www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

2. Corzi de nylon se pot pune, dar risti sa strici chitara, care nu a fost gandita pentru asa ceva. Daca e western, e facuta sa fie folosita cu corzi de metal.

 

1. & 3. In timp, barre-ul iti va iesi din ce in ce mai bine, nu e o chestie care sa iasa oricarui incepator cat ai bate din palme. La fel si cu durerea de degete, in timp vei face bataturi pe buricele degetelor si nu vei mai simti nimic. Totul e sa ai rabdare.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest Marylina

Inteleg , deci toata "smecheria" e tot exercitiul pana la urma . Chestia cu bataturile ma sperie un pic dar asta e "riscul meseriei" . Mersi frumos :)

Link to comment
Share on other sites

Ca sa faci baree corect trebuie sa apesi cu degetul "aratator" puternic pe corzi , se face mai usor imediat sub fret.....

Incepe pe 3-4 corzi intai si in timp pe toate 6

O sa iti iasa in timp daca exersezi .

Cauta pe forum ca e o discutie in desfasurare despre corzi de metal sau nylon pe chitara western

Da , te-ar ajuta corzile de nylon sa ai dureri mai mici

Si da ajungi sa nu te doara degeteledar in timp....si nu cumva sa le tai :)

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest Marylina

Am incercat pe 3 corzi ... nu se mai aud corzile ... se aude de parca as lua un fir de lana si as incerca sa cant la el ... in momentul in care prind corzile separat , se aud bine, asta era nedumerirea mea dar vad acum ca daca ma mut sub fret se schimba un pic treburile, restul banuiesc ca e de la experienta mea "vasta".

 

de taiat sper sa nu le tai pe E mic ... acolo vine partea cea mai dureroasa .. si B e painfull dar la E mic s-a stricat tot :):D incerc totusi sa nu le tai :) .

 

multumesc mult de tot :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo
Am incercat pe 3 corzi ... nu se mai aud corzile ... se aude de parca as lua un fir de lana si as incerca sa cant la el ... in momentul in care prind corzile separat , se aud bine, asta era nedumerirea mea dar vad acum ca daca ma mut sub fret se schimba un pic treburile, restul banuiesc ca e de la experienta mea "vasta".

 

de taiat sper sa nu le tai pe E mic ... acolo vine partea cea mai dureroasa .. si B e painfull dar la E mic s-a stricat tot :):D incerc totusi sa nu le tai :) .

 

multumesc mult de tot :)

 

 

pai si tu daca zici ca esti "absolute noob" sau ceva de genu' vrei sa poti sa tii de acum acorduri cu baree? Nu zic ca nu e bine sa te obisnuiesti cu ele dar trebuie sa capeti putina experienta inainte sa te apuci de baree... In timp nu o sa te mai doara nici degetele asa de tare asa ca nu te speria :D Cauta pe net exercitii de digitatie si invata si tu o gama, doua :P Le repeti pe astea, mai zdrangani si pe niste acorduri mai usoare, si cand te plictisesti cauti taburi pe net la melodii usoare care iti plac.

 

Iti recomand sa inveti Nirvana-smells lyke teen spirit, e f usoara si a fost si prima mea melodie invatata. Spor la treaba!

Link to comment
Share on other sites

Guest Marylina

M-am incumetat sa tin barre dupa tutorialele lui Tony , varianta lui pentru A Major daca nu ma insel , era un barre pe tasta 2 :) si problema mea era ca nu se auzeau corzile deloc aproape ... era ca si cum as fii "lovit" orice alta sfoara/sarma cat de cat intinsa , acum am aflat care era problema , nu le tineam suficient de apasat , nici nu le pot tine mai ferm pentru moment asa ca am decis sa fac A Major in varianta "standard" desi apreciez foarte mult ideea lui Tony pentru a simplifica afacerea si asa destul de complicata.

 

Am invatat 4 acorduri, le-am ales pe cele care mi s-au parut mai usoare - A; Am; E; Em . Exercitiile de digitatie se razbuna pe mine aproape la fel de rau ca durerea de degete iar ca "melodii" momentan "cant" chestii care necesita doar o coarda apasata at a time ( nu stiu daca are vreo denumire treaba asta) aka Oda Bucuriei si Animal X - Balada (Intro) .. oda bucuriei imi iese aproape normal si balada este inteligibila momentan doar pentru mine avand in vedere ca o cant in slow motion .

 

O sa caut tab-ul pentru Nirvana - Smells like teen spirit si o sa iti comunic ce a iesit :) . Multumesc mult pentru atentia acordata si pentru sfaturi :)

Link to comment
Share on other sites

am si eu o problema :)

tocmai am reusit sa rup mi-ul subtire, si am observat ca tija de la acordor, in jurul careia se infasoara coarda nu sta fixa, si joaca destul de mult.

 

Este normal, s-au am o problema la acordor, si daca da cum o rezolv? :) :)

Link to comment
Share on other sites

am si eu o problema :)

tocmai am reusit sa rup mi-ul subtire, si am observat ca tija de la acordor, in jurul careia se infasoara coarda nu sta fixa, si joaca destul de mult.

 

Este normal, s-au am o problema la acordor, si daca da cum o rezolv? :):)

 

Daca nu joaca decat vreo 3 mm nu e nici o problema. Stai linistit.

Link to comment
Share on other sites

M-am incumetat sa tin barre dupa tutorialele lui Tony , varianta lui pentru A Major daca nu ma insel , era un barre pe tasta 2 :) si problema mea era ca nu se auzeau corzile deloc aproape ... era ca si cum as fii "lovit" orice alta sfoara/sarma cat de cat intinsa , acum am aflat care era problema , nu le tineam suficient de apasat , nici nu le pot tine mai ferm pentru moment asa ca am decis sa fac A Major in varianta "standard" desi apreciez foarte mult ideea lui Tony pentru a simplifica afacerea si asa destul de complicata.

 

Am invatat 4 acorduri, le-am ales pe cele care mi s-au parut mai usoare - A; Am; E; Em . Exercitiile de digitatie se razbuna pe mine aproape la fel de rau ca durerea de degete iar ca "melodii" momentan "cant" chestii care necesita doar o coarda apasata at a time ( nu stiu daca are vreo denumire treaba asta) aka Oda Bucuriei si Animal X - Balada (Intro) .. oda bucuriei imi iese aproape normal si balada este inteligibila momentan doar pentru mine avand in vedere ca o cant in slow motion .

 

O sa caut tab-ul pentru Nirvana - Smells like teen spirit si o sa iti comunic ce a iesit :D . Multumesc mult pentru atentia acordata si pentru sfaturi :)

 

E foarte bine ca te-ai apucat de aceste 4 acorduri pentru ca ele sunt cele mai folosite "modele" pentru acordurile cu barre. Insa sfatul meu este sa te apuci de toate acordurile din pozitia intai (C, G, D, Dm, A, Am, E, Em si poate chiar B7 care este deosebit de interesant) iar F sa fie primul acord cu barre pe care il incerci. Apasa tare, pentru ca o sa ai nevoie imens de el cand o sa il combini cu acordurile din pozitia intai. Daca nu ai inteles ceva cu notele pe grif sau in general, intreaba. Iti raspund chiar eu fara probleme si garantez ca nu spun prostii. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest blablabla

Mi-am luat astazi de la magazinul rapsodia o chitara western,si deja i s-a rupt coarda mi,puteti sa imi dati un sfat cam ce tip de corzi ar fi bune si de unde sa le iau?

Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat astazi de la magazinul rapsodia o chitara western,si deja i s-a rupt coarda mi,puteti sa imi dati un sfat cam ce tip de corzi ar fi bune si de unde sa le iau?

 

Umm... nu cred k e problema cu "cat de buna e coarda". Sunt sigur k ai strans-o prea mult. Yo am un mi de app. o luna si nu s-a rupt, chiar dak eu cand k un disperat pe ea. E ruginita putin da' mere'. O coarda hora e buna. Mai este si D'addario park. E destul de buna.

Rock on! :)

Link to comment
Share on other sites

parca era odata un topic "cum cant asta" sau ceva de genu...insa nu'l mai gasesc sau ma insel asupra existentei sale, asa ca intreb aici:

 

am vazut pe unele tabulaturi ceva bizar mie (sper sa'mi intelegeti exprimarea ca sa nu mai uploadez poza) inainte de, sa zicem, tasta 4 apasata (orice coarda) sa fie un 2 dar mult mai mic :) exemple mai pot da cu'n 11 mic urmat de un 12 (marime normala) :) intrebarea mea este urmatoarea: ce reprezinta si cum se canta?! este cumva jumatate de nota?!

Link to comment
Share on other sites

mai nou am descoperit ceva la chitara mea (cand o acordez) pana acum dadeam pe coarda libera pana mi'arata (spre ex. E8, A8 asa arata la zoom cand e acordata) si azi am remarcat din intamplare ca daca dau pe coarda apasand pe'o tasta nu la toate apare cu 8 - semn ca e dezacordata desi coarda libera e ok)...nu e cu mult departe de 8 dar la unele arata iar la altele nu, inseamna ca pe acele taste falseaza putin?! se poate remedia si cum?!

Edited by Psyche
Link to comment
Share on other sites

Guest blablabla
Umm... nu cred k e problema cu "cat de buna e coarda". Sunt sigur k ai strans-o prea mult. Yo am un mi de app. o luna si nu s-a rupt, chiar dak eu cand k un disperat pe ea. E ruginita putin da' mere'. O coarda hora e buna. Mai este si D'addario park. E destul de buna.

Rock on! :)

 

Ok,mersi,dar nu am mai cumparat niciodata corzi,se gasesc si cate una sau doar la set?

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat
Ok,mersi,dar nu am mai cumparat niciodata corzi,se gasesc si cate una sau doar la set?

Da, se gasesc si la bucata la unele marci. Mergi la magazin si intreaba. :)

Link to comment
Share on other sites

mai nou am descoperit ceva la chitara mea (cand o acordez) pana acum dadeam pe coarda libera pana mi'arata (spre ex. E8, A8 asa arata la zoom cand e acordata) si azi am remarcat din intamplare ca daca dau pe coarda apasand pe'o tasta nu la toate apare cu 8 - semn ca e dezacordata desi coarda libera e ok)...nu e cu mult departe de 8 dar la unele arata iar la altele nu, inseamna ca pe acele taste falseaza putin?! se poate remedia si cum?!

 

ce chitara e?

Link to comment
Share on other sites

revin cu inca o intrebare de newb  :) dupa juma de an de tras de electrica, apar probleme cu 'minunatul meu ibanez gsa6  :D

 

deja gainul din amplificator suna sec, si m-ar interesa o pedala de distorsie, mi-a placut mult cum suna (din ce am ascultat pe youtube) hardwire metal zone, si cred ca m-ar tine cam toata viata.

 

si tousi in aceeasi bani pot sa-mi iau un procesor digital korg ax5g sau zoom g1x, 

 

ideea e ca trebuie sa aleg intre o pedala destul de buna sau un procesor mediocru :)

 

deci ce imi recomandati ? :)

Edited by junkie
Link to comment
Share on other sites

Guest nimbus2000

Hi alls am ji eu o intrebare :) Aj vrea sa invat sa cant macar un colind pana de craciun (st incepator) ji nu stiu care ar fi cel mai usor de interpretat la chitara.

Sper s nu fie offtopic :-s

Edited by nimbus2000
Link to comment
Share on other sites

Hi alls am ji eu o intrebare :P Aj vrea sa invat sa cant macar un colind pana de craciun (st incepator) ji nu stiu care ar fi cel mai usor de interpretat la chitara.

Sper s nu fie offtopic :-s

 

Cred ca "steaua sus rasare"

 

revin cu inca o intrebare de newb :) dupa juma de an de tras de electrica, apar probleme cu 'minunatul meu ibanez gsa6 :D

 

deja gainul din amplificator suna sec, si m-ar interesa o pedala de distorsie, mi-a placut mult cum suna (din ce am ascultat pe youtube) hardwire metal zone, si cred ca m-ar tine cam toata viata.

 

si tousi in aceeasi bani pot sa-mi iau un procesor digital korg ax5g sau zoom g1x,

 

ideea e ca trebuie sa aleg intre o pedala destul de buna sau un procesor mediocru :)

 

deci ce imi recomandati ? :)

Pedala

Link to comment
Share on other sites

Cred ca "steaua sus rasare"

 

 

Pedala

 

Daca alegi pedala, dpmdv atunci ai nevoie de minim trei pedale :) Asta doarvpentru inceput! Sigur e varianta buna, dar si cea costisitoare!

Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor! Sunt nou pe forum si incepator in ale chitarii si as avea si eu cateva intrebari. In primul rand mi-am luat o chitara acustica Hohner la 550RON din Muzica si cand incerc sa tin o coarda presata si o lovesc cu pana scoate un sunet nasol, un fel de zumzet. Este din cauza ca nu tin destul de apasat pe coarda sau este din cauza chitarii? Eu inainte vroiam sa imi iau un Ibanez V72. Credeti ca e mai buna asta pe care am luat-o eu? Este Hohner HW300.

Link to comment
Share on other sites

Daca alegi pedala, dpmdv atunci ai nevoie de minim trei pedale :) Asta doarvpentru inceput! Sigur e varianta buna, dar si cea costisitoare!

 

oricum la inceput vreau doar un distorss mai bun, apoi mai vad de un delay si etc, si acum nu ma intereseaza in mod deosebit efectele, :) ( cu toate ca imi place cum suna)

 

 

mersi pentru sfat :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.