www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

La Ce Ascultati Muzica


grosucelmare
 Share

LA CE ASCULTATI MUZICA  

68 members have voted

  1. 1. La ce ascultati muzica?

    • Casti
      16
    • Boxe de calculator
      23
    • Sistem HiFi
      29


Recommended Posts

Eu ascult CDul in comp (sau MP3), iar iesirea se face din placa de sunet prin auxiliar in combina (2 boxe x 40W). E bine asa? :)

Link to comment
Share on other sites

Votat casti!

 

Ascult la casti pe drum spre si de la lucru.

In rest pe boxele de la calc si foarte rar pe statia de chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Boxe de calculator, doua Sony-uri mici si dragute din '98. Am si un player, dar p-ala il folosesc mult mai rar.

Link to comment
Share on other sites

una bucata amp Tandberg TR2075 .... o bijuterie ... in stare impecabila care pe afara se da si cu 400 de Euro ... da nu ma pot desparte io de ea ..... inca ...

 

2Xboxe facute de un prieten cu cate un dif de 10 de bas unu de medii si 2 tweetere.. ambele sunt facute cu rampa ....(in poza nu se vede una din ele ca e pe partea celalta a biroului ..... ) si un tun de bass ascuns sub pat :)

 

P.s. in poza se vede si un pic din amp ..... si boxa cu 2x10 .... e un guitar cab facut de min si de kolegu de ap....

post-1886-1182780962_thumb.jpg

Edited by mega.deb
Link to comment
Share on other sites

la un modest sistem 2.1 CJC de 18W in total....dar.....se aude SUPERB, chiar mai bine decat m'ash fi putut astepta cand l'am luat acu vreo 3 ani. Inca se aude superb :) (plus imi place si VU-Metrul cu tub si are si telecomanda subwooferu) asa sa ma laud un pic :))

Asta acasa dar in rest pe casti si mai am momente cand mi'e lene sa deschid calcul sa ascult muzica si leg mp3-u la statia de chitara

Am votat boxe de calc btw

Link to comment
Share on other sites

acasa ascult (cand se poate) la un sistem compus din amplif de putere (2x20W) cu EQ stereo in 5 puncte de inflexiune, construit de mine (cu circuite integrate) si doua boxe de cate 100W (foarte asemanatoare cu cea in 6 exemplare la En1gma :) ), uneori, pentru quadrofonie, mai cuplez pentru "rear" si un set stereo de boxe "Coral" :) (cred ca au 2-3W maxim).

pe drum (in microbuz, pentru ca sunt navetist, deh), prefer castile si mp3playerul cu CD :( ... asta ma fereste de manelele inconjuratoare :)

Link to comment
Share on other sites

Guest daemon

Am zis sistem hi'fi, dar nu e high fidelity propriu-zis... E un magnetofon Tesla B115 cu 2 boxe de 30W. Difuzoarele mele insa am impresia ca'mi modifica sunetul. In mare parte suna ca printr'un amp de chitara, si cand ascult metale ii da de 2 ori mai mult coi :) . Nu de multe ori am gasit melodii care suna subtire si prost pe sisteme "hi-fi" de nush cate sute de W si sa sune mult mai bine si mai gras la mine

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Doua incinte acustice micute cu difuzoare de medii spre joase de 10" probabil ca nu le-am masurat la 120W pe 4 ohmi si cu cate un tweeter de vro 300W pus ca vai mama lui de mine acu mai multi ani cand habar n-aveam de electronica cu niste rezistente si condesatoare inseriate... Difuzoarele daca nu ma insel sunt tot de la vrun amplifraier de chitara ca par prea rudimentare sa fie din ceva Hi-Fi. Dar cred ca sunt facute special pentru tot ce inseamna rock'n'roll si ghitara. Daca incerc sa ascult altceva prin ele (tehno sau house sau te miri ce chestii) se aude ca din canal. Clar nu ceva care sa acopere frecvente de la 20 Hz la 20000 Hz... dar cu coi superb cand e vorba de metal. Amplifraieru TDA8560Q de la Philips. Cel cu 40W pe canal la o impedanta de 2 ohmi si cu 25W la 4 ohmi. Lucreaza cu ambele impedante simultan... ceea ce mie mi se pare o mare prostie. L-as schimba cu un TDA1552Q care are 22W pe canal la 4 ohmi... valori fixe. Nevertheless, makes a hell of a noise and wakes up those bleedin manelar neighbours :)

 

P.S.: Am pus si o poza. Facem exceptie de Simona care incearca sa-i rupa in cap lui Madu Reghincaster-ul meu albastru... In spate se vede incinta din dreapta si amplifraieru calare pe el intr-o cutiuta mica alba de la sursa unui computer cu un Vu-Metru cu 12 LED-uri pe UAA180 legat de el. Cand locuiesti la bloc parca nu-ti permiti sa ai multa putere in difuzoare si sa dai muzica prea tare. Dar cand vecinul de alaturi e un fan Maiden la fel de mare ca si tine parca te induri sa abuzezi de cei 50W modesti pe care ii detii. :)

post-1271-1183228886_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Eu ascult muzica la un 2.1 de 20 w si niste casti de 1 w :) vecinu de sub mine asculta manele la 200 w :) da il linisteste mama imediat :)

- Boxele

- Castile B)

Scuzati backgroundul la boxe :()

Link to comment
Share on other sites

Hmm daca e topic de laudarosi ma bag si eu :)

Tocmai mi-am luat niste Sennheiser CX300 pentru ipod si vreau sa zic ca trecerea a fost brusca violenta si a provocat un mare zambet pe fata mea.

Costat-au 100 ron si se aud impecabil. Singura problema este ca sunt intraauriculare (aka dopuri - vezi poza lui s0rin) si mi-e ca surzesc naibii. Nu exista temen de comparatie intre astea si alte casti pentru playere mobile. Nu discut aici de casti de studio sau mai stiu eu ce ozn-uri pentru ca acolo discutia e mai complexa :)

Acasa am o combina hifi jvc care isi face treaba si un set 2.1 de la Altec Lansing.

Link to comment
Share on other sites

Vrea sa adaptez un master la conditiile reale de ascultare. Daca imi iese un raport intre boxe si casti cam ca ala dintre utilizatorii de Internet Explorer si Firefox, o sa optimizez pentru IE :)

 

 

Care sunt concluziile studiului?

Link to comment
Share on other sites

Care sunt concluziile studiului?

 

E de bine... Mi-era teama ca sunt mai multe persoane care asculta la casti, respectiv boxe de calculator. Si la casti mai e cum mai e, dar boxele de calculator sunt o crima impotriva urechilor noastre. Si ca sa faci masterul sa sune bine pe absolut toate sculele astea trebuie sa fi daruit.... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.