www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intretinerea Corzilor...


Guest Geliraden
 Share

Recommended Posts

Guest Morgan

ghs fast fret ala nu mi se pare ca face altceva decat sa faciliteze cantatul. L-am folosit in draci si tot au tinut corzile cat tin in mod normal. Elixir nu stiu unde se mai gasesc la noi, ca nu mai e reprezentanta carvin in muzica, si acolo se gaseau, as fi curios sa le incerc odata.

Link to comment
Share on other sites

Si pe mine ma dispera corzile innegrite. Am tot cantat pe D'addario aduse din state si tot se innegreau (bine ca nu prea le stergeam). Acum am trecut pe GHS, dar mi-am luat si o solutie de 30 ron Dunlop Formula 65 String cleaner. Chiar daca mi s-a parut foarte scumpa solutia, totusi, daca inainte dupa o luna erau negre si mi se opreau degetele in rugina si era tot mai greu sa le acordez, pt ca falsa cu cat urcam pe grif, acuma nu mai am stres. Prima oara cand am cantat am observat cum se ducea stralucirea si imediat dupa ce am terminat le-am curatat cu o carpa (am fost uimit cata jeg ramane pe carpa) si le-am dat cu solutie. Acuma dupa 3luni si ceva inca arata bine si suna impecabil.

Edited by Alexandy
Link to comment
Share on other sites

Si eu am daddario pe acustica si ernie ball pe electrica puse in aceeasi perioada, comandate de pe thomann amandoua seturile (pe pachet scrie made in usa) au vreo 2 saptamani si ceva, cantate la fel de mult, ba chiar daddario au fost sterse mai des, ernie ball arata la fel k in ziua in care le-am pus, daddario sunt acum ruginii din auriul frumos care il aveau la inceput :) Iata ce fac (aparent degeaba) pt a ma asigura k o sa am corzi stralucitoare si kre suna bine mai mult timp : ma spal pe maini inainte sa cant si dc simt k am transpirat iau o pauza si ma spal din nou si imi sterg corzile, la sfarsit le sterg cu o carpa moale, o data pe saptamana cand imi sterg chitarile(lustruiesc) curatz corzile cu o solutie de curatzat chitara kre zic ei k e universala (adik merge si pe corp, si pe fretboard si pe corzi). Sa fie umezeala in camera? Atunci cele de pe electrica dc nu sunt afectate? Merita sa investesc in elixir? Sau sa imi schimb mai bine corzile o data la 2 saptamani?

Link to comment
Share on other sites

ma rog, ma simt nevoit sa intervin pt. a lamuri un punct de vedere.

dupa parerea mea, corzile se aleg dupa doua criterii principale care interactioneaza: tonul si senzatia creata in degete (tensiune, grosime, etc.). restul, cum ar fi aspectul sau rezistenta in timp, mi se par foarte putin importante, atat timp cat se intervine cu simt de raspundere in intretinerea lor. eu nu imi aleg niciodata corzile pe criteriul ca rezista mai mult sau mai putin in timp, ca ton, sau ca devin mai mult sau mai putin aspectuoase. daca imi place tonul acelor corzi, le folosesc pe alea si nu altele, care, poate ar rezista mai mult! iar eu, va rog sa ma credeti, sterg corzile cu toate cele necesare (carpe, solutii specializate, etc.) dupa fiecare "cantare" (fie ea si acasa, de doar 10min!) si ma spal pe maini de fiecare data inainte de a pune mana pe chitara. numai de bine. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 6 months later...
Guest cerber

Acum, hop si eu! Eu credeam ca se uzeaza corzile pentru ca se duce zincul sau ce ce or fi ele placate sau suflate... Si inca o chestie, cand sterg corzile, intr-adevar cant mai usor, se aude parca un pic mai bine da rpe carpa imi raman urme verzi... Acum, n-oi fi extraterestru dar asta inseamna ca ceva de pe maini (transpiratie, grasime, sebum, etc.) reactioneaza chimic cu corzile. Parerea mea legata de problema initiala e ca ori se corodeaza corzile (fapt la care nu vad unde ar ajuta toate substantele speciale), ori se duce stratul de metal lucios si aratos de pe suprafata corzii (unde substantele nu ajuta nici aici deloc), ori ma insel eu groaznic si toata lumea dinaintea mea are dreptate... Oricum odata la doua trei luni schimb corzile ori ca s-au rupt, ori ca sunt irecuperabil de ruginite

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Oare conteaza si de chitara? Am cumparat 2 seturi d`addario 0.09 inainte cand aveam delsonul si am pus un set pe el.. in 1 zi 2 se inegreau... si apoi celalalt set l-am pus pe epiphone.. il am deja de 2 saptamani si sunt aproape ca noi.. au inceput sa capete o culoare din argintiu un pic spre ruginiu ..dar tot mai lucesc :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.