www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jazz Bass De La Fender?


ival_chicken
 Share

Recommended Posts

Am gasit de cumparat un bas jazz bass fender singura chestie care o stiu despre el ca are 2 doze si e maro inchis nimic altceva....puteti sa il identificati? omu il vinde cu 2 milioane e dubios? a mai zis ca e vechi...

Edited by ival_chicken
Link to comment
Share on other sites

Am gasit de cumparat un bas jazz bass fender singura chestie care o stiu despre el ca are 2 doze si e maro inchis nimic altceva....puteti sa il identificati? omu il vinde cu 2 milioane e dubios? a mai zis ca e vechi...

 

http://images.google.ro/images?hl=ro&q...zbass&gbv=2

 

http://www.fender.com/products//search.php...mp;cat=jazzbass

 

 

( maro ? )

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

maro, sunburst, tot pe-acolo. Ce iti pot spune despre fender jazz bass e ca are sunetu mai infundat decat precision, si s-ar putea sa nu-ti placa. Acu, la 2 milioane si daca e numai grifu intact din el si tot merita (daca e intr-adevar fender)

Link to comment
Share on other sites

pare-mi-se ca jazz bass e preferat de cei mai multi in detrimentul precision-ului, dar nu cred ca apucam noi fender jazz bass vandut la pret de reghin :) poate doar generatiile urmatoare, care eventual vor asculta numai muzica generata cu algoritmi aleatori de pc :)

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

maro, sunburst, tot pe-acolo. Ce iti pot spune despre fender jazz bass e ca are sunetu mai infundat decat precision, si s-ar putea sa nu-ti placa. Acu, la 2 milioane si daca e numai grifu intact din el si tot merita (daca e intr-adevar fender)

nu e deloc infundat. poate cu corzi vechi chiar e asa, dar poti deschide potentiometrul de ton sau sa lasi deschisa numai doza bridge si este imposibil ca sunetul sa fie infundat.

Link to comment
Share on other sites

si insfarsit am gasit poza!!! http://i16.photobucket.com/albums/b7/sflajimmy/P6230001.jpg exact asta e basul numia ca are doze metalice( are 2 doze ) este din 82 basul

asta din fotografie pare a fi un fender jazzbass fabricat in anii '70, pt. ca este cu bullet. daca are dozele cu capace metalice, asa cum spui tu, nu poate fi fender si, cel mai plauzibil, este vreun reghin cu doze schaller. iar daca este un fender jazzbass din '82 nu poate avea bullet. :)

Link to comment
Share on other sites

stati asa, vad ca scrie Fender pe headstock :) care e soparla ? pare Fender si atunci cum de il da cu 2 mils ? e favoare personala poate ? :)

scrie fender in poza aia... da nu ne-o spus daca scrie fender si pe bassu in sine, care nu-i ala din poza, doar arata asemanator... io zic sa-l iei ca bun o fi :)

Link to comment
Share on other sites

Asa am vazut si eu pe okazii un bass negru cu tastiera de artar pe care scria FENDER ... Era pozat dintr-un unghi in care nu se vedea ce scrie : Musicmaster Bass sau Mustang Bass ... cert este ca mie imi semana a Musicmaster , dar vinzatorul il prezenta ca fiind o COPIE , si de Jazz ... pret ... 3 milioane.

Totusi , am auzit povesti cu mosi care au vindut cu 50.000 in bazar ampuri Fender Bassman (Silverface) , crezind ca sunt radiouri care nu merg , asa ca se cere cit mai curind o poza cu chestia reala ...

Link to comment
Share on other sites

Totusi , am auzit povesti cu mosi care au vindut cu 50.000 in bazar ampuri Fender Bassman (Silverface) , crezind ca sunt radiouri care nu merg , asa ca se cere cit mai curind o poza cu chestia reala ...

 

 

oftopic: un prieten a luat o doza SD de la o batranica care nu stia ce e cu 50.000 :) cica o vindea cu 100 si o convins-o la 50 :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Asa am vazut si eu pe okazii un bass negru cu tastiera de artar pe care scria FENDER ... Era pozat dintr-un unghi in care nu se vedea ce scrie : Musicmaster Bass sau Mustang Bass ... cert este ca mie imi semana a Musicmaster , dar vinzatorul il prezenta ca fiind o COPIE , si de Jazz ... pret ... 3 milioane.

Totusi , am auzit povesti cu mosi care au vindut cu 50.000 in bazar ampuri Fender Bassman (Silverface) , crezind ca sunt radiouri care nu merg , asa ca se cere cit mai curind o poza cu chestia reala ...

wow.sa..cumperi bassman cu 50 de mii....hmm...trebuie sa trec pe la targuri neaaparat :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.