www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tuner Chitara


dani
 Share

Recommended Posts

nici nu mai stiam ca mai exista topicul asta:))..intre timp...acum cateva luni mi-am luat de pe thomann ibanez lu10..e misto...are ledurile f utile...insa e ciudat la acordaj:)"tzopaie" de colo colo.mi-a luat cateva zile sa ma acomodez cu el iar acum merge.Cand acordez ocoarda...nu-mi arata nicodata numai beculetzul(nu imi aduc aminte ce culoare are,beculce indica acordat)imi tzopaie cu o gradatzie inainte si una dupa,inclusiv cel de acordat:(dar cu ajutorul urechii ma orientez:)

 

mi se pare mie...sau pedala asta are true bypass?...bagata in lantz,nealimentata(nici de la baterie nici de la sursa)transmite sunetul mai departe.misto

Link to comment
Share on other sites

Recomand Boss TU2 ! Un tuner profi, rapid si cu multe optiuni de acordaj (cei mai celebri guitar-tech il folosesc). E mic (are forma standard a pedalelor Boss), ledurile se vad f bine si in cazul in care sta in lumina puternica si daca e alimentat cu adaptor de 9V original,poate sa alimenteze inca 5 -7 pedale (in functie de consum).

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Recomand Boss TU2 ! Un tuner profi, rapid si cu multe optiuni de acordaj (cei mai celebri guitar-tech il folosesc). E mic (are forma standard a pedalelor Boss), ledurile se vad f bine si in cazul in care sta in lumina puternica si daca e alimentat cu adaptor de 9V original,poate sa alimenteze inca 5 -7 pedale (in functie de consum).

 

Gasit la Thomann cu €91 (fara shipping, of course). E scump, e ieftin? Nu mi se pare exagerat, sincer... Pare ok, criticile sunt bune!

Link to comment
Share on other sites

LU20 are, LU10 nu. La cat de ieftin e, nu cred ca te puteai astepta la true bypass.

 

nu stiu ce sa zic...dar este drept ca daca nu ilalimentez(pe ibanez lu10 tuner) semnalul trece mai departe in pedalier...si nu am ieshire din pedala de volum...il pun in lantz ca pe ocice pedala:)stiam ca asta inseamna true bypass...corectatzi-ma sau explicatzi-mi care e faza

 

numai bine

Link to comment
Share on other sites

Recomand Boss TU2 ! Un tuner profi, rapid si cu multe optiuni de acordaj (cei mai celebri guitar-tech il folosesc). E mic (are forma standard a pedalelor Boss), ledurile se vad f bine si in cazul in care sta in lumina puternica si daca e alimentat cu adaptor de 9V original,poate sa alimenteze inca 5 -7 pedale (in functie de consum).

 

Foarte adevarat! E tunerul ideal. rokon.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Mega tare!!! daca avea si un LCD in loc de LED-urile alea...

Plasma .sau OLED ...LOL.

 

Chestia este sa se vada si in lumina puternica pe scena .La unele efecte ale mele nu vad cifrele nici la LED-uri nici la LCD in lumina reflectoarelor.sa nu mai zic ce se intampla de baga luministul "rosu" .

 

 

Ptr chitaristii care canta acustic dar si ceilalti este suficient un "camelton" ca sa te acordezi undeva pe aproape ,apoi pe scena inainte de a incepe cantarea te "tragi" pe trupa.In timpul cantatului nu mai folosesti tunerul trebuie sa te acordezi "din mers " dintr-o miscare.

Important este sa auzi daca chitara-i falsa fata de trupa .

Link to comment
Share on other sites

Maestrul Karpi are din nou dreptate, e greu pe scena, nu e ca acasa in fata calculatorului. Eu ma descurc excelent insa cu tuner stroboscopic. Eu folosesc Turbo Tuner, dar si Peterson-urile fac aceeasi treaba. Inainte sa urc pe scena acordez chitara si am binenteles chitara setata tot cu ajutorul lui. Rezultatul e atit de bun ca sint acordat cu orice clapa si acordajul tine pina la finalul concertului.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.