www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un 7-string Bun


LumpY
 Share

Recommended Posts

pana la urma m-am hotarat intre chitara aia harley benton pe 7 corzi shi epiphoneu ala pe 6... m-am gandit ca ar fi de ajutor pt unii experientza asta. :)

ana la urma am luat harley benton HBR7 pe 7 corzi de pe thomann la 160 de euro... facuta din lemn de calitate (alder body, maple neck, rosewood fretboard) grify e frumos reglat, corzi apropiate... numai de bine, pana vine vorba de doze. dozele is vai de mama lor, shi m-am gandit sa-mi iau doza Dimarzio X2N! am pus corzi elixir 056-042-032-024-016-011-009. acuma suna mai bine decat ma ashteptam sa sune!!! are mai mult ton si sustain decat ibanezu pe 6 corzi! de coi nici sa nu mai vorbesc... shi totu la 260 de euro !!! deci decat sa dai 500-600-700 de euro pe o chitara, mai bine cauti una facuta din lemn bun, shi lucrata bine, shi ieftina (harey benton) shi pui cea mai bun doza posibila... ieshi mai ieftin shi suna mult mai bine!:( B):):);)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest gogu

aprob foarte pozitiv :)

 

si eu sunt adept convins al instrumentelor ieftine si upgradate bine

si eu miam luat anul trecut un bass, copie de fender jazz, nou-nout cu 135 de dolari. trebuie sa recunosc ca lemnul suna mai bine decat fenderul meu 'veritabil'. schimb partea electrica si bridge-ul si am (inca) un bass killer.

Link to comment
Share on other sites

aprob foarte pozitiv :)

 

si eu sunt adept convins al instrumentelor ieftine si upgradate bine

si eu miam luat anul trecut un bass, copie de fender jazz, nou-nout cu 135 de dolari. trebuie sa recunosc ca lemnul suna mai bine decat fenderul meu 'veritabil'. schimb partea electrica si bridge-ul si am (inca) un bass killer.

 

 

daca nu oi fi multumit de chitara pe care mi-o iau..ibanez s 520ex...merg si io pe varianta asta!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

asa e.. fraieri aia ce dau 1000 de euro pe o chitara cand cu 200 de euro isi fac super scula :)

Link to comment
Share on other sites

asa e.. fraieri aia ce dau 1000 de euro pe o chitara cand cu 200 de euro isi fac super scula :)

 

 

realitatea asha arata ... da nu cu 200... da la 300 - 350 iti faci o scula sa sune ca una de 1000 de serie. la peste 1000 de euro nu shtiu c anu am apucat sa cant pe una, dar pe una de 1000 am cantat si shtiu exact ce vorbesc cand spun ca la 350 iti faci o scula sa sune ca una de 1000 de serie ... probabil e frustrant pt aia care dau banii pe scule din astea scumpe sa shtie ca puteaus a iasa la jumate de pretz cu aceiashi chitara... shi by the way... un ibanez cu doze dimarzio e chiar peste 1000 de euro :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

la chitarile de 1000+ euro nu platesti dozele, sau hardware-ul, adica lucrurile pe care le upgradezi tu, platesti in special lemnul si calitatea manoperei, si nu poti sa obtii asta de la o chitara de 2-300 de euro. Sa-mi spui tu mie ca gasesti chitara din mahon, cu grif de mahon si fretboard de abanos (n.a. Gibson) la 300 de euro

Link to comment
Share on other sites

la chitarile de 1000+ euro nu platesti dozele, sau hardware-ul, adica lucrurile pe care le upgradezi tu, platesti in special lemnul si calitatea manoperei, si nu poti sa obtii asta de la o chitara de 2-300 de euro. Sa-mi spui tu mie ca gasesti chitara din mahon, cu grif de mahon si fretboard de abanos (n.a. Gibson) la 300 de euro

 

 

clar ca nu... dar gaseshti una din mahon cu grif din mahon shi fretboard de abanos la 800-900 de euro, care e lucrata impecabil, shi la aia daca-i cumperi cea mai buna doza care o gaseshti shi e pe gustu tau, o faci sa sune ca una de 2000 de euro... e lucrata, lemn de calitate, shi doze geniale! e exact acelash lucru ce am scris mai sus, numai ca la alt nivel... daca vrei mahon iti iese tot pe la jumate, numai ca in cazu asta "jumate de pretz" inseamna 800 - 1000 de euro :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

e adevarat k la majoritatea chitarilor platesti mai mult firma da mi se pare exagerat sa zici k iti faci cu 300 de euro o chitara sa sune ca una de 1000..

Link to comment
Share on other sites

e adevarat k la majoritatea chitarilor platesti mai mult firma da mi se pare exagerat sa zici k iti faci cu 300 de euro o chitara sa sune ca una de 1000..

 

 

chiar asa e... iti pot da saple sa auzi shi tu... 160 de euro chitara harley benton pe 7 corzi shi 100 de euro doza dimarzio x2n .uite-te pe site la dimarzio sa vezi c zice de doza. chitara e facuta din lemn bun (alder) shi grifu e bun... maple shi rosewood, lafel ca la 80% din chitarile de toate preturile. deci am bagat 260 de euro in total. o bag prin MXR Dime distortion de la jim dunlop si... rashcheteaza parchetu!!! cel mai ieftin ibanez pe 7 corzi costa 480 de euro, si e din acelash lemn, doar ca are doze mult mai proaste decat dimarzio... iar un ibanez cu dimarzio pe el e f scump... dar scrie "Ibanez" pe grif. deci cred ca e mai eficient sa upgradezi o chitara facuta dintr-un lemn bun dar patea delicata e cand iti alegi doza. pe siteuri scrie mult despre ele, dar la putine e adevarat ce zice. am un prieten care sia luat un seymour duncan super distortion shi a pus-o pe un ibanez gsa si suna mult mai prost decat doza veche PSND by ibanez. eu am incredere in dimarzio si pot spune ca 90% din informatiile care le dau pe site despre doze sunt adevarate :)

Link to comment
Share on other sites

am un prieten care sia luat un seymour duncan super distortion shi a pus-o pe un ibanez gsa si suna mult mai prost decat doza veche PSND by ibanez. eu am incredere in dimarzio si pot spune ca 90% din informatiile care le dau pe site despre doze sunt adevarate :)

copi confuzati :)

 

Nici o chitaar de 250 E nu va suna ca una de 1000 E cat o fi ...

E posibil ca o chitara mai ieftina sa sune mai bine ca una mai scumpa .... dar nici chiar asa ...

In plus ar trebui comparate chitari in aceeasi clasa/categorie.

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

copi confuzati :(

 

Nici o chitaar de 250 E nu va suna ca una de 1000 E cat o fi ...

E posibil ca o chitara mai ieftina sa sune mai bine ca una mai scumpa .... dar nici chiar asa ...

In plus ar trebui comparate chitari in aceeasi clasa/categorie.

 

 

aici cred ca e un mister... dar stai... am o idee... ce ai zice sa asculti mai intai? :):) ... asta fac eu im momentul asta... compar un harley benton cu doza dimarzio cu un ibanez care e cu 250 de euro mai scump, shi e o diferenta f mare. suna mai bine harley-u cu doza noua! chiar nu vorbesc in necunoshtintza de cauza !

 

alder nu mi se pare cine-stie-ce lemn, e doar cu o treapta mai sus de placaj

 

 

dude... fender stratocaster USA foloseshte alder... unele PRS is din alder... ESP au modele de chitari din alder. e lemn de esentza tare. e f rezonant si scoate in evidentza in special frecventzele medii. e adevarat c anu e lafel de dens ca mahonu, dar e un lemn de calitate :)

Link to comment
Share on other sites

:)

 

Dude, ai zis o chitara de 1000 E, nu Ibanez de 500.

Daca ti-ai luat 7, mi se pare normal sa sune mai bine ca un Ibanez ieftin.

 

Vrei neaparat sa o compari cu o chitara mai scumpa, incearca Schecter C-7 Hellraiser, ESP-LTD Steph Carpenter, etc ... ai de unde alege.

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

:)

 

Dude, ai zis o chitara de 1000 E, nu Ibanez de 500.

Daca ti-ai luat 7, mi se pare normal sa sune mai bine ca un Ibanez ieftin.

 

Vrei neaparat sa o compari cu o chitara mai scumpa, incearca Schecter C-7 Hellraiser, ESP-LTD Steph Carpenter, etc ... ai de unde alege.

 

dap... alea sunt convins ca suna mai bine... dar is peste 1000 de euro... dar daca iei chitara asta: http://www.thomann.de/gb/schecter_omen_7_blk.htm la 375 de euro shi ai pui doze active EMG exact ce gaseshti shi pe ESP-u ala ce mi-ai aratat, vei face ca o chitara schecter de 375 de euro + doza EMG de 150 de euro sa sune ca aia de 1100 de euro si ai economisit 575 de euro de care iti iei un amplif marshall sau multa bere ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ganditi-va doar la asta: cat au costat componentele chitarei, plus manopera si taxe, daca s-a ajuns la un pret de comercializare de 160 de euro??? (probabil pretul de productie e pe undeva pe la 100 de euro).

Nu cred ca va puteti astepta ca lemnul sa fie de calitate superioara (si lemnul e de mai multe feluri, calitativ vorbind, de orice esenta ar fi el), la fel si electronica, mecanica sau finisajul.

Intr-un an sau doi de la cumparare s-ar putea sa inlocuiti si cheitele, si potentiometrele, si switch-urile, si altele, din motive de defectare subita sau functionare defectuoasa.

Link to comment
Share on other sites

e putin probabil pentru ca thomann a cumparat harley bentonu si doar ei il promoveaza, deaia suna atat de ieftine pentru ca ei nu cumpara chitarile de la ibanez, esp sau whatever... ei le fabrica si atunci ishi permit sa le vanda ieftin. lafel si cu T.bone, sssnake

si altele, sunt fabricate exclusiv de thomann.

aici poti vedea toate firmele pe care le detzine thomannu: http://www.thomann.de/gb/thomannexclusive.html

Edited by LumpY
Link to comment
Share on other sites

e putin probabil pentru ca thomann a cumparat harley bentonu si doar ei il promoveaza, deaia suna atat de ieftine pentru ca ei nu cumpara chitarile de la ibanez, esp sau whatever... ei le fabrica branduiesc si atunci ishi permit sa le vanda ieftin. lafel si cu T.bone, sssnake

si altele, sunt fabricate branduite "exclusiv" de thomann.

Link to comment
Share on other sites

"Indonezia" scrie pe ibanez, esp LTD, harley benton, epiphone, si multe altele... pe ESP (fara LTD) scrie japonia. doar gibson shi fender se mai fac in USA dar asta nu inseamna ca ibanezele facute in indonezia nu is bune... sau LTD doar ca mana de lucru e mai ieftina pentru firma respectiva. oricum ne invartim in juru cozii. chestia pe care am vrut sa o subliniez e ca o chitara upgradata suna mai bine sau cel putin lafel ca una de serie in cadru chitarilor dintre 150 si 1000 de euro. spun asta pentru ca am experimentat acum

Link to comment
Share on other sites

du-te in padure si spune asta lu nenea lupu, poate te crede el. cand o sa pui mana pe o chitara adevarata, mai stam de vorba. pana atunci rupe-ti degetele pe placajul ala ordinar.

 

btw, pretul de productie al unui rahat de harley d-ala e undeva pe la 70$ si e facuta din placaj presat. pune-o pe foc sa vezi cum arde.

Link to comment
Share on other sites

:) chitara aia am vandut-o acum 3 luni... aia intr-adevar era din placaj si nu poti s-o faci sa sune a mahon! felix ... eu scriu aici din ce am observat ... din viatza reala, verosimila,si adevarata! chiar asa e!!! o chitara de serie cu o doza geniala, ai urca pretzu cu mult shi calitatea tonului... asha e in lumea reala in care traim :) deal with it! numai in matrix erau 2 lumi paralele... una reala shi una virtuala. eu in lumea reala am probat cele 2 chitari... tu ai probat vreuna upgradata shi una de serie mai scumpa, sau vorbeshti in necunoshtintza de cauza ? e normal sa fie argumente si pro shi contra, dar eu sunt de parere ca topicu asta va ajuta un viitor chitarist in alegerea ep care sa o faca cu banii lui. Edited by LumpY
Link to comment
Share on other sites

bai tata, am avut cel putin 20 de chitari pana acum, incepand cu chitari de 100$ si terminand cu chitari de mai mult de 1000$, deci stiu ce vb. o chitara ieftina e o chitara proasta fara exceptie, indiferent ce doze pui tu pe ea, iar dimarzio x2n n-are nimic special. harley benton nu e facut de thomann, e facut in china la o fabrica care face de la chibrituri pana la masini de tuns iarba si thomann isi pune brand-ul pe placajul ala. la un instrument nu conteaza numai din ce e facut si unde, conteaza si controlul calitatii, si respectarea procesului de fabricatie corect, verificarea si setarea manuala etc.

Link to comment
Share on other sites

Pai daca aia de 150 de euro e din placaj, ce te face sa crezi ca 7-string-ul tau de 160 de euro e din alder?

 

 

la aia din pacaj scrie ca e din placaj shi la asta scrie ca e din alder. shi aia nu e 5 milioane... cu atat am dat-o eu... aia e 4 milioane shi suna mai bine ca un regin care e la 6.000.000 aici in tm. eu am dat-o la 5... era lucrata foarte finutz, doar ca e din placaj... eu zic sa incercati un upgrade la chitara mai intai shi dupaia sa dati cu postu aici contrazicand faptele fara nici un fel de cunoshtintze practice in sensu asta.

Link to comment
Share on other sites

da, topicul asta o sa inmulteasca numarul de posesori de chitari de guma si numarul de chinezi implicati in fabricatia de nimicuri. :)

 

ia baga tu un ochii la semnatura mea si vezi daca te prinzi ce scrie acolo.

 

si mai lasa-ne cu ce scrie pe site-ul thomann, nici o chitara sub 300$ nu e din lemn pur 100%

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

deci... dupa ce ai pus o intrebare pe forum, anume ce sa-ti iei intre HB si Epiphone, si toata lumea ti-a zis sa mergi pe epiphone si ai irosit timpul unor oameni care au lucruri mai bune de facut decat sa-ti raspunda tie facand cum te-a taiat capu, vii acum si ne mai bagi si pe gat ca Harley Bentonu tau de 160 euro cu doza dimarzio e mai bun decat fenderurile, gibsonurile ibanezurile etc. de 1000+ de euro, in conditiile in care ma indoiesc ca tu ai pus vreodata mana pe o chitara din respectiva categorie, sau macar ca ai auzit-o de aproape. Nici eu n-am pus mana pe o chitara de 1000+ euro, dar macar imi tin gura si nu zic ca pot sa-mi transform squieru in fender schimbandu-i doza.

 

n-am nimic personal cu tine, nu vreau sa te jignesc dar exagerezi cu chestia asta

Edited by Morgan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.