www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

God rest Darrell "Dimebag"


LORD-C

Recommended Posts

Dumnezeu sa-l odihneasca!!!

 

Un video in care Wilde isi plange prietenul. Geniala piesa, mie-mi place de ma ... pe mine!!! :)

http://www-personal.umd.umich.edu/%7Ealfie...blstribute.html

 

Later Edit: Am dat link-ul mai multor persoane si mi s-au plans ca nu pot vedea clipul. Atentie: va trebuie quick time instalat pt video-ul de acolo si eventual ActiveX (stiu ca mie mi-a cerut cel din urma).

Link to comment
Share on other sites

Guest cortez77

Da, o mare tragedie pentru lumea muzicii, e adevarat. Nu sunt un super fan Dimebag, dar am auzit lucruri bune despre ei. Pacat...

 

Totusi, sa nu exageram cu "unul dintre cei mai mari kitaristi" da? LOL. Dupa unii si Kurt Cobain a fost un "mare" kitarist... hahahaha Mare muzician, compozitor, POATE.

 

Tot respectul pentru Darell.

Link to comment
Share on other sites

Guest furajrock

Totusi, sa nu exageram cu "unul dintre cei mai mari kitaristi" da? LOL. Dupa unii si Kurt Cobain a fost un "mare" kitarist... hahahaha Mare muzician, compozitor, POATE.

 

17234[/snapback]

 

Dimme avea balls, man. Si ca si creatie el era Pantera cu frate-so.

 

Tot respectu.

 

RIP DIMME

Link to comment
Share on other sites

E dragut clipul mai ales double neckul lu nenea Zakk

 

Niste poze "the dean from hell" ca poate unii nu le stiu :

http://www.deanguitars.com/dime/deanfromhe...romHell_jpg.htm

http://www.deanguitars.com/dime/deanfromhe...romHell_jpg.htm

http://www.deanguitars.com/dime/deanfromhe...romhell_jpg.htm

http://www.deanguitars.com/dime/deanfromhe...romHell_jpg.htm

 

A se nota doza Bill Lawrence din neck (celebra BL 500XL)

Ca fapt divers pe data de 20 august Dimebag implinea 39 de ani.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cam tarziu cu threadul, mi se pare ca am facut eu unul cand s-a intamplat, dar oricum ma bucur ca am vazut videoclipul.

 

Nu stiu cati dintre voi chiar l-ati admirat pe Dimebag inainte de a muri, adica acum multi spun "RIP Dimebag" dar nu stiu cati dintre ei sunt chiar sinceri, intelegeti ? Si cand a murit Johnny Cash erau o gramada care spuneam acelasi lucru, RIP Johnny, true legend, etc.. dar majoritatea habar n-aveau cine era cu adevarat.

 

Eu sunt fan Pantera de ceva timp, si Dimebag este motivul pentru care m-am apucat de cantat la chitara. Sincer, multi chitaristi sunt buni, si multi au prezenta scenica excelenta, dar cand il vedeai pe Dimebag cu chitara in mana aveai impresia ca face parte din trupul lui, daca-l vedeai fara chitara ceva nu era in regula. Nu stiu cum sa spun, dar dintre toti chitaristii existenti, el parca parea cel mai implinit cand canta la ea, nu cred ca ii placea nimic mai mult pe lume decat sa-si rupa chitara pe scena :)

 

Ce pot sa spun, avand in vedere ca nu prea am avut tragedii in viata mea, moartea lui a fost una din cele mai triste momente traite de mine, cu siguranta CEL mai trist din ultimii ani, multe vedete au murit dar Dimebag m-a socat cu adevarat, mai ales felul in care a murit, nu mi-as fi imaginat niciodata.

 

Cel mai mult regret ca nu am putut sa-l vad live niciodata. Mi-ar fi placut sa fiu la un concert Pantera in anii 90, mai ales in 91-95, dar in perioada aia aveam 5-9 ani si nu aveam nici o treaba cu rockul, sa nu mai vorbim ca nu as fi avut unde sa-i vad.

 

Pentru mine a fost mult mai dureros ca odata cu Dimebag, a fost ranit grav si Chris Paluska, tour managerul lor. Eu il cunosteam pe el, nu stiu daca stie cineva dar cand s-a lansat Damageplan eu si un prieten din UK am lansat un site, Damageplanfan.com, care a fost primul fansite si cel mai vizitat, si am intrat in legatura cu Borijov (de la Blabbermouth.net) care mi-a dat e-mailul lui Chris. Noi vroiam un interviu cu Dimebag, si poate s-ar fi intamplat, dar atunci nu a putut decat sa ne dea numarul lui Pat (solistul, ex chitarist Halford), cu care am avut un interviu grozav (am sa-l postez aici daca intereseaza pe cineva).

 

Chris era un om extraordinar, din cate l-am cunoscut prin e-mailuri, si pe langa moartea lui Dimebag, ranirea si spitalizarea lui au fost la fel de socante pt. mine.

 

Ce pot sa spun, dumnezeu sa-l odihneasca, si pentru cel care a spus ca e exagerat ca-l numim unul din cei mai buni chitaristi, nu e exagerat. Cu Kobain poate, Kobain e mult prea mediatizat dupa parerea mea, dar Dimebag a fost subestimat multi ani, Dimebag nu e ridicat in slavi acum din cauza mortii lui, spre deosebire de Kobain caruia i-a explodat imaginea dupa sinucidere, Dimebag e mai putin cunoscut acum ca niciodata. Munca si viata lui vor fi uitate f. repede de majoritatea oamenilor, si asta ma doare cel mai tare, dar mai bine asa, sa fie apreciat numai de cel care-l stiau cu adevarat de ce e in stare, decat copii care asculta Nightwish si System of A Down care zic "RIP Dimebag" doar ca au auzit ca "esti rocker adevarat daca asculti Pantera".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Bine spus Alex. Sunt fan Pantera/Dimebag de vreo 12 ani, de cand eram in liceu... Daca ar fi sa spun ceva in legatura cu moartea lui Dime as spune probabil aceleasi lucruri... deci... ma opresc aici. Nu s-au inventat cuvintele care sa-mi exprime trairile fata de acest "9/11" al muzicii rock. A fost k un deces in familie...

A hand to the sky: we miss you, man...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Adica uite asa :

Abbott was murdered while performing on December 8, 2004 at a Damageplan concert at the Alrosa Villa nightclub in Columbus, Ohio. Nathan Gale, 25, of Marysville, entered the nightclub at about 10pm, just after the performance began, after scaling an eight-foot fence and being chased into the building by club security. He entered the left side of the stage and proceeded across to the right where Dimebag was standing. Gale then grabbed Dimebag and shot him twice in the head with a Beretta pistol at point blank range. Dimebag received a total of five to eight gunshot wounds.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dimebag

Link to comment
Share on other sites

Heh.. cand am aflat ca a murit dimebag, tocmai eram in perioada cand ascultam mult pantera, si mi-a spus un amic intr-un moment cand eram beat muci... eram pe cale sa lacrimez putin, dar mi s-a terminat berea si pana sa fac rost de alta am uitat.

Anyway.. RIP Dimebag... pt mine singurul chitarist de metal

Link to comment
Share on other sites

R.I.P. Dimebag!!

Un chitarist ce a avut o influenta mare in mentinerea metal-ului adevarat in anii 90', ani in care am fost invadati in mare parte de porcarii muzicale...

Link to comment
Share on other sites

voi aveti de gand sa faceti in fiecare an cate un topic cu moartea lui dimebag?

ca mai exista un topic inainte de restructurarea forumului (care probabil a disparut pt ca nimeni nu s-a gandit sa creeze o ARHIVA cu posturile vechi)

 

Defapt mai sunt 2, eu l-am facut pe primul la putin timp dupa ce s-a intamplat...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.