www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce carti mai citim ...


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Dorian

Eu am inceput sa citesc "Jurnalul de la Paltinis, de Gabriel Liiceanu

Sincer vorbind, nu stiu cat am sa mai am rabdare sa o citesc.

Se vede ca omul care a scris-o e foarte cult, ca are o gramada de idei de exprimat.

Dar e extrem de monotona. Poate nu sunt nici eu omisnuit cu un astfel de gen.

A citit-o careva dintre voi?

Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan
Eu am inceput sa citesc "Jurnalul de la Paltinis, de Gabriel Liiceanu

Sincer vorbind, nu stiu cat am sa mai am rabdare sa o citesc.

Se vede ca omul care a scris-o e foarte cult, ca are o gramada de idei de exprimat.

Dar e extrem de monotona.

 

Liiceanu ?!? .......you can do better than that .....

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Want cheap horror, incearca Brussolo (Serge) sau Yarbro (Chelsea Quinn)

Fumate de mult pe buda.

Pacat ca Brussolo nu a fost tradus cu mai multe lucrari in romana, e prolific gagiul.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

"Patriarhi ºi profeți" de Ellen G. White (are vreo 765 de pagini... Îmi place atât de mult încât am citit în medie mai mult de 10 pagini pe zi... Am începtut-o pe la sfârºitul lui noiembrie ºi mai am un pic...) :)

 

În format electronic se gãseºte aici.

Edited by Ghita B
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
pentru fratili Raskolnikov:

 

1031_slash_book_08.jpg

 

A aparut in Romania ? Ca nu mi-a sarit in ochi prin librarii...chiar as fi tentat sa o iau avand in vedere ca a fost si va ramane chitaristul meu preferat...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest Metastaza

Mi-a aparut un mesaj mai ciudat cand am dat add reply :) , oricum nu cred ca e vreodata prea tarziu pentru carti :). Ultimele doua carti pe care le-am citit recent au fost "Blindatele mortii" de Sven Hassel, pe care v-o recomand cu caldura, e genial tipul (in carte e vorba de ororile celui de-al doilea razboi mondial) si "Jurnalul unui mag" de Paulo Coelho, e draguta cartea, dar nu m-a impresionat cu nimic.

Va mai pot recomanda toate cartile lui Hesse, e autorul meu preferat. Blackout, in "Lupul de stepa" nu e vorba doar de o poveste de dragoste, e mult mai mult de atat, iar "Jocul cu margele de sticla" sincer m-a facut sa iubesc mult mai mult muzica decat o faceam inainte. De asemenea "Narcis si Gura de Aur" si "Siddharta" sunt absolut geniale. Trebuie neaparat sa-l cititi.

Imi plac si cartile lui Stephen Hawking, am citit "Universul intr-o coaja de nuca" partial si e foarte faina. :)

As vrea sa ma apuc de "Faust" de Goethe, a citit-o cineva? as dori o parere despre ea:).

Link to comment
Share on other sites

Mi-a aparut un mesaj mai ciudat cand am dat add reply :) , oricum nu cred ca e vreodata prea tarziu pentru carti :). Ultimele doua carti pe care le-am citit recent au fost "Blindatele mortii" de Sven Hassel, pe care v-o recomand cu caldura, e genial tipul (in carte e vorba de ororile celui de-al doilea razboi mondial) si "Jurnalul unui mag" de Paulo Coelho, e draguta cartea, dar nu m-a impresionat cu nimic.

Va mai pot recomanda toate cartile lui Hesse, e autorul meu preferat. Blackout, in "Lupul de stepa" nu e vorba doar de o poveste de dragoste, e mult mai mult de atat, iar "Jocul cu margele de sticla" sincer m-a facut sa iubesc mult mai mult muzica decat o faceam inainte. De asemenea "Narcis si Gura de Aur" si "Siddharta" sunt absolut geniale. Trebuie neaparat sa-l cititi.

Imi plac si cartile lui Stephen Hawking, am citit "Universul intr-o coaja de nuca" partial si e foarte faina. :D

As vrea sa ma apuc de "Faust" de Goethe, a citit-o cineva? as dori o parere despre ea:).

 

Am citit si eu "Jocul cu margele de sticla" acum o saptamana... foarte buna cartea...am citit si "Faust" acum vreun an...ca impresii despre ea... ca actiune e misto, cu unele momente oarecum plicitisitoare... oricum, merita citita. Ultima carte pe care am citit-o, si anume am inceput-o ieri dimineata si am terminat-o ieri seara :) , e "Wuthering Heights"(La rascruce de vanturi). Geniala cartea... o recomand tuturor, chiar si celor care citesc mai putin, mai ales ca e "subtirica".

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo
...... Ultimele doua carti pe care le-am citit recent au fost "Blindatele mortii" de Sven Hassel, pe care v-o recomand cu caldura, e genial tipul (in carte e vorba de ororile celui de-al doilea razboi mondial) ....

 

 

eu am citit toata seria Sven Hassel si o recomand cu caldura (11 volume), acum ca a aparut si colectia "cotidianul"(colectia cotidianul nu?) merita sa le cumperi si sa le citesti. Singura problema e ca la un moment dat te vei cam plictisi si va deveni previzibila... Adica vei cunoaste personajele asa de bine incat o sa iti dai seama ce va spune/face dinainte fiecare dintre ei. In rest, mult prea tari cartile...

 

Si recomand si eu o carte, chiar daca multi au spus ca e "kitch" si poate chiar si asa e, dar mie mi-a placut, fiind o carte lejera si care, pe parcurs te face sa vrei sa afli mai mult, te tine in priza. Vorbesc despre "angels and demons" de Dan Brown. Si inca doua sf-uri usoare, de citit pe "wc" dar oricum mult mai bune decat filmele : "war of the worlds" si "the invisible man" de H.G.Wells.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Seria Sven Hassel e intr-adevar foarte misto, te invart aia prin toata Europa si nu numai, iar personajele sunt memorabile (motanul lui Porta, heheh).

Cat despre cartea lui Dan Brown, sincer m-am cam saturat de capitole de trei pagini.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo

am terminat si eu de citit I, Robot de Isaac Asimov, foarte buna cartea, dar nu prea am vazut legatura cu filmul. Poate doar in privinta ideii, a "dereglarii" robotilor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Death Poop

Bram Stoker - "Dracula"

Michael Crichton - "Sfera"

Karl May - "Prin Prapastiile Balcanilor"

Nu-Mai-Stiu-Cine - "Toate Panzele Sus!"

Marin Preda (Cred) - "Morometii Vol.1-Vol.2 (plictisitor vol.2)"

Nu-Mai-Stiu-Cine - "Quo Vadis"

Jules Verne - "Cinci Saptamani In Balon"

"O Calatorie Spre Centrul Pamantului"

"De La Pamant La Luna"

"Copiii Capitanului Grant"

"20.000 De Leghe Sub Mari"

"Hector Servadac"

"Orasul Zburator"

"Unchiul Robinson"

"Insula Misterioasa"

"In Jurul Lumii in 80 de zile"

"Capitan La 15 ani"

"Cele 500 de milioane ale Begumei"

"Scoala Robinsonilor"

"Steaua Sudului"

"Robur, Cuceritorul"

"Castelul din carpati"

"Insula cu elice"

"Minunatul Orinoco"

"Testamentul unui excentric"

si mai sunt (citite) da' nu mai am timp acum sa le scriu ca vrea tata sa se culce...

Link to comment
Share on other sites

Bram Stoker - "Dracula"

Michael Crichton - "Sfera"

Karl May - "Prin Prapastiile Balcanilor"

Nu-Mai-Stiu-Cine - "Toate Panzele Sus!"

Marin Preda (Cred) - "Morometii Vol.1-Vol.2 (plictisitor vol.2)"

Nu-Mai-Stiu-Cine - "Quo Vadis"

Jules Verne - "Cinci Saptamani In Balon"

"O Calatorie Spre Centrul Pamantului"

"De La Pamant La Luna"

"Copiii Capitanului Grant"

"20.000 De Leghe Sub Mari"

"Hector Servadac"

"Orasul Zburator"

"Unchiul Robinson"

"Insula Misterioasa"

"In Jurul Lumii in 80 de zile"

"Capitan La 15 ani"

"Cele 500 de milioane ale Begumei"

"Scoala Robinsonilor"

"Steaua Sudului"

"Robur, Cuceritorul"

"Castelul din carpati"

"Insula cu elice"

"Minunatul Orinoco"

"Testamentul unui excentric"

si mai sunt (citite) da' nu mai am timp acum sa le scriu ca vrea tata sa se culce...

 

Cred ca ideea acestui topic este de a se face recomandari de carti eventual, carti care ne-au placut in mod special, si nu liste pe care "nu mai ai timp sa le scrii pentru ca vrea tata sa se culce". O parere personala despre cartea citita, un comentariu, o scurta descriere nu ar strica.

Fara suparare, ce sa mai zic... :)

 

Ca sa nu ma aflu in offside, respectiv offtopic, o sa recomand si eu cateva carti pe care le-am citit si care mi-au placut in mod special, fara a ma repeta, sper...

 

Valurile, de Virginia Woolf - excelenta carte, o adevarata capodopera, foarte consistenta si adanca insa, aviz amatorilor, nu cred ca este o carte pe care ai citi-o chiar "de relaxare". Practic, este ca o poezie, spuneti-i cum vreti, proza poetica sau eu stiu cum, dar este superba, intradevar. Profunda. Am auzit ca apartine romanelor "experimentale" ale acestei autoare. (vezi Anii, ceva neexperimental ?! he he :))

 

In rest, literatura americana la greu, cel putin asta imi place mie. Ultima carte citita este Un diamant cat Hotelul Ritz si alte povestiri, de F. Scott Fitzgerald. Alte mostre bune de literatura americana "includ" Ring Lardner (nu prea am vazut pe la librarii carti de-ale lui - am din fericire una mai veche acasa, singura) si bineinteles J.D. Salinger, toate cartile lui mi-au placut.

Link to comment
Share on other sites

Guest ain't-affraid-to-die
A aparut in Romania ? Ca nu mi-a sarit in ochi prin librarii...chiar as fi tentat sa o iau avand in vedere ca a fost si va ramane chitaristul meu preferat...

 

si eu si ai mei au cautat-o de le-au sarit ochii....nu stiu unde o pot gasi...anyone? :) daca nu mai ramana soutia ebay(asta daca nu te deranjeaza ca e in engleza....)

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am terminat cu "Sfarsitul Copilariei" de Arthur C Clarke, venita cu ziarul Cotidianul. Cartea se citeste usor, stilul fiiind foarte lejer. Timp de citit cam 2-3h.

Ideea cartii e foarte interesanta insa poate parea putin banala in ziua de azi.Daca totusi te gandesti ca a fost scrisa prin anii 50 o apreciezi cu adevarat.

 

O recomand pentru metrou :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop
Cred ca ideea acestui topic este de a se face recomandari de carti eventual, carti care ne-au placut in mod special, si nu liste pe care "nu mai ai timp sa le scrii pentru ca vrea tata sa se culce". O parere personala despre cartea citita, un comentariu, o scurta descriere nu ar strica.

Fara suparare, ce sa mai zic... :)

 

Ca sa nu ma aflu in offside, respectiv offtopic, o sa recomand si eu cateva carti pe care le-am citit si care mi-au placut in mod special, fara a ma repeta, sper...

 

Valurile, de Virginia Woolf - excelenta carte, o adevarata capodopera, foarte consistenta si adanca insa, aviz amatorilor, nu cred ca este o carte pe care ai citi-o chiar "de relaxare". Practic, este ca o poezie, spuneti-i cum vreti, proza poetica sau eu stiu cum, dar este superba, intradevar. Profunda. Am auzit ca apartine romanelor "experimentale" ale acestei autoare. (vezi Anii, ceva neexperimental ?! he he :) )

 

In rest, literatura americana la greu, cel putin asta imi place mie. Ultima carte citita este Un diamant cat Hotelul Ritz si alte povestiri, de F. Scott Fitzgerald. Alte mostre bune de literatura americana "includ" Ring Lardner (nu prea am vazut pe la librarii carti de-ale lui - am din fericire una mai veche acasa, singura) si bineinteles J.D. Salinger, toate cartile lui mi-au placut.

 

1.am vazut ca mai ziceau si altii ce carti au citit

2.cartile astea mi-au placut mie si le recomand. De asemenea, recomand si "Scar Tissue" de Anthony Kiedis. Este o carte despre viata lui si este un best-seller international. 0751535664.02.LZZZZZZZ.jpg

Recomand si cartea "Omul Invizibil" de Herbert George Wells. E un roman sci-fi de buzunar, unul care poate fi citi in metrou si costa 5.50 Lei (pe internet)

 

P.S. Horil, am citit multe carti la viata mea, chiar daca am doar 15 ani si sunt multe care mi-au placut si le recomand (le-am recomandat)

Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan
Cartea vietii:)

 

 

 

 

nu merita. am citito eu pe toata. nu prea inveti nimik.

 

Dupa scrisul tau te cred ca nu prea inveti nimic ...... incearca sa citesti mai mult poate se prinde....

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat

Am inceput de curand sa citesc "Obiecte Ascutite" de Gillian Flynn. E destul de interesanta :)

[Eu chiar imi dau toti banii pe carti :)) ]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.