www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce carti mai citim ...


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • 2 months later...
Guest miriapod

imi cer scuze, pe nenea il cheama huysmans si titlul cartii in original este "a rebours" (sper sa te ajute cumva)

 

recomand de huysmans "Liturghia neagra" (La bas in original.. sau Down there tradus in engleza)

 

bucata de review:

At the novel’s center is Durtal, a writer obsessed with the life of one of the blackest figures in history, Gilles de Rais—child murderer, sadist, necrophile and practitioner of all the black arts. The book’s authentic, extraordinarily detailed descriptions of the Black Mass have never been surpassed.

makes a great gift for your psychotic-devil-posessed-satanic friends out there too. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Anorexorcist

hmmm... in primu rand threadu asta merita sa fie urcat, deci postez.

 

La mom de fata citesc: E.Hemingway - Fiesta

 

Carti f bune pe care le recomand: F.Kafka - Procesul

F. Kafka - America

J. Galsworthy - Forsyte Saga (sunt, in total, vreo sapte volume, dar curg repede)

E. Hemingway - Pentru Cine Bat Clopotele?

F. Herbert - Dune (macar prima carte daca nu toata seria)

F. Dostoievski - Idiotul

V. Voiculescu - Zahei Orbul (superb... chiar daca nu va place subiectul si nici mesajul, tot nu puteti nega ca e scrisa excelent)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

rudyard kipling-omul care a vrut sa fie rege. o carte superba, o recomand tuturor

Link to comment
Share on other sites

Eu personal va invit sa va inchideti peste cap cartea lui Robert Musil tradusa in romaneste, daca nu ma inseala memoria, drept Omul fara Insusiri. Carte gen ou Kinder; in acelasi timp compendiu despre lipsa de calitati si poveste despre cum trece timpul. O sa gasiti inauntru cea mai fina descriere a unui pahar de cognac si cea mai linistita alaturare a unui parc si a unei artere principale de circulatie, vazute de la etajul 2 al unei vile "fien de siecle".Si asta e doar inceputul... Pentru cine prefera varianta austriaca a In cautarea Timpului Pierdut.

 

Pentru anglomani si anglofili The Man Without Qualities.

 

Pentru cine cauta cu disperare sa-si dovedeasca ca umorul lui Sterne este umorul unui bufon.

 

Pentru cine crede ca am reusit sa fiu prea bombastic si ironic, in mod gratuit. Ceilalti eventual sa o citeasca...

Link to comment
Share on other sites

Guest Anorexorcist

cu lipitori)

 

hmmm.. cu lipitori? n-am prea inteles ce vroiaia sa spui.. dezvolta ideea (poate ca-s io mai greu de cap, explica ca pentru cretini)

 

come back to our days...

 

vrei tipi mai moderni? Fii atent:

 

W.S. Burroughs - Junky

W.S. Burroughs - Queer (in lb romana am impresia ca se cheama 'Pederast')

M. Cartarescu - Travesti

 

ar mai fi multe dar imi e mie lene sa stau sa ma gandesc acuma

Link to comment
Share on other sites

Travesti e o carte foarte ciudata. Eu am citit-o indemnat(ca sa nu zic obligat) de profa de romana printr-a 9a si jur ca nu aia e varsta potrivita la care sa o citesti.

Nici acum nu stiu daca sunt in stare sa o diger mai bine.

Momentan sunt la capitolul lecturi puerile : The Hichhiker's Guide to the Galaxy de Douglas Adams

Link to comment
Share on other sites

Eu am citit-o indemnat(ca sa nu zic obligat) de profa de romana printr-a 9a si jur ca nu aia e varsta potrivita la care sa o citesti.

Nici acum nu stiu daca sunt in stare sa o diger mai bine.

imi pare rau sa citesc asta..

 

 

cearny, cartea mea e la tine moncher.. fa un pustiu de bine si obliga-l s-o mai manance o data :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

In ultima vreme am inceput sa citesc literatura fantastica.Mai precis Poe si Lovecraft.Nu stiu cum de n-am citit nicio opera de-a lor pana recent... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Blackout

va recomand "Lupul de stepa"(Der Steppenwolf) de Hermann Hesse (o splendida poveste fantastica de dragoste), care mie mi-a placut mai mult decat "Jocul cu margele de sticla" pentru care Hesse a luat premiul Nobel, "Turnul Nebunilor" (The Passions of the Mind) de Irving Stone (asa cum ne-a obisnuit, Irving Stone ne poarta prin viata oamenilor celebri, aici fiind vorba despre drumul vietii lui Sigmund Freud). nu mi-a placut "Blues pentru o pisica neagra" (Les Fourmis) a lui Boris Vian (cateva nuvele stranii si destul de ermetice) , in total contrast cu Spuma zilelor, "cel mai sfasietor roman de dragoste din literatura lumii" scris de cel ce a fost, intre altele, si saxofonist intr-o formatie de jazz...

Link to comment
Share on other sites

am citit una de haruki murakami acu vreo 2 luni, cu tipu asta care avea un prieten care s-a sinucis inainte sa termine ei liceu , pe urma el s-a dus la facultate unde avea un coleg de camera tampit care se trezea la 5 dimineata sa faca gminastica si incepea sa sara in sus pe acolo, si pe urma si-a mai facut un prieten pe acolo care era baiat de deputat sau asa ceva si cu care se ducea la curve si baut, s-a reintalnit cu gagica aluia care s-a sinucis si dupa vreo un an a reusit sa i-o traga , dupa care tipa s-a dus la casa de nebuni unde impartea o camera cu o fosta copil-pianista care avea vreo 40 si ceva de ani si se refugiase aici dupa ce avusese o flacaruie cu o fetita de 13 ani cu minte diabolica pe care o invata sa cante la pian, asa , si revenind la tipul asta, o viziteaza de vreo 2-3 ori , intre timp intalneste alta in oras , o tipa plina de viata (cealalta era scarred for life de sinuciderea inexplicabila a prietenului ei din liceu) si pana la urma dupa o anumita izolare de societate se hotaraste sa ramana cu asta si intre timp , cealalta se duce in padure si se spanzura ca nu mai putea sa suporte viata asta fara sens ca nu intelegea de ce se sinucisese alalaltu ...... aaaa, gata mi-am adus aminte cum se cheama : padurea norvegiana (dupa beatles) . cica autoru a scris cartea la roma intr-o cafenea si ca sa se concentreze isi baga castile in urechi si asculta pe repeat de mii de ori sergeant pepper's .... ce freak!!

Edited by Stiv
Link to comment
Share on other sites

In ultima vreme m-au prins foarte tare cartile de aventuri, thriller, suspans. Am citit tot ce am prins de Dan Brown: Codul lui Davinci, Inger si demon, Conspiratia (fortareata digitala nu am gasit-o pe nicaieri). Le-am citit pe nerasuflate. Apoi am citit "Conjuratia sixtina" de Philipp Vandenberg. Foarte misto, in genul Inger si Demon dar mai asezata si mai documentata (tipu' a studiat serios istoria religiilor). Astea le-am citit in ultima luna, iar acum fiindca la noi au aparut doar 4 carti de dan Brown si pe a patra nu o gasesc, m-am apucat de Clive Cussler - Walhalla. Cand o termin va anunt :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

@miriapod: Respectu' meu daca citesti La-bas...eu o citesc azi pentru cam a 20a oara si inca mai gasesc alte nuante in discursul lui des Hermies si in dragostea doamnei Chantelouve...Daca personajul lui ,,A rebours" e un des Esseintes, cititi...ca e un alter ego al autorului, mai ceva ca Durtal. (povestea: un scriitor francez scarbit de naturalism, care se baga in istoria lui Gilles de Rais si ajunge sa vada live o Liturghie Neagra)

 

Afar' de asta, William Gibson - Neuromancer...merita sa fie citita. Eu nu ma mai satur de cyberpunk...iar cartea asta a marcat debutul acestui curent.

 

Pe urma, Ionut Chiva - 69: trei tineri cam de varsta mea (putin pan'la majorat) care doresc sa guste din placerile vietii de strada si ajung sa filmeze filme snuff...e un fel de Burroughs al nostru.

 

Ar mai fi Howard Phillips Lovecraft - Demoni si Miracole, una din creatiile emblematice ale acestui domn, demne de ,,Call of Cthulhu'' si ,,Necronomicon''; cred ca lui cridegnosis i-ar placea, pentru ca prezinta un periplu prin lumea onirica...

 

,,The Pendulum" a lui Poe...iarasi, clasica...

 

Am terminat de curand ,,Vittorio'', cartea lui Anne Rice; marturisesc cu laba pe inima ca nu se prea compara cu ,,Vampire Chronicles'', desi se vede ca a iesit din acceasi mana maiastra.

Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

Uite o idee : incercati sa (re)cititi "Pe patul de moarte" de William Faulkner! Este unul dintre cele mai profunde romane pe care il puteti parcurge, impanat cu naratiunile din diferite puncte de vedere, cele ale personajelor - un copil de cativa ani, o fata insarcinata, un adolescent lunatic caruia-i plac caii pana la obsesie. Faulkner adopta chiar si punctul de vedere al femeii moarte...Poate, de o ciudatenie si mai dezarmanta, s-ar bucura alt roman al lui Faulkner : "Zgomotul si furia" in care cronologia evenimentelor este fragmentata si amestecata. Dar nu ca la Borges (eveniment in eveniment), ci ca o increngatura de intamplari osciland cand pe abscisa, cand pe ordonata (coborarea in mintea sucita a lui Benjy si apoi urcarea prin naratiunile lui Quentin si Jason)...A, si fiindca tot a venit vorba, aruncati-va un ochi si pe Borges. E delicios! "Cartile si noaptea", "Fictiuni", "Istoria eternitatii", "Cartea de nisip"("nici cartea, nici nisipul n-au inceput si nici sfirsit")...

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Am ascultat si eu la serviciu audiobook-urile de Dan Brawn.

In ordine valorica ar fi:

-Deception Point

-DaVinci Code

-Digital Fortress

-Angels and Demons

Pentru genul thriller, suspans, actiune - sunt binisor scrise

si pline de cultura gen "Stiati ca?".

Totusi, cam multe mistere, suspans prelungit fara rost cateodata si acelasi

cliseu in toate - un personaj important este prezentat pozitiv la

inceput si devine negativ spre sfarsit.

Anumite fapte si idei, creatii ale autorului sau preluate, mi se

par prea exagerate chiar si pentru genul asta: Sarituri fara parasuta

din elicopter, Isus casatorit cu Maria Magdalena (idee care apare si intr-o

carte de Nicos Kazantzakis si dupa care s-a facut si filmul "Ultima tentatie

a lui Isus"), papa care este tatal unui copil conceput in vitro si care in

felul asta nu a incalcat juramantul de castitate, Mona Lisa prezentata ca

hermafrodit si altele.

Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

O.Henry a fost un american care scria tare bine. A scris doar nuvele. Incercati "Niciun fel de povestire" un fel de mix de traducere in romana din volumele "Cele patru milioane"(The Four Million), "Cadoul magilor"(The Gift of the Magi), "Piatra care se rostogoleste" (The Rolling Stone), etc. Interesant faptul ca William Sydney Porter (nickname O.Henry), un maestru al povestirilor cu final neasteptat, n-a prea fost pretuit pentru scrierile sale decat dupa moarte...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Raskolnikov

Apropos de id-ul Raskolnikov...cam asta citeam eu acum...Crima si pedeapsa de Dostoevsky...prea tare cartea...

:):):)

 

Poti sa le citesti pe toate, n-o sa te plictisesti, ma refer la romane. Eu am citit tot ce a aparut in romaneste.

Ma gandesc ca au trecut ceva ani de atunci si as putea sa le recitesc, poate am sa le vad cu alti ochi acum.

Romanul meu preferatul meu - Jucatorul.

Dintre cele mai tari scene:

-In Idiotul - scena despre ceea ce simte un condamnat la moarte. Interesant este

ca Dostoievski chiar a fost condamnat la moarte, dar pedeapsa a fost anulata in ultimul moment.

-In Fratii Karamazov - povestirea unuia dintre frati (Ivan parca) despre revenirea lui Isus in

vremea Inchizitiei si dialogul lui cu un inchizitor, de fapt monologul, ca Isus nu spune nimic.

Link to comment
Share on other sites

...ma iertati ca intervin si eu...dar a aparut o carte, zic eu, interesanta, cam scumpa, ce-i drept. cartea se intituleaza: blue, black&white-povestea rolling stones, scrisa de ioan big (a mai scris "clapton"-ul si "punk"-ul) si este editata de rao-2006, 511 pag, 59,90 RON. cartea se gaseste in librarii. s-ar putea sa va placa...

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.