www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Transformare Pentru Stangaci


Guest paraDOX
 Share

Recommended Posts

Guest paraDOX

Buna ziua, sunt stangaci si vreau sa-mi cumpar o chitara Epiphone SG, pentru dreptaci. Am vorbit cu lutierul de la proguitar si mi-a spus ca e totul ok. Pot aparea pierderi de calitate? si ce se mai schimba in afara de pozitia corzilor?

Link to comment
Share on other sites

Guest paraDOX

Am uitat numele, dar oricum, omu parea ca are multi ani de lucru in spate, el mi-a spus ca nu pierd nimic din conversie si chitara este f buna la banii ei, 12 milioane, lemn de mahon, set-neck, cheite grover, plus ca arata foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

sa te vad cum o sa canti cu mana peste 4 potentiometre fara sa le atingi. In plus de asta modelul SG care oricum este prost echilibrat daca il mai si pui invers, o sa tii cu mana de neck in loc sa canti. Ti-o spun din ani de experienta in spate in care am cantat si pe model strat intors invers si pe model superstrat intors invers. Cea mai buna solutie este o chitara de mana stanga. Cheile grover le iei cu 90 RON iar mahonul ala e low cost deci nu vad care e afacerea. O sa imi dai dreptate dupa ce o sa o strici. :)

 

LUTIÉR, lutieri, s.m. Meºteºugar specializat în construirea ºi repararea instrumentelor muzicale cu coarde.

 

Construieste cineva chitari la proguitar?

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

Cum a zis si Felix, or sa te incurce potentziometrele,switch, cablu..toate or sa iti stea in cale atunci cand flip-uiesti chitara...si or sa fie toate invers si anapoda...ori iti iei chitara aia varianta pe stanga(dc vrei epi(e o alegere buna intradevar) vb cu userul midnight rider, cred k te poate ajuta el cu una noua de stanga sau vezi pe la mica publicitate sunt cateva chitari bune kre se vand) ori incerci cu dreapta if all fails...da eu zic sa cauti, tre sa gasesti tu una pe stanga :) )

 

L.E. Normal k ti se spune k e ok la magazin...doar nu crezi k ei nu vor sa isi vanda marfa...asa e peste tot...interesul tau vine ultimul...mereu bunastarea firmei :)

Edited by alexyz
Link to comment
Share on other sites

Epiphone Special II este o alegere buna? e cea mai accesibila chitara left-handed.

 

pai..e mai slaba decat sg-ul ala...e cu bolt on neck..si dozele sunt mai naspa..si lemnu...ce sa zic...(eu am, sunt multumit de ea..k sunt la inceput...pt inceput e o chitara decenta...dar peste un timp o sa vrei sa o schimbi) se canta usor pe ea...nu e grea...eu am si un strap lat si chiar e confortabila...nu o ia cu capu in jos...dar...cauta mai tare..dc tot ai bani de o chitara mai buna...e pacat (ai vb cu cine ti-am zis?)

Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna alegere a ta acum este unul din cele 2 Les Paul din cele pe care le vinde Felix. Principalul motiv e ca au fost rezolvate toate problemele care pot aparea la chitarile noi, si care sunt inerente la chitarile noi foarte ieftine: taste inegale, setup varza, harware care se rupe in 3 zile, gat curbat in lateral (torsiune), etc. Daca nu ma insel, fiecare chitara a lui Felix a fost setata de Stanescu, asta fiind garantia totala, zic eu, ca nu are defecte de playability. Si mai inseamna 2 milioane lei scutiti, pentru ca Stanescu nu cere mai putin :) Alt motiv ar fi ca modelele Les Paul sunt mult mai echilibrate decat SG si chiar decat modelul Special II in particular. Si mai esti sigur si de faptul ca suna decent (asta in cazul in care esti incepator si nu ti-ai format inca urechea) pentru ca Felix are ceva experienta si cand le-a luat a fost din cauza de GAS si ptr ca sunau f bine ptr pretul lor.

Am uitat numele, dar oricum, omu parea ca are multi ani de lucru in spate, el mi-a spus ca nu pierd nimic din conversie si chitara este f buna la banii ei, 12 milioane, lemn de mahon, set-neck, cheite grover, plus ca arata foarte bine.
Si n-o sa mai arate asa bine dupa conversie daca se apuca sa-ti mute poturi&stuff. Plus banii ptr plata serviciului...
Link to comment
Share on other sites

Si n-o sa mai arate asa bine dupa conversie daca se apuca sa-ti mute poturi&stuff. Plus banii ptr plata serviciului...

 

Pai ce te faci cu toate gaurile...si pe fatza si pe spate...asta dc ti le muta...si daca nu..vezi probl de mai sus... gasesti sg de stanga pe thomann@325Euro (asta doar dc tii neaparat la chitara asta...sincer arata intr-un fel aparte...dar sunt alte chestii kre conteaza mai mult la o chitara...ai auzit-o stii sigur k iti place cum suna?) pe langa multe alte chitari pe stanga...unele mai scumpe altele mai ieftine. Eu zic sa incerci si una din chitarile lui Felix, sa te uiti si pe thomann, sa vb si cu Midnigh Rider...si sa alegi atunci ceva...nu te grabi sa iti iei orice doar pt ca ai acum banii in mana...cu o chitara ramai multa vreme (sau te chinui si mai multa vreme sa scapi de ea) asa k e pacat sa te pripesti... Multa multa bafta la gasirea chitarii ideale :)

 

a da si linku ala cu stangace e http://www.thomann.de/gb/cat.html?gf=lefth...tars&oa=pra. :)

Link to comment
Share on other sites

@paraDOX : in ce stadiu esti cu chitara? n-o intreb la misto, dar daca esti inceptor sau incepator spre mediu, mai bine ia-o de la zero pe dreapta. Eu asa am facut cand am trecut pe electrica, pentru ca la vremea aia nu am gasit ceva de stanga decent care sa fie si la un pret rezonabil si am preferat sa nu modific o chitara, nu mi-a suras deloc ideea cand ma puteam "modifica" eu. Desigur, daca ai depasit stadiul asta, nu se pune problema.

Ideea e ca stangacii sunt clar in inferioritate numerica :) si n-ai sa poti, de exemplu, sa mergi la vreun prieten sa canti pe chitara lui din simplul motiv ca, cel mai probabil, el e dreptaci si are chitara de dreapta (ma rog, ai prins ideea).

Sa nu fiu inteles gresit, n-am nimic cu stangacii, cu dreptacii, cu cei care canta cu picioarele etc.

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

Guest paraDOX

Eu sunt incepator, nu cant cine stie ce, dar m-am interesat destul de mult de partea tehnica, pana acum am cantat pe un reghin electric, hallow-body din 73, a lu taicamiu, pacat ca nu merge partea electrica, din ce am incercat pe ea am o tehnica mai buna cu stanga.

Link to comment
Share on other sites

paradoxule..iti recomand lipsit de orice interese sa iei legatura cu felix...asta daca vrei chitara left-hand buna...mai mult ..la proguitar sunt nishte baietzi de nota 10..dar nu e nici unul lutier..doar vanzatori de ghitare...so...

 

@ambrozie: inca unul ca mine :) sa ne facem un club...

Edited by marcel
Link to comment
Share on other sites

@ambrozie: inca unul ca mine :) sa ne facem un club...

Votez pozitiv!

 

Bun, cat despre paraDOX : n-ai vreun prieten dreptaci cu electrica? stai si canta la chitara de dreapta cateva zile si hotaraste-te ce si cum, poate faza cu stanga e si o chestie de vrut sa fii altfel decat majoritatea (n-o zic in sensul rau). Eu unul nu-ti recomand ghidusii cu modificari de chitare, pentru ca dai niste bani in plus degeaba, daca-ti doresti atat de mult o chitara pe stanga, ia-ti una din prima, facuta special pentru asa ceva. Dupa asta sa nu te trezesti ca vrei pe dreapta si trebuie s-o modifici sau ca trebuie s-o vinzi. Chitarele pe stanga sunt mai greu de vandut tot din motive de inferioritate numerica, si cred ca Felix ma poate aproba.

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

sa inveti sa canti pe dreapta , a-to este absolut toruna cu care mana nu stii inca sa canti.

 

Si sa nu spun ca cel mai mult de lucru le ai cu man stanga

 

Stangaci ce canta pe dreapta:

 

Ladislau Herdina de la Progresiv TM , unul din cei mai buni chotaristi de la noi ..

 

alta faza ..Hendrix nu stiu cum dar se descurca cu potmetrele si vibratorul cu chitara intoarsa pe stanga .

 

Problema majora este sa canti ceva restul e poveste

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dupa ce am cintat citva ani buni si pe bass si pe chitara de dreapta tinuta invers...

iti spun la modul cel mai serios...nu da banii pe o chitara de dreapta, te complici absolut inutil.

Eu mi-am luat prima chitara prin 93...cind la noi nici macar nu visai la ceva de stinga. Am inversat corzile,

i-am refacut set-upul, mi-am luat cablu d-ala cu jack in "L", am anulat potentiometru de volum care se tot ducea spre 0 in timp ce cintam...

In ziua de azi chiar nu merita sa faci chestiile astea cind iti gasesti destul de usor o chitara pe stinga.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.