www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Jackson


OntZ
 Share

Recommended Posts

No, pai ar trebui ca producatorii de corzi sa scoata seturi speciale pentru reverse. Ceea ce nu se intampla.

Deci, ar trebui sa se compenseze lungimea corzii, respectiv tensiunea, din bridge ca altfel nu-mi explic.

Dati cu rosii daca is prost... :)

 

 

<i>PS: I'm a sucker for reverse headstocks and zebra humbuckers.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
da, dar se completeaza cu celelalte, asa ca per total ii cam acelasi drac

 

Nu se completeaza, tocmai. O sa simti mi-u gros mai moale la Reverse :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Asupra gatului, da... dar nu asta era important in discutia in cauza :) Gatu e bine mersi indiferent de cum e headstocku.

Link to comment
Share on other sites

In afara de design, n-are nici o importanta headstock-ul(ca-i normal ca-i reversed). Tensiunile din corzi, care daca ai "menghine" oricum nu influenteaza cu nimic, sunt apropiate 1.E-5,94kg, 2.B-4,99kg, 3.G-6,67kg, 4.D-7,17kg, 5.A-7,17kg, 6.E-6,71kg(astea la niste corzi 0,009-0,042).

 

Si ca sa fiu ontopic am de ambele :)

1-DK2 - negru

2-DXMG - gri

...si urmeaza un RR24 Alb

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Si ca sa fiu ontopic am de ambele :)

1-DK2 - negru

2-DXMG - gri

...si urmeaza un RR24 Alb

.....clar trebuie sa ma apuc si eu de web design :) (cu toate ca nu sunt mare fan jackson..)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

da Radule, da unii nu vor floyd :) ca mine asa... oricum... tot nu conteaza ataaat de mult.

Link to comment
Share on other sites

No offence...oi fi io prost, dar noah...eu nu vad cum tensiunea din coarda se modifica la reverse headstock...n-are cum sa se modifice, deoarece scoate aceeasi nota, si lungimea de la nut la bridge e aceeasi, indiferent daca e cu sau fara locking tuners...asta e opinia mea...correct me if I'm wrong...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Frecventa (nota) este o functie de lungime, grosime si tensiune (in layman terms). Se compenseaza una pe alta... creste lungimea, creste proportional (aproape) tensiunea :)

Link to comment
Share on other sites

Frecventa (nota) este o functie de lungime, grosime si tensiune (in layman terms). Se compenseaza una pe alta... creste lungimea, creste proportional (aproape) tensiunea :)

 

de acord...atata fizica si eu stiu...insa la chitara nu conteaza lungimea de dupa nut(dintre nut si cheita)...lungimea dintre nut si bridge ramane aceeasi(oricare ar fi lungimea dintre nut si cheita), grosimea corzii la fel =>(mi se pare chiar logic) tensiunea e aceeasi(scoate aceeasi nota)... :( q.e.d.

 

:) (scz...dar sunt sigur k am dreptate...iar daca nu am, sa nu sariti pe mine...daca demonstrati stiintific ca am gresit, recunosc...insa astfel... :) )

Link to comment
Share on other sites

headstock-ul n-are nici o treaba cu lungimea corzii. un factor important ar fi materialele din care sunt facute corzile

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/waves/string.html

http://www.physicsclassroom.com/mmedia/waves/gsl.html

http://www.phys.unsw.edu.au/~jw/guitar/intro_engl.html

 

@ontz: nici pentru mine 1000E nu sunt banii de acadele :) dar poti sa procedezi asa cum am facut eu acum cativa ani: am luat o chitara, am mai adunat bani, dupa cateva luni o vindeam, puneam diferenta si luam altceva.cam in 2 ani ajunsesem sa iau o AriaProIIExcel Made In USA cu 1000$ - by the way, ce fraier am fost ca am dat-o

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

N-ati inteles... stati jos, 2.

 

Tensiunea e data de lungimea corzii intre cheita si bridge (sau ma rog... unde are coarda capatu), chiar daca ea vibreaza doar intre nut si saddle. Cand strangi de cheita, nu modifici lungimea corzii (vb de o coarda deja stransa aici) ci modifici tensiunea. Cum lungimea ramane constanta, crescand tensiunea, creste frecventa. Daca modifici lungimea corzii (mutand cheita mai sus sau mai jos) se modifica inevitabil tensiunea (pentru a ramane frecventa constanta). Got it now? Binenteles, daca ai locking bridge/nut, toata teoria asta e in zadar deoarece toate corzile au fix aceeasi lungime intre nut si bridge :)

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

@mr jackson : " Tensiunea e data de lungimea corzii intre cheita si bridge (sau ma rog... unde are coarda capatu)"

eu zic totusi ca tensiunea e data de forta aplicata asupra corzii de catre cheita. atunci cand strangi cheita in asa fel incat depasesti forta pe care o poate suporta coarda, ea se rupe.nu? are asta treaba cu lungimea? nu cred

totusi cred ca pe undeva, mai e un lucru pe care nu l-am luat in calcul si anume unghiul pe care il are headstock-ul fata de grif,unghi care apare invariabil la orice chitara. de ce oare?

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
@mr jackson : " Tensiunea e data de lungimea corzii intre cheita si bridge (sau ma rog... unde are coarda capatu)"

eu zic totusi ca tensiunea e data de forta aplicata asupra corzii de catre cheita. atunci cand strangi cheita in asa fel incat depasesti forta pe care o poate suporta coarda, ea se rupe.nu? are asta treaba cu lungimea? nu cred

totusi cred ca pe undeva, mai e un lucru pe care nu l-am luat in calcul si anume unghiul pe care il are headstock-ul fata de grif,unghi care apare invariabil la orice chitara. de ce oare?

 

Nu trebuie sa le gandesti ca si cum numai lungimea afecteaza tensiunea. Cu toate astea, noi aici vb de lungimea corzii si cum afecteaza ea tensiunea.

Link to comment
Share on other sites

@MrJackson: gandeste-te la nut, fie el locking sau nu, ca un fret, ca asta si este - fretul 0. Poi de la un fret pana la punte, nota aia ii nota aia numa cu tensiunea aia pe coarda aia de grosimea aia. Adicatele, de ex pe mi-u gros, nota la ii la pt ca tu tii dejtu acolo pe spatiul 5 si modifici lungimea corzii, care are tot aceeasi tensiune, deci ii ca si cum ai avea o coarda mai scurta de care se trage la fel de tare si suna mai subtire. Da asta in spate cu 5 taste si ajungi la nut, unde este exact aceeasi poveste; sa zicem, la mod teoretic, ca tii dejtu pe spatiul dintre cheita si nut, si ca acesta este fretul care iti da nota mi, care ca frecventa este aceeasi in aceeasi coarda cu aceleasi proprietati, daca si numai daca se aplica aceeasi tensiune.

 

@Arthur: nice axe :) ; @MrJacskon: uite ca si la modele mai cu pretentii reverse headstock rullz :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

My humble opinion: Nu-i aceeasi chestie - cand tragi de coarda in jos poti sa vezi ca se mareste tensiunea si in partea dintre nut si cheita (asta daca nu ai locking ) -- lucru falabil si in panatie. Cu cat portiunea dintre cheita si nut e mai lunga cu atat tensiunea la panatie e mai mica, coarda SE DEPLASEAZA in nut.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.