www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Manelishti Cu Bani


M.Marquis
 Share

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Sylviu

e cam veche stirea.. stiu k am citit-o in libertatea acum vro 2-3 ani..

 

oricum.. chiar ii trebuie 7 corzi ? :)

Link to comment
Share on other sites

Las' ca oricum linia de bas o fac pe synth. Ce mai conteaza cate corzi are basu' si cat costa? :)

 

Later: Da' prosopu'??? Cat e prosopu'? lol.da nu e chiar asa...io am asistat la o repetitie de lautari si stiu aia muzica de te ingroapa..ca sa nu mai vb de ureche...si erau niste anonimi..problema e muzica lor:P

Edited by bolly
Link to comment
Share on other sites

Nu ma indoiesc de calitatea unora ca si instrumentisti, insa stie toata lumea cum e cetateanul de etnie rroma: vrea sa epateze! Sunt sigur ca asta a fost motivul pentru care respectivul Leo a lu' Verginica si-a luat minunatia aia de bas.

 

Ciripoi si Verginica,

trage lumea de bluzica,

trage basii de 8 corzi,

la la la si tra la la.

 

cam asa sunt si manelele.

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

manelisti cu bani...rofl...'ce mai scumpa chitara din romania'...sa fie sanatos (cam exagereaza la faza cu vioara stradivarius). fii sigur ca pe laga chitara aia mai are si cine stie ce mertzan negru cu geamuri fumurii cu jante suflate cu aur...anyway...unde vroiam sa ajung? -aaaa, da:

bat pariu ca exista de 12094120 de ori mai multi roaceri cu bani daca e sa ne luam dupa valoarea cash a instrumentelor. hahahaha

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu
bat pariu ca exista de 12094120 de ori mai multi roaceri cu bani daca e sa ne luam dupa valoarea cash a instrumentelor. hahahaha

 

 

 

nu la noi :)

Link to comment
Share on other sites

Mama, iti dai seama ca trebuia neaparat sa fie suflat cu aur...ma mir ca nu sunt si corzile de aur si nu au ghiuluri atirnate de ele...si va rog frumos nu mai pomeniti numele lu Myung pe threadul asta.

Si daca tot e vorba de numaru de corzi, uitati-l aci pe baiatu asta...

post-338-1178807852_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mama, iti dai seama ca trebuia neaparat sa fie suflat cu aur...ma mir ca nu sunt si corzile de aur si nu au ghiuluri atirnate de ele...si va rog frumos nu mai pomeniti numele lu Myung pe threadul asta.

Si daca tot e vorba de numaru de corzi, uitati-l aci pe baiatu asta...

 

Ha..cat de tare e... sunt curios cum faci un solo de bass pe neck'ul ala triplu.

 

Cat despre bass'ul de 10000 de euroi - ca si Jaguar'ul stropit cu aur a lu' Costitza :)

Edited by Radu i
Link to comment
Share on other sites

Cu bassu ala poate sa se apuce de lectii cu John Myung si sa cante progressive manele.

 

Ce c^arcotashi shi noi, sa nu vrem sa remarcaam "profunzimile abisale" :) ale acestui gen muzical, emanat din "putzul g^andirii" unor persoane "de aleasaa culturaa umanistaa", cu shcoala generalaa terminataa la seral... BTW, pe aia cu "10 pashi pentru realizarea unei manele de succes" o shtitzi? :)

 

OK, laas^and glumitzele la o parte, trebuie saa recunosc shi eu k am ^int^alnit la viatza mea laautari (vreau aici saa fac o distinctzie claraa ^intre lautari shi manelishti) care nu numai k shtiau meserie, dar aveau shi fair-play. Maa refer la faptul k erau ^in stare saa aprecieze un instrumentist bun, chiar dak era vorba de un "rocker pletos", cum sunt foarte ^inc^antat saa fiu...

 

On the other hand, am postat chestia asta (eu de-abia ^in presa de ieri am vaazut-o) pentru k shi mie mi s-a paarut a demonstra megalomania personajului. Besides, faza aia cu "echivalentul unui Stradivarius" o demonstreazaa. La fel shi faza aia cu "pregaatirea specialaa". The basics are pretty much the same, un bass cu mai multe corzi oferind doar c^ateva posibilitatzi ^in plus celor care nu vor sa se limiteze la banala maasuraa patrataa cu timpul 3 accentuat. ^In plus, hardware-ul auriu este, IMO, culmea prostului gust. Eu unul, prefer hardware-ul cromat, dar la baasaalaaul aala enormicios mergeau mai bine chei de acordaj shi cordar negru. Dak tot am ajuns aici, cred k ar fi cazul saa facem shi un pic de recenzie a sculei de 10.000 de euroi.

 

Dupaa cum se vede, "minunea" este "neck through body", solutzie care am preferat-o shi eu atunci c^and am lucrat "pentru sufletul meu", pentru k asiguraa un sustain mai bun. Se pot vedea - not very clear, I must admit - cele 3 "felii" de lemn de esentza tare care ranforseazaa griff-ul (poza fiind aia care e, nu se vede dak sunt din palisandru sau mahon), fapt care maa face saa presupun k instrumentul are douaa truss rod-uri. De altfel, ar fi shi greu de crezut k la 7 corzi, un griff ar putea rezista dak ar avea doar unul singur...

 

Cu titlu pur personal, un griff cu 7 corzi mi se pare MULT PREA LAT pentru a fi shi comod. Eu unul, prefer griff-urile supersubtziri - al meu bass are doar 34 de mm la menghina vibratorului (check my profile sau topicul "bass cu tremolo"). Iar la un 5 strings bass nu ash fi dispus sa suport mai mult de 40 de mm. Dar astea sunt gusturile mele PERSONALE ^in materie de bass-uri - admit k fiecare e liber saa c^ante cum vrea shi pe ce vrea.

 

Tot cu titlu pur personal, ca formaa / look / shape / design (whatever-shi un praz verde! Shtitzi voi ce vreau saa zic!) instrumentul de 10.000 de euroi nu-mi place cum arataa nici plaatit shi nici de frik.

 

 

 

 

 

 

si ma rog, ce pregatire asa de speciala ii trebuie lui ca sa cant le chitara aia? asa cum zicea in articol

 

Universitatea Natzionalaa de Kitschuri, care cuprinde urmaatoarele facultatzi:

Manelisticaa & Manelo-Logie

Manelocratzie & Legumizare

Violentze stradale & acustice (ex. "haoleo dushmanii mei")

Link to comment
Share on other sites

Ma deranjeaza sa stiu ca manelaru are bassu ala. Si ma streseaza si mai rau faptul ca e suflat cu aur... pentru ca pana mea sufli o chitara cu aur?? Si ce pana mea ii trebuie 7 corzi, doar n-o sa cante solou de la Dance of Eternity pe el...

 

Daca un bassist mare din romania si-ar fi luat un bass ca ala, n-ar fi stiut nici cucu, da un manelist care-si ia bass e veste mare... :)

 

Ma tot chinui sa incerc sa accept subcultura asta de manele, dar in fiecare zi o urasc din ce in ce mai mult. I hate Romania... o tara in care e la moda sa fii tzigan bishnitzar corupt sau criminal.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed
Ma deranjeaza sa stiu ca manelaru are bassu ala. Si ma streseaza si mai rau faptul ca e suflat cu aur... pentru ca pana mea sufli o chitara cu aur?? Si ce pana mea ii trebuie 7 corzi, doar n-o sa cante solou de la Dance of Eternity pe el...

 

Daca un bassist mare din romania si-ar fi luat un bass ca ala, n-ar fi stiut nici cucu, da un manelist care-si ia bass e veste mare... glare.gif

 

Ma tot chinui sa incerc sa accept subcultura asta de manele, dar in fiecare zi o urasc din ce in ce mai mult. I hate Romania... o tara in care e la moda sa fii tzigan bishnitzar corupt sau criminal.

 

 

cheer up...didn't you got used to it??, noa, are manelaru Bassu cu 7 corzi...poi tu de ce crezi ca l-o luat?? Ca sa "creapa rocarii de ciuda"

Link to comment
Share on other sites

Ma tot chinui sa incerc sa accept subcultura asta de manele, dar in fiecare zi o urasc din ce in ce mai mult. I hate Romania... o tara in care e la moda sa fii tzigan bishnitzar corupt sau criminal.

sunt de acord sa te mandresti cu instrumentul tau, sa te lauzi "da lume, mi-am luat Warwick", dar nici sa platesti nu stiu cat la un ziar ca sa scrie despre tine, asa cum cred ca a facut domnul cu bas de 'jde mii de euro, sau cum face Columbeanu cu B1 TV

si trebuie sa fim cinstiti, sunt si manele cu linii de bas chiar dragute

Link to comment
Share on other sites

sunt de acord sa te mandresti cu instrumentul tau, sa te lauzi "da lume, mi-am luat Warwick", dar nici sa platesti nu stiu cat la un ziar ca sa scrie despre tine, asa cum cred ca a facut domnul cu bas de 'jde mii de euro, sau cum face Columbeanu cu B1 TV

si trebuie sa fim cinstiti, sunt si manele cu linii de bas chiar dragute

:) :) :(

the blasphemy....gandeste-te ce ar zice aia de la drim sietar daca te-ar auzi :)

da si tu exemple...

Link to comment
Share on other sites

:) :) :(

the blasphemy....gandeste-te ce ar zice aia de la drim sietar daca te-ar auzi :)

da si tu exemple...

sunt sigur ca n-ar zice nimic

trebuie apreciat instrumentistul din spatele dezmatatului cu coji de seminte in barba care striga intr-una "fara numar, fara numar". din gura multi se pricep sa cante la nivel mediu (practic, daca ai ureche muzicala, inveti peste noapte), dar ca sa inveti un instrument iti trebuie munca , timp, si echipamente care implica bani

 

nu-mi vine in minte nici un exemplu de manea cu linie misto de bas, dar pe unde am mai trecut si am mai auzit si manele chiar interesante. uite, aia cu "pumnii mei minte nu are" urmareste oleaca linia de bas fara sa te gandesti al *** mananca ala

Link to comment
Share on other sites

de curiozitate ar trebui sa scriem aici sau intr-un topic separat ce ar face fiecare cu 10 000 de euroi (ce scule si-ar lua evident.) sunt sigur ca toti s-au gandit mai devreme sau mai tarziu:...wow, daca as avea bani as lua aia si aia etc.

ati opta pentru un instrument super tare: vintage, custom shop, semnatura nu stiu cui etc , sau poate unu bun si versatil sau ceva specializat de genu hollow body ptr jazz sau jackson, ibanez etc ptr metale? ce ampuri/efecte ati lua?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.