www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De ce Stagg ?


Guest IceYou
 Share

Recommended Posts

Am o nelamurire ...

Am gasit o chitara Stagg la aproape 200 EURO (cu tot cu TVA)

Pickups: 2x Humbucker

 Controls: 1x Volume + 1x Tone

 PU Selector: 3-way Toggle Switch

 Body: Solid Alder wood

 Neck: Hard Maple, 648mm / 25.5"

 Fingerboard: Rosewood, 24 frets

 Bridge: Classic “S” style Tremolo

 Machine heads: Diecast, chrome

 Micros: 2x humbucker

 Réglages: 1x volume + 1x tonalité

 Sélecteur micros: 3 positions

 Corps: aulne massif

 Manche: érable, 648mm

 Touche: palissandre, 24 cases

 Chevalet: vibrato style ”S” classic

 Mécaniques: bain d’huile, chromées

 Pickup: 2x Humbucker

 Regler: 1x Volumen + 1x Tone

 PU Schalter: 3-way Toggle Switch

 Korpus: Erle, massiv

 Hals: Ahorn, 648mm

 Griffbrett: Palisander, 24 Bünde

 Brücke: Classic "S" style Tremolo

 Mechaniken: gekapselt, chrome

 

 

Este Stagg X-300 BK si e noua ( magazin M&C )

Vreau sa stiu de ce e asa de ieftina sau e doar un cliseu ? (probabil chitara are cateva probleme si au redus pretul)

Help !

Link to comment
Share on other sites

Da.. posibil sa fie ea slabuta ..

Astia de la Stagg nu fac mari opere de arta .. dar sunt ieftine rau de tot

Mai e un Stagg (in V sau sageata) tot cu doua doze duble, classic tremolo , 24 frets, etc la 200$ (cu tot cu TVA) ..

Posibil ca firma aceasta sa-si fi propus sa dea faliment intr-un viitor apropiat

Link to comment
Share on other sites

Face cat dai pe ea, sunetu dintr-un stagg mi se pare foarte apropiat de cel a unei chitare Reghin, poate mai slab decat modelele mai noi, gatu ii bunicel, desi ar fii bine sa testezi toate tastele inainte sa o cumperi, da tot cam inalt shi nu prea fast. Lemnu ii destul de slabutz in ele.

 

Da arata bine shi pt un incepator ar fii o alegere buna, creca te tzine 2-3 ani pana o arunci la goz :)

Link to comment
Share on other sites

depinde mult de bulan. Am un amic care mi-a zis ca era cu 18 mil in buzunar sa isi ia un jackson dar inainte sa faca pasul cel mare s-a dus si la astia cu staggu. Vazut placut , plecat acasa multumit. Omul acum e chitarist de dormitor datorita lipsei de timp dar nu pot spune ca e afon. Pe scurt de un an de zile stagg isi face treaba.

Stagg face chitare ieftine. Pretul de 200euro e chiar umflat avand in vedere ca in Germania se vand cam cu 100-130-150 euro.

Daca ai noroc poti da peste o chitara decenta. Daca nu , nu :)

Link to comment
Share on other sites

NU cred ca e ca o Berlina , mai mult ca un Logan :)

Dar sa trecem peste asta ... Asa citind reclama care i se face chitarI(ca e din lemn de palisandru , cu mashine head-ul din crom ... si altele ) zici ca e o binecuvatare ca ai gasit asa ceva la pretul asta , dar daca nu ai "experimentat" acel Stagg (cum n-am facut-o eu :) ) n-ai de unde sa stii ce e de capul lui ...

Oricum daca ar fi sa aleg intre un Peavey Rotor sau un Stagg F300-BK .... Aleg Stagg-ul (nu stiu daca fac bine dar sunt cam la fel , tot ce le diferentiaza este Floyd Rose-ul de la Peavey) :( de precizat e ca Rotor-ul e de 5 ori mai scump decat F300 si in unele cazuri de 3 ori mai scump :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ideea e ca sa incerci una e free.Si nu stii cum de gasesti una facuta intr-adevar ca lumea, cum zicea si Cearny, daca e fizic buna, e de-ajuns la banii astia.In 200E ar intra si anumite Squier-uri, care sunt peste Stagg.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Le mai diferentiaza atentia la fabricatie; cat de bine sunt puse tastele, cat de bine sunt finisate, cat de bine e finisat gatul, chestii care nu pt fi puse in specificatii;

Link to comment
Share on other sites

Sheriff ai dreptate ... am sa verific bine chitara inainte sa o iau ( prima chitara electrica pe care am avut-o, am vandut-o acum un an ... un reghin obosit ) ca mi-a fost invatare de minte ...

Si Cosu are dreptate : tre sa ai "bulan" cand e vorba sa cumperi un stagg .. :):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.