www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un 7-string Bun


LumpY
 Share

Recommended Posts

Guest Morgan

frate... chitara de sticla sa-ti faci tu, alea pe care le vezi tu sunt din acrilat, si sunt chitari pe care le vezi numai in videoclipuri, nu in concerte... oare de ce?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai lumpi, daca era cum zici tu, acum nu mai exista gibson si fender. Doar ibanez si esp. Uita-te mai intai la paiul din ochiul tau si gandeste-te ca poate nu ai inca maturitatea sa apreciezi cat de bine suna o chitara. Asta se dobandeste in ani de experienta. Ce ti se pare tie ca auzi nu e neaparat adevarat.

Link to comment
Share on other sites

cant de mult timp , nu e vorba de experientza. cred ca e vorba de gusturi. motivul opentru care exista fender si gibson e ca lumea nu a vrut sa sune doar agresiv cum suna ibanezu in spcial RG. felicitari felix pentru realizari, intr-adevar nu am shtiut cu cine vorbesc, si nici nu o sa shtiu, dar sa compari o mashina cu o chitara e ca shi cum ai compara o pupila de girafa bucuroasa cu un triplu shtecher! shi daca iti duci trabantu la pimp my ride, ti-l face shi monster truck daca vrei. oricum crd ca am ajuns la sfarshitu topicului asta. concluzia e ca probabil trebe sa mai ascult mai multe chitari si sa mai invatz din chestiile astea. dar cu 260 de euro nu imi luam chitara de serie s asune ca asta, deci sunt multumit de ea.

Link to comment
Share on other sites

aia 3 pe undeva pe la 3000 de euro :) crede-ma ca daca ash avea 3000 de euro nu mi-ash mai pierde timpu sa schimb doze si sa caut pe net ce s amai cumpar sa sune mai bine. daca ash avea banii aia clar mi-ash lua-o. aia sunt convins ca nu se compara cu a mea. dar pentru 260 de euro, a mea ishi face treaba f bine.

Link to comment
Share on other sites

aia 3 pe undeva pe la 3000 de euro :) crede-ma ca daca ash avea 3000 de euro nu mi-ash mai pierde timpu sa schimb doze si sa caut pe net ce s amai cumpar sa sune mai bine. daca ash avea banii aia clar mi-ash lua-o. aia sunt convins ca nu se compara cu a mea. dar pentru 260 de euro, a mea ishi face treaba f bine.

 

fara sa vreau sa devin partinitor si inainte de a ma arunca in valvoiul parerilor, vreau sa clarific ca nu sunt un snob al sculelor scumpe, DAR,...am impresia ca aici efectiv s-au discutat niste chestii care au dat in aberatii. e adevarat ca fiecare are dreptul la parerea lui si ca tot asa, si la stilul muzical, ca si preferinta, ...dar, din nou DAR....

 

atunci cand nu stii, mai bine taci, mai bine spus pana cand nu ai cantat pe o chitara scumpa cum poti face afirmatii? mi se pare nonsens. sincer. si cum toate isi au rostul intr-o economie de piata, e lesne de inteles ca orice serviciu si produs costa. iar dincolo de ideea de "brand" calitatea costa si...nu degeaba. eu aveam aceeasi parere, insa atunci cand am pus mana pe un Gibson, aici in Oradea, era sa cad jos. nu am avut nici o preconceptie, pur si simplu am ramas mut. iar cand mi-a venit chitara din State, a fost acelasi sentiment. sunt la un loc toate: feelingul, cum suna, cum arata, calitatea finisajului, calitatea pieselor....

 

daca aceasta teorie a upgrade-ului ar fi adevarata,...., e fara rost sa continui.

 

din pacate, nu exista un inlocuitor pt calitatea, decat calitatea insasi. e realitatea dura.

Link to comment
Share on other sites

aici e vorba de gusturi! daca ash cashtica cumva un gibson de 2000 de euro, l-ash da fara sa ma mai gandesc pe un ibanez prestige. asta pentru ca stiu cum suna. am cantat la un batran chitarist din timisoara pe un gibson les paul USA. era de calitate, finisat impecabil, dar nu era lafel de agresiv ca un ibanez. daca eshti adeptu tonului cald gibsonu e chitara ideala... dar e vreaus a sune f taios shi agresiv cand il folosesc pe MXR dime distortion! daca ash putea ash lua un Dean ca al lui dimebag de pe cowboys from hell! ash da 5 gibsonuri pe aia! nu pt ca suna prost, nu pt c anu is de calitate, doar pentru ca nu suna pe gustu meu. dupa mine chitara trebe sa fie un instrument pentru coi! daca vreaus a fiu tandru , atunci gadil prietena... :) cand a fost al di meola in tm, am observat ca e un chiarist f tehnic cu nishte scule de iti pica fatza, dar toata lumea s-a plictisit de le venea sa ishi manance parintii! numarau pasarile de pe cer de plictiseala! deci dinou, e vorba de gusturi!

Link to comment
Share on other sites

aici e vorba de gusturi! daca ash cashtica cumva un gibson de 2000 de euro, l-ash da fara sa ma mai gandesc pe un ibanez prestige. asta pentru ca stiu cum suna. am cantat la un batran chitarist din timisoara pe un gibson les paul USA. era de calitate, finisat impecabil, dar nu era lafel de agresiv ca un ibanez. daca eshti adeptu tonului cald gibsonu e chitara ideala... dar e vreaus a sune f taios shi agresiv cand il folosesc pe MXR dime distortion! daca ash putea ash lua un Dean ca al lui dimebag de pe cowboys from hell! ash da 5 gibsonuri pe aia! nu pt ca suna prost, nu pt c anu is de calitate, doar pentru ca nu suna pe gustu meu. dupa mine chitara trebe sa fie un instrument pentru coi! daca vreaus a fiu tandru , atunci gadil prietena... :) cand a fost al di meola in tm, am observat ca e un chiarist f tehnic cu nishte scule de iti pica fatza, dar toata lumea s-a plictisit de le venea sa ishi manance parintii! numarau pasarile de pe cer de plictiseala! deci dinou, e vorba de gusturi!

 

Cata ignoranta.

Ti-as sugeri sa gandesti inainte de a posta ... buton-ul "Preview Post" e folosit pt. a vedea cum e post-ul inainte de a posta. Foloseste-l.

Link to comment
Share on other sites

de ce ignorantza? al di meola e un chitarist f bun. erick johnson e shi mai bun dupa parerea mea si are mai mult feeling. satriani lafel. is multi chitarishti f buni care transmit f multe si fac muzica de calitate, dar nu pe gustu tuturor. e ignorant s anu apreciezi faloarea unei piese, dar pentru c anu iti transmite mare lucru nu e deloc ignorant! dintre toti chitarishtii, dimebag de la PanterA e cel mai bun model pentru ca stoarce untu din chitara aia!!! era f tehnic shi balansu dintre chitara shi toba cum e la pantera pe multe piese e absolut genial! just check him out shi dupaia spune c anu ti se ridica paru pe mana!

 

oricum nu asta era ideea! vorba era de scule in postu de mia sus!

Edited by LumpY
Link to comment
Share on other sites

LumpY, asta spune doar ca (momentan) nu posezi o doza (zic eu) necesara de rafinament pentru a emite asemenea judecati de valoare. Te asigur ca pentru fiecare persoana care se bestializeaza pe PanterA, exista alte doua-trei persoane care sunt atinse mult mai puternic de muzica lui Di Meola (poate chiar fani PanterA :)).

 

Din tot discursul tau de pana acum trag doar concluzia ca vorbesti 'din carti'. N-ai pus mana pe vreo chitara chiar buna pana acum, sau cand ai pus mana, n-ai avut 'stiinta' sa intelegi ce poti face cu ea, neavand termen de comparatie sau scule prin care sa poti lasa valoarea chitarei sa iasa in evidenta.

 

Sunt de acord ca o doza mai buna sau o punte din otel si nu din fonta puse pe o chitara slaba calitativ o vor face sa sune mai bine (n-are de ales :)), dar de aici pana la a zice ca va suna ca o chitara de 1000 de Euro, e cale lunga. Vorbim de chestii precum sustain, timbru dat de lemn, cum 'leaga', chestii la care o variatie relativ mica de calitate se traduce printr-o variatie considerabila de pret.

 

Oricum, uneori poate ai noroc si dai peste o chitara foarte ieftina dar facuta solid si dintr-un lemn bun (care sa sune bine acustic). Asta e totusi exceptia care confirma regula.

 

Ca sa nu crezi ca vorbesc 'din carti', am avut chitara de 100 de dolari, am avut chitara de 300 de dolari pe care am upgradat-o la maxim (doze noi, Floyd original), am avut chitara de 800 de dolari care stergea pe jos cu cea de 300 upgradata si venea si cu doze bune gata instalate, am avut chitara de 900 de euro care era pe undeva pe langa cea de 800 de dolari si am si doua chitare din categoria >1000 de euro care nu sufera termen de comparatie cu ce-am avut pana la ele. Si nu vorbesc doar de aspect, ci de sunet, playability si feel in general.

 

Oricum, cred ca stii povestea aia, pentru ultimii 15% de calitate platesti ultimii 85% din bani :)

Link to comment
Share on other sites

e f bine ca iti plac chitarile pe care le ai, dar nu cred ca tu ai ca etalon, ca ton ideal la care vrei sa ajungi tonul de pantera. daca al di meola ar canta trash, ar da gibsonu lui pe un dean sau ibanez. lafel si erick johnson shi lafel shi tu. am avut termen de comparatie cand am probat gibsonu ala usa. si l-am probat pe scule scumpe. dar nu avea atacu pe care il are ibanezu. probabil imi tebuia un pedalboard destul de mare sa-l pot face sa sune ca ibanezu fara nici o pedala. dar d c sa faci asta cand poti sa iei direc ibanezu. inteleg ca poate am exagerat cand am spus ca suna ca una de 1000 de euro pt ca eram f bucuros de tonu ei, dar oricum i-a ridicat pretzu. nu mai zic nimik despre asta ca e doar parerea mea. ideea e ca daca ash avea 2000 de euro, nu ash sa sa schimb doze! ash lua un ibanez RG prestige sau un K7.

Link to comment
Share on other sites

de unde shti tu cat shtiu eu sa cant :) cui nu-i place cum suna un gibson, sau nu poseda un gibson unseamna ca nu shtie sa cante? gibsonu les paul nu va suna niciodata ca un ibanez RG daca il bagi direct in amp! spune-i lui satriani ca nu shtie sa cabte ca nu canta pe gibson shi canta pe ibanez. sau steve way. daca tu faci un gibson les paul sa sune ca un rg prestige sau un Dean iti dau o medalie!

Link to comment
Share on other sites

Hai sa-ti zic ce am patit eu odata ...

Implinisem un an de cand am inceput sa cant, si am zis ca ar fi cazul sa-mi iau o chitara noua. M-am dus la magazin, si la banii care ii aveam, imi puteam lua ori un Ibanez RG320FM ori o Yamaha AES420 (sau 620 ... nu mai tin minte exact). Le-am probat pe amandoua, si mie imi suna mai bine Ibanez-ul. Nu mi-a sunat mai bine pt. ca intr-adevar suna mai bine, ci pt. ca avea un output foarte mare, si cum habar nu aveam sa cant, altfel iesea tapping-ul, legato-ul etc ... si asa mi-am cumparat RG-ul. Prin Decembrie, cand m-am dus sa-mi cumpar un Wah, l-am probat pe aceeasi chitara. Ei bine, daca as avea cum de ales dintre RG si AES, as alege fara nici cea mai mica ezitare AES-ul.

Morala: Degeaba e chitara buna daca tu nu stii sa canti.

 

Nu ma intelege gresit, nu zic ca tu nu stii sa canti, si nici nu comentez fapt-ul ca nu-ti plac Gibson-urile (nici eu nu ma dau in vant dupa ele, pt. simplul fapt ca nu se potrivesc stilului meu de a canta), dar din cate am citit, tu nu faci diferenta intre o chitara BUNA si una care nu ti se potriveste.

 

Chiar daca Les Paul-ul nu mi se potriveste, are niste chestii in el pt. care as ucide :). Dar trebuie sa ajungi la un compromis.

Link to comment
Share on other sites

gibsonu les paul nu va suna niciodata ca un ibanez RG daca il bagi direct in amp! spune-i lui satriani ca nu shtie sa cabte ca nu canta pe gibson shi canta pe ibanez. sau steve way. daca tu faci un gibson les paul sa sune ca un rg prestige sau un Dean iti dau o medalie!

 

Maestre, esti idiot. Te-am rugat sa nu mai arunci cu adevaruri absolute pe forum ca nu te pricepi si ce scrii tu citesc alti copii bine intentionati si retin prostiile pe care le debitezi. Te rog opreste-te. Daca esti din Buc vino si o sa-ti arat ca Gibson canta orice. Si Pantera, si metalcore, si blues si ce vrei tu. Ia aminte ce zice Malex, cu citire de la altii: Daca nu-ti poti obtine tonul dintr-un Gibson sau Fender, atunci mai bine te lasi de meserie :)

Link to comment
Share on other sites

dude! am scris mai sus ca e o chitara f buna, f bine finisata shi f bine lucrata. chiar stiu ca e o chitara buna. dar mie nu imi place. nu imi place sexul anal cu barbati shi muzica pe care adorm! nu pot spune ca muzica pe care adorm eu, nu e muzica valoroasa, sau ca sexul anal e rau pentru homosexuali! doar ca mie nu mi se potriveshte! :) ambele si ok, pentru diferiti oameni, fiecare raportat la sistemul lui de valori care este ideal doar pentru el! am studiat 6 ani muzica clasica la pian la un liceu de muzica din timishoara. am cantat beethoven, bach, chaicovsky... piese dae sunt f valoroase shi vor ramane asa pt totdeauna! shtiu asta! dar m-am saturat sa fiu melancolic cand cant. deaia m-am apucat si de chitara! sa storc untu din ea! asa cum numai dime shtie :)

Link to comment
Share on other sites

spune-i asta lui petruci, satriani, steve way shi multor altii. banuiesc ca un gibson suna shic aun ESP shi ca orice chitara...? daca ar fi adevarat ashaceva atunci nimeni nu ar da peste 1000 de euro pe o alta chitara decat gibson, pt ca pe gibson poti sa canti orice, nu? daca zici duma ca satrianii shi aia primesc bani d ela ibanez ca sa le poarte chitarile pe scena sa shti ca la nivelu lor, nu se mai uita atat la bani cat la calitatea soundului! deci eu daca vin sa ai platesc sa cante pe reghin tot nu vor canta pe reghin oricati bani le-ash da! (am exagerat cu reghin si stiu c anu se compara cu gibson) dar e cu totu altceva!! nu poti spune ca o gratar de porc poti sa-l faci s aaibe gust de ciocolata milka, doar c anu shtiu eu sa-l gatesc!!! e aberant!

Link to comment
Share on other sites

Daca nu-ti poti obtine tonul dintr-un Gibson sau Fender, atunci mai bine te lasi de meserie

 

subscriu.

 

iar cat priveste comparatia ibanez-gibson, in ceea ce il priveste pe satriani sau evh, chiar daca el nu foloseste ibanez (desi a facut-o pe vh 2 parca), argumentele tale cad...cei doi nu canta pe gibson(ma rog, evh o mai face) pt ca au nevoie de floyd pt diferite efecte. daca studiezi un pic problema, ai sa vezi ca multi au apelat la doze de lp sau copii dupa acestea pt chitarile lor.satriani, evh, gilbert. asta e un prim semn pt tonul pe care il cauta. lemnul folosit pe chitarile lor (basswood)se apropie mult ca tonalitate de mahon, doar ca e mai usor, in caz ca ii apuca scamatoriile pe scena, la mare moda prin anii 80. gatul mai slim la unele modele de ibanez etc ajuta la rapiditate, e conceput pt solistica, dar pierzi la profunzimea tonului.

in rest ce sa zic...documenteaza-te un pic...ff multi chitaristi folosesc les paulul pt partile de ritm...vezi metallica, yngwie, satriani, vai, steve stevens...astia nefiind "oficial" utilizatori de gibson...poate chiar si dimebag...mai ales ca acolo e chestie de riffareala...nush ca nu am studiat treaba asta...faptu ca el apare in poza sau live cu o chitara nu inseamna ca aia o foloseste si la inregistrari... e doar o chestie de marketing...

Link to comment
Share on other sites

da ei in conserte folosesc aceleashi chitari! satriani p allways with me allways with you canta pe ibanez, shi am orgasm cand ascult piesa aia! asculta sa vezi ce ton are!!! poate pt unii suna mai bine un ghibson, poate pt altii nu! e vorba de GUSTURI!!!!! dar ele nu suna lafel! daca iabnezu meu ar suna c aun ghibson les paul l-ash vinde! nu pentru ca nu e de calitate! pentru ca nu imi place! prin 10 kilograme de pedale sunt convins ca poti face gibsonu sa sune c aibanezu! dar daca bag un ibanez intr-un amp shi ghibsonu in acelash amp, si cante orice din lumea asta la aceleashi setari pe amp, e imposibil sa sune lafel!

 

si nici nu imi place cum arata un les paul. cel mai mult imi place corpu de RG. are forma perfecta nu e nici obscen cum e BC rich shi nici prea gentel cum e les paul:rulez:

Edited by LumpY
Link to comment
Share on other sites

...cum zici tu... :) tu sti una si buna cu ibanezu ala al tau, e o pierdere de vreme sa incerce cineva sa te faca sa intelegi altceva

normal ca nu vor suna la fel, daca au alte doze, alt lemn pt corp, tastiera, alta scala,alte corzi, alta mana, tremolo etc.

ma rog, ideea era ca POTI canta pe gibson les paul tot ce vrei, daca nu ai nevoie de tremolo sau un ton de strat/tele/electroacustica

asa ca daca ai de vanzare pe viitor un lp, da un semn ca iti dau io cateva libaneze pe el. :)

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

ce vrei sa zic? ca suna ca un gibson? nu suna ca un gibson! unora le place mai mult gibsonu, altora mai mult bc rich. there u go! logic si simplu.

 

Asa mai vii de acasa. Dar sa spui ca Gibson nu e bun de metale, asta nu era in regula. Sau ca faci din bucati o chitara la nivelul unui Gibson si sa tii costurile sub 1000 E.

Link to comment
Share on other sites

Deci daca se tot practica comparatzii dubioase si afirmatii cu pretentzii de adevar absolut, atunci sa-mi dau si eu cu toporul nu? Daca-i bal, bal sa fie!

 

Ibanez RG arata ca un ***** - o forma super banala si sooo fucking 80's ca mi se shuvitzeaza parul instantaneu si mi se prespala blugu.

 

Jon Nodtveidt si Tony Iommi sunt doi chitaristi de metal care folosesc Gibson, si care, in spiritul afirmatziilor idiotice gratuite care par la mare pretz in acest thread, canta cam de 14.8 ori mai bine si au de e (~ 2.7182) ori mai multe coaie impreuna decat Darrell Lance Abbott.

 

A, si Pantera e muzica de fetitze Powerpuffg.gif singurii care canta metal adevarat fiind Drudkh si Gorgoroth da?

post-1434-1178631913_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

prefer dime! e mai coios trashu! ala canta ceva black death. mai ales gorgoroth sau cum isus se scrie! shi inflames canta pe gibson les paul shi suna f bine, dar prefer ibanezu sau deanu lui dime! pantera e muzica pt ce fel de fete? din alea cu par pe tzatze, cu boashe shi cioc mai mare ca al meu ?

Link to comment
Share on other sites

prefer dime! e mai coios trashu! ala canta ceva black death. mai ales gorgoroth sau cum isus se scrie! shi inflames canta pe gibson les paul shi suna f bine, dar prefer ibanezu sau deanu lui dime! pantera e muzica pt ce fel de fete? din alea cu par pe tzatze, cu boashe shi cioc mai mare ca al meu ?

O mare parte a carierei, Darrell a cantat muzica pentru fete. Pantera s-a schimbat relativ recent, odata cu venirea lui Phil Anselmo la voce. De unde deduc ca esti foarte tanar.

 

Darrell%20010_jpg.jpg

 

BTW, Slipknot sunt marfa, nu ? Si Exploited canta metal agresiv ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.