www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cititi!


Guest surprinzator
 Share

Recommended Posts

Guest surprinzator

Nu stiu daca sa va salut sau nu…Cert este ca nu-mi puteam stapani acest dezgust sa va scriu si sa va spun in sfarsit ceea ce gandesc despre voi…voi asa-zisii “muzicanti” desi nici muzicanti nu puteti fi numiti…ca de muzicieni…nici ca poate fi vorba.Voi astia care concertati la 5 betivi in tot felul de cluburi dintr-o tara uitata de lume in Europa de Sud Est, care concerteaza si pe scene mari uneori pacalind oamenii cu riffuri idioade, solouri de chitara balmajite cantate intr-un mod musical sau nemuzical numai de ei stiut, care nu are nici o legatura cu tonalitatea si surogate de solouri de tobe, dea dreptul penibile ce tin de zona grotescului si a ridicolului.Ma adresez voua, “muzicantilor” ce nu stiti de fapt ce e ala un diez pus la cheia sol sau fa, ce e ala un mod diatonic, un mod cu transpozitie limitata sau chromatic.Ma adresez celor ce se cred profesori de instrument dar ei nu au nici o calificare in domeniu.Ma adresez celor care habar nu au sa citeasca o doime sau o patrime intr-o masura compusa omogen de 4 patrimi, celor care nu pot intona o cvinta perfecta cu vocea citind-o intr-o patrtitura, celor care nu aud progresia V-I sau II-V s.a.m.d si celor care nu pot acompania nici “Trei culori cunosc pe lume” la prima cu instrumentul (de la ureche).Ma adresez celor ce nu ai nici cea mai mica idée despre proprietatile sunetului fizic, dar se cred “ingineri de sunet”.Ma adresez tuturor neavenitilor care incropesc trupe de azi pe maine, schimband componenta o data la o luna pe motive numai de ei stiute, care dau afara oameni din formatii, oameni cu studii muzicale din cauza complexelor de inferioritate pe care le au fata de acestia.Ma adresez “muzicantilor” alcoolici care pretend ca nu beau si rad de alti oameni care beau ca niste oameni normali.La fel ma adresez celor care detin monopolul in ceea ce priveste cantarile de club, cantarile tip “party”, ocupand seri in care unii muzicieni de calitate ar putea sa concerteze si sa incante urechile ascultatorilor…nu sa le dea rahat zdranganit pe corzi sau batut pe tobe.Voi, cei in cauza va dati anti-manelisti.Problema voastra este ca sunteti mai rau decat ei…pt. ca macar ei isi recunosc conditia si ce trebuie sa cante, canta.Voi mintiti, pacaliti oamenii, va bateti joc de intrumentisti care-si pun increderea in voi, dandu-i afara din formatii si facand legea ca pe un maidan, ca intr-o mahala in care voi comandati.Sunteti perfizi si plini de complexe, rai, ingusti la minte si la suflet, iar cei mai multi nu aveti nici o farama de caracter.Nu aveti cuvant si nici coloana vertebrala.Sunteti barfitori, afemeiati, perversi si plini de voi.Sincer…ma compatimesc pe mine, cel ce am putut sta atatia ani printre voi, dar mai cu seama va compatimesc pe voi, cei ce nu va dati seama cat de penibili sunteti!Nu vreau sa dau nume, pt ca nu mi-ar ajunge 10 pagini de forum sa va scriu pe toti (sincer, cunosc f multi ratati care se dau drept muzicieni).Mi-e sila de voi si va dispretuiesc!Nu mi-as mai dori sa fiu langa voi pe scena nici macar un minut, iar daca am sa va mai vad vreodata pe strada am sa va ocolesc, pt. ca sincer, nu meritati nici macar un “Buna ziua”.Mai mult de 10 ani mi-am mancat sufletul traind alaturi de voi, cantand cu voi, depunand eforturi alaturi de voi.Cei mai multi sunteti neseriosi…labili psihic si nepunctuali.Nu faceti nimic serios ci doar frunzariti.Atat muzica, cat si viata voastra.Din pacate nu va dati seama in ce eroare puteti trai.Ma minunez cateodata gandindu-ma cat de buni va credeti si cat de penibili le pareti altora!Am spus exact care sunt cei la care ma refer…, nu am dat nume ca san u fiu bannat.Restul (muzicienii si oamenii de calitate se exclud).Dar problema e ca toti va credeti muzicieni si oameni de calitate…Insa, stimati “muzicanti” mai aveti multa teorie cu mamaliga sa mancati pana sa ajungeti intradevar sa va numiti muzicieni…si asta daca nu cumva mai trebuie sa va nasteti inca o data, cu talent.Ca unii nu poseda asa ceva, iar astia sunt cei mai multi.

 

Cu siguranta va intrebati cine sunt.Ei bine, sunt un om, un om dezgustat de tagma asta a voastra, un om care nu mai vrea sa-si aduca aminte niciodata de voi, un om de care v-ati batut voi joc in fel si chip, un om care si-a pierdut vremea cantand cu voi in loc sa faca lucruri mai serioase…Sincer…mi-e sila!Sa va dea Dumnezeu dupa sufletul vostru!

 

Nu va salut!

Edited by surprinzator
Link to comment
Share on other sites

Sincer vorbind, postul de mai sus se poate referi foarte bine si la politicienii romani, sau la cizmarii, tamplarii, strungarii, sudorii, inginerii, ... romani. Adica la romani in general. Si ar merge si la americani, englezi, japonezi si chinezi. Ce sa mai lungim vorba, la toti oamenii de pe planeta.

 

Asa ca stimat domn revoltat, poti sa mergi intr-o padure si sa te infratesti cu lupii, sau tigrii, sau sacalii, sau hienele. Dar si acolo tot peste lucruri din astea poti sa dai.

 

Asa ca mai bine tu, ca persoana care considera ca este mai buna decat ceilalti, poti face ceva sa dregi lucrurile. Poti sa fi exceptia care intareste regula si poate te vor urma si altii.

 

(2c)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE
Sincer vorbind, postul de mai sus se poate referi foarte bine si la politicienii romani, sau la cizmarii, tamplarii, strungarii, sudorii, inginerii, ... romani. Adica la romani in general. Si ar merge si la americani, englezi, japonezi si chinezi. Ce sa mai lungim vorba, la toti oamenii de pe planeta.

 

Asa ca stimat domn revoltat, poti sa mergi intr-o padure si sa te infratesti cu lupii, sau tigrii, sau sacalii, sau hienele. Dar si acolo tot peste lucruri din astea poti sa dai.

 

Asa ca mai bine tu, ca persoana care considera ca este mai buna decat ceilalti, poti face ceva sa dregi lucrurile. Poti sa fi exceptia care intareste regula si poate te vor urma si altii.

 

(2c)

 

Singurul care a dat o replica pertinenta. Restul ... :)

Link to comment
Share on other sites

Mda ... ce sa zic bine mai nealcoolicule, muzicianule si geniule neinteles. Panarama dracu daca mai jignesti oameni de pe forum macar ai sange in tine si arata-ti identitatea sobolan de hoituri ce esti. x(

 

Revin cu o completare: nu toti de aici fac muzica pentru a canta pe mari scene... si crede-ma ca pe mai mult de 80% din oamenii de aici nu ii intereseaza dizertatia ta desueta despre acest subiect (poate ma insel, dar nu cred)

Edited by dark_rain
Link to comment
Share on other sites

ce e ala "mod cu transpozitie limitata" - chiar nu stiu si pe net n-am gasit (in romana).???

iar la "trei culori" - mi-a iesit, dar nu-mi mai aduc aminte versurile :)

 

sa zicem ca ai dreptate si suntem niste amatori, mai mult sau mai putin instruiti...ca nu stim chiar asa bine teorie muzicala (desi unii dintre noi se straduie, printre nervi la serviciu si schimbat pampersi, sa studieze pe apucate una-alta), iar in urechi avem doar ciment (cei mai multi).

ce rezolva postul tau din aceasta problema?

faptul ca te ascunzi in spatele anonimatului inseamna ca anticipezi repercusiuni si vrei sa le eviti, intr-un fel sau altul. si, evident, nu ma refer la nimic fizic....

uniii dintre noi (eu, for example) ne regasim in ceea ce ai scris, partial sau, mai rau, integral. unii au s-o recunoasca, altii nu. ce castiga muzica, arta, simtirea, frumosul in general dintr-o diatriba virulenta, vituperanta, a unuia care nu si-a putut controla firea? care NU A MAI PUTUT..... iti inteleg sentimentul de nod in gat, o, nici nu stii cat de mult, dar asta nu inseamna ca aprob gestul tau lipsit complet de eleganta.

generosi sunt numai oamenii puternici. oamenii slabi sunt hienele...iar oamenii slabi sunt aceia la care bunatatea e un lux.

presupun ca esti pasionat de muzica si, probabil, un instrumentist....cum canti daca nu te eliberezi de himere, de rautate, de nodul in gat? cum ajungi la STAREA ACEEA, IN LOCUL ACELA, unde ajungem uneori noi, muritorii de rand, cand cantam....

or, asta inseamna nefericire. esti condamnat la nefericire pentru ca, in ultima instanta, esti in razboi cu tine.

cruta-te. se pare ca merita.

cruta-ne. poate meritam.

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

Guest surprinzator
Mda ... ce sa zic bine mai nealcoolicule, muzicianule si geniule neinteles. Panarama dracu daca mai jignesti oameni de pe forum macar ai sange in tine si arata-ti identitatea sobolan de hoituri ce esti. x(

 

Revin cu o completare: nu toti de aici fac muzica pentru a canta pe mari scene... si crede-ma ca pe mai mult de 80% din oamenii de aici nu ii intereseaza dizertatia ta desueta despre acest subiect (poate ma insel, dar nu cred)

 

Ma vad nevoit sa-mi inving sila si sa-ti raspund:

 

 

 

1 la mana: nu ma ascund de nimeni, ca nu am de ce.

 

2. la mana: de jignit vad ca tu jignesti…io nu m-am referit in mod direct la tine… sau la cineva anume, dar daca te regasesti printre cei enumerati de mine in primul post…e treaba si problema ta.Nu ma apuc sa te injur, pt ca daca ma apuc sa te injur io nu te mai spala nici Dunarea (am invatat si io cate ceva de la d-astia al de tine in atatia ani)

 

3. la mana: nu am vrut sa jignesc pe nimeni ci doar mi-am spus punctul de vedere, pt ca traiesc intr-o tara libera si democrata, iar netul s-a inventat si pt a ne spune parerile…indiferent daca iti convine sau nu.Din experienta mea am vrut sa le impartasesc si altora cate ceva…Atata tot!Asa ca las-o mai moale cu sobolan si cu alea…de fapt poti sa ma jignesti cat vrei.. ca si asa stiu ce hram porti dupa cum te exprimi…

 

4. la mana tot pt tine: ia un link si apuca-te de studiu: http://www.youtube.com/watch?v=mKK2noBle9k

 

 

5. la mana: pt. toti forumistii, cu scuzele de rigoare daca am lezat pe cineva, n-a fost cu intentie: jur ca asta e ultimul meu post!

 

 

 

Va doresc numai bine tuturor!

Link to comment
Share on other sites

tipule, in unele privinte ai dreptate; sunt destui afoni care canta si iau banii de la public. dar pana la urma publicul e prost si se lasa furat. cei care vor sa asculte muzica pot merge la ateneu sau la sala radio, la ultima fiind gratis pt elevi si studenti (sunt din bucuresti, in alte orase nu stiu).

 

insa fiecare are dreptul sa incerce, iar sila si dezgustul tau fata de ei nu ii va impiedica sa continue sa faca ce vor. public limitat care topaie la 3 chord crap va fi incantat de betivi pe scena. nu vei schimba nimic, dar oricum nu cred ca intentionai sa faci acest lucru.

 

legat de manelisti: nu, ei nu isi recunosc situatia si canta ce canta pt ca au in sange ceea ce fac; nu am vazut un manelist care sa poata sa cante o fuga de bach, de exemplu.

 

ps: mai cauta un pic ca sa afli de ce s-a inventat netul in prima instanta

 

@carramba: fiecare om va aprecia ceva pe intelesul lui. mai trist este ca presupusii oameni culti nu mai pot aprecia simplitatea ca ceva inferior care trebuie admirat pt limitarea in universul care exista acel *ceva* simplu (cum ar fi imaginea unui cioban mancand slana si protejandu-si oile, alaturi de multe altele), dar in schimb devin aroganti si dezgustati de tot ce le e inferior. ma rog, sunt situatii in care e normal sa fii dezgustat, dar asta e partea a2a. trebuie stiut ce sa se admire si ce nu.

Link to comment
Share on other sites

@susceptor - pai io ce zic?

by the way - am fost intr-unul din locurile de adunare a betivilor si ratatilor, de care vorbeste tipul asta, unde eu ma simt foarte bine, pentru ca ma duc pentru atmosfera, muzica, prieteni, etc., si unde se simt bine si alti muzicanti (a se vedea ghilimelele, optionale pana la urma)...si am ascultat trupe cu instrumentisti pe care eu ii consider mai buni sau mai slabi decat mine (toti ierarhizam, ca doar asa stabilim valorile, nu?)...mi-au placut si unii, si altii.

unii pentru ca erau mai buni si altii pentru ca simteau mai frumos.

ce face domnul surprinzator este ca da cu piatra. si fuge. si asta nu e BINE, FRUMOS, ARTISTIC, SENSIBIL, nu e nimic din ce ar trebui sa construiasca un om de muzica. si atunci - la ce bun??

dupa cum probabil stii, si eu, ca si altii, m-am duelat cu unul sau cu altul pe forum, ne-an insultat mai mult sau mai putin, pentru ca suntem temperamentali, hipersensibili, orgoliosi, dar m-am intalnit cu el (sau cu ei), pentru ca stiam cine sunt si stiau cine sunt eu, si nu am lasat nici unul capul in pamant - ne-am salutat, am stat de vorba, am reglat conturile - suntem oameni, ce gatii ma-sii, gresim, foarte bine daca realizam c-am gresit, etc.\

ce face tipul asta are o origine clara - o perioada lunga de inghitit mizerii de la unul si de la altul....la un moment dat rectifica (nu s-ar referi la toti, cica) dar pentru ca nu nominalizeaza (si stie bine ca e asa), oricare dintre noi se poate simti vizat....eu, tu etc.

sa nu crezi vreo secunda ca dintre cei care au citit e vreunul care sa nu se simta macar indignat de ce vede, daca nu usor atins, ca toti avem momentele noastre de indoiala....

whatever, nu-i dau dreptate si pace.

pace!

Link to comment
Share on other sites

@Radu_I: ce legatura are faptul ca sunt de acord ca sunt multi oameni care se dau mari muzicanti ca stiu doar 5 acorduri cu faptul ca spun lucrurilor pe nume.

 

postul nu e un strigat de disperare, asta e clar, dar nu va avea cine stie ce efect. in maxim 2-3 sapt se vor incheia toate trollismele si toate parerile, asta daca "suprinzator" se va tine de juramantul lui si nu isi va face clone. sau daca nu are legatura cu gangsta-man (joke).

 

@carramba: eu personal m-am simtit vizat doar pt nepunctualitate (problema mare la mine). in rest am ramas indiferent. asta pentru ca stiu ca in cazul meu nu va avea cum sa demonstreze ca sunt un alcoolic afemeiat care habar n-are teorie si canta la 3 ratati drogati :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca sa va salut sau nu?Cert este ca nu-mi puteam stapani acest dezgust sa va scriu si sa va spun in sfarsit ceea ce gandesc despre voi?voi asa-zisii ?muzicanti? desi nici muzicanti nu puteti fi numiti?ca de muzicieni?nici ca poate fi vorba.Voi astia care concertati la 5 betivi in tot felul de cluburi dintr-o tara uitata de lume in Europa de Sud Est, care concerteaza si pe scene mari uneori pacalind oamenii cu riffuri idioade, solouri de chitara balmajite cantate intr-un mod musical sau nemuzical numai de ei stiut, care nu are nici o legatura cu tonalitatea si surogate de solouri de tobe, dea dreptul penibile ce tin de zona grotescului si a ridicolului.Ma adresez voua, ?muzicantilor? ce nu stiti de fapt ce e ala un diez pus la cheia sol sau fa, ce e ala un mod diatonic, un mod cu transpozitie limitata sau chromatic.Ma adresez celor ce se cred profesori de instrument dar ei nu au nici o calificare in domeniu.Ma adresez celor care habar nu au sa citeasca o doime sau o patrime intr-o masura compusa omogen de 4 patrimi, celor care nu pot intona o cvinta perfecta cu vocea citind-o intr-o patrtitura, celor care nu aud progresia V-I sau II-V s.a.m.d si celor care nu pot acompania nici ?Trei culori cunosc pe lume? la prima cu instrumentul (de la ureche).Ma adresez celor ce nu ai nici cea mai mica idée despre proprietatile sunetului fizic, dar se cred ?ingineri de sunet?.Ma adresez tuturor neavenitilor care incropesc trupe de azi pe maine, schimband componenta o data la o luna pe motive numai de ei stiute, care dau afara oameni din formatii, oameni cu studii muzicale din cauza complexelor de inferioritate pe care le au fata de acestia.Ma adresez ?muzicantilor? alcoolici care pretend ca nu beau si rad de alti oameni care beau ca niste oameni normali.La fel ma adresez celor care detin monopolul in ceea ce priveste cantarile de club, cantarile tip ?party?, ocupand seri in care unii muzicieni de calitate ar putea sa concerteze si sa incante urechile ascultatorilor?nu sa le dea rahat zdranganit pe corzi sau batut pe tobe.Voi, cei in cauza va dati anti-manelisti.Problema voastra este ca sunteti mai rau decat ei?pt. ca macar ei isi recunosc conditia si ce trebuie sa cante, canta.Voi mintiti, pacaliti oamenii, va bateti joc de intrumentisti care-si pun increderea in voi, dandu-i afara din formatii si facand legea ca pe un maidan, ca intr-o mahala in care voi comandati.Sunteti perfizi si plini de complexe, rai, ingusti la minte si la suflet, iar cei mai multi nu aveti nici o farama de caracter.Nu aveti cuvant si nici coloana vertebrala.Sunteti barfitori, afemeiati, perversi si plini de voi.Sincer?ma compatimesc pe mine, cel ce am putut sta atatia ani printre voi, dar mai cu seama va compatimesc pe voi, cei ce nu va dati seama cat de penibili sunteti!Nu vreau sa dau nume, pt ca nu mi-ar ajunge 10 pagini de forum sa va scriu pe toti (sincer, cunosc f multi ratati care se dau drept muzicieni).Mi-e sila de voi si va dispretuiesc!Nu mi-as mai dori sa fiu langa voi pe scena nici macar un minut, iar daca am sa va mai vad vreodata pe strada am sa va ocolesc, pt. ca sincer, nu meritati nici macar un ?Buna ziua?.Mai mult de 10 ani mi-am mancat sufletul traind alaturi de voi, cantand cu voi, depunand eforturi alaturi de voi.Cei mai multi sunteti neseriosi?labili psihic si nepunctuali.Nu faceti nimic serios ci doar frunzariti.Atat muzica, cat si viata voastra.Din pacate nu va dati seama in ce eroare puteti trai.Ma minunez cateodata gandindu-ma cat de buni va credeti si cat de penibili le pareti altora!Am spus exact care sunt cei la care ma refer?, nu am dat nume ca san u fiu bannat.Restul (muzicienii si oamenii de calitate se exclud).Dar problema e ca toti va credeti muzicieni si oameni de calitate?Insa, stimati ?muzicanti? mai aveti multa teorie cu mamaliga sa mancati pana sa ajungeti intradevar sa va numiti muzicieni?si asta daca nu cumva mai trebuie sa va nasteti inca o data, cu talent.Ca unii nu poseda asa ceva, iar astia sunt cei mai multi.

 

Cu siguranta va intrebati cine sunt.Ei bine, sunt un om, un om dezgustat de tagma asta a voastra, un om care nu mai vrea sa-si aduca aminte niciodata de voi, un om de care v-ati batut voi joc in fel si chip, un om care si-a pierdut vremea cantand cu voi in loc sa faca lucruri mai serioase?Sincer?mi-e sila!Sa va dea Dumnezeu dupa sufletul vostru!

 

Nu va salut!

 

CLAR! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.