www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Jackson


OntZ
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Trec si eu la inventar un Jackson JS30 Kelly - prima chitara electrica, cumparata cam acum 1 an, parca...

E chiar o chitara prea buna pentru mine, daca am in vedere abilitatile mele reduse si timpul si mai redus pe care il pot dedica studiului... Stiti, desigur, ca se dezacordeaza greu (strings through body) si ca are un sunet taios si un grif "user friendly" :).

 

Totusi, ma bate gandul sa o tradez si sa o inlocuiesc cu o alta chitara, de calitate asemananatoare, dar care sa fie mai usoara. Nu de alta, dar la asta nu mai pot canta decat stand asezat, cu chitara pe genunchi. Complicatiile aparute dupa o fractura de clavicula nu imi permit sa stau mult timp in picioare cu o chitara "serioasa" atarnata de gat. :)

 

Voi pune si ceva fotografii cu chitara - desi nu e nimic iesit din comun la ea, cunoasteti cu totii modelul.

Edited by B-A-C-H
Link to comment
Share on other sites

Trec si eu la inventar un Jackson JS30 Kelly - prima chitara electrica, cumparata cam acum 1 an, parca...

E chiar o chitara prea buna pentru mine, daca am in vedere abilitatile mele reduse si timpul si mai redus pe care il pot dedica studiului... Stiti, desigur, ca se dezacordeaza greu (strings through body) si ca are un sunet taios si un grif "user friendly" :).

 

Totusi, ma bate gandul sa o tradez si sa o inlocuiesc cu o alta chitara, de calitate asemananatoare, dar care sa fie mai usoara. Nu de alta, dar la asta nu mai pot canta decat stand asezat, cu chitara pe genunchi. Complicatiile aparute dupa o fractura de clavicula nu imi permit sa stau mult timp in picioare cu o chitara "serioasa" atarnata de gat. :)

 

Voi pune si ceva fotografii cu chitara - desi nu e nimic iesit din comun la ea, cunoasteti cu totii modelul.

 

Am si o copie de strat made in ???? si e de 2 ori mai usoara decat jacksonu'. De ce? Simplu : jacksonul are LEMN!

Link to comment
Share on other sites

... sa o inlocuiesc cu o alta chitara [...] care sa fie mai usoara.
hmm..

Daca vrei sa ramai tot la Jackson, au ei un model MG Series SLSMG Super Lightweight Soloist, dar costa in jur de 1000euro.

 

O alta varianta (daca te-ai speriat de pret) este IBANEZ S320, care-i 400 si ceva, pana in 500 euro.

 

Amandoua chitarile sunt construite pt avea greutate mica. Sa nu te sperii de floydul ibanezului, ca-i de calitate superioara, pe rulmenti, nu pe cutite ca la floydurile clasice.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Hatchling

Salut tuturor , a trecut mult timp de cand nu am mai trecut prin forum. Chitara e un jackson DK2M si este singurul tip de de dinky cu griff de maple, ce inseamna asta... pai diferenta mare nu prea e fata de rosewood.Poate o sa fac si un review, daca e cazul.... Oricum pozele nu sunt asa bune dar o sa caut sa pun altele mai clare.

post-930-1195403714_thumb.jpg

post-930-1195403847_thumb.jpg

post-930-1195403926_thumb.jpg

post-930-1195403950_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Hatchling
^^^

 

:) DK2M, eram pe punctul sa iau acest model, dar mi s-a parut mai atragator DKMG-ul.

 

Foarte frumoasa! Sa ai grija de ea si sa o canti cu placere!!!

Mersi , asa o sa fac :) , m-am gandist si eu initial la DKMG, dar imi place mai mult cu doze seymour duncan, asa-s eu , mai old-school. Cred ca e o chestiune de gust.

Link to comment
Share on other sites

Mersi , asa o sa fac :) , m-am gandist si eu initial la DKMG, dar imi place mai mult cu doze seymour duncan, asa-s eu , mai old-school. Cred ca e o chestiune de gust.

 

Sigur ca e de gust. Dar sa stii ca in momentul cand am probat chiarele (dk2m si dkmg) pe o statie pe lampi (cred :) ca eram atent la altele) de vibrau geamurile magazinului, emg-urile taiau in carne vie, palm mute si armonice foarte precise.

 

Oricum Jackson :)

Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor , a trecut mult timp de cand nu am mai trecut prin forum. Chitara e un jackson DK2M si este singurul tip de de dinky cu griff de maple, ce inseamna asta... pai diferenta mare nu prea e fata de rosewood.Poate o sa fac si un review, daca e cazul.... Oricum pozele nu sunt asa bune dar o sa caut sa pun altele mai clare.

 

 

ce faina e, mai era si pe alb la pro guitar, parea mai deosebita.. sa o canti sanatos :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 6 months later...
Guest Geliraden

Ma inscriu si eu, dar impotriva trend-ului reverse headstock (motiv: nu ma intereseaza asa mult pe ce parte o fi headstockul)

 

Jackson DK2 Upgrade, luata ieri de la Pro Guitar prin Muzikia :)

Ce sa zic... 24 tase, floyd licentiat, doze SD... tot ce imi doream de la o chitara si inca ceva mai mult :)

Desi acasa cant prin boxele de la comp, suna totusi de rupe :) o incerc cand am ocazia si pe un amplif ca lumea, si atunci poate revin si cu un review, daca reusesc sa imi formez o parere obiectiva (pana acu am fost extrem de subiectiv, i love this guitar)

 

Si poze...

post-3081-1214045216_thumb.jpg

post-3081-1214045223_thumb.jpg

post-3081-1214045229_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Ma inscriu si eu, dar impotriva trend-ului reverse headstock (motiv: nu ma intereseaza asa mult pe ce parte o fi headstockul)

 

Jackson DK2 Upgrade, luata ieri de la Pro Guitar prin Muzikia biggrin.gif

Ce sa zic... 24 tase, floyd licentiat, doze SD... tot ce imi doream de la o chitara si inca ceva mai mult rolleyes.gif

Desi acasa cant prin boxele de la comp, suna totusi de rupe biggrin.gif o incerc cand am ocazia si pe un amplif ca lumea, si atunci poate revin si cu un review, daca reusesc sa imi formez o parere obiectiva (pana acu am fost extrem de subiectiv, i love this guitar)

 

Si poze...

Attached thumbnail(s)

Reduced 85%

Attached Image

480 x 640 (191.13K)

Reduced 85%

Attached Image

480 x 640 (187.57K)

Reduced 85%

Attached Image

480 x 640 (159.07K)

 

Nice ... foarte faina chitara :) suna si pe mess de rupe :) ... sper sa primesc o invitatie sa o cant si eu putin, nu Gerila? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

aha...exista fanclub jackson...

 

pai imi trec si eu lopata aici...

 

jackson fusion profesional standard, made in japan, '92.

corp basswood, griff maple, tastiera trandafir, 24 taste jumbo

hardware jackson, chei capsulate, tremolo jt580 low profile(foarte bun)

doua minihumbuckere jackson si un sd duncan distortion.

 

suna impecabil si e ff comoda :)

Link to comment
Share on other sites

Ma inscriu si eu, dar impotriva trend-ului reverse headstock (motiv: nu ma intereseaza asa mult pe ce parte o fi headstockul)

 

Jackson DK2 Upgrade, luata ieri de la Pro Guitar prin Muzikia :)

Ce sa zic... 24 tase, floyd licentiat, doze SD... tot ce imi doream de la o chitara si inca ceva mai mult :)

Desi acasa cant prin boxele de la comp, suna totusi de rupe :) o incerc cand am ocazia si pe un amplif ca lumea, si atunci poate revin si cu un review, daca reusesc sa imi formez o parere obiectiva (pana acu am fost extrem de subiectiv, i love this guitar)

 

Si poze...

 

de ce nu ti-ai luat aia cu sustainiac? (my dream guitar inafara de ltd mh400)

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Aia cu sustainiac era putin prea scumpa, si asa deja era bugetul depasit si la chitara asta... dar oricum sustainiac nu m-ar ajuta asa mult, asa ca asta imi e mai mult decat destul :)

Link to comment
Share on other sites

Ma inscriu si eu, dar impotriva trend-ului reverse headstock (motiv: nu ma intereseaza asa mult pe ce parte o fi headstockul)

 

Jackson DK2 Upgrade, luata ieri de la Pro Guitar prin Muzikia :)

Ce sa zic... 24 tase, floyd licentiat, doze SD... tot ce imi doream de la o chitara si inca ceva mai mult :)

Desi acasa cant prin boxele de la comp, suna totusi de rupe :D o incerc cand am ocazia si pe un amplif ca lumea, si atunci poate revin si cu un review, daca reusesc sa imi formez o parere obiectiva (pana acu am fost extrem de subiectiv, i love this guitar)

 

Si poze...

 

Bine ai venit in club! Pe orice parte ar fi headstockul, Jackson e la fel, adica :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

TB4 (bridge) suna excelent, ton balansat si clar, chiar si pe distors se aud acordurile definite. Iar cele single (STK-1 mi se pare) au output relativ mai mic, dar pentru single coiluri suna foarte bine, mai ales pe clean, ton cald si curat, si cel mai important, aproape nici un zgomot. So... go jackson :)

Link to comment
Share on other sites

aha...exista fanclub jackson...

 

pai imi trec si eu lopata aici...

 

jackson fusion profesional standard, made in japan, '92.

corp basswood, griff maple, tastiera trandafir, 24 taste jumbo

hardware jackson, chei capsulate, tremolo jt580 low profile(foarte bun)

doua minihumbuckere jackson si un sd duncan distortion.

 

suna impecabil si e ff comoda :)

 

Cred ca vrei sa spui ca ai tastiera din palisandru si nu din trandafir. In rest nu pot decat sa te felicit pentru chitara, e una din vremea cand cei de la Jackson le lucrau cu simt de raspundere, astea mai noi nu sunt la fel de bine lucrate.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bruno

Salut, sint f incepator si as avea o intrebare.

Am o chitara Jackson JS30 Dinky luata acum o luna de la Proguitar. Problema e ca unele corzi bazaie, de fapt ating fret-urile si bazaie.

Cum rezolv problema asta?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
Cred ca vrei sa spui ca ai tastiera din palisandru si nu din trandafir. In rest nu pot decat sa te felicit pentru chitara, e una din vremea cand cei de la Jackson le lucrau cu simt de raspundere, astea mai noi nu sunt la fel de bine lucrate.

 

uite, de curiozitate, cauta in dictionar...unu online imi zice ca e lemn de trandafir.

 

ai dreptate, chitara e exceptionala, si am cumparat-o la un pret de nimic...o sa razi: 900ron

Link to comment
Share on other sites

uite, de curiozitate, cauta in dictionar...unu online imi zice ca e lemn de trandafir.

 

ai dreptate, chitara e exceptionala, si am cumparat-o la un pret de nimic...o sa razi: 900ron

 

9 MILIOANE???!!!! pfoai unde era chitara asta cand eram eu mic, prost, si doritor de chitara acu' vreo 2 ani?

Link to comment
Share on other sites

uite, de curiozitate, cauta in dictionar...unu online imi zice ca e lemn de trandafir.

 

Nu cred ca un dictionar online poate fi luat ca referinta. Nu vreau sa te atac in vreun fel, dar sa stii ca este palisandru, intreaba chitaristii mai vechi si o sa imi dai dreptate. Chiar as fi curios poti taia o bucata lata de 50 mm si lunga de 480 mm pentru a face tastiera de la o chitara. Iti cam dai seama ce specie de trandafiri ar fi aia.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Guest titus
Nu cred ca un dictionar online poate fi luat ca referinta. Nu vreau sa te atac in vreun fel, dar sa stii ca este palisandru, intreaba chitaristii mai vechi si o sa imi dai dreptate. Chiar as fi curios poti taia o bucata lata de 50 mm si lunga de 480 mm pentru a face tastiera de la o chitara. Iti cam dai seama ce specie de trandafiri ar fi aia.

 

 

omule...am incercat sa fiu diploimat, dar vad ca nu merge... mai studiaza.

 

9 MILIOANE???!!!! pfoai unde era chitara asta cand eram eu mic, prost, si doritor de chitara acu' vreo 2 ani?

 

 

la un prof de religie din sibiu...nu stia ce tine in casa... dar, oricum, tipul este un mare om.

Link to comment
Share on other sites

uite, de curiozitate, cauta in dictionar...unu online imi zice ca e lemn de trandafir.

 

ai dreptate, chitara e exceptionala, si am cumparat-o la un pret de nimic...o sa razi: 900ron

NU e din lemn de trandafir...este din PALISANDRU ...daca tu o sa inventezi vreo specie de trandafir care sa aiba tulpina atat de groasa incat sa se poata face tastiere de chitara din el probabil ca o sa iei premiul Nobel...rosewood, in contextul constructiei de chitari , se traduce palisandru...si asta e de mai multe tipuri...Brazilian, Indian, African , etc...trage un ochi pe www.lmii.com si le vezi pe toate...nu vreau sa fiu rau, dar niciodata nu am inteles oamenii care sunt "pe langa" de un anumit subiect si totusi isi sustin parerea orbeste... :)

Edited by zzz
Link to comment
Share on other sites

 

Eu incercam sa iti explic altceva, nu traducerile din diferitele dictionare online: nu ai cum sa faci tastiera din lemn de trandafir pentru ca (citat din zzz) nu exista trandafiri cu tulpina atat de groasa. Cred ca nici nu mi-as dori sa existe, ar fi prea scumpi, m-ar costa prea mult cadourile de ziua prietenei :)

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
Eu incercam sa iti explic altceva, nu traducerile din diferitele dictionare online: nu ai cum sa faci tastiera din lemn de trandafir pentru ca (citat din zzz) nu exista trandafiri cu tulpina atat de groasa. Cred ca nici nu mi-as dori sa existe, ar fi prea scumpi, m-ar costa prea mult cadourile de ziua prietenei :)

 

http://www.holver.ro/1991.0.html

 

vezi in partea de jos a paginii...cherestea din trandafir.

 

trandafirul difera de palisandru(care, ca specii sunt inrudite) prin distanta intre inele...la palisandru sunt apropiate, pe cand la trandafir sunt mai distantate unul fata de celalalt...de rest culoarea si densitatea sun asemanatoare.

sursa:inginer il.

 

sper sa nu mai existe dubii si sa nu imi mai sara lumea in cap, acuzandu-ma ca nu stiu ce vorbesc :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.