www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi


Stefan
 Share

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

revin cu o chestie ... de sunt in vacanta si ma plictiseam azi noapte B) deci o creatie facuta azi noapte pe la 12 si pusa in aplicare si un pic slefuita azi la ora 11.. sper sa va placa.. am si o melodie aproapee la fel dar pe picking.. dar mai trebe lucrata un pic.. :) sa va dati cu parerea daca va place asta :) mersii

 

p.s. e editata un pic cu adobe audition *delay+noise* :)

 

Si daca nu v-ati prins melodia se cheama 12pm hour de The MOoN Seekers

Ah.. si daca ar fi cineva dragut sa imi faca si mie un solo si sa-l puna aci ca sa pot sa le combin pe amandoua.. :( ar fi super mersi

12_pm_hour.MP3

Link to comment
Share on other sites

ah.. s0rin scuze. nu mi-am dat seama de yahoo decat dupa ce am ascultat melodia :) oricum o sa incerc sa am grija..

referitor la gama: habar n-am .. sincer e facuta pe acordul Bm la care am luat bareul si .. ceva de genu sunt acordurile :)

uite:

-------------------|--------------------------| 
--------3----------|----------3-------------- |
-------------------|-------------------4------|
-----------4-------|----------------4---------|
-----2-------------|-------2------------------|
-------------------|--------------------------|

apoi vine Bm la care pun bareul fara Mi gros.. si ridic pe rand degetul de pe sol si "si" si cam atat.. apoi trec la fretul 3-5 si fac cam aceasi chestie.. daca iti dai seama de gama sa imi spui si mie :( ca io habar n-am :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist
hmm.. am luat tobele de la spiritus sanctus, le-am editat un pic (am mai taiat din ele), si am inceput sa cant, si uite ce a iesit. daca mai apar greseli, nu comentati, ca e improvizatie :)

 

 

 

 

Imi place..chiar suna bine :) (se mai aude ceva dubios pe fundal)dar mere... :)

Link to comment
Share on other sites

hihi suna super mishto....daca ii faci si un solo e parfum B)

 

la mine deja a devenit obisnuinta...in fiecare zi pun ceva....

 

am ascultat niste sfaturi date de cearny si acum pot sa folosesc si fxboxul si se aude ceva mai bine :)

 

am facut solo-ul de la hammerfall-allways will be....suna foarte aproape de adevar... :) .....lead-ul e ciordit din guitar pro....e midi dar merge solo-ul e facut de mine

 

si inca o improvizatie pe depeche mode :) ..nu stiu daca sa il pun aici sau la blues ....au fost mai multe tentative intr-una :(

hammerfall_always_will_be.mp3

blues_depeche_mode_.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Melodia de la Hammerfal e chiar misto,pacatr ca e asa de scurta.cealalta suna cam ciudat,dar orikum eu n-am voie sa comentez..... :)

Link to comment
Share on other sites

Imi place..chiar suna bine :) (se mai aude ceva dubios pe fundal)dar mere... :)

hmm.. metoda de inregistrare e cam primitiva. dau boxele destul de tare, si pun microfonul (de calc) pe lustra :). ca, nu mai pot sa inregistrez sau sa salvez in Soundforge, ca mi-a expirat :o

 

 

hihi suna super mishto....daca ii faci si un solo e parfum  ;)

daca as stii sa ii fac un solo... :o. problema e ca eu nu prea stiu teorie. ma rog.. tre sa invat si eu gamele alea odata, si apoi notele pe grif B).

 

btw, Dementhor, melodia aia de la Hammerfall e marfa, dar se simte ca aia e midi ;).

 

btw2, melodia aia, era improvizatie, facuta pe loc. faza e ca cam toata melodia are aceleasi acorduri... si e cam boring :(. mai tre editata ;)

Link to comment
Share on other sites

Melodia de la Hammerfal e chiar misto,pacatr ca e asa de scurta.cealalta suna cam ciudat,dar orikum eu n-am voie sa comentez.....

 

...ma cealalta e o melodie gen "n-am avut ce face" ....adica am pus melodia de la depeche mode pe fundal si am cantat ce mi-a venit.....e drept ca nu prea am fost inspirat :)

ai voie mah sa comentezi eu unul nu ma supar :)

 

daca as stii sa ii fac un solo... . problema e ca eu nu prea stiu teorie. ma rog.. tre sa invat si eu gamele alea odata, si apoi notele pe grif .

 

tu crezi ca eu stiu teorie...fac si eu solo-ul cum imi vine...crede-ma asa ziceam si eu la inceput....incearca si tu sa faci ceva pe loc...si o sa vezi ca nu suna tocmai rau...e super misto sa canti de fiecare data altceva......ideea e ca dupa cateva mii de improvizatii :( ....ajungi sa stiii fiecare tasta cum suna....(manu_s mi-a dechis ochii in privinta asta..10x B) )

 

mie pur si simplu imi vine solo-ul in cap....chiar daca o mai iau inca pe aratura...

ce-i drept sunt inca destul de banale ;)

 

btw, Dementhor, melodia aia de la Hammerfall e marfa, dar se simte ca aia e midi .

 

ma eu in melodia aia nu am facut decat solo-ul...initial vroiam sa il fac sec..dar am zis ca totusi....asa ca am luat si eu lead-ul din gp..care oricum suna prost...si l-am facut wav....oricum se aude destul de prost si daca il fac eu...asa ca tot cam aia e... :)

Link to comment
Share on other sites

hihi, vezi ca exista o alternativa aproape gratuita si una complet gratuita la SoundForge :)

 

Btw, draguta bucata aia de ritm. Totusi, incearca sa tragi si un solo/lead peste ea (mai ales la final ar merge) :) Cu ce-ai tras?

 

Dementhor, dragutel Always Will Be, dar vezi ca nu tii notele cat trebuie. Obisnuieste-te sa nu le mai 'tai' inainte de a se termina, caci suna dubios.

Link to comment
Share on other sites

Btw, draguta bucata aia de ritm. Totusi, incearca sa tragi si un solo/lead peste ea (mai ales la final ar merge) :) Cu ce-ai tras?

 

cearny, stiu de goldwave si audcity, le are un prieten, dar nu am avut cand sa trec pe la el sa le iau :). pai, melodiile le-am tras cu soundforge, exact inainte sa-mi expire. le-am tras in .wav, ca .mp3 expirase de vro 2-3 zile, asa, si dupa din .wav l-am converted in .mp3 cu un programel :).

Oricum, melodia aia, nu e melodie, e ceva acolo. Poate ca in curand, o sa devina si melodie, si sa-i fac si un solo, dar aici, cum am mai spus, mai e de lucrat... :(

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Ultima pe care ai facut-o,dementhor,suna very ok. :)

am zis ca nu am voie sa comentez decat atunci cand imi voi pune si eu o creatie aici. :)

Link to comment
Share on other sites

haaaa care vrea sa se distreze sa asculte asta: SOLO-ul de la ROsu aprins in care eu am SCHIMBAT PREA RPD ACORDU MAMA MASIII atentie pt cei surzi NU DATI TARE CA O SA SURZITI SI MAI RAU (OARE CUM VINE ASTA???? :) )) asa... have phun

protagonisti: eu la reghinu meu tin partea de acorduri

andrei: colegu meu de banca baga la solo pe o chestie care nu se poate numi chitara ci sipca (e juma de chitara, d-aia mica :) )

si bineinteles celebrul APARAT CANNON A60 :) URAAAA

rosu_aprins_stef_vs_and.WAV

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.