www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii pentru incepatori


Stefan
 Share

Recommended Posts

judas priest-breaking the law

iron maiden-ghost of the navigator

metallica-fade to black

cargo-nu pot trai fara tine

rhcp-otherside

rhcp-californication

green day-wake me up when september ends

led zeppelin-stairway to heaven

trooper-amintiri

metallica-nothing else matters(intro foarte greu:D)

rhcp-under the bridge

rob zombie-thunderkiss 69

 

bafta :)

 

ce lista este asta ?

 

sti sa canti "Doua randunici " ? se potriveste in lista ta , poti s-o canti ca si intermezzo la Stairway to Heaven

 

apoi "Nicusor are o toba " ce se potriveste cu "Breakin' the Law"

 

oar versiunea la chitara a "Fur Elise " se potriveste cu "Nothing Else Matthers" s ai un intro mai usor .

 

am vazut ca alti au probleme cu bataia , voi cum stati JJSJSJJS sau JSJSDStSSJDS ?

 

DE CE NU INVATATI CEA CE TREBE ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

niste melodii numai cu acorduri in barre (ceva simplu pentru inceput...eventual niste melodii care sa inceapa de la un nivel mediocru...si sa creasca fiecare melodie in nivel...practic sa aduca int-run fel ceva nou)...ca sa pot pune in practica (si sa pot prinde cu forta) barre-urile care le-am invatat din lectia lui toni :)

Link to comment
Share on other sites

deci

 

nu melodie ci :

 

armonia , progresia armonica si structura piesei .

 

canti in gand sau fredonezi cum poti melodia si canti acordurile pe ritm cu tempoul cat mai constant , sa nu pierzi timp la schimbarea acordurilor si sa le canti pe timpul potrivit .

 

de obicei pe tabulaturi este trecuta armonia notata "cifrat" , adica A ,Am , C , C, F , G , G7 etc .

 

aceste acorduri notate deasupra portativului sau a tabulaturi le canti in ce pozitie le stii .Este bine ca mai toate acordurile de "armonie" sa se prinda in primele 5 pozitii ca sa sune cat mai plin ( gras) acorduri pe toate cele 6 corzi pe cat posibil.

 

de ex o structura si progresie

 

C /Am/F/G/ C/Am/F/G/F/G/F/G/C/Am/G/G7//:

 

 

o progresie care cred ca vine din muzica sud-americana pe aceasta "schema" sunt compuse sute si sute de melodii .

 

seoate exersa cu 2 timpi pe masura sau cu 4 timpi pe masura dar si cu 3 timpi pe masura ( vals) sau rumba -lenta , sau rumba etc ...

 

armonia "drept" 4 "batai" pe masura ptr exersat .

 

armonia cu "bataie de rumba lenta " , (metronomul bate drept 4/4 ce trebuie sa "numere" si instrumentistul)

 

armonia cu un solo simplu fara metronom .

 

pe aceasta progresie se pot canta sute de melodii in diferite stiuluri si sonoritati .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Stie careva melodii simple pentru duet in 2 chitare? Daca mi`ar putea trimite si tab`ul ar fi super.

Scuze daca s`a mai cerut.

 

a liiiiitttle late...un raspuns e binevenit oricum...memories d ela malmsteen...foarte faina piesa...scurta...si cred ca ar merge pentru un incepator...oarecum :)...rog pe ceilalti sa nu-mi sara in cap...

Link to comment
Share on other sites

am citit despre The Shadows ca ar fi recomandat/obligatoriu pentru incepatori...niste sugestii de melodii daca se poate...sunt incepator :) ...respect pentru karpi ca am mai aflat o trupa superba de care nu auzisem si deja m-am :) de ea (dupa cateva minute de cand am aflat m-a intrebat si var-miu daca am ascultat vreodata :) )

Edited by black2oo5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

As vrea sa sugerez ceva: chiar si ca incepator, nu incercati sa cantati doar cantece simple de 3 acorduri, incercati sa rupeti barierele, si mai ales, incercati o piesa simpla intr-o masura compusa, sa va deschideti mintea tuturor posibilitatilor si ca pe urma sa nu ai 4/4 ca masura principala si toate celelalte sa fie "ciudate". Sa fie toate egale. Eu nu am inteles niciodata de ce trebuie sa gandim asa, cand toate masurile au aceeasi idee ca si 4/4, diviziunea masurii. Toate trebuie sa primeasca atentie, trebuie sa fie un instinct nu sa stai pe urma sa numeri 5 ore pana iti iese 7/8.

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa sugerez ceva: chiar si ca incepator, nu incercati sa cantati doar cantece simple de 3 acorduri, incercati sa rupeti barierele, si mai ales, incercati o piesa simpla intr-o masura compusa, sa va deschideti mintea tuturor posibilitatilor si ca pe urma sa nu ai 4/4 ca masura principala si toate celelalte sa fie "ciudate". Sa fie toate egale. Eu nu am inteles niciodata de ce trebuie sa gandim asa, cand toate masurile au aceeasi idee ca si 4/4, diviziunea masurii. Toate trebuie sa primeasca atentie, trebuie sa fie un instinct nu sa stai pe urma sa numeri 5 ore pana iti iese 7/8.

 

ok, poate sunt putin off-topic. Stiti cumva niste exercitii pentru respectarea masurilor. Spre exemplu, eu am dificultati in ceea ce priveste cantatul cu metronomul. La o nota/bataie nu am probleme, dar cand vreau sa fac 2 note/bataie nu prea reusesc sa pastrez intervalul intre note. Adica le cant repede si astept bataia. Cum ma pot antrena pe chestia asta? Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

de vreo 5 ani, dar serios, de vreo 2 saptamani. Pana acum cantam mai mult dupa ureche, adica nu tineam cont de ritm la piesele pe care le cantam. Cu profesorul e mai greu, sunt dintr/un oras mic si nu avem asa ceva pe-aici, decat un nene care preda chitara clasica, ceea ce nu ma atrage. Am incercat sa fac exercitii cu 2 batai pe gamele principale (c major si am pentatonic), dar nu imi iese...

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX

ce exercitii propuneti pentru a ma obisnui cu masurile compuse? Ar trebui sa fac asta pe ritm sau si pe solo?

Edited by Don MaXxX
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest ichigo

hey ppl! newbie here [si pe site si la chitara-3 zile] :) . am vazut melodiile sugerate pt incepaturi si am zis sa incerc sa completez si eu lista. personal, am inceput pe melodia "d&d" sau "dungeons and dragons"[care are E si G] a lui Stephen Lynch [singing comedian]. dak treceti de versuri :) [kre nu sunt pt cei slabi de inger, inima, urechi etc], acordurile sunt simple. melodiile lui sunt cantate numai cu chitara[si majoritatea live: cautati live at the el rey, acolo sunt o parte din melodii]. am sa mai dau cateva mel, tot de la el, mai usoare:

 

-Talk to me [A, D si E]

-Ugly Baby [A, B, E si D]

-Gerbil (song) [A, G, D si C: D si A se repeta in pre refren si refren, iar in versuri A-G-D-C, oridnea asta]

 

strumming-ul il faceti dupa ureche, cel putin asa il fac eu :D

 

sper k am fost de folos. orice feedback la melodiile de mai sus sau la interpret sunt bine venite. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Layla acustic :) ... nu e foarte usoara dar merita :) ... asta fac eu acuma :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Guest Livius

Cu ce am inceput eu pe electrica (pe acustica recunosc ca nu am "zabovit" mult):

 

* Metallica - Seek & Destroy, Creeping Death, Master of Puppets (in ordinea asta :) partea lui Hetfield of course)

 

* Megadeth - In My Darkest Hour, Trust (simple si de efect)

 

* Iron Maiden - Wicker Man

 

* ceva "mai modern" - Bullet for my Valentine - Waking the Demon (drop C tuning)

Edited by Livius
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

baiatu ala de la voltaj nu a invatat nimik si uite ce bine canta si e celebru cu alea 2 chitari identice.

 

si f probabil nici nu stie vreo piesa mai usoara ca oricum nu le-ar invata ca nu are de ce. el stie doar un sg riff pe toate albumele.

 

ceea ce duce la o unica concluzie:

 

NU CONTEAZA CE STII CONTEAZA CE STII SA FACI CU CE STII, si pe cine cunosti

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest MrBigMarbles

Sall all  :) as vrea sa incep sa cant strumming pana acuma cantam picking si mam saturat vreu sa incerc si bataie(strumming) datimi si mie nsite melodi care sa le incerc dar nu un *** pls ceva mai calumea rock jazz 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.