www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concertul (stiti Bine Care, Lol)


guitarhead
 Share

Recommended Posts

AAAAAARGH! Concertu' Purple........... :) .aaaaaaaa, nostalgia .... :( .... genul de concert pe care il tot vad in ultimii 10 ani, care ma seaca stiind ca e de fapt ceva ce as fi vrut cu disperare sa vad acum 30+ de ani..............#@$%*(&$%mama lor de comunishti :) . Anybody in the same boat with me? :) LOL

Ian nu mai poate cinta (ceea ce auzisem de la prietenii "de dincolo" care l-au vazut), asa ca ramin cu un gust dulce/amar... ii sint insa for ever recunoscator pentru ceea ce mi-a oferit cind cresteam si ieseam insetat cu ochii/urechile mari, in lume.......(m-am resemnat de mult ca nu-i mai vad pe Blackmore si Lord, taticul Hammond-ului B3....dar nota 10 pentru Don!)

Peace, everyone!

Link to comment
Share on other sites

AAAAAARGH! Concertu' Purple........... :( .aaaaaaaa, nostalgia .... ;) .... genul de concert pe care il tot vad in ultimii 10 ani, care ma seaca stiind ca e de fapt ceva ce as fi vrut cu disperare sa vad acum 30+ de ani..............#@$%*(&$%mama lor de comunishti :) . Anybody in the same boat with me? :) LOL

Ian nu mai poate cinta (ceea ce auzisem de la prietenii "de dincolo" care l-au vazut), asa ca ramin cu un gust dulce/amar... ii sint insa for ever recunoscator pentru ceea ce mi-a oferit cind cresteam si ieseam insetat cu ochii/urechile mari, in lume.......(m-am resemnat de mult ca nu-i mai vad pe Blackmore si Lord, taticul Hammond-ului B3....dar nota 10 pentru Don!)

Peace, everyone!

 

guitarhead, lasand la o parte lipsa lui Lord si a lui Blackmore, au dovedit inca o data ca sunt o super trupa. SUNA LEGAT, TOTUL MERGE CEAS (mai putin suta de metri carnatzi viteza in alfabet Morse B) )

da, Gillan nu mai duce, da' ia zi, nu te-a secat la lingurica sa auzi Highway Star si Smoke, si Space Truckin si Tokyo Woman ? Ha?

:)

 

PS iar Chioru' RUPE tobele alea, 'tu-i cinelu masii :1st:

PPS ce-i trist, este ca traiesc tot prin piesele alea de acum 20-30 de ani...............

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Da, au sunat naºpa, de-a dreptul patetic (patetic, did you hear me? :) ). (sarcasm++, sã nu se înțeleagã greºit).

 

Hai mã, sã fim serioºi. Dupã urechea mea bleagã, ãia de pe scenã chiar au sunat 100% a Deep Purple. Nu vãd ce ar mai fi de adãugat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

DEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEPPPPPPPPPP PPPPPPPPPPPPPPPUUUUUUUUUUUUURRRRRRRRRRRRRPPPPPPPPPPPPLLLLLLLLLEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

RRRRRROOOKKKKKKKKSSSSSSSSSSSSS!!!!!!!!!!!! ;)B):) :) :(:)

Link to comment
Share on other sites

misto concertu indeed...morse cu solo-ul parca putin alaturi fata de stilul deep purple, cel putin la inceput mi se parea ca face acelasi solo in alte tonalitatati in functie de piesa cu lidianu, dorianu, mixolidianu' lui cu tot si ce-o mai face acolo ca mare lucru nu pricep oricum :) pan la urma misto si el ...mi-a placut foarte mult cum au rezolvat momentele cu penele de curent, foarte adevarat frate cum au continuat piesele, basistu la fiecare pana a improvizat ceva si au intrat inapoi in piesa ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat...sound-ul bun per total, la fiecare kick de pedala imi sarea ficatu ce mai ff tare!!! roc!!!

Link to comment
Share on other sites

Pai era si culmea dupa atatia ani de cantat sa se mai sperie de o mica intrerupere.

Marfa concertul....venisem cu ceva prejudecati la adresa lui Don dar a fost supeeerr misto si el....la un moment dat parca era la festivalul enescu nu la concert deep purple. Morse marfa si el...dar un pic pe langa la un moment dat...parca era in alta piesa. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Pentru mine a fost primul concert DP, asa ca am fost fff placut surprins. Deci mosnegii = rulz0rz.

Dar ce parere ati avut de:

 

BLUES IS MY BUSINESS AND BUSINESS IS GOOD BLUES IS MY BUSINESS AND BUSINESS IS GOOD

BLUES IS MY BUSINESS AND BUSINESS IS GOOD BLUES IS MY BUSINESS AND BUSINESS IS GOOD

BLUES IS MY BUSINESS AND BUSINESS IS GOOD BLUES IS MY BUSINESS AND BUSINESS IS GOOD

BLUES IS MY BUSINESS AND BUSINESS IS GOOD BLUES IS MY BUSINESS AND BUSINESS IS GOOD

ad nauseam

 

?

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

eu sunt putin dezamagit, cum zice si guitarhead ma asteptam poate la mai mult, per ansamblu daca privesc obiectiv si-au facut treaba.. perfect, dar subiectiv, parca paice nu prea s-a implicat la solo, morse a incercat sa impresioneze cat mai mult cu tehnica.. , din nefericire, am vazut ca Ian Gillan nu prea mai putea cu vocea.. chiar tusea la un moment dat.. , chiar daca s-a descurcat onorabil, nu ma mir de ce n-au cantat Child In Time... (aici chiar s-ar fi simtit si lipsa lui Lord), ma bucur oricum ca i-am vazut dar in acelasi timp realizez ca eu venisem pentru alt Deep Purple..

Link to comment
Share on other sites

guitarhead, lasand la o parte lipsa lui Lord si a lui Blackmore, au dovedit inca o data ca sunt o super trupa. SUNA LEGAT, TOTUL MERGE CEAS (mai putin suta de metri carnatzi viteza in alfabet Morse B) )

da, Gillan nu mai duce, da' ia zi, nu te-a secat la lingurica sa auzi Highway Star si Smoke, si Space Truckin si Tokyo Woman ? Ha?

:)

 

PS iar Chioru' RUPE tobele alea, 'tu-i cinelu masii ;)

PPS ce-i trist, este ca traiesc tot prin piesele alea de acum 20-30 de ani...............

(Cred ca sint inca sub influenta concertului, tre' sa scriu de doua ori ca sa postez o data)

Da, domnu' Malex, baietii profesionisti TO THE BONE! Se "simtea" istoria de decenii in aer! M-am simtit ca acasa. M-a secat, bineinteles (chit ca le rascintasem si eu), da' de, trupa de suflet, mai ca mi s-au umezit ochii la Woman From Tokio... primul meu album DP, Made in Japan, Doamne ce trec anii....

Sa nu se lege nimeni de Chior, ca-l tai (haaahahaha :) ).... el e in all time Top Three-ul meu la tobari.....cred ca tot de la Made in Japan mi se trage... ce nerv, nene......vorbind de un tobar "underrated", ca mie asa mi s-a parut de-a lungul vremii... toti una doua hai cu Bonham (alt tatic) sau stiu eu cine, da' cind ii intrebi de Paice....(grrrrrr :) )

Or fi traind ei (mai mult) "prin piesele alea de acum 20-30 de ani"..., da' nene, la alea mi-a venit mie sa urlu cind au dat in ele ( bine ca eram pe stadion :( ).!..

Link to comment
Share on other sites

eu sunt putin dezamagit, cum zice si guitarhead ma asteptam poate la mai mult, per ansamblu daca privesc obiectiv si-au facut treaba.. perfect, dar subiectiv, parca paice nu prea s-a implicat la solo, morse a incercat sa impresioneze cat mai mult cu tehnica.. , din nefericire, am vazut ca Ian Gillan nu prea mai putea cu vocea.. chiar tusea la un moment dat.. , chiar daca s-a descurcat onorabil, nu ma mir de ce n-au cantat Child In Time... (aici chiar s-ar fi simtit si lipsa lui Lord), ma bucur oricum ca i-am vazut dar in acelasi timp realizez ca eu venisem pentru alt Deep Purple..

Serafule, ai dreptate la toate punctele. DAR..... Paice nu mai are nervul/rezistenta prin care m-a uimit acum 30 de ani... de fapt omu' a cintat beton pentru virsta lui, l-am urmarit, mi-a descretit fruntea (el si cu papa Glover), daca te uitai la mine, rinjeam tot timpul (ziceai ca sint la comedie, nu la concert rock :( ), .. asa ca soloul nu avea cum sa MAI fie ala de pe "Made in..." . Eu (si ceilalti din generatia mea :) ) stiam bine pentru ce Deep Purple veniseram, si e acesta care ne-a fost oferit tuturor tonight! Acel "alt" traieste cu drag in memoria noastra alimentata de vinil-uri cumparate cu sacrificii, si care in unele cazuri ajungeau si pe la noi abia la citiva ani de la lansarea initiala, in "lumea libera".

Oricum, imi pare bine ca am apucat sa-i vedem chiar si asa -- si tu, si noi! :):)

Link to comment
Share on other sites

Mea culpa. Sunt un om de nimic. Sunt ultimul om. Mi-e rusine de ce am facut si de ce am gindit toti anii astia. Ieri dimineata m-am trezit si mi-am zis "ha. azi nu merg la Purple." Intre timp, m-am imbatat si mi-am luat bilet. Ajuns undeva in stadion mi-am revenit dupa o sticla de apa si o cafea in timpul concertului Midnight Express. Superba voce, superba chitara ... am tot observat ca tipul de la clape ba aparea, ba disparea. Au fost ceva probleme ? Apoi , in fine , pauza de ... destul ... vorba unei prietene : "daca zic ca o sa apara la 8, sigur trece de 9." Apoi, intuneric. The rest is ... history.

Puncte in plus :

 

Morse, o combinatie intre tonul lui Blackmore si shred . Dialogul cu publicul a fost ... intens. Am senzatia ca s-a uitat la fiecare spectator, l-a "scanat" pentru a-i vedea expresia. La mine s-a uitat odata fix citeva secunde (eram in fata undeva) , si dupa ce i-am aratat un "thumbs-up" a ridicat un pic de chitara si a dat din cap parca a zice " Atita pot sa fac si eu ". Este bun. Cu adevarat bun.

 

Airey, ce sa mai , a rupt clapa aia. Niste zgomote cum probabil numai la facerea lumii s-o mai auzit . In timpul solo-ului de clapa, sper sa nu fi fost singurul care a auzit cintata "Ciocirlia" .

 

punct neutru : Gillan . Nu stiu ce face cu vocea aia. Dar il iert . E batrin si are si el un sufletel.

 

Regret toti anii de necredinta in puterea DP Mk 176017606 . O doamna adevarata imbatrineste frumos.

Link to comment
Share on other sites

Primul meu concert Deep Purple-la celelalte am lipsit. Am mers cu oarecare prejudecati. Ma asteptam la ceva profesionist dar nu a fost asa, a fost un spectacol in toata regula!!!

 

S-o iau de la cap. Midnight Express - felicitarile mele, au fost grozavi, Rares, toata stima. Sunt convins ca intr-un spectacol 100% Midnight Express ar fi facut mai mult spectacol. Cred si eu ca la clape au fost probleme; claparul tot butona si depana... Inca o data felicitari!!!

 

Deep Purple cu intarziere. I-am injurat dar in momentul sosirii pe scena toata lumea a exultat. De la cap la coada au dovedit ca sunt nu numai profi (nici nu aveau cum...) dar ca si simt cu adevarat ceea ce fac. De instrumentisti ce sa spun? Don pur si simplu miraculos, fata de codul Morse am niste ... pareri de rau- toate solourile lui sunt aproape identice, desi la improvizatii a dovedit ca stie sa cante si altfel. Tonul de la solouri nu mi-a placut. Este desigur un chitarist exceptional (unde mai pui ca o prietena a prins o pana si nu a vrut sa mi-o dea cu nici un chip si sub nici o forma).

 

Oarecum jenante au fost intreruperile de sunet (din ce cauza???), dar "baietii" (ar mai vrea ei) s-au descurcat intr-un mod as zice simpatic in sensul ca "iata ni se intampla si noua, dar putem canta si asa".

 

Ce sa mai......am fost pe deplin satisfacut, asteptam putin mai multa comunicare din partea lui Gilan cu publicul (raman la ideea ca s-a descurcat mult mai bine decat credeam, tusea, se mai ineca, dar a fost mai mult decat ok), dar Deep Purple raman o legenda si o trupa ce debordeaza la varsta ei de energie si voie buna.

 

Aseara m-am simtit fericit si bucuros ca sunt tanar (toti cred ca s-au simtit asa indiferent de varsta biologica)!

Link to comment
Share on other sites

ca sa lamurim problema intreruperilor :Orga Hammond este un dispozitiv electromagnetic,cu un motor ca generator de sunet.Intotdeauna cand sunt probleme cu tensiunea,cade prima,din cauza motorului,a carui frecventa scade de la 50 de Hz la cat e in momentul ala pe retea.De obicei fluctuatiile de tensiune aduc cu ele fluctuatii ale frecventei.Din acelasi motiv cadea instalatia,mixerul digital adus de Deep Purple se reseta din cauza tensiunii de la retea.De asta claparul de la noi depana in timpul cantarii,si de asta au fost intreruperile la sunet.Ca de obicei in Romania,organizatorii nu au luat din timp masurile necesare,s-au bazat pe contractul stadionului cu Electrica.

Link to comment
Share on other sites

@ Rares : RESPECT!!! Ati cantat excelent !! Am observat ca ati avut probleme la clapa, dar nevertheless superb. Apropos, cine-i bassistul? :)

Sebastian Joo (Sheby) este absolvent al conservatorului din Brasov sectia Contrabass si a conservatorului de jazz din Budapesta,sectia chitara bass.A castigat Premiul Patittucci in 2003 la Budapesta.Este membru fondator al Midnight Express,dar alipsit 2 ani din tara,de aia poate nu l-ati vazut cu noi pana acuma.A avut numeroase colaborari cu nume cunoscute ale jazzului si popului de la noi (4Given,A.Berinde,Emanuel,Narcisa Suciu,Salamandra,etc,etc) In prezent mai canta cu Nicola si Slang.

Link to comment
Share on other sites

guitarhead, lasand la o parte lipsa lui Lord si a lui Blackmore, au dovedit inca o data ca sunt o super trupa. SUNA LEGAT, TOTUL MERGE CEAS (mai putin suta de metri carnatzi viteza in alfabet Morse :) )

da, Gillan nu mai duce, da' ia zi, nu te-a secat la lingurica sa auzi Highway Star si Smoke, si Space Truckin si Tokyo Woman ? Ha?

:)

 

PS iar Chioru' RUPE tobele alea, 'tu-i cinelu masii :)

PPS ce-i trist, este ca traiesc tot prin piesele alea de acum 20-30 de ani...............

 

Ei si inca cateva mii de trupe si zecii de mii de muzicanti !! si "shoubizu"

 

 

de ex: http://youtube.com/watch?v=jWffQv9zyks

Link to comment
Share on other sites

ca sa lamurim problema intreruperilor :Orga Hammond este un dispozitiv electromagnetic,cu un motor ca generator de sunet.Intotdeauna cand sunt probleme cu tensiunea,cade prima,din cauza motorului,a carui frecventa scade de la 50 de Hz la cat e in momentul ala pe retea.De obicei fluctuatiile de tensiune aduc cu ele fluctuatii ale frecventei.Din acelasi motiv cadea instalatia,mixerul digital adus de Deep Purple se reseta din cauza tensiunii de la retea.

Da, probabil ca asa e. Cred ca stii mai bine, ca DOAR AI FOST ACOLO. Dar acum sincer, ei alimenteaza instalatia direct "la priza" ???

Ce fel de "ingineri" au ??? Mie sincer mi-a parut un semn CLAR de incropeala nu de organizare a unui turneu. Dar probabil ca Romania e inca un fel de stand de probe. Poate, pana la finalul turneului, isi rezolva problemele tehnice si ofera un specatacol care sa semene a ceva. Numai, Doamne fereste, sa nu moara Gillan intre timp.

Link to comment
Share on other sites

Da, probabil ca asa e. Cred ca stii mai bine, ca DOAR AI FOST ACOLO. Dar acum sincer, ei alimenteaza instalatia direct "la priza" ???

Ce fel de "ingineri" au ??? Mie sincer mi-a parut un semn CLAR de incropeala nu de organizare a unui turneu. Dar probabil ca Romania e inca un fel de stand de probe. Poate, pana la finalul turneului, isi rezolva problemele tehnice si ofera un specatacol care sa semene a ceva. Numai, Doamne fereste, sa nu moara Gillan intre timp.

 

Sa moara de nervi...

 

Evident ca penele alea de curent au fost jenante.... :) indiferent cui ii revinea responsabilitatea, cred ca se puteau lua masuri sa nu se intample asa ceva. Asta nu stirbeste cu nimic spectacolul. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.