www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Putere amplificator


Mihaela
 Share

Recommended Posts

2w, dar cu difuzor de 12 ţoli. măcar 10". altfel sună prost, ascunzând ceea ce are basul mai frumos. eu am un peavey de 15w de prin anii 80, cu dif de10, cu volumul aproape de minim. am şi un hh de 100w cu 4x10", dar e la păstrare, că e mare şi nu pot să-l dau tare, deşi mi-ar plăcea să-mi fluture stomacul, dar nu-s convins că vecinii ar fi încântaţi să admire bibelourile vibrând în vitrină. evident că sună mai bine, dar poţi să-l dai încet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru bas nu conteaza asa de mult sa aiba putini watti daca nu e pe lampi si se poate da incet. As zice maximum 50 watti, poate mai bine 20-30W.

 

Depinde si de jocul pe potentiometru de volum, daca se poate da mai incet si nu "sare" cand il misti un pic mai sus.

Edited by Rastislav Svarog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ex. eu am un Roland Cube 30 x ,am fost cu el pe scena mare amplificat cu microfon ,si totodata il folosesc si in ap. de bloc cu vecini ce stau in sus jos in stinga -dreapta  ....DAR Cubul acesta are un buton care se cheama ,,power squeezer'' acest butonas reduce volumul ampului mult de tot ceva undeva la un sfert dar tot se aude bine ,chiar mai bine decat fara .Ai senzatie de volum mare asa cu putere cum ai sta in fata boxelor si nu e tare volumul.Cauta pe cineva care are astfel de amp sa te convingi.Pe langa asta mai am si un Vox Mini 3 wati ,e ft. bun si el mai mai ales pt. bloc sau apartament cum vrei sa-i spui.Ampurile astea au si efect in ele asa ca e comod de folosit. ;-)))

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.