www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intretinerea Corzilor...


Guest Geliraden
 Share

Recommended Posts

Guest Geliraden

Stiu ca poate s-a mai discutat, dar vreau totusi un raspuns clar... de ce se innegresc corzile noi in ziua in care le-am luat, si ce pot sa fac sa scap de problema? Am avut pana acum corzi d'addario, GHS, dean markley si toate se comporta la fel... help please?

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Nu cant incordat, dar transpir putin... si asta am observat ca e doar la corzi noi, daca sunt vechi corzile nu imi transipra mainile mai deloc... deci care e verdictul? Ce pot face?

Link to comment
Share on other sites

Nu cant incordat, dar transpir putin... si asta am observat ca e doar la corzi noi, daca sunt vechi corzile nu imi transipra mainile mai deloc... deci care e verdictul? Ce pot face?

 

spala-te pe maini inainte sa canti..NO OFFENSE...io 1 asa fac!dupa ce termini de cantat sterge corzile cu o carpa...si pe deasupra si dedesubt..vei fi uimit sa vezi cat jeg se ia!!

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Si eu transpir (o parte era de la faptu ca, cantam incordat de mult ori, la pasaje mai grele sau cand nu eram sigur pe mine) si am avut probleme de genu... inca mai am, dar nu la fel de serioase. In principiu, bolly zice bine... te speli pe maini, cureti corzile si ele vor tine mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Lol, deja fac asta de multa vreme... ma spal pe maini de fiecare data inainte sa cant, si dupa aia tot timpul sterg corzile, deci nu asta e... si sa se innegreasca deja din prima zi cand le pun... asta nu inteleg...

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca se innegresc din cauza ca ai o transpiratie mai "acida", asa are si colegul meu din SH, dadius. Si la el se innegreau destul de repede corzile si chiar hardware-ul.

 

Iti recomand sa le stergi cu o carpa pe care ai pus putin spirt medicinal de la farmacie daca se poate. Am observat ca sunt diferente mari de calitate! Eu fac asta de cand m-am apucat de chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest coconebunu

dak ai auzit...poate exista o ceara speciala..sau chiar mai multe..pt protectia grifului si a corzilor...Ghs fast freet..gasesti la muzica..costa doar 20 ron..si e f usor de folosit..mai sunt de la ernie ball...deci posibilitati exista..numai k e un proces mai....zii plictisitor

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

sterg corzile, le mai dau si cu spirt... problema mea e ca azi le-am pus si azi deja au inceput sa se innegreasca, si asta ma nedumereste... aveti idei de ce se intampla asta?

Link to comment
Share on other sites

sterg corzile, le mai dau si cu spirt... problema mea e ca azi le-am pus si azi deja au inceput sa se innegreasca, si asta ma nedumereste... aveti idei de ce se intampla asta?

 

pai mah..depinde si cat stai pe ea..daca zici ca transpiri rau si o chinui vreo 3h pe freturile pe care ai cantat deja incepe sa se cunoasca...

Link to comment
Share on other sites

sterg corzile, le mai dau si cu spirt... problema mea e ca azi le-am pus si azi deja au inceput sa se innegreasca, si asta ma nedumereste... aveti idei de ce se intampla asta?

Usor de zis, greu de facut -- incearca sa nu mai iei si tu corzi facute in China (sau pe vapor LOL, in afara apelor teritoriale), indiferent ca e "marca", e o mare diferenta! Eu am de exemplu corzi Fender de bass, am luat cu sacrificii un set din state, prin cineva ($40) si pe urma am gasit si in Bucuresti, set IDENTIC (cu vreo 1 mil.) si SE VEDE DIFERENTA CU OCHIUL LIBER!! Totul e diferit, de la ambalaj, pina la infasurarea corzilor (cele luate de aici sint vizibil de calitate inferioara), si sint TOATE facute in acelasi loc (adica in Mexic)! Diferenta e atit de strigatoare incit dupa ce am dat toti banii aia acum stau cu ambele seturi in dulap, ca sa le pot scoate in mod demonstrativ in caz ca tre' sa dau la cineva peste ceafa cu acest argument :) .

Nu, nu am nici un interes aici, nu aduc corzi si nici nu am de vinzare (in afara de acustice, cu care tu n-ai treaba), dar te sfatuiesc sa incerci sa iei prin cineva direct de la sursa! Sau mai schimba marca/modelul, si mergi pe ceva cu continut mai mare de nichel, sau daca iti poti permite, incearca niste corzi cu "coating" sau poate criogenate (cred ca GHS face, printre altii).

Succes! :)

Link to comment
Share on other sites

stergeti corzile cat mai des cu o carpa moale din bumbac (mai ales pe dedesubt!) si numai cu solutii specializate in acest sens! nu recomand nici ghs fast fret (sunetul devine sticlos!), nici spirtul medicinal (ataca lacul!). se pot folosi pt. corzi, inclusiv solutiile pt. curatarea chitarei. :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

exista o chestie Ernie ball string ..nu stiu cum care e pt curatat corzile. au pe la grosmann

sau inca o chestie de le GHS ...care au pe la muzica

 

nu sunt scumpe, in jur de 250 de mii "chestia"

Link to comment
Share on other sites

Hai sa va zic o shusta: nu mai tre sa va chinuiti cu carpe, innegriri, prostii. Va luati dom'le corzi Elixir nanoweb care au un strat microscopic de silicon pe ele si nu va mai ruginesc si nici nu se rup imediat ca porcariile alea de d'addario. Ce-i drept, elixirele costa cam o data jumate cat un set "normal" de corzi, dar te tin de 3 ori mai mult. Experienta proprie :)

Link to comment
Share on other sites

la inceput fiind, mi`am luat Dhelson ... precum se spunea mai sus facute in acelasi loc. S`au inegrit dupa 2 zile dar am rupt coarda subtire... am luat la fel acelasi Dhelson si le am si in ziua de azi (am 2 luni de cand cant pe ele zi de zi minim 4 ore) si nu sunt inegrite si nu le acord o prea mare atentie.

 

ce se spune mai sus in leg cu spirtul care ataca lacul si nush ce solutie care ajuta la oxidare mi se pare logic si normal. Daca tu crezi k ai nevoie de o ingrijire mai speciala a chitarei si a corzilor te sfatuiesc sa iti iei substante facute pt asa ceva (nu fac reclama dar personal cred k nu sunt facute degeaba).

 

 

bafta multa omule ! (cu ph mare:) )

Link to comment
Share on other sites

Hai sa va zic o shusta: nu mai tre sa va chinuiti cu carpe, innegriri, prostii. Va luati dom'le corzi Elixir nanoweb care au un strat microscopic de silicon pe ele si nu va mai ruginesc si nici nu se rup imediat ca porcariile alea de d'addario. Ce-i drept, elixirele costa cam o data jumate cat un set "normal" de corzi, dar te tin de 3 ori mai mult. Experienta proprie :)

 

Asta daca te satisface tonul lor, eu unul nu am fost prea multumit.Prefer sa schimb corzile de 3 ori mai des daca am un ton pe gustul meu.Si oricum le curatam si pe astea.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa va zic o shusta: nu mai tre sa va chinuiti cu carpe, innegriri, prostii. Va luati dom'le corzi Elixir nanoweb care au un strat microscopic de silicon pe ele si nu va mai ruginesc si nici nu se rup imediat ca porcariile alea de d'addario. Ce-i drept, elixirele costa cam o data jumate cat un set "normal" de corzi, dar te tin de 3 ori mai mult. Experienta proprie :)

alte "noutati" din astea mai ai? :)

Link to comment
Share on other sites

Hai sa va zic o shusta: nu mai tre sa va chinuiti cu carpe, innegriri, prostii. Va luati dom'le corzi Elixir nanoweb care au un strat microscopic de silicon pe ele si nu va mai ruginesc si nici nu se rup imediat ca porcariile alea de d'addario. Ce-i drept, elixirele costa de trei ori mai mult ca un set "normal" de corzi, dar te tin doar o data si jumate cat unul. Experienta proprie :)

Nu cumva asta ai vrut sa spui ?

Link to comment
Share on other sites

eh, si eu am un set de elixire din noiembrie si m-au tinut cam 5 luni. Nu pot spune ca sunt exact ca noi, dar inca se tin. Mi s-au rupt mi-ul subtire si si-ul acuma vreo 2 luni da mi-o fost lene sa schimb setul... floyd rose... :)

 

Si oricum, tonul este clar mai bun decat d'addario, care se infunda dupa o saptamana si se mai si innegresc (plus ca mi-o zis unu ca si-o pus set nou pe chitara si cand o acorda i-o puscat :) ) Oricum mai am un set de elixire din Germania (ca prin romania n-am prea vazut... oare au la Muzica?) si il schimb cand iau vacanta :)

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca poate s-a mai discutat, dar vreau totusi un raspuns clar... de ce se innegresc corzile noi in ziua in care le-am luat, si ce pot sa fac sa scap de problema? Am avut pana acum corzi d'addario, GHS, dean markley si toate se comporta la fel... help please?

 

 

Poate tine si de conditiile atmosferice in care iti tii chitara...Mie mi s-a intamplat ca dupa doua zile de lasat chitara la sala cu corzi noi pe ea sa le gasesc gata oxidate...

 

 

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

stergeti corzile cat mai des cu o carpa moale din bumbac (mai ales pe dedesubt!) si numai cu solutii specializate in acest sens! nu recomand nici ghs fast fret (sunetul devine sticlos!), nici spirtul medicinal (ataca lacul!). se pot folosi pt. corzi, inclusiv solutiile pt. curatarea chitarei. :)

 

Pai eu nu dau cu spirt pe lac, ar fi si culmea! Dau doar pe corzi.

Atunci care sunt solutiile speciale pentru asta, daca nu e bun nici Fast Fret, nici traditionalul spirt?

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

mersi de idei guys... mai o intrebare... in timisoara se gaseste ulei de lamai? daca da, cam la ce pret?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.