www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Preamp... unde si cum ?


felix
 Share

Recommended Posts

E posibil sa devin fericitul posesor al unui preamp pe numele sau Rocktron Gainiac. Mai posed un Boss GT8. Faza e ca nu vreau sa renunt la efectele exceptionale ale GT8-ului dar vreau sa fac un lant de distorsiune deosebit. Are cineva idee cum ar fi mai bine sa asez preamp-ul? In fatza sau dupa GT8? Sa-l bag in effect loop? Pls help. Thx anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Pune-l inainte de GT8. Exista si posibilitatea de a-l pune in FX Loop, dar probabil ca acolo lucreaza cu nivel de linie, nu de instrument. Ceea ce evident nu e ok pt un preamp. Nu stiu sigur, dar cred ca Gt8 poti sa il reglezi sa accepte nivel de linie, adica ce iti scoate rocktronul.

 

Daca Rocktronul are chanell switching poti sa faci asta din GT8. Din cite stiu eu are posibilitatea asta. Adica tot patch switching-ul, inclusiv canalele din preamp le faci ca si pina acum.

 

Nu am pus mina niciodata pe nici una din sculele astea, dar hope this helps.

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

am inteles de ganiac ca e destul de el cheapo' ceea ce nu prea conteaza e bine chiar,dar in schimb e tube preamp nu??

si din cate am inteles tubu ala din ganiac nu e prea grozav,dar scoate un sunet marshalliu ca sa zic asa..

eu zic sa il stapanesti sanatos !nu mai stiu daca pe acest forum sau pe altul vindea cineva un ganiac... ala e?

:)

 

PS:Daca bagi in el un jj sau ceva calumea o sa sune divin!!

Edited by deadusa
Link to comment
Share on other sites

rocktronu trebuie bagam imediat dupa gtr in insiruire, nicidecum in nici un fx loop al vreunui amp , pt ca e ca si cum intrii in preamp( de head sua combo) , iesi si intrii in preamp din nou(rocktron) si apoi reintrii in ampu (head sau combo), deci clar nu in fx loop.daca il foloseste in combinatie cu vreun combo sau head trebuie sa introduci iesirea preampului rocktron in returnul respectivei statii.in skimb gt8 poate fi folosita in fx loop.deci concluzia e ca gainiacu e primu dupa gtr , inainte de gt8

Link to comment
Share on other sites

Mercic pentru parerile voastre.

 

dass101: si eu ma gandeam ca e cel mai bine sa-l pun inainte de GT8, imediat dupa chitara. Gainiac are 2 canale, clean si distors iar trecerea din unul in altul se face printr-un switch banal cu mufa jack mare.

 

deadusa: Gainiac este unul dintre cele mai apreciate preamp-uri de chitara pe lampa. Faptul ca nu are nici un efect de culoare il face sa fie mai ieftin decat celelalte preamp-uri. Marele lui avantaj este ca are lampa si ca lampa se poate schimba fara probleme. http://www.musiciansfriend.com/srs7/g=home...l/base_id/35129

 

pixy: thx pt. informatiile suplimentare.

Link to comment
Share on other sites

Revin cu 2 sample-uri facute cu Rocktron Gainiac. Scuzati calitatea inregistrari. Un sample este facut cu Rocktron Gainiac direct in placa de sunet a calculatorului iar celalalt este facut cu Rocktron Gainiac in GT8 si de aici in placa de sunet.

Eu unul nu sunt multumit de performantele combinatiei Gainiac + GT8 dar probabil mai am mult de puricat amp sim-urile de pe GT8 pana sa ajung la un sunet curat si nervos. Va rog sa va dati cu parerea relativ la ce auziti acolo.

sample_gainiac_FARA_sim_amp.mp3

sample_gainiac_CU_sim_amp.mp3

Link to comment
Share on other sites

Inainte de toate, tu ai un clipping teribil CU_sim_amp. Ori intri cu semnal prea puternic in GT8 (sau e o prob de potrivire de impedanta), ori ai clipping in interiorul lui GT8. Un limiter sau un compresor folosit pe post de limiter (Threshold spre 0dB, Ratio maxim, Attack nu foarte scurt, Release dupa gust si tehnica instrumentala folosita) nu ti-ar strica in chain, fie in fata lui GT8, fie in interiorul GT8. And use EQ-s and/or filters. Ce simulari de cab ai folosit? Cab-ul sculpteaza distorsiunea...

 

P.S. Sau poate clippingul vine de la semnalul prea puternic cu care ai intrat in placa de sunet?

Edited by MMG
Link to comment
Share on other sites

Stiu MMG ca am un clipping foarte mare. Oricum, dupa ce am postat cele 2 sample-uri am mai butonat pe GT8 si am pus o sim de amp clean, o sim de cabinet 8x12, un pic de delay si un eq si am scos un sunet de solo destul de bunicel si natural. Bucata care o atasez aici e trasa in graba cu Yamaha 421DL dar sper sa va faceti o idee. Oricum se poate mult mai bine de atat dar nu am avut timpul necesar sa butonez cu mi-ar fi placut.

gainiac_solo.mp3

Link to comment
Share on other sites

Mmmm, much better :) . Acum, spune si tu o parere, nu simti ceva in in bine cu stagiul analogic de distorsiune in fata lui GT8? It sounds sweeeeeet. Si ma intareste in ideea ca face sa trag pentru neshte distorsiuni analogice urmate de cab sim & stuff digital. De fapt, asa cum am testat cu un M-Audio Black Box (in fata caruia am pus un ProCo Rat original), si ampsim-urile de clean/clean channel merg binishor pe digital, lucru pe care il observ si la GT8. Multumesc pentru sample, este foarte informativ.

Link to comment
Share on other sites

Mmmm, much better :) . Acum, spune si tu o parere, nu simti ceva in in bine cu stagiul analogic de distorsiune in fata lui GT8? It sounds sweeeeeet. Si ma intareste in ideea ca face sa trag pentru neshte distorsiuni analogice urmate de cab sim & stuff digital. De fapt, asa cum am testat cu un M-Audio Black Box (in fata caruia am pus un ProCo Rat original), si ampsim-urile de clean/clean channel merg binishor pe digital, lucru pe care il observ si la GT8. Multumesc pentru sample, este foarte informativ.

 

Da, sunetul este clar superior celui obtinut pe GT8 stand-alone. Problema cu care ma confrunt este ca in acelasi timp vreau sa am un sunet de genul celui obtinut cu Gainiac dar sa am si multe alte efecte pe langa el fara sa fac joc de glezne pe scena. Momentan pastrez Gainiac-ul pentru ca sper sa il combin in curand cu un POD 2 si un DI box de la Behringer si sa vezi atunci sunet cacator. O sa ii fac si un review cat de curand.

Azi m-am jucat din nou cu GT8, gainiac si wah Jim Dunlop si am obtinut un sunet de solo mult mai bun decat cel atasat anterior.

 

Thx pentru feedback.

Link to comment
Share on other sites

Salut, Felix ! Cat de brutala e distorsiunea la Gainiac ? As vrea sa stiu daca poti obtine sunetul de metal modern pe care trupele de dincolo (cu ceva bani, of course) il scot din EMG-81 + Mesa Boogie Double/Triple Rectifier. Poate postezi ceva inregistrat in sensul asta. Merci anticipat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.