www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Morgan

daca ai chitara clasica neaparat sa ii pui corzi de nylon, si daca ai acustica poti sa-i pui corzi de electrica, unele mai subtiri ca sa iti usurezi cantatul

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest septimiu_hm

eu stiu ca daca ii pui la o chit. clasica corzi de metal, se indoaie grifu foarte repede, pt ca nu poate sa suporte o asa tensiune :)... sper sa nu gresesc :)

Link to comment
Share on other sites

eu stiu ca daca ii pui la o chit. clasica corzi de metal, se indoaie grifu foarte repede, pt ca nu poate sa suporte o asa tensiune :)... sper sa nu gresesc :)

nu gresesti deloc

oameni buni, exista cineva pe lumea asta care a priceput deja ca corzile de otel nu-si au locul pe clasica

 

te respect :)

Link to comment
Share on other sites

Guest septimiu_hm
nu gresesti deloc

oameni buni, exista cineva pe lumea asta care a priceput deja ca corzile de otel nu-si au locul pe clasica

 

te respect :)

 

pana la urma e gresala mea :(, nu am citit atent ultimele posturi :) , si imi dau seama ca postul anterior postat de mine, e inutil, my bad :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Gold

Salut! vreau sa incep sa cant la chitara electrica si m-am hotarat la un iris solo de la hora. pana aici totul ok. am niste boxe de 50 de W si ma intrebam daca mai trebuie amplificator. intrebnarea mea este : de ce am nevoie ca sa pot incepe studiul? in afara de chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest AdiNX

pai ai nevoie de ambitie, de vecini intelegatori si de degete bune :)

in rest, niste taburi mai usoare... eu intr-o luna am invatat mai multe decat am crezut ca voi putea cu clasica reghin a lui tata, deci se poate :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Gold

nu stiu daca am fost inteles. m-au cam dat peste cap toti termenii folositi. deci, am un sistem 2+1 de 50W , mai trebuie amplificator la chitara? si in afara de chitara si boxe mai am nevoie de altceva, tinand cont ca vreau unelte pentru relaxare in timp liber, nu pentru profesionism?

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Sal All ... Long Time No See :) Am fost acuma cateva zile la ora de muzica sa cant la chitara ... cu mana stanga o fost ok nu am avut probleme cu schimbatu :) in schimb mi-a zis profu' ca am o problema la mana dreapta nu stiu rithmuri ... am gasit eu cv rithmuri pe Google mai faine dar nu prea le pot reproduce :) so stie careva cum pot sa-mi pun la punct mana dreapta ?? cv exercitii??? thx and have a nice day

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Nu man el ii prof de muzica ... stie vioara si pian foarte bien dar nah la chitara nu se prea stie ... deci vorbeam de proful de la scoala nu de chitara :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Gold

um...stie cineva cam cat costa un iris solo marca hora ? si daca se poate si un preamplificator cat mai ieftin la cat m-ar ajunge. multumesc

si alta intrebare...pot conecta chitara direct la sistemul audio?

Edited by Gold
Link to comment
Share on other sites

Guest Funk

Un Iris de la Reghin e in jur de 5mil. La fel si un Bullet de la Squire. Eu zic sa-l iei pe al 2-lea. Un preamp sau un amp? Cat despre conectarea direct la sistemul audio da, se poate, cu un calbu potrivit (adica sa aiba jackurile corecte). Il bagi la mic in/line in in combina/casetofon/ce ai tu acasa. Cabluri gasesti pe Maica Domnului daca esti din Bucuresti, daca nu incearca un magazin de electronica de la tine. Succes.

Link to comment
Share on other sites

Guest andypopa

@DoomShadow:

 

Majoritatea iti va spune ca ritmul nu se poate "preda", ceea ce e partial adevarat: chiar daca ti se arata o schema sunt varii pauze care trebuie introduse, trebuie sa-l simti, nu sa-l canti mecanic. Best exercise e sa asculti o melodie (ceva cantat pe acustica, incearca niste folk) si sa iti dai seama de ritm.

Ce vrea profesorul tau de muzica sa-ti spuna e ca... pur si simplu nu suna bine cum il canti :) Nu stie sa-ti spuna cum sa dai sa sune bine (desi, cred ca daca s-ar stradui ar reusi), dar cert e ca NU suna.

 

Uite un pont: eu cand tocmai ma prinsesem de povestea asta cu ritmul faceam o greseala tampita... il cantam, dar nu skipuiam bataile. Cand canti un ritm, tu practic dai in sus si in jos, TOT TIMPUL, numai ca unele batai le skippezi.

Ca tot ai cerut un exercitiu try this:

canta pur si simplu sus-jos-sus-jos... un metronom ti-ar folosi (d - down; u - up):

DUDUDUDU

 

dupa care incepi sa sari niste batai, adica dai cu mana, dar nu atingi corzile. Bataile pe care le sari sunt intre paranteze:

D(U)DU(D)UDU

 

Sper ca ti-am fost de folos... :)

Edited by andypopa
Link to comment
Share on other sites

Guest Gold

@Funk - am citit despre Squire Bullet si am vazut ca nu e prea buna pentru metal sau hard rock...ceea ce as vrea eu sa cant. Alte recomandari pentru metal cu preturi acceptabile?

Link to comment
Share on other sites

@DoomShadow:

 

Majoritatea iti va spune ca ritmul nu se poate "preda", ceea ce e partial adevarat: chiar daca ti se arata o schema sunt varii pauze care trebuie introduse, trebuie sa-l simti, nu sa-l canti mecanic. Best exercise e sa asculti o melodie (ceva cantat pe acustica, incearca niste folk) si sa iti dai seama de ritm.

Ce vrea profesorul tau de muzica sa-ti spuna e ca... pur si simplu nu suna bine cum il canti :) Nu stie sa-ti spuna cum sa dai sa sune bine (desi, cred ca daca s-ar stradui ar reusi), dar cert e ca NU suna.

 

Uite un pont: eu cand tocmai ma prinsesem de povestea asta cu ritmul faceam o greseala tampita... il cantam, dar nu skipuiam bataile. Cand canti un ritm, tu practic dai in sus si in jos, TOT TIMPUL, numai ca unele batai le skippezi.

Ca tot ai cerut un exercitiu try this:

canta pur si simplu sus-jos-sus-jos... un metronom ti-ar folosi (d - down; u - up):

DUDUDUDU

 

dupa care incepi sa sari niste batai, adica dai cu mana, dar nu atingi corzile. Bataile pe care le sari sunt intre paranteze:

D(U)DU(D)UDU

 

Sper ca ti-am fost de folos... :)

Crezi ca este neaparat necesar sa-ti intre in mana chestia up-down asa mecanic cum zici tu, pentru ca nici eu nu le "skip"-uiesc asa cum vrei sa zici tu, sau poate o fac inconstient, dar nu ma gandesc efectiv la acest lucru... ti-a luat mult dupa ce te-ai obisnuit asa sa inveti sa simti si bataile "skip"-uite ? Si eu cred ca m-am obijnuit la fel, desi inca nu cred ca stapanesc ritmul...

Link to comment
Share on other sites

Guest andypopa

Daca o faci inconstient e perfect, si eu o fac inconstient, altfel mi-ar lua foarte mult pana m-as prinde de un ritm :) ("ããã, stai, deci... aici trebuie sã ma opresc sau?). Odata ce te obisnuiesti, da, faci chestia asta inconstient, dar ca sa trec de la non-skipping la skipping am facut exercitiul ala o vreme (nu foarte mult, don't worry).

 

Cred ca mi-am amintit mai exact care era greseala pe care o faceam, parca daca era un ritm de genul DDU, dadeam in acelasi stroke de doua ori down... ma rog, o prostie oricum. Ce conteaza este ca mana ta sa fie intr-o miscare continua sus-jos :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
am si eu o intrebare despre doze nu-mi dati in cap ca-s afon :-? conteaza modelul dozelor si chitarii cand vrei sa montezi pe ea ?

doza de esp lh-100 de ex merge numa pe chitara esp ? :)

nu, dozele sunt universale

dar, daca vrei sa-ti cumperi alta doza, masori locasul dozei si ai grija ca doza cea noua sa nu depaseasca dimensiunile locasului

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

@andypopa ... ms mult pentru sfaturi ... sa sti ca acuma am vazut ce mi-ai scris ... acuma ma descurc putintel mai bine ... in ce sens ... am mai invatat cv rithmuri ... cea ce vreau este ca sa vina ritmul automat cand aud o melodie sa nu trebuiasca sa il invat ... in plus am auzit ca mana trebuie sa se miste din incheietura intruna pe corzi si sa lovesti corzile doar cand trebuie ... cea ce nu imi prea iese ... sper ca nu sunt hadicapat si ca o sa imi iasa cu timpul :)) ... apropo voi in cat timp ati stapanit faza cu rithmurile ... cant de 4 luni ... ar fi trebuit sa le stiu BINE?? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest andypopa
@andypopa ... ms mult pentru sfaturi ... sa sti ca acuma am vazut ce mi-ai scris ... acuma ma descurc putintel mai bine ... in ce sens ... am mai invatat cv rithmuri ... cea ce vreau este ca sa vina ritmul automat cand aud o melodie sa nu trebuiasca sa il invat ... in plus am auzit ca mana trebuie sa se miste din incheietura intruna pe corzi si sa lovesti corzile doar cand trebuie ... cea ce nu imi prea iese ... sper ca nu sunt hadicapat si ca o sa imi iasa cu timpul :) ) ... apropo voi in cat timp ati stapanit faza cu rithmurile ... cant de 4 luni ... ar fi trebuit sa le stiu BINE?? :)

 

I'm glad it was of use.

Acum, da, 4 luni e ceva timp, dar depinde ce ai facut in astea 4 luni. Daca ai incercat sa canti ritm si nu ti-a iesit timp de

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

@andrypopa ... pai nu ... eu nu invat rithmurile ... simplu incerc (la nivelul meu) sa imi dau drumul la mana si sa cant cum simt :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Vermilion

Salut.

 

Postez pentru un prieten care a facut rost de o chitara (electrica) si ar vrea sa invete sa cante.

Problema e urmatoarea : chitara e intr-o stare destul de proasta si ar avea nevoie de cateva sfaturi si solutii (pe care eu nu ma pricep sa i le ofer) pentru a putea canta pe ea.

Poza1 [http://image.bayimg.com/pa/dj/ia/ab/o.jpg]

 

Poza2 [http://image.bayimg.com/pa/dj/ja/ab/o.jpg]

 

Poza3 [http://image.bayimg.com/pa/dj/ka/ab/o.jpg]

 

Prima intrebare ar fi ce chitara este, daca aveti idee ... presupun ca e un Reghin, dar nu sunt sigur. Tot ce pot spune e ca e grea ... foarte grea chiar :) .

 

A doua problema : in a doua poza se vede ca neck-ul face un unghi destul de ciudat cu corpul. Sau cel putin asa mi se pare mie (repet ca nu ma pricep). Voua vi se pare ok?

 

Nr. 3: Distanta intre corzi si grif nu este constanta ... din ce imi dau seama ar mai trebui coborata puntea, dar cred ca dam peste alte probleme (fret buzz, etc). Care ar trebui sa fie distanta intre corzi si grif? Ar trebui sa fie constanta, de la prima la ultima tasta?

Oricum, distanta variaza puternic si se vede ca a doua doza (cea de langa punte) este destul de departata de corzi. Se si aude mai slab decat cealalta doza. Care ar fi distanta optima intre corzi si doze?

 

Cam acestea ar fi intrebarile. Orice sfaturi sau idei sunt binevenite.

 

Imi cer scuze pentru exprimare si eventuale inadvertente. Sunt incepator si nu stapanesc bine terminologia (mai ales in romana) :) .

Edited by Vermilion
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.