www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce carti mai citim ...


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Distorsed

poi tu ce parere ai despre un om care nu citeste??...sau cel putin ce crezi tu ca va zice un om care citeste cartea pe saptamana de asta??

 

si ca sa fiu ontopic: Necronomicon este din cate am auzit chiar o tampenie, nu de alta m-am documentat.Nu spun pentru ca as vrea sa te fac sa te simti prost, pentru ca si eu eram pasionat de cartea asta la un moment dat, da din cate am aflat ce e acolo e pura fictiune.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff
lasati off:/-urile

 

de cateva zile citesc Soarele Gol de Asimov (luata cu Cotidianul). E un sf politist ok pana acum, numa' bun de pus capu' pe perna pe caldura asta

 

Citeste mai intai Cavernele de otel ca sa ai un background pentru actiune. Si, daca dupa aia mai ai chef Robotii de pe Aurora ("The Robots of Dawn"), a carei actiuni are loc dupa, si se leaga cu Fundatia. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest costi iorga

Incercati T.C Boyle. "If the river was Whiskey" si alte povestiri

pt Stoner Rocks recomand "Budding Prospects", tot de T. Coraghessan Boyle

In general, Boyle rules with an iron hand in a satin glove :)

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Eu am citit recent o carte numita "Pantha rei" scrisa de un scriitor rus (cred ca si evreu dupa nume) exilat pe numele sau Vasili Grossman(n-are legatura cu mr G al nostru).

Cartea este destul de deprimanta, prezentand o poveste destul de "banala" a unui detinut politic rus intors din lagarele din Siberia. Personajul este doar un pretext pentru a prezenta ororile din perioada stalinista. Desi e un roman pot sa bag mana in foc ca multe lucruri (cred ca de fapt chiar toate) de acolo nu sunt inventate. E un dus rece. Poate prea rece.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Eugen_G

Eu citesc de vreo 31 de ani 2 cartzi foarte populare la romani:

"SA MOARA SHI CAPRA VECINULUI"

"SA NE ATACAM SHI DISTRUGEM VALORILE NATZIONALE IMEDIAT DUPA MOARTE CHIAR DACA NU AU FACUT NIMIC PT. SIMPLUL MOTIV CA NOI SUNTEM NISHTE MEDIOCRI SHI NU NE PUTEM RIDICA LA NIVELUL LOR" :)

Shi cred ca o sa le mai citesc inca multa vreme cat voi trai pe aici.

Nu am mai citit cartzile astea pe nicaieri,nici macar in AFRICA.

Acolo am citit cartea "DACA UN BANTUSTANEZ SE RIDICA SA-L ARUNCAM NOI MAI SUS SPRE CULMI" :)

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
o carte foarte interesanta:

Ion Tugui - Sapte Ani Apocaliptici (dezvaluirile contelui incapucciato)

Tu vorbesti serios?????? :)

Link to comment
Share on other sites

Eu citesc de vreo 31 de ani 2 cartzi foarte populare la romani:

"SA MOARA SHI CAPRA VECINULUI"

"SA NE ATACAM SHI DISTRUGEM VALORILE NATZIONALE IMEDIAT DUPA MOARTE CHIAR DACA NU AU FACUT NIMIC PT. SIMPLUL MOTIV CA NOI SUNTEM NISHTE MEDIOCRI SHI NU NE PUTEM RIDICA LA NIVELUL LOR" :)

Shi cred ca o sa le mai citesc inca multa vreme cat voi trai pe aici.

Nu am mai citit cartzile astea pe nicaieri,nici macar in AFRICA.

Acolo am citit cartea "DACA UN BANTUSTANEZ SE RIDICA SA-L ARUNCAM NOI MAI SUS SPRE CULMI" :)

Don't feed the troll.

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

:):):):(

Sunt un trol caruia-i place sa manance dar numai nonvalori care ataca valorile recunoscute(de ex. Pittis).

Mai oameni buni de ce va roade(pe unii din voi) invidia ca pot exista in ROMANIA valori care pot fi PESTE VOI?

DE CE TREBUIE NEAPARAT SA LE DISTRUGETZI SAU SA INCERCATZI ASTA?

DE CE NU ATZI AVUT CURAJUL CAND ERA IN VIATZA?

SUNTETZI TOTZI CA NISHTE CATZEI CARE SE GUDURA PE LANG LEU CAND TRAIESHTE IAR CAND MOARE NU SHTIU CUM SA-L SFASHIE.

MAINE POIMAINE O SA AUZIM SHI DE PITTIS CA A AVUT CINE SHTIE CE ALTA BOALA IN TIMPUL VIETZII(PRECUM EMINESCU).

DE FAPT TROLII SUNT NONVALORILE CARE SE HRANESC CU SANGELE VALORILOR ADEVARATE PE CARE LE ARE TZARA ASTA.

Eu sunt un mediocru dar pot sa vad cand cineva are valoare mai mare decat mine.

Unii se pare ca sunt orbi.

De fapt multzi se ascund in spatele RGC tocmai pt. ca nu au valoare.

Link to comment
Share on other sites

:):):):(

Sunt un trol caruia-i place sa manance dar numai nonvalori care ataca valorile recunoscute(de ex. Pittis).

Mai oameni buni de ce va roade(pe unii din voi) invidia ca pot exista in ROMANIA valori care pot fi PESTE VOI?

DE CE TREBUIE NEAPARAT SA LE DISTRUGETZI SAU SA INCERCATZI ASTA?

DE CE NU ATZI AVUT CURAJUL CAND ERA IN VIATZA?

SUNTETZI TOTZI CA NISHTE CATZEI CARE SE GUDURA PE LANG LEU CAND TRAIESHTE IAR CAND MOARE NU SHTIU CUM SA-L SFASHIE.

MAINE POIMAINE O SA AUZIM SHI DE PITTIS CA A AVUT CINE SHTIE CE ALTA BOALA IN TIMPUL VIETZII(PRECUM EMINESCU).

DE FAPT TROLII SUNT NONVALORILE CARE SE HRANESC CU SANGELE VALORILOR ADEVARATE PE CARE LE ARE TZARA ASTA.

Eu sunt un mediocru dar pot sa vad cand cineva are valoare mai mare decat mine.

Unii se pare ca sunt orbi.

De fapt multzi se ascund in spatele RGC tocmai pt. ca nu au valoare.

Ti-as da suspend temporar dar mi-e ca fac un efort prea mare sa apas doua clickuri. Iti zic potoleste-te pe tonul cel mai calm posibil.

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

pentru timpul in care n-ai ce face , recomand "Viata.Amorul.Moartea" de Schopenhauer...afli ca :"Femeia este un animal cu par lung si idei scurte.." si noi il consideram "poet national" pe un mic plagiator...:)

n.b femeile sa nu se simta jignite, parerea e a autorului, nu si a mea...

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

"Viata.Amorul.Moartea" de Schopenhauer tocmai am citit-o.

Ate inspira cu un vers din cineva nu inseamna a copia.

Fiindu-mi inca proaspata cartea in minte pot sa spun ca(pe tonul cel mai calm posibil din lume COSU) citindu-l pe Schopenhauer l-am simtzit in cuvinte pe omul Schopenhauer.Tot astfel citindu-l pe Eminescu am simtzit in versuri pe Omul Eminescu.

Nu vreau sa ridic osanale nimanui(nici macar lui Eminescu sau Pittis) ci vreau ca sa imi plec capul in fatza EVIDENTZEI(pe tonul cel mai calm posibil din lume) unor valori natzionale(fara a face din "natzionale" un cuvant mare) shi pe care,cred(fara a exagera) shi le-ar dori shi nemtzii,francezii,englezii,rushii,etc etc.

Singurul lucru contra caruia SUNT(pe tonul cel mai calm posibil din lume) este faptul ca se gasesc din cand in cand persoane(altfel nu le pot spune)care sa conteste evidentza probata prin mii shi mii de marturii de toate felurile.

Daca marii artishti nu s-ar fi inspirat unii dupa altzii nu am mai fi avut nici farama din arta,shtiintza,cultura pe care o avem acum.

UNII(pe tonul cel mai calm posibil din lume) CONFUNDA inspiratzia cu plagiatul.Imi aduc aminte de mizeria de proces intentata lui Caragiale de o "persoana"(altfel nu pot sa-i spun pe tonul cel mai calm posibil din lume) cu privire la piesa "NAPASTA" parca.

Eu propun o solutzie:Sa negam tot ceea ce avem noi mai cu staif shi sa le intentam tuturor autorilor procese de plagiat,fie shi post mortem,shi sa-i punem sa plateasca UN LEU DE AUR tuturor detractorilor.

De asemenea propun ca sa fie dat in judecata autorul anonim al MIORITZEI,al MESHTERULUI MANOLE shi a tuturor baladelor shi cantecelor populare pt. ca a plagiat din IMENSUL(pe tonul cel mai calm posibil din lume) rezervor de creatzie numit MITOLOGIA SHI FAPTELE stramoshilor DACI shi,daca nu este de ajuns

sa dam cumva de stra-stra bunii PELASGI SAU HIPERBOREENI shi sa-i intrebam(pe tonul cel mai calm posibil din lume)de ce ne-au nascut un popor ATAT DE TALENTAT DAR ATAT DE DEZBINAT(NESOLIDAR NICI IN FATZA PRIMEJDIEI FATZISHE).

De asemenea(pe tonul cel mai calm din lume) propun ca sa ne recunoshtem invinshi dinainte in fatza oricarei natziuni doar pt. ca suntem dacoromani.

 

 

 

 

PS.:Daca un chitarist preia note din Satriani,Vai,Petrucci inseamna ca a plagiat?

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha
"Viata.Amorul.Moartea" de Schopenhauer tocmai am citit-o.

Ate inspira cu un vers din cineva nu inseamna a copia.

Fiindu-mi inca proaspata cartea in minte pot sa spun ca(pe tonul cel mai calm posibil din lume COSU) citindu-l pe Schopenhauer l-am simtzit in cuvinte pe omul Schopenhauer.Tot astfel citindu-l pe Eminescu am simtzit in versuri pe Omul Eminescu.

Nu vreau sa ridic osanale nimanui(nici macar lui Eminescu sau Pittis) ci vreau ca sa imi plec capul in fatza EVIDENTZEI(pe tonul cel mai calm posibil din lume) unor valori natzionale(fara a face din "natzionale" un cuvant mare) shi pe care,cred(fara a exagera) shi le-ar dori shi nemtzii,francezii,englezii,rushii,etc etc.

Singurul lucru contra caruia SUNT(pe tonul cel mai calm posibil din lume) este faptul ca se gasesc din cand in cand persoane(altfel nu le pot spune)care sa conteste evidentza probata prin mii shi mii de marturii de toate felurile.

Daca marii artishti nu s-ar fi inspirat unii dupa altzii nu am mai fi avut nici farama din arta,shtiintza,cultura pe care o avem acum.

UNII(pe tonul cel mai calm posibil din lume) CONFUNDA inspiratzia cu plagiatul.Imi aduc aminte de mizeria de proces intentata lui Caragiale de o "persoana"(altfel nu pot sa-i spun pe tonul cel mai calm posibil din lume) cu privire la piesa "NAPASTA" parca.

Eu propun o solutzie:Sa negam tot ceea ce avem noi mai cu staif shi sa le intentam tuturor autorilor procese de plagiat,fie shi post mortem,shi sa-i punem sa plateasca UN LEU DE AUR tuturor detractorilor.

De asemenea propun ca sa fie dat in judecata autorul anonim al MIORITZEI,al MESHTERULUI MANOLE shi a tuturor baladelor shi cantecelor populare pt. ca a plagiat din IMENSUL(pe tonul cel mai calm posibil din lume) rezervor de creatzie numit MITOLOGIA SHI FAPTELE stramoshilor DACI shi,daca nu este de ajuns

sa dam cumva de stra-stra bunii PELASGI SAU HIPERBOREENI shi sa-i intrebam(pe tonul cel mai calm posibil din lume)de ce ne-au nascut un popor ATAT DE TALENTAT DAR ATAT DE DEZBINAT(NESOLIDAR NICI IN FATZA PRIMEJDIEI FATZISHE).

De asemenea(pe tonul cel mai calm din lume) propun ca sa ne recunoshtem invinshi dinainte in fatza oricarei natziuni doar pt. ca suntem dacoromani.

PS.:Daca un chitarist preia note din Satriani,Vai,Petrucci inseamna ca a plagiat?

 

 

tin sa-ti reamintesc ca Eminescu era romantic intr-o Europa realista...asa ca avea de unde sa se inspire.....si acele "valori nationale" sunt un fel de entitati tabu de care nu ai voie nici macar sa amintesti, daramite, fereasca-sfantul, sa le mai si gasesti cusururi??????...prietene, unii dintre noi sunt mai critici.....

dar ma opresc, nu are rost..fanaticul ramane asa orice ai zice...

Edited by cooasha
Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Am inceput sa citesc IT de Stephan King.O carte cu un clovn ce se hraneste cu copii...dar cea ce ma socat a fost traducerea titlului : Orasul BantuIT. :)

Am dat si eu de cartea asta, merita deranjul?

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
E ok.Nu transpiri citind-o.E un pic mai SF decat ma asteptam dar merge.Insa e extrem de lunga...2 volume de 500 si 600 de pagini...mi se pare totusi ca e cam exagerat de lunga si cuprinde destule fragmente irelevante.

Merci de info.Raman dator c-o bere.

Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan

Gustav Meyrink - Ingerul de la Fereastra Dinspre Apus ....pe Herbert nu vi-l mai recomand ca-l stie toata lumea......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.