www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cât Ai Empanul?


cyfer
 Share

Empan  

59 members have voted

  1. 1. Ce dimensiuni are empanul tau? (dimensiuni în centimetri)

    • sub 20
      1
    • 20-23
      30
    • 23-26
      23
    • 26-29
      4
    • 29-32
      0
    • 32-35
      1
    • peste 35
      0
  2. 2. Ce distanþã ai între arãtãtor ºi degetul mic? (în stretching)

    • sub 15
      2
    • 15-17
      29
    • 17-19
      17
    • 19-21
      8
    • 21-23
      2
    • 23-25
      1
    • peste 25
      0


Recommended Posts

Ca o dezvoltare a topicului cu degetele, cred cã ar fi interesant sã ºtim mai clar ce dimensiuni au mâinile RGCiºtilor. Astfel, un începãtor ar putea ºti mai clar ce fel de mânã are (micã, medie, mare).

Am învãțat de la Stratman un termen nou, empan. Nu am mai auzit de el. Reprezintã "distanta de la varful degetului mare la varful degetului mic cu palma si degetele perfect deschise si intinse".

Se pare cã Jimi Hendrix l-ar fi avut de 35cm.

 

Eu intru în joc cu 25cm :)

 

Ulterior, la sugestia lui Bolly, am adãutat ºi un al doilea poll despre distanța dintre degetul arãtãtor ºi cel mic (în stretching).

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff
23 cm la stanga si la dreapta am 22 :)

Oare e ceva normal?

 

Probabil e datorat capacitatii diferite de intindere a palmei/degetelor (mana stanga e mai flexibila; presupun ca esti dreptaci)

In alta dezordine de idei: 25 cm;

 

PS: nu prea vad cum ar putea avea cineva chiar 35 de cm

Link to comment
Share on other sites

mai baieti, voi credeti ca are importanta ce credeti voi? hendrix avea acest empan indiferent de ceea ce credeti voi! dar, repet, nu din aceasta cauza este considerat hendrix cel mai mare chitarist al lumii! a propos, cati dintre voi stiu ca marele paganini a fost bolnav de acromegalie, boala care conferea niste dimensiuni deosebite, inclusiv, degetelor. desigur, imi veti spune ca nici pe asta n-o credeti dar, de citit "defaimarea lui paganini" a lui vinogradov, nu stiu cati dintre cei "care nu cred" au citit-o! numai de bine. :)

Link to comment
Share on other sites

mai baieti, voi credeti ca are importanta ce credeti voi? hendrix avea acest empan indiferent de ceea ce credeti voi! dar, repet, nu din aceasta cauza este considerat hendrix cel mai mare chitarist al lumii! a propos, cati dintre voi stiu ca marele paganini a fost bolnav de acromegalie, boala care conferea niste dimensiuni deosebite, inclusiv, degetelor. desigur, imi veti spune ca nici pe asta n-o credeti dar, de citit "defaimarea lui paganini" a lui vinogradov, nu stiu cati dintre cei "care nu cred" au citit-o! numai de bine. :)

 

 

nu cred ca asta era scopu topicului...mie unu mi se pare fun...faza cu acromegalia e chiar pe bune ..e o boala provocata de hipersecretia de sth(hormon somatotrop sau de crestere in limbaj popular)la adulti..are ca rezultat printre altele cresterea extremitatilor...numai de bine :)

 

Da, ar fi interesant, dar dimensiunea asta cum o mai numim? B)

Acolo eu am 20cm.

 

pai nush ...distanta aratator-pinky :) ..sau prescurtat DAP...sau distanta 1-4.btw ai maini sanatoase :(

Edited by bolly
Link to comment
Share on other sites

mai baieti, voi credeti ca are importanta ce credeti voi? hendrix avea acest empan indiferent de ceea ce credeti voi! dar, repet, nu din aceasta cauza este considerat hendrix cel mai mare chitarist al lumii! a propos, cati dintre voi stiu ca marele paganini a fost bolnav de acromegalie, boala care conferea niste dimensiuni deosebite, inclusiv, degetelor. desigur, imi veti spune ca nici pe asta n-o credeti dar, de citit "defaimarea lui paganini" a lui vinogradov, nu stiu cati dintre cei "care nu cred" au citit-o! numai de bine. :)
aye, si rachmaninoff avea maini f mari [era f inalt], iar robert johnson avea degete foarte lungi sau o anomalie legata de asta [nu e documentat ca fiind acromegalic, concluzia e trasa strict din singura poza care exista cu el].

 

unite_nombre_dor.gif

 

si dimensiunile normale:

In the Middle Ages, the cathedral builders used 5 units of measurement related to the human body

the "paume" (the palm) = 34 lignes = 7,64 cm

the "palme" = 55 lignes = 12,36 cm (distance between the forefinger and the little finger, hand opened)

the "empan" = 89 lignes = 20 cm (distance from the thumb to the little finger)

...

link

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE
mai baieti, voi credeti ca are importanta ce credeti voi? hendrix avea acest empan indiferent de ceea ce credeti voi! dar, repet, nu din aceasta cauza este considerat hendrix cel mai mare chitarist al lumii! a propos, cati dintre voi stiu ca marele paganini a fost bolnav de acromegalie, boala care conferea niste dimensiuni deosebite, inclusiv, degetelor. desigur, imi veti spune ca nici pe asta n-o credeti dar, de citit "defaimarea lui paganini" a lui vinogradov, nu stiu cati dintre cei "care nu cred" au citit-o! numai de bine. :)

 

Tot respectul. E o carte pe care trebuie sa o citeasca toata lumea, unele aspecte din ea fiind valabile si acum ( invidia intre artisti, etc. )

 

Ontopic: 22-19

Edited by EPSYLON_CURSE
Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

24 cu 19,5

 

si cunosc un tip care are empanul de cel putin 28, pana la 35 e un pas mic. Era cineva pe-aici care zicea ca e inalt si joaca baschet, sunt curios cat il are el.

 

 

offtopic: sunt curios daca ar intra un neavizat aici si ar vedea dimensiunile astea ce ar crede

Link to comment
Share on other sites

hehe ce topic

 

 

23/17

 

fara a forta , cam cum ma intind pe grif fara sa mut mana..

 

Bineinteles ca acest lucru nu-i o problema .Sunt chitare ptr cei cu mana mai mica .Nu stiu cum se cheama ( parca ceva cu S/H , trei sferturi ?)

 

la pianisti este mai nasol , unde gasesc ei pian de concert trei-sferturi .

 

Unul din cei mai mari chitaristi din Romania Sorin Tudoran nu are maini prea mari ..

 

 

am votat , hehe ... apare curba lui Gauss

 

Tot masor aici cu linearul si 35 cm chiar ca este mult , hehe , enorm

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

am votat , hehe ... apare curba lui Gauss

Ar fi apãrut mai clar dacã alegeam dimensiunile posibile mai inspirat. Nu aveam idee de dimensiunile medii, dar mãcar acum ºtim :)

 

Mulțumesc Jules pentru explicația termenilor, dacã ºtiam introduceam ºi dimensiunile pentru coudée ºi paume :)

La mine astea ar fi 58 ºi 10.

 

B) parcã suntem la croitor 25, 20, 58, 10 :)

Ar fi interesant sã se facã chitãri dupã aceste dimensiuni :(

Parcã am citit odatã despre grifuri în funcție de dimensiunile mãinii...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.