www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

To Floyd, Or Not To Floyd ?


Guest Harakyry
 Share

Recommended Posts

Guest Harakyry

Citind un thread de anul trecut...am vazut ca cineva recomanda incepatorilor chitara fara floyd o.O

Deci...long story short :

 

-de ce e mai buna o chitara fara floyd la inceput...eu stiam ca floyd-ul se poate bloca...si atunci nu incomodeaza...sau ma insel?

 

-in ACEST caz ...ce inseamna "incepator"...adica dupa 2 ani de chitara merita floyd..sau doar dupa 10 ? sau dupa....?!%@* ?

 

-este floyd-ul un element vital ...adica poate incurca ENORM de mult un incepator? sau pur si simplu sunt bani dati in plus ?

 

si dak tot suntem la floyd-uri ....nu zic ca am "studiat" indelung problema...dar m-am uitat la niste gibson-uri pe thomann...si am vazut ca nici un gibson nu avea floyd/tremolo/whatever ... cum de?

 

the end

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Personal prefer chitarile cu bridge fix. Floydul da prea multa bataie de cap : destul de greu de reglat, in general de slaba calitate pe chitarile la preturi pana in 400-500E, probleme de stabilitate a acordajului, bani dati in plus pe locking tuners (majoritatea chitarilor sub 400-500E nu vin cu locking tuners). La o chitara cu Floyd Rose original m-as baga poate. In plus, oricum ce cant eu nu necesita Floyd.

Avantaje ar fi : e suficient sa asculti piesa "For the Love of God" a lui Steve Vai, si o sa vezi cam toate avantajele unui Floyd Rose...

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Haide sa o luam un pic pe bucati. Un incepator in cele mai multe cazuri nu se va arunca la o chitara scumpa, ci va cauta una cu un pret cat mai acceptabil; ei bine, poti fi sigur ca imitatia de Floyd de pe o chitara ieftina este in cel mai bun caz decenta, ceea ce nu este intodeauna suficient.

 

Chiar daca blochezi Floyd-ul, el ramane in continuare un tone-sucker, limiteaza sustain-ul si iti da batai de cap cand schimbi corzile sau le acordezi.

 

Nu cred ca se pune problema in felul in care ai pus-o tu, si anume daca este Floyd-ul un element vital. Trecand peste punctele enuntate de mine, si anume calitatea la pret scazut, neplacerile cauzate de acordaj si sustain, Floyd-ul si puntile mobile in general raman o chestiune de gust. Vrei sa canti ceva zgomotos cu efecte pirotehnice si artificii sclipitoare, iti iei Floyd, vrei sa canti ceva la locul sau, poate ca n-ai atat de mare nevoie de el.

 

Gibson foloseste in cele mai multe cazuri punti fixe (tune-o-matic) pe chitarele sale. Exista chitare Gibson si cu punti mobile, Vibrola si Bigsby de cele mai multe ori; daca memoria nu-mi joaca feste, Les Paul-ul Neal Schon Signature are Floyd Rose.

Link to comment
Share on other sites

Personal prefer chitarile cu bridge fix. Floydul da prea multa bataie de cap : destul de greu de reglat, in general de slaba calitate pe chitarile la preturi pana in 400-500E, probleme de stabilitate a acordajului, bani dati in plus pe locking tuners (majoritatea chitarilor sub 400-500E nu vin cu locking tuners). La o chitara cu Floyd Rose original m-as baga poate. In plus, oricum ce cant eu nu necesita Floyd.

Avantaje ar fi : e suficient sa asculti piesa "For the Love of God" a lui Steve Vai, si o sa vezi cam toate avantajele unui Floyd Rose...

 

Nu sunt de acord ca dau multa bataie de cap, mie mi se par usor de setat. Doar prima oara trebuie sa inveti cum sa-ti relgezi bridge-ul, pe urma ti-l reglezi in 5 minute, si corzile la fel. E vorba numai de lene aici.

 

Cat despre pret, cam asa e, trebuie sa dai niste bani ca sa ai un floyd bun.

 

Sunt de asemenea de acord ca For The Love of God e excelenta pentru a pune in evidenta folosirea floyd rose-ului. Steve Vai is a floyd god.

Link to comment
Share on other sites

Guest Harakyry

Sa zicem ca nu m-ar deranja sa dau ceva bani in plus ca sa am un floyd bun...daca as stii ca merita...dar sa dau bani.... sa fie bun..si sa-mi dea batai de cap....si...ceea ce m-a speriat...sa reduca sustain-ul o.O ?! ...atunci cred ca renunt la idee si ma arunc la un gibson fara...

 

Ms tuturor de info

 

:)

Edited by Harakyry
Link to comment
Share on other sites

Sa zicem ca nu m-ar deranja sa dau ceva bani in plus ca sa am un floyd bun...daca as stii ca merita...dar sa dau bani.... sa fie bun..si sa-mi dea batai de cap....si...ceea ce m-a speriat...sa reduca sustain-ul o.O ?! ...atunci cred ca renunt la idee si ma arunc la un gibson fara...

 

Ms tuturor de info

 

:)

hai frate ia probeaza tu orice ibanez prestige si daca nici sustainul ala nu iti ajunge eu nu mai stiu ce sa mai zic.

Link to comment
Share on other sites

Unu la mana: este adevarat ca la o chitara de un pret redus asa zisul floyd (chiar si vibratoul de tip fender) este de o proasta calitate. Din punctul de vedere al reglajului nu vad unde este problema. Daca esti atent si-ti arata cineva nu cred ca este atat de dificil si de monstruos.

Doi la mana : Un floyd iti ofera niste posibilitati in plus este adevarat dar si dezavantaje la sustain, e totusi mai pretentios la modificari de temperatura fata de un string thru de ex.

Iar chestia cu efecte pirotehnice.....sa fim seriosi e cam ironica! Sunt chitaristi de foarte mult feeling care canta pe chitare cu floyd. Adica daca ai floyd pe chitara = ca faci chestii mario bros, motoare???

Totul tine de tine, cum am mai scris aici undeva. Ce chitara iti place, ce sunet. Trebuie PROBAT!!!

Link to comment
Share on other sites

1 la mana: sustain mult mai mic pe o chitara cu floyd, iti zic asta fiind posesorul unui ibanez sz520(bridge fix) care e o chitara cu sustain ff mare si ca fost posesor al unei chitari Field (floyd rose, actualmente la arosulescu) care este o chitara veche cu lemn bun care rezoneaza calumea, o chitara cu mult sustain intre cele cu floyd si care totusi are moolt mai putin sustain fata de ibanezul mai sus amintit...apoi, io fiind genul d chitarist care la o cantare acordeaza chitara in vro 3 feluri diferite (deh, n-am avut bani sa-mi iau 3 chitari ca sa fac treaba asta) as fi distrus cu un floyd...cu ala iti stabilesti un acordaj si asa ramane...plus ca tre sa te gandesti bine ce muzici vrei sa canti...adica sunt multe genuri muzicale la care te descurci si cu un tremolo normal daca chiar vrei sa scoti sunete d genu asta

Link to comment
Share on other sites

Eu am un ESP Horizon , care e o chitara cat de cat scumpa , iar ca si calitate este peste orice ibanez vrei tu () ! In afara de lipsa sustainului , mai apare inca o chestie foarte aiurea , si anume faptul ca notele suna una-n alta. In momentul in care faci acorduri mai complexe pe distors atunci vei obtine un fel de ciorba . Singuru avantaj ar fi ca poti sa faci tot felu de oracaieli cat de cat interesante. Ca alternativa iti recomand sa iti pui tunere adevarate ( wilkinson , sperzel) si ai sa poti sa faci cu un vibrator tip fender cam acelai lucru pe care il faci cu un floyd , dar in schimb va suna bine !

Link to comment
Share on other sites

Sa zicem ca nu m-ar deranja sa dau ceva bani in plus ca sa am un floyd bun...daca as stii ca merita...dar sa dau bani.... sa fie bun..si sa-mi dea batai de cap....si...ceea ce m-a speriat...sa reduca sustain-ul o.O ?! ...atunci cred ca renunt la idee si ma arunc la un gibson fara...

 

Ms tuturor de info

 

:)

 

asta-i bine, inseamna ca tre sa dai bani cat pe o masina second, nu cat pe una noua :)

http://www.beyonddimension.com/clients/pri...n_the_way.shtml

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Parerea personala : NOT TO FLOYD...

 

Dintre toate chitarile pe care le-am avut (cu bridge fix, tremolo clasic, floyd / kahler) cel mai MARE sustain l-am obtinut pe o chitara cu bridge fix iar cel MIC pe o chitara cu floyd (care a fost inlocuit cu Kahler).

 

Sunt adeptul combinatiei chitara - amp (fara alti "intrusi"). am cateva efecte extrem de bune (memory man deluxe analog delay, crybaby classic wah, ibanez bi-mode analog chorus), le folosesc rar si moderat.

 

Sa nu uitam ca Hendrix, Blackmore, Gilmour s-au descurcat de minune fara floyd.

 

Cred ca abuzul de efecte si alte "artificii" gen floyd, sustainer etc ne indeparteaza de la ce e mai important. Astea sunt utile doar daca sunt folosite cu bun-simt si cu multa inspiratie.

 

Oricine poate folosi diverse combinatii intre distors , armonice artificiale / naturale , floyd , sustainer, wah dar intr-un caz fericit in cazul asta poti ajunge o "clona" de-a lui Steve Vai & co :)

 

Hai k am vorbit prea mult ... in concluzie cred ca efectele si toate celelalte facilitati sunt bune, dar tb sa aiba un rol secundar si sa le folosim la locul potrivit.

 

Astept parerile voastre,

 

Mihai

Edited by malaianu mihai
Link to comment
Share on other sites

Guest Harakyry
Dar pana acum pe ce tip de chitara ai cantat? (nu ma intereseaza marca) ci tipul bridge-ului? Adica am impresia ca aici discutam de termeni cam vagi... huh.gif

 

 

Ca sa fiu cat mai precis eu deocamdata cant (si am cantat) pe chitara asta : http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1019

 

Ce sa zic...mi-ar place mult cu floyd....chiar daca nu as fi un "floyd-abuser"...dar am citit si pe wikipedia ca e destul de complicat.....cel putin pana te obisnuiesti (setari, acordaj etc)...so i guess it's up to my style after all...

Link to comment
Share on other sites

Ca sa fiu cat mai precis eu deocamdata cant (si am cantat) pe chitara asta : http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1019

 

Ce sa zic...mi-ar place mult cu floyd....chiar daca nu as fi un "floyd-abuser"...dar am citit si pe wikipedia ca e destul de complicat.....cel putin pana te obisnuiesti (setari, acordaj etc)...so i guess it's up to my style after all...

Nu e, frate, complicat deloc!!!! :) Ce-i avion? In fine. Opinii pro si contra tot or sa fie. Cui ii place si-l utilizeaza va spune ca merita, cine nu practica va spune ca e o prostie, un accesoriu inutil. Depinde de tine si numai de tine!

Link to comment
Share on other sites

man, daca stii sa canti cu floyd, poti face minuni.

sa faci divebombs si schelalaieli nu inseamna sa stii sa canti cu floyd.

intradevar, pierzi din sustain, insa nu atat incat sa te iei cu mana de cap. eu la chitara mea as putea jura ca cea cu floyd are mai mult sustain decat cea cu vibrator vintage. ca sa apreciezi sustainul trebuie sa ai corzi noi, bune, depinde si de constructia chitarii, calitatea lemnului, a materialului din care e facut floydul, cum e setat, etc.

eu sunt de parere ca daca vrei vibrator iti iei o chitara cu floyd one-way, non floating, nu fender, eu consider vibratorul vintage destul de useless...trebuie mult intretinut, oricum se dezacordeaza etc. la fender stratocaster nu folosesc vibratorul, sau daca chiar as fi nevoit, as face-o f subtil.

daca vrei bridge fix iei gibson sau alte chitari similare.

daca ai sa studiezi atent fenomenul, ai sa vezi ca pe o chitara cu floyd poti canta mult mai usor cu feeling, cu emotie, folosind tremoloul pt un vibrato usor, chestie pe care o inveti mult mai greu, multi nici nu o invata, pe o chitara cu punte fixa.

Link to comment
Share on other sites

Guest Harakyry

ahaaaaam.....

 

si inca o chestie...la care m-am gandit acum citind postul lui barbarossa... se dezacordeaza chitara des folosind floyd-ul ? sau exista floyd-uri care dezacordeaza mai putin /mai mult ?

Link to comment
Share on other sites

man, daca stii sa canti cu floyd, poti face minuni.

sa faci divebombs si schelalaieli nu inseamna sa stii sa canti cu floyd.

intradevar, pierzi din sustain, insa nu atat incat sa te iei cu mana de cap. eu la chitara mea as putea jura ca cea cu floyd are mai mult sustain decat cea cu vibrator vintage. ca sa apreciezi sustainul trebuie sa ai corzi noi, bune, depinde si de constructia chitarii, calitatea lemnului, a materialului din care e facut floydul, cum e setat, etc.

eu sunt de parere ca daca vrei vibrator iti iei o chitara cu floyd one-way, non floating, nu fender, eu consider vibratorul vintage destul de useless...trebuie mult intretinut, oricum se dezacordeaza etc. la fender stratocaster nu folosesc vibratorul, sau daca chiar as fi nevoit, as face-o f subtil.

daca vrei bridge fix iei gibson sau alte chitari similare.

daca ai sa studiezi atent fenomenul, ai sa vezi ca pe o chitara cu floyd poti canta mult mai usor cu feeling, cu emotie, folosind tremoloul pt un vibrato usor, chestie pe care o inveti mult mai greu, multi nici nu o invata, pe o chitara cu punte fixa.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

ahaaaaam.....

 

si inca o chestie...la care m-am gandit acum citind postul lui barbarossa... se dezacordeaza chitara des folosind floyd-ul ? sau exista floyd-uri care dezacordeaza mai putin /mai mult ?

 

de cat timp canti? stii asa cam ce face asta, ce face aialalta, cum se face asta? daca nu... si vrei sa schimbi chitara cu o chitara buna, ia-ti epiphone les paul.

si for the record floydul nu dezacordeaza, pt ca asta e ideea de floyd, coarda e prinsa la ambele capete de menghine.

la chitari ieftine mai aluneca insa

Link to comment
Share on other sites

Guest Harakyry

Poi n-am mult de chitara......cam 2 ani.....si oricum vreau sa-mi iau ceva in jurul a 700-800 euro...sa ma tzina....shi nu vreau sa fac vreo gresheala :)

 

poi daca nu dezacordeaza inseamna k nu ii mare bataie de cap cu acordaje si reglaje si chestii odata ce le-ai facut bine.... nu ? o.O

Link to comment
Share on other sites

Eu votez pt floyd. E o optiune in plus si folosit cu masura si inteligenta e foarte fain. E adevarat ca nu se dezacordeaza. Ce e mai nasol e ca daca se rupe o coarda in concert se dezacordeaza tot si e complicat sa duci piesa la capat in 5. La o chitara cu bridge fix nu e o problema. Totusi, eu n-as renunta la floyd. Chiar daca l-as folosi o data la 10 piese, merita!

Link to comment
Share on other sites

Poi n-am mult de chitara......cam 2 ani.....si oricum vreau sa-mi iau ceva in jurul a 700-800 euro...sa ma tzina....shi nu vreau sa fac vreo gresheala :)

 

poi daca nu dezacordeaza inseamna k nu ii mare bataie de cap cu acordaje si reglaje si chestii odata ce le-ai facut bine.... nu ? o.O

 

 

ca posesor de floyd (however cheap) iti spun ia-ti cu floyd :)

 

si daca ai 800 de euro, parerea mea e ca o optiune foarte buna ar fi ESP LTD mh400 - cu floyd, lemn mahon cu quilt maple top, doze EMG 81/85 si neck set-thru (adica montat ca la gibson set neck, dar cu forma ca la neck-thru ca sa ai acces la tastele de mai sus) care iti da un sustain mult superior unui gat cu blot-on :( eu asta mi-as lua daca as avea banii aia si este o parere pur subiectriva :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.