www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Wah Pe Post De Preamp?


Guest deadlok
 Share

Recommended Posts

Guest anghelescu

din cate stiu eu nu, pentru ca are bypass...iar semnalu trece prin el.trebuie sa apesi pe pedala..ca sa aiba rol dar asa ..bagi wah..si nu cred ca vrei.

 

solutia:un preamp de microfon ieftin..., au behringer niste modele la vreo 1 mil si ceva :)

Link to comment
Share on other sites

Preampul il pui in intrarea de LINE IN a placii de sunet indiferent ca e preamp de instrument sau de microfon. Intrarea de microfon de la pc are deja un preamp de microfon dar in general de slaba calitate.

 

Daca pedala are true bypass nu ai facut nici o afacere . Daca nu are e posibil sa faca adaptarea de impedanta atunci cand wahul nu e comutat dar de ridicat semnalul la nivelul de linie ma indoiesc.

 

 

In gama aia de pret sunt foarte multe optiuni sfatul meu e sa iei ceva sa nu mai depinzi si de placa de sunet actuala. Daca nu ai nevoie de preamp de microfon nu vrei sa tragi si voce vezi toneport GX . Daca vrei si voce vezi toneport UX1 sau UX2.

 

http://www.avaudiosys.ro/index.php?doc=produs&prodid=969

 

http://www.avaudiosys.ro/index.php?doc=produs&prodid=434

 

Daca ai de unde sa iei vezi si Stealthplugul de la IK multimedia care vine si cu amplitube LE. Din pacate IK multimedia nu aduce nimeni in Romania.

Link to comment
Share on other sites

Placa de sunet e un Hercules Fortissimo 2, destul de veche dar mai buna decat ce gasesti onboard; intrarea de microfon are si optiune de boost +25dB, dar e cam zgomotoasa. Wahul are intr-adevar true bypass.

 

Pana la urma am comandat un preamp ART Tube MP; adica asta :

 

http://www.artproaudio.com/products.asp?id...t=1&type=79

 

am gasit un review aici :

 

http://emusician.com/recording/emusic_art_tube_mp/

 

si pare cam ce imi trebuie mie; are si un low-voltage tube in el (12AX7), sa mai umfle semnalul, si e destul de ieftin.

 

Multumesc pentru lamuriri.

 

PS: Stealthplug-ul era cat pe ce sa il iau de afara, dar pana la urma am dat banii pe altceva (mai exact un set Fender Vintage '57/'62 Pickups)

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

O fi, nu zic, dar un preamp software nu poate rezolva problema adaptarii impedantei si/sau a unei intrari de microfon zgomotoase.

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

"Mai bine luai un preamp software, e plin netu, si gratis. Decat un pream sau amp ieftin, mai bine un calculator tzeapan wink.gif"

 

Man, dupa sculele din semnatura, trag concluzia ca esti foarte atent cu sunetul tau. Atunci, cred ca esti de acord cu mine ca degeaba ai un exceptional amplificator, daca preamplificatorul care ii da semnalul potrivit este de nefolosit.

 

Exact la fel stau lucrurile cu computerul. Este de pomana sa ai un computer tzapan daca veriga este slaba in alta parte. Adica, daca preamplificatorul si placa de sunet sint proaste. Mai rau, de fapt, ceea ce spui tu este ca e bine sa folosesti preampurile infecte de microfon ale placilor de sunet de nivel consumer, sau intrarile de linie, pentru a lega direct chitara la computer, urmind ca un software sa presteze miracole pe un semnal de intrare complet compromis. Sh*t in, sh*t out.

 

Ceea ce incerc sa explic tuturor celor dispusi sa ma asculte este ca un preamplificator bun care intra intr-o placa de sunet bunicica este mai important decit orice pentru sunetul de chitara prelucrat cu calculatorul. Pentru ca sunetul odata inregistrat, nu mai poate fi schimbat. Software-ul il poti schimba oricind. Calculatorul se poate upgrada. O inregistrare, nu.

 

Foarte multi din cei care frecventeaza acest forum si folosesc calculatorul nu par sa inteleaga aceste lucruri, si de multe ori sint dezamagiti de rezultatele mizerabile si dau vina pe software. Nimic mai neadevarat. Preamplificatorul si apoi placa de sunet sint extrem de importante!

 

deadlok a facut singurul lucru cu cap posibil in aceasta situatie - si-a respectat sunetul si a ales sa cumpere un preamp. Este un preamp bunicel, si ii doresc sa-l foloseasca cu succes.

Link to comment
Share on other sites

Hoho, MMG, ce post serios :) Mai, io ziceam la misto, din cauza ca pr RGC se poarta foarte tare faza asta: Vine un pustan si intreaba ce amp sa-si ia si "cunoscatorii" il indeamna sa-si ia procesor sau placa de sunet "misto" si soft amp-sim ca suna mai bine. Dar nu inteleg ca orice procesor digital ii **** la tehnica si vor deveni in curand instrumentisti de 2 lei. Eu am cam obosit sa tot combat cunoscatorii de 14 ani care ii invata numa tembelisme. Parerea mea e ca un amp pe tranzistori de 15W suna mai bine decat PODxt PRO PENTRU CA AUZI TOT CE FACI, ceea ce la procesoare nu se intampla. Ce sa-i faci... asa e moda acum.

Eu credeam ca se prinde lumea de mistocareala, cine naiba a mai auzit de preamp software?

Eniuei, ca sa ma laud cu signal-chainul meu, uite-l:

AKG The Tube --> AMP ONE pre (Neve 1073 rebuild) --> Apogee AD1000/DA1000 --> RME Hammefall --> Macintosh/Logic Pro --> SPL 2381 --> Genelec 1031A

Link to comment
Share on other sites

In cazul meu nu s-ar justifica investitia in asemenea echipament - si nici n-as avea banii. De fapt, si-asa am investit prea mult pentru un om care nu scoate bani din chitara; noroc ca am sotia intelegatoare. :)

 

Preampul asta, o chitara si un softamp sunt suficiente pentru relaxarea de o ora-doua din fiecare seara; in nici un caz nu am ambitia sa devin "instrumentist", cum spunea mai devreme colegul de forum. Un lux pe care mi l-am permis a fost wah-ul Vox, si asta pentru ca nu am reusit sa adaptez o pedala Logitech (pentru car sims) ca MIDI control pentru un wah software.

 

PS: exista preamp software, chiar gratuit. Unul facut de un rus; am pus linkul la sticky-ul cu ampsimuri free.

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

In cazul meu nu s-ar justifica investitia in asemenea echipament - si nici n-as avea banii. De fapt, si-asa am investit prea mult pentru un om care nu scoate bani din chitara; noroc ca am sotia intelegatoare. :)

Parerea mea personala e ca un hobby satisfacut e o mare bucurie in viata.

 

Preampul asta, o chitara si un softamp sunt suficiente pentru relaxarea de o ora-doua din fiecare seara; in nici un caz nu am ambitia sa devin "instrumentist", cum spunea mai devreme colegul de forum. Un lux pe care mi l-am permis a fost wah-ul Vox, si asta pentru ca nu am reusit sa adaptez o pedala Logitech (pentru car sims) ca MIDI control pentru un wah software.

Pentru o distractie si relaxare merge fara probleme. Felicitari si sa le canti cu spor! :)

 

PS: exista preamp software, chiar gratuit. Unul facut de un rus; am pus linkul la sticky-ul cu ampsimuri free.

 

De fapt preampul trebuie sa fie o entitate reala, palpabila. E un instrument de amplificare a semnalului audio. Simularile soft sunt de fapt eq+dynamics care sa simuleze efectele unor scule reale asupra semnalului audio.

 

Bafta mare si spor la cantat :)

Link to comment
Share on other sites

OK, a venit preampul, bagat prin line-in, se aude prin boxele de la calculator, dar din motive inexplicabile Amplitube 2 nu preia semnalul. Am umblat in audio setup la Amplitube, n-am rezolvat nimic. Ceva idei ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.