www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Peavey Valveking Vs. Marshall Avt


Guest Steven
 Share

Recommended Posts

Guest Steven

Intentionez in viitorul apropiat sa achizitionez un amp si oscilez intre Peavey ValveKing 212 si Marshall AVT100X.Stiu ca diferenta de pret e de aproximativ 130 de euro, insa nu ar fi aceasta o problema majora.Fiecare amp are plusurile si minusurile lui.Peavey-ul are 4x6L6GC si 3x12AX7, 2x12" ValveKing Speaker, impedanta de 16 ohmi, doua canale cu EQ separat, etc.Marshall-ul are 3 canale, insa fara EQ separat, ECC83 in pre-amp, 16 efecte digitale, impedanta de 8 ohmi, doar 1x12" Celestion Speaker, etc.Ambele au un sunet foarte bun, insa cu toate acestea as dori sa stiu care ar fi alegerea voastra(voi cei care ati pus mana pe ele si nu le-ati vazut doar in poze), care ar mai fi minusurile si plusurile fiecaruia.

 

Ca idee, intre un Marshall AVT100X si un half-stack Peavey VK100, care ar fi cea mai buna alegere, avand in vedere ca pretul dintre combo si head + un cab ar fi destul de apropiat??

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

eu cel putin as merge pe peavey(head+cab)...e full tube.si din cate stiu nu prea se compara un full tube cu un hibrid sau ss...decat cu FOARTE PUTINE EXCEPTII .

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Eu m-as indrepta catre Peavey. AVT-ul are un clean bun, insa drive-ul lasa de dorit si lipsa egalizatorului pentru fiecare canal in parte mi se pare un minus major. S-ar putea sa ma insel, insa acele 16 efecte digitale nu pot fi folosite decat cate unul la un moment dat, deci de mare ajutor nu-ti prea sunt. Totusi, iti recomand sa le asculti pe fiecare in parte si sa te joci cu ele pana cand te hotarasti asupra unuia. Succes! :)

Link to comment
Share on other sites

E asa cum zice Baumwolle,cele 16 efecte merg doar separat,PLUS reverbul.Mie imi pare mai bun driveul decat cleanul la AVT,dar ,deh,m-am nascut chitarist de Rock,si o sa mor chitarist de Rock,indiferent ce stil as canta la momentul respectiv.

Valve King e un amp full lampa,asta are beneficii clare,dar fiind un full lampa mai ieftin,are si ceva inconveniente.Pe mine m-ar satisface un Valve King,acu tre sa incerci si tu,nu cred ca nu te lasa cineva sa nu le probezi pe amandoua.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
dacã e vorba de drujbãraie atunci nu ºtiu cât de relevantã e investiția într-un amp full lampã.

 

Ai fi uimit...

Link to comment
Share on other sites

Ai fi uimit...

cred ca nu m-am exprimat eu cum trebuie. nicidecum nu am vrut sa iasa ca nu ar fi bune pt duritati, ci ca merg si SS-urile, daca e cazul de asa ceva, mai ales ca nu cred ca la un gen din asta, o sa vrea sa puna in valoare nu stiu ce lemn al chitarii. pana una alta tot ala pe lampi l-am recomandat, si da, nici mie nu imi place prea tare cum suna avt-ul, dar e vorba de gusturi. am vazut multe persoane care prefera sunetul de amp ss.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Prefera ampul pe lampi cei care s-au obisnuit multa vreme sa cante pe SS si le vine greu sa cante ceva pe lampa... Daca te uiti nitel pe la "acturile" metal de pe afara, toti canta pe lampa si cu nu foarte mult gain (it's all in the hand... si in sunetul pe care si-l fac ei, ca un tot unitar, nu ca instrumentisti ce canta impreuna)

Link to comment
Share on other sites

Prefera ampul pe lampi cei care s-au obisnuit multa vreme sa cante pe SS si le vine greu sa cante ceva pe lampa... Daca te uiti nitel pe la "acturile" metal de pe afara, toti canta pe lampa si cu nu foarte mult gain (it's all in the hand... si in sunetul pe care si-l fac ei, ca un tot unitar, nu ca instrumentisti ce canta impreuna)

 

E offtopic dar si eu dupa ce mi-am luat valveking am inceput sa scot din gain pentru ca murdareste prea mult tonul si scoate din punchu` de care este nevoile la multe parti.

 

Ontopic, nu prea imi place AVT`u, nu m-a impresionat tonul de la nimeni care il foloseste si mi se pare mult prea scump pt ce stie sa faca. Nu mi-as lua insa valve king combo pentru ca nu imi plac difuzoarele care vin cu el, prefer head+cab cu celestioane.

Link to comment
Share on other sites

Cam care ar mai fi optiunile demne de luat in considerare din aceeasi sfera de pret??

Tot nu se stie la ce vrei sa folosesti ? asa fiecare o tine pe a lui ...hehe

 

ptr chit sound-ul incepe la 4 x12" , cu toate diferentele de branduri si gusturi , dar neaparat 4 x12" si minim 100W sinus...tube sau 200W sinus tranzistor.Cu doi ori 4x12" e si mai bine si tot asa....

 

Dar cu am intrebat ptr ce ai nevoie , ca sa experimentezi acasa sau la repetitii e bun si un Vermona de 60W cu difuri RFT , e super vintage .

 

Cel mai bun ton de "lampa " l-am avut cu o statie BEAG cu o boxa cu doua Goodmans de 12" , apoi alta configuratie cu o statie Super ( cred ca EI Bucuresti) de 30W cu doua difuri "Irel" (boxa Allsound ) ...dar numai ptr ton de blues ptr rock sau piese de chitara instrumentala erau slabute ..

 

Inainte de acestea am avut o statie facuta la comanda de 50W cu 4x12" Goodmans ( din statii Doina) suna bestial , pacat ca am vandut-o ...dar cand am inceput serios cu turneele de rock era vital sa ai statie puternica cu difuri de randament mare ...sa ai de carat si instalat cat mai putin .

 

Dupa acea s-a schimbat moda si trebuia alt ton , alte statii....alte efecte ..

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Ok.Multumesc pentru raspunsuri.Amp-ul intentionez sa-l folosesc la sala si pentru cantari prin cluburi.In cazul meu, principalul dezavantaj al unui half-stack ar fi transportul.Adica nu pot lasa sculele la sala si de aceea trebuie sa le transport de fiecare data, iar in aceste conditii nu e prea convenabil sa ma car cu stack-ul dupa mine de fiecare data.As avea nevoie de un amp versatil, pe care sa pot canta de la blues si pana la metal, etc.

Mai astept si alte sugestii! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.