www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi


Stefan
 Share

Recommended Posts

Moisoiu frumoasa alegere(little wing) si compozitie :)

Faptul ca hihi nu iti aprecieaza munca nu trebuie sa te descurajeze :(

 

Am cateva intrebari si cateva sugestii...

Intrebari :

Cum ai inregistrat piesele? Ce efecte ai folosit ? Ce placa de sunet si ce soft?

Ce chitara se aude acolo ? (In profilul tau rubrica scule nu e completata :) )

 

Sugestii:

Poate ca o utilizare moderata a reverbului te-ar ajuta. Ar da un pus de profunzime avand in vedere ca momentan lipsesc basul / tobele.

 

Inceputul de la adi2 imi aduce aminte de acordurile ciudate de la Opeth.

Se vede ca adi2 e muncita dpdv compozitional . Bravo!

Mai asteptam si pe altii :)

Poate zilele astea imi iau si eu inima in dinti si pun ceva.

 

 

Multumesc pentru aprecieri.hihi nu m-a descurajat (nu sunt chiar asa de batut in cap incat sa cred ca piesa se potriveste sau place oricui).

Little wing l-am inregistrat cu chitara (yamaha erg 121) si procesorul meu (zoom 505),pe o placa de sunet destul de basita.Sunetul e varza,mai ales din cauza procesorului si faptului ca imi cam prind urechile in cooledit.Piesa proprie am inregistrat-o cu un ibanez universe (cu 7 corzi) si un procesor toneworks,pe o placa de sunet destul de buna (nu mai stiu exact.parca audigy).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest rhcp_guitarist

Moisoiu.nice job! mi se par super ambele melodii..tine-o tot asha :)

p.s:ai acelasi id ca sa zic asha si pe dc?? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

aaa.nuu.imi suna cunoscut id asta..cred ca am luat nush cate videoclipuri cu the strokes de la tine.. :) (fara tine nush ce ma faceam :) )

 

Suntem de-a dreptul incantati. va rog sa nu mai poluati threadul cu chestii offtopic. Pentru asta s-a inventat PM-ul. Chestia asta e valabila pentru toata lumea!

Regulamentul se citeste si respecta. Altfel iese caterinca oarba si haos

 

Cosu

Edited by rhcp_guitarist
Link to comment
Share on other sites

Na, uite, de exemplu a 2a melodie e chiar tare. Soloul mi se pare ca e facut in maniera Valter Popa, adica aduce foarte mult cu stilul lui :) Cum a zis si Cosu, se simte lipsa tobelor si a basului, un lucru care nu mi se pare foarte greu de facut (te-as putea ajuta daca vrei)

Am zis ca se aud relativ bine, comparand cu celelalte melodii puse aici.

Sper ca nu te-ai suparat pe mine prin ce am zis in postul de mai sus, dar cum am mai zis :), aia e parerea mea despre prima melodie.

Oricum, canti frumos. Keep it rocking :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

suna frumos solo-ul, my favourite type of clean sound (one of them, in fact).. pe ce chitara e inregistrat?

Link to comment
Share on other sites

De ce sunt singurul fraier de pe-aici (care vorbeste si pune piese)? :)

 

Bucata urmatoare e compusa de astor piazzola.Am invatat-o aseara (mi se pare destul de complexa deoarece se ciupeste cu degetele si nu prea ma pricep.precizare:e un singur instrument,tras dintr-o bucata.de aici rezulta si dificultatea (basul e ciupit concomitent).din inregistrarea asta se simte ca ma "screm" sa o cant.las' ca o invat eu bine pan' la urma.

Pupici! :)

Link to comment
Share on other sites

Am ascultat aia "Adi" foarte misto. Motivu pt care altii nu pun este ca ori nu au timp sa inregistreze, ori au pus.. ori nu vor. :) Nu stiu daca ai citit toate cele 10 pagini, dar daca ai facut-o ai vedea ca mai posteaza lumea. Oricum e bine ca cineva tot mai posteaza (tu B) ) eu de ex, acum n-am mai invatat nici o piesa, ci doar bucatele, care sa ma ajute sa ma perfectionez (cam aiurea spus) la anumite treburi. deci cum ar fi exersez cam aceleasi bullshit in fiecare zi, dar ma ajuta. Piesa de la Piazzola iti iese bine, nu stiu d c zici ca nu iese. Treaba cu dejtele.. stii trebe sa exersezi mult. io intr-o vreme numai cu degetele cantam :)) adica in jur de 3 luni zi de zi :) . hai spor si mai asteptam ceva de la tine.

 

p.s. poti sa pui si videos-uri, chiar ar fi mai bine :(

Link to comment
Share on other sites

am vrut sa am un reverb mai mare ca sa sune a rockabilly.. de fapt ar fi trebuit sa fie un fel de ecou care sa se repete o singura data.. da asta e..cand o sa fie nevoie o sa fac si un sunet mai bun si o sa editez un pic si inregistrarea.. astea sunt trase direct, fara nici un pic de editare ulterioara..

 

uite ca mai pun una.. daca e cienva care vrea sa cante asa ceva sa imi zica si mie.. domnu basist miky (care va trimite SRV pe topicu de bass) e mai mult decat dispus sa se bage la asa ceva..

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

a trecut ceva timp de cand n-am mai postat, asa ca am zis sa mai pun inca un blues (scuzati, nu ma puteam abtine :) ). E doar partea de chitara, inregistrata pe o clasica hora. Suna mai bine decat ma asteptam, avand in vedere ca setul de corzi e mult mai vechi de un an.

fucked_up_blues.mp3

Link to comment
Share on other sites

Haha manu.. mersi mult de sprijinul moral pe care mi-l oferi. Chestia cu notele le cant asa cum imi place ca se aud si incerc sa le fac sa se lege cat mai frumos intre ele (am in cap cam cum as vrea sa sune, si incerc sa le pun pe chitara) :) o sa incerc treaba cu ex de ascultat 15 minute un chitarist.. cred ca o sa fie chiar interesant. Oricum mersi ca ai avut timp sa asculti. Mi-ar placea sa te intalnesc o data , si sa te aud cum canti :).. mersi inca o data.. bafta multa.. salutare la toti

Link to comment
Share on other sites

a trecut ceva timp de cand n-am mai postat, asa ca am zis sa mai pun inca un blues (scuzati, nu ma puteam abtine :( ). E doar partea de chitara, inregistrata pe o clasica hora. Suna mai bine decat ma asteptam, avand in vedere ca setul de corzi e mult mai vechi de un an.

 

Ca de obicei, tare fain :) Mai vreau :)

 

PS: Moisoiu, de fapt Manu a zis ca ai face bine sa participi la concurs :)

Edited by cearny
Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

thx :) . in lipsa de alte materiale mai ca lumea, bag un solo putin obosit de la Have a Cigar. Nu e chiar un improvement fata de melodia anterioara, doar ca am zis sa bag ceva un pic diferit (adica floyd :) ).

have_a_cigar_solo.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.