www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 4 - Votare si comentarii


Cosu
 Share

Duel 4 - Votare  

50 members have voted

  1. 1. Votati interpretarea preferata

    • baumwolle
      4
    • jacksonman
      12
    • LinX
      22
    • un_om
      12


Recommended Posts

Guest Baumwolle

Cam putini...Nu prea v-a placut negativul, nu? :(

Comentariile de rigoare:

 

Jacksonman...omule, interesant, dar haotic.Si mi s-a parut ca nu se prea potrivea improvizatia cu melodia.But then again, I hope I'm wrong! :)

 

LinX, Un_Om, suna bine.De pe tab, curat, frumos.LinX, cum ai reusit sa scoti efectul ala?Cand ascult melodia ta e ca si cum l-as asculta pe Satch.Sunt aproape identice! :) Un_Om, mi se pare ca efectul folosit de tine e cam prea strident pentru negativ.

 

Felicitari tuturor! :)

Link to comment
Share on other sites

actually am folosit pe fundal unele acorduri in falset,eram sigur ca o sa fie cativa care vor crede ca am gresit,nu am gresit,sunt doar in falset,adica e tot si dar luat un pic mai altfel.sa iti dau un exemplu,asculta-l pe sting,el canta cu vocea in falset.suna misto daca iti place genu respectiv.moisoiu ms de apreciere.sincer credeam ca e mai interesant o improvizatie decat sa faci ceva de pe un tab gata dat,dar maybe i am wrong.hai noroc

Link to comment
Share on other sites

Merci dmc, Baumwolle; multumesc si celorlalti.

Felicitari de asemenea participantilor la duel si bafta pe mai departe. Ar fi misto ca la duelul urmator sa se inscrie mai multi, dat fiind, mai ales, negativul respectiv :)

 

cum ai reusit sa scoti efectul ala?Cand ascult melodia ta e ca si cum l-as asculta pe Satch.Sunt aproape identice!

:) Sper ca te-ai referit doar la efect. Pe undeva asta e si gustul meu, pe de alta parte e si ceva nimereala (ma refer aici la caracteristica dozei si a efectelor; cant tot pe un DiMarzio si folosesc tot o distorsiune Boss, cum probabil a folosit si Satriani pe albumul respectiv). As adaga insa ca doza mea, avand cred un output mai mare, cantand cu volumul la maxim pe chitara si poate si cu un efect cam agresiv care nu stiu sa-l setez chiar cum trebuie (volumul in amp, compres, atac, and all that shit), am "reusit" sa mai pierd putin din dinamica si astfel din sentiment. Cam oricat de incet dadeam in coarda, nota iesea aproape la fel de puternica, chestie de care m-am prins cam tarziu :). Prin faptul ca am inregistrat piesa din bucatele imbinate ulterior (pentru a incerca sa imi iasa ceva mai bine, de) nu am facut altceva decat sa contribui la aceasta situtie. Nu e o neaparat o scuza, pt oricum, mi-am dat seama mai ales dupa toata treaba asta ca originalul este o piesa cu prea multa greutate (pt mine cel putin). Ok, am incercat sa descriu putin cum am abordat dulelul acesta. Multumiri inca o data.

Link to comment
Share on other sites

salut! imi pare rau ca nu am avut timp sa termin varianta mea (cine accepta asta ca scuza, bine!, cine nu, nu!). daca reusesc sa o termin, o postez la melodii cantate de noi, oricum am incercat improvizatie de data asta, ca piesa originala e prea grea pentru mine... dar hai sa mai arunc si eu putina critica pe aici...

 

linx - foarte bine, omule! te invidiez pentru sound si apropierea foarte buna de varianta originala. bafta multa!

 

un_om - si tu te-ai apropiat binisor de varianta lui satch. sa inteleg ca ai avut probleme cu setarea sound-ului? too bad! oricum, ai votul meu, pentru incurajare, pentru "floricelele" de la final si pentru ca meriti sa fii mai aproape de linx decat altii, de data asta. sa auzim de (mai) bine!

 

baumwolle - ai incercat bine sa improvizezi ceva, nu am nimik de reprosat. singura remarca (in nici un caz rautacioasa, te asigur!) este similitudinea dintre primele 3 note din fraza de inceput (care se mai repeta pe alocuri) cu linia vocii de la o piesa mai de "underground" (a se citi taraba!), dealtfel supercunoscuta, ceva de genu': "suparat, suparat sunt doamne, etc" lol :)

 

jacksonman - ca de obicei, no comment! (eh, si ce daca comentez? atunci as zice ca fiecare canta cum vrea si asteapta rosiile si ouale aruncate din public, daca e cazu'... nu m-ai surprins deloc, zau, ca de obicei ai cantat "in fals" - cred ca din greseala ai mai pus doua litere in plus, si l-ai mai facut si pe bietu' Sting sa sughitze in somn; bine ca nu l-ai invocat si pe Slash!). bafta si tie, ce sa zic?! :)

 

ordinea de mai sus reflecta si clasamentul pe care il consider rezonabil.

bafta multa tuturor la duelu' urmator, la care iar nu voi putea participa din motive personale si din lipsa de timp. :)

Link to comment
Share on other sites

Hehehe... Merci omule ! Sa-ti traiasca si tie si lui malex... si sa fie sanatosi... si sa va bucurati si sa fiti mandri de ei. :) Si eu care credeam ca pe forum majoritatatea-s pustani de bani gata... :(

 

Respect ! B)

 

P.S. Ieri l-a tuns nevasta-mea ! :) Voi reveni cu poze, de fapt voi adauga "in lista" de mai jos. :)

Edited by Catalin S.
Link to comment
Share on other sites

felixanule,hmm,cred sincer ca nu ai habar de teorie muzicala.si in mod evident nu sti ce e aia falset.in fine,gasesc posturile tale doar rautacioase,dar evident scrie in regulament ca poti posta orice,asa ca vad ca exact asta faci.ti-am zis,e absolut clar ca habar nu ai de teorie muzicala elementara,insa te crezi in stare sa critici,ok,nu ma atac,te las sa aberezi ca deobicei,pana acum mi-ai facut-o pe yahoo acu vad ca treci la forum.un singur inteleg despre tine,ca nu ai cuvant,cam nasol ptr cineva de varsta ta.oricum ce ai zis pe mess ramane intre noi doi,dar observ ca iti incalci propriile cuvinte.sincer am intalnit pusti de 14 ani cu un nivel de tact mai ridicat ca al tau,credeam totusi ca de doctori e ceva,dar pare ca s-a dus si facultatea asta.hai noroc si incearca de dragul aparentelor sa fi mai chibzuit.

Link to comment
Share on other sites

iar se impunge lumea pe aici. trebuie la fiecare duel asa ceva :) . eu nu prea imi permit sa comentez fiecare piesa in parte, il las pe michel sa faca asta (e de departe omul cel mai impartial, iar comentariile lui - aprecieri sau critici - sunt mereu la obiect si au ca fundament - cel putin asa consider eu - multa cultura muzicala).

 

revin cu 2 observatii. 1) comentariile astea despre piesele inscrise nu ar trebui aruncate asa aiurea, pt ca vorbim despre oameni care participa la duel si suntem in plin vot. criticile trebuie sa fie sincere :( , obiective si argumentate. sarcasmul lui felixanu din primul sau post dovedeste lipsa de fair-play.

 

2) trecem la muzica :) . jacksonman, tie nu pot sa iti reprosez decat primele note din solo. acordurile alea nu sunt deloc "in fals" si poate ca nu sunt nici cea mai buna solutie pt a dubla arpegiile. poate acordurile alea mergeau mixate si ceva mai discret, dat fiind tonul cald si "gras" al epi-ului tau, intri putin cu buldozerul in piesa :). desi dupa o ascultare mai atenta devine clar ce faci tu acolo, in primele secunde urechea e putin buimacita, dar asta e alegerea ta. ai improvizat bine si ai pasaje grozave, dar deschiderea e neglijenta (ma refer acum la primele note din solo), suna de parca te-ai incalzi la chitara. e ultra-important cum incepi un solo, cred ca daca incepeai mai inspirat, erai acum mult mai aproape de LinX ca numar de voturi. prima impresie conteaza big time!

 

spor la facut muzica !

Link to comment
Share on other sites

Hehehe... Merci omule ! Sa-ti traiasca si tie si lui malex... si sa fie sanatosi... si sa va bucurati si sa fiti mandri de ei. :) Si eu care credeam ca pe forum majoritatatea-s pustani de bani gata... B)

 

Respect ! ;)

 

P.S. Ieri l-a tuns nevasta-mea ! :( Voi reveni cu poze, de fapt voi adauga "in lista" de mai jos. :)

 

 

Total offtopic: un_om, sa-ti dea Dumneze o fetita sanatoasa ;) si sa te apuci sa-i strangi zestre ca bajetii nostrii ie scumpi :)

 

 

Da' de unde baietas de bani gata?

Sunt fecior de la tara, din Prahova, pripasit in Bucale de prin '91, de cand cu facultatile astea...

 

Va multumesc pentru urari, asemenea si voua!

(Ori fac Jennifer Batten din Ruxandra mea, ori se lasa tac'su de chitara, ca si-asa nu prea stie... :o)

Link to comment
Share on other sites

Si acum, ca sa nu deraiez de tot din topic, domnilor, tks pentru critici (pozitive, negative) si pentru "rabdarea" de a downloada a acelora care vor sa asculte incercarile noastre. Felicitari si celorlalti participanti la duel. (linX, suna foarte bine!)

Link to comment
Share on other sites

am votat cu LinX. Felicitari .. ce chitara era.. Jacksonul? :)

 

Da. Nu mai inregistrez cu Reghinu', care acum e din nou cu dozele ei originale si a caror taste mici si destul de uzate pe alocuri imi par f incomode. De asmenea, incerc sa ma si obisnuiesc cu dimensiunile si pozitia in care imi vine Jacksonul.

 

Mai bag o runda de multumiri cu ocazia asta... :)

Link to comment
Share on other sites

"Suparaaat ... Sunt iara Doamneee ... Suparat" ... cum zice cineva mai sus ... suparat ca nu a pus mai multa lume osul la piesa asta ...

Vad ca votul reflecta deja starea de fapt ... si mai vad ca au venit si critici pe masura. Asta este bine, inseamna ca va intereseaza ce si cum canta celalalt.

 

dmc si felixanu' au fost cred cei care au comentat cel mai mult. Si acum parerea mea ... ma cam grabesc si o sa fiu mai scurt.

 

Baumwolle vreau sa-ti spun doar ca suna mai bine ca data trecuta, se simte ca ai luat-o in serios ... sa nu stai suparat ca esti inca mai jos la punctaj ... o sa-i spargi pe toti cand vine electrica aia. Cu toate ca te prinde bine si acustica.

 

Jacksonman ai avut pasaje interesante ... insa sunetul tras prost a stricat impresia despre piesa, ai acoperit cu chitara negativul, parca au fost trecute printr-un compresor ceva. Introducerea nu mi se pare potrivita piesei ... o astfel de abordare cere un alt mers al bass-ului ... sau al armoniei care exista deja pe piesa ... ai pasaje cand repeti treaba de la inceput si mai merge ... chiar de la intro insa ... nu merge.

 

LinX ai cantat cel mai curat dintre toti, mai organizat si mai relaxat. Bravo ... ai si cateva ezitari. Imi place si tonul de chitara si cum ataci sunetul. Se putea si mai bine, sunt sigur! In conjuctura de acum ai sunat cel mai bine.

 

Un_om ... nu stiu cand mai are omul asta timp de casa, de servici, de nevasta si copil ... iar ma iau de tine cu tonul ala de la chitara ... inteleg acum ca tu nu prea te bagi in calculator sa umblii la frecvente ... ai fi fost mult mai aproape de LinX, poate chiar ... :) cine stie ... ia vezi data viitoare.

 

Scuze dar trebuie sa plec ... si ploua afara ca naiba ... offf. Am lasat votarea la urma ca sa va las pe voi sa va faceti de cap ... :) si acum este prea tarziu ... bine ca mi-am amintit.

Va astept cu mult interes si cu urechile deschise si la urmatoarele exercitii .. BAFTA MULTA!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.