www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Salutari, Am nevoie de ajutor pentru a identifica o chitara.


Nefffffff
 Share

Recommended Posts

 La un moment dat @hemmy zice ceva de chitara asta

On 11/01/2011 at 20:34, hemmy said:

 

deocamdata nu am posibilitatea sa inregistrez ,poate mai incolo, dar in principiu butoanele de sus sunt pentru doze, iar cele de jos taie fie joasele mediile sau inaltele, indiferent de combinatia de doze, cu primul switch dinspre bridge ai un ton foarte infundat, iar cu cel de neck foarte bright in mijloc nu mi se pare ca schimba radical ceva oricum dozele sunt cam slabe, dar calitatea electronicii e ceva de apreciat, cred ca doua kile are numai ea, potentiometrele sunt cele mai mari pe care le-am vazut vreodata si montate pe o placa de metal iar switchurile si restul sarmelor montate si lipite perfect si functioneaza perfect am avut noroc ca nu a mai umblat nimeni in ea si nu a fost deloc modificata, in schimb calitatea tastarii, bridgeul, cheile lasa de dorit, pacat, cu mai multa atentie rusii puteau face o chitara beton

 

On 03/02/2011 at 16:16, stratosaurus said:

explorerul roz o fi asta?

post-6222-0-33886000-1294769528_thumb.jpg

 

Iar acest model se numea "Savoy", a fost proiectat si executat initial pentru Marian Nistor, de la fosta " formatie de interpretare vocal-instrumentala" a UTC - Savoy, originalul era cu doua doze metalice, contur aproape patrat, cu 6 suruburi pe una din laturile lungi, si care sunau destul de bine !

 

Dealtfel, referitor la dozele care echipau instrumentele Reghin, aceste doua modele amintite mai sus pot fi considerate doze, fiind copiate dupa dozele strat, recte L.P. ! celelalte incercari ale inginerilor nostri avand o preluare si o redare a sunetului destul de confuza . Ma refer la modelele fabricate pana prin anii 90- 95 !

 

Stima

 

Gasesti pe threadul ala tot felul de informatii legate de modelul asta si de unul similar numit savoy

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

On 08/08/2018 at 22:55, Nefffffff said:

Recent, am facut rost de o chitara veche de la un prieten, si doresc sa stiu ce este mai exact.

Tot ce stiu despre ea este ca este un Reghin din anii 70.20180808_224851.thumb.jpg.3af4f053d5eb7d38db49b31fc669e287.jpg

20180808_224812.jpg

Mai exact ce ai vrea sa stii? este unul din multele experimente "reusite" de catre cei de la Reghin, prin anii 80-90, doze horror, intrerupatoare de veioza, imposibil de reglat griff-ul, design no comment.

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

E o copie dupa Ibanez XV500

ry=400

zgyok6mzyhacgbcmbn24.jpg

 

 

Placa si dozele sunt  utilizate la mai multe modele Hora Reghin. Fabricata probabil  la inceputul anilor 90.

Am mai vazut si in bleu spre verde, si cu doze din alea albe care arata ca cele de stratocaster dar mai groase.

 

Nu cunosc ce nume utilizau pentru acest model, dar banuiesc ca avea un nume.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.