamplificator ai? Prin ce boxe monitorizezi? Ce interfata audio ai?

PS: un ampsim software de ultima generatie e garantat sa sune mai bine decat combo-urile alea de jucarie. Insa trebuie sa stii si ce bagi in el si in ce il bagi.

 

Am si eu o curiozitate. De ce e GARANTAT ca un ampsim sa sune mai bine ca un combo gen Vox Pathfinder de exemplu ? Si sa sune mai bine pentru ce ?

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca pe Guitar Rig poti sa-l faci sa sune ca Pathfinder (daca il folosesti in conditiile nominale, i.e. cu preamplificator si un monitor FRFR decent). Invers nu.

N-am sa incep sa enumar acum atuurile si neajunsurile ampsim-urilor digitale, ele trebuiau sa fie evidente deja acum 5 ani. Important e ca odata cu dezvoltarea tehnologiei calitatea acestor simulari creste.

Se intampla insa ca le folosesc mai mult incepatorii, pentru ca sunt "moka". Atata timp cat acesti incepatori nu au cunostinte de tehnica audio si "urechea" formata, e firesc sa sune prost. La fel de firesc e sa dea vina pe software si nu pe propria incompetenta.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca pe Guitar Rig poti sa-l faci sa sune ca Pathfinder (daca il folosesti in conditiile nominale, i.e. cu preamplificator si un monitor FRFR decent). Invers nu.

N-am sa incep sa enumar acum atuurile si neajunsurile ampsim-urilor digitale, ele trebuiau sa fie evidente deja acum 5 ani. Important e ca odata cu dezvoltarea tehnologiei calitatea acestor simulari creste.

Se intampla insa ca le folosesc mai mult incepatorii, pentru ca sunt "moka". Atata timp cat acesti incepatori nu au cunostinte de tehnica audio si "urechea" formata, e firesc sa sune prost. La fel de firesc e sa dea vina pe software si nu pe propria incompetenta.

 

Poate sa il faci sa sune ca un Pathfinder inregistrat. Si mie mi se pare o solutie software cea mai la indemana pentru inregistrat, dar pentru exersat sau cantat, in nici un caz. Pe un combo fie el si Pathfinder (pe care de altfel l-am avut si mi se pare chiar decent), auzi mult mai multe nuante decat pe orice ampsim (da, am si interfata audio pentru chitara si boxe de tip monitor) si iti poti modela atacul din pana si poti, exersand, canta cat mai curat. Eu nu vreau cand cant sa aud ceea ce preia un microfon din fata unui amp (ambele virtuale), eu vreau chiar sa aud ampul, ceea ce se aude din difuzor in intregime. Chiar si daca excluzi problema latentei, care desi acum a scazut foarte mult la interfetele noi, exista totusi, un ampsim nu este o solutie valabila pentru toti si pentru mine personal nu va inlocui niciodata un amplificator de chitara decat pentru inregistrat.

Link to comment
Share on other sites

Guest cristime

Imi puteti propune cateva cantece pentru incepatori pentru chitara acustica? :) cateva titluri , ceva.. :D:) :)

 

p.s : cant la chitara doar de 2 saptamani :D

Edited by cristime
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Imi puteti propune cateva cantece pentru incepatori pentru chitara acustica? :) cateva titluri , ceva.. :D:):)

 

p.s : cant la chitara doar de 2 saptamani :D

 

Daca inca esti la scoala incearca ceva din manualulul de muzica, sunt numa' bune! Daca stii sa canti de pe partitura foarte bine, daca nu transpune pe tab prin Guitar Pro. Daca nu ai zi ca incerc sa imi ocup 10 minute din timpul meu "pretios" (pe care-l pierd pe nimicuri) si iti transpun eu cateva :D .

 

Uite ti l-am pus pe asta. E destul de simplu daca il inveti. Uite ti-am pus si PDF + midi daca n-ai GP.

A_ruginit_frunza_din_vii.gp5

A_ruginit_frunza_din_vii.pdf

A_ruginit_frunza_din_vii.mid

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.