www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Electricele Reghin


Guest Dark5man
 Share

Recommended Posts

Guest Wickerman

Gandindu-ne la pretul electricelor Reghin ar trebui sa nu le mai comparam atat cu alte modele de chitari sau cu modele de top ca Fender, Gibson... etc. Sunt cam la acelasi pret cu chestii precum Behringer, Stagg, Squier (din nou Bullet)... Chitari de la care n-ai la ce sa te astepti, sincer vorbind. Dar totusi, decat sa dai banii pe chinezarii si chestii facute din placaj sau alte cacaturi, fabricate pe la mama dracu de indivizi cu ochi mici si devoratori de orez care nu stiu mai departe de tehnologie cat mai avansata si cat mai ieftina... prefer un Reghin oricand. Ce-ar avea asa rau in el? Ca nu e facut in SUA? Sau in Mexic? Dar macar nu e facut in Taiwan si n-are doze cu 100 de spire si magnet de 2 cm patrati toate puse intr-un cover de doza Fender si ceara turnata peste, cu 2 fire iesind care se duc si-alea la potentiometre care mai si fasaie cateodata si condesatori vai mama lor. IPRS fac condesatori buni si potentiometre de mult timp incoace, deci nu vad de ce n-ar pune Reghin si piese autohtone (cu toate ca nu fac asta... si credeti-ma, potentiometrele nu stiu unde sunt facute sau ce natie sunt, dar n-am gasit nici unu care sa faca urat pana acum). Dozele sunt bobinate in stil romanesc "Pune mai mult... sa fie". Magneti mari si puternici... Cabluri ecranate (care nici in Fender n-am vazut). Ca se tocesc tastele mai repede, ca ai ghinion si ai fret-buzz, ca o cheita e prea slaba... Astea tin de "bulanul" pe care il ai cand iti achizitionezi o Hora.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am avut o electrica Reghin si acum am un Stagg. Amindoua intra la categoria visle, insa stagg-ul este peste reghin (comparind modelul care l-am avut - Reghin LP cu stagg-ul care e copie de strat).

Dar nu recomand nici una vreunui incepator, s-ar putea sa-si faca o idee gresita despre cum trebuie sa sune o chitara.

Link to comment
Share on other sites

in general stagg-urile sunt mai bune ca reghinezele...si de fapt acusticele reghin sunt cele care suna bine...dar...de exemplu o reghineza acustica suna mai bine ca un harley benton...cu toate ca stiu persoane care dau concerte cu un benton...si nu se vaita,din contra,chiar suna bine...dar...comparatia cu un fender de la mama lui....mda...totusi fender-ul e fender...nu se compara....

Link to comment
Share on other sites

come on...reghinezele au placaj bun...nu le compara nimeni cu squier sau fender...dar au placaj mai bun decat celelalte gen stagg sau benton...

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Visam noi in continuare... visam. Vorbim de ceteri bune de parca ar conta daca pe grifurile noastre scrie neaparat "Fender" sau "Gibson" sau daca sunt facute din lemn din curtea reginei Marii Britanii... Daca poti canta bine pe o cetera, si te simti confortabil cu ea, si daca se aude ceva din ea... E tot ce conteaza. Am fost la un profesor de ghitara acasa cu un Behringer V-Tone in timp ce avea lectii cu un prieten de-al nostru (era ziua lui, si cetera era cadou). Va jur, a cantat profu (foarte meserias) pe acea sipca mai misto ca Hendrix himself (ne-a demonstrat cum se canta Voodoo Child). Am luat eu cetera si suna ca un ***** la mine in mana. De la un anumit nivel in sus (de obicei de la 500-600 RON) nu mai sunt diferente majore intre "cat de buna e chitara aia" sau "cat de praf e". Dozele fac o diferenta, dar nu poti spune ca vor canta singure. Am un prieten care canta in stilul Malmsteen pe o Jolana Special hollow body batrana de vreo 50-60 de ani. Fiecare cu parerea lui... Ramane la alegerea fiecaruia pe ce scule va canta.

P.S.: Imi scuzati impertinenta... dar un Reghincaster de 4,2 kg nu poti spune ca e facut din placaj... comparat cu Behringer - 2 kg :)

Link to comment
Share on other sites

intr-adevar unii urasc reghinezele mult de tot...de acord,nu le compara nimeni cu fender-urile...insa de ce sa le ignoram???acusticele reghin au fost prea tari candva...si unele inca sunt....

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Junkie, nimeni nu se naste cu experienta. Nu sunt de acord cu Felix, insa ai dat-o in bara de data asta. Sau nu, pentru ca n(Junkie)=n(Junkie)+1, unde n=nr. de posturi.

Link to comment
Share on other sites

Felix, daca aveai asa o parere proasta despre acusticele Reghin, cun naiba de ai avut vreo 6? Sau n-am inteles eu bine?

 

 

pai hai sa te lamuresc: am avut 2 d-alea mici (reconditioneaza un coleg de forum una pe undeva pe aici), am avut un western 3/4, am avut o clasica si acum am un western mare si un 12 strings din 70 si ceva. In afara de 12 strings care suna mai ok dar tot nu e ce trebuie, celelalte au fost lemne de pus pe foc. Pe langa asta, am avut si vreo 2 electrice reghin (un tele si un les paul) pe care prefer sa nu le comentez ca n-are nici un sens. De asemenea am cantat pe multe reghin electrice si acustice ale prietenilor si in concluzie stiu ce vorbesc. O chitara nu trebuie sa aiba doar forma de chitara si corzi pe ea, trebuie sa indeplineasca anumite conditii pe care eu nu le-am gasit la aceste chitari. Pe vremea cand m-am apucat eu de cantat nu prea existau multe optiuni pe piata si nici bani nu erau asa ca mi-am facut multi nervi cu rablele astea. Sper ca te-am lamurit.

Link to comment
Share on other sites

ce acustice regin au fost tari?pai inainte sa stie romanii ce e aia fender sau gibson ce crezi ca au avut acasa?jackson-uri?!?toti care aveau acustice aveau clar reghin...bine poate existau exceptii....dar majoritatea aveau reghin...

Link to comment
Share on other sites

multi dintre cei care aveau acustice, aveau Orfeus (daca ai habar ce e aia) si alte modele fabricate in cehoslovacia (daca sti ce e aia) sau DDR - RDG (idem). Hai sa nu ne mai dam cu parerea relativ la ceva ce nu stapanim bine. Chiar eu am avut un Orfeus hollow body care suna foarte interesat. Daca stau bine sa ma gandesc, mi-au trecut vreo 25 de chitari prin mana (acum am vreo 9-10, naiba le mai numara)... tie cate ti-au trecut ?

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Okay okay... Hai sa incetam cu discutiile pro si contra Reghin. Fiecare are o parere diferita. David Gilmour a spus la un moment dat "nu conteaza pe ce cant, ci conteaza cum cant". Asa ca mai bine ne laudam cu ce stim si nu cu ce avem sau ce am vrea sa avem. Inca o chestie ca nu ma pot abtine: Ati vazut in hal arata Blackie?? Pe site-ul Fender a aparut mai demult o copie tribute... Ne intrebam daca o chitara veche ca aia se poate compara cu o chitara de fite nou nouta cu garda joasa, taste noi, finnish ca vopseaua unui BMW-u'... Eu nu cred... Totusi E.C. poate canta pe ea si inca mai suna ca Layla pe care o stim cu totii... Probabil si bass-ul Fender al lui Steve Harris (pe care il foloseste non-stop de prin '76) nu mai este ca nou. Si totusi... este Iron Maiden. Parerea mea: Vrei o chitara care sa se cante singura: see Ibanez, Epiphone, Jackson... etc. Vrei o chitara pe care sa-ti rupi degetele cantand dar care sa fie trademark-ul tau: see Reghin, Jolana... Orfeus...

Mai propun o chestie: hai sa facem pace si sa ne vedem de corzile noastre. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ca paranteza, Layla a fost inregistrat cu Brownie. :)

 

Lasand gluma de-o parte, nici o chitara nu canta singura. Absolut niciuna. Admit ca poti sa-ti rupi degetele pe un Reghin, o Jolana si un Orfeus, mare chitarist fiind, dar in acelasi timp iti poti rupe degetele pe un Fender, Gibson sau PRS si sa suni inevitabil mai bine, pentru simplul fapt ca sunt mai bune.

 

Tare ma gandesc daca mai erai asa de indarjit daca n-ai fi avut chitara Reghin...

Link to comment
Share on other sites

daca nu ai trademark o lopata nu esti "true", sau cum? :( (nu ca as arunca noroi pe marcile ieftine, nu stiu ce le poate pielea, dar ai zis chiar tu ca-ti rupi degetele pe ele) am fost placut surprins sa aflu de chitari care se canta singure :) ultimu concert a lu' Blackie a fost in '91 si ulterior a si fost vanduta... nu stiu daca mai suna ca pe vremuri mai ales ca nu cred ca mai canta cineva la ea; basu' lu harris a fost probabil (mai mult ca sigur) ingrijit si nu vad de ce s-ar fi degradat

 

coarda intinsa si tie :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman
Ca paranteza, Layla a fost inregistrat cu Brownie. B)

 

Lasand gluma de-o parte, nici o chitara nu canta singura. Absolut niciuna. Admit ca poti sa-ti rupi degetele pe un Reghin, o Jolana si un Orfeus, mare chitarist fiind, dar in acelasi timp iti poti rupe degetele pe un Fender, Gibson sau PRS si sa suni inevitabil mai bine, pentru simplul fapt ca sunt mai bune.

 

Tare ma gandesc daca mai erai asa de indarjit daca n-ai fi avut chitara Reghin...

Am o acustica Maxine. Mi-am cumparat-o tot la sfatul unui "priceput" care mi-a spus "fereste-te de lucru romanesc ca de dracu". Si asa am facut. Si pot spune ca este cu mult sub o cetera romaneasca. N-am vazut atata fret-buzz in viata mea. Si a dracu sa fie daca o pot regla cumva. Ma face sa apreciez (oarecum) marca noastra romaneasca. Am cantat si pe un Les Paul ce-i drept, Gibson de la mama lui. Totusi, cea mai "lejera" cetera pe care am pus mana a fost un Fender Mexican Strat... Still, cel care canta face diferenta cea mai mare... Lopata ca trademark te face sa arati mai original. Nu ca toti profesionistii care folosesc numai Fender'n'Gibson... O lopata te solicita mai mult :(:)

"Corzi intinse" la toti :) :)

Edited by Wickerman
Link to comment
Share on other sites

:)

parerea mea e asa: un om care n-a pus mana pe nici o chitara adevarata sau n-are pic de experienta, va spune mereu ca reghin e fantastica, stagg sunt incredibile si jackson de 800 ron suna de intepenesti. Pentru un chitarist cu experienta, astea nu exista pe lista de optiuni. Daca voi aveti impresia ca o chitara reghin suna a ceva, va recomand un ORL-ist bun sau o tura pe la Proguitar sa incercati macar un squier sau un fender mexico.
Link to comment
Share on other sites

Daca tot am migrat usor spre o discutie mai generalizata cu privire la chitari ieftine, mentionez un articol interesant despre folosirea placajului in luterie: http://www.liutaiomottola.com/PrevPubs/Plywood/Plywood.htm

Desigur, nu doar materialel folosite definesc calitatea unui instrument.

Dar nu poti blama un chitarist pentru faptul ca-i place cum suna instrumentul sau, oricat de lopata ar fi. Eu sunt pe la mijloc in discutia asta, dar tind sa cred ca un factor important e obisnuinta: la fel cum un inginer de sunet se obisnuieste cu monitoarele sale si va da randament maxim doar impreuna cu ele, un chitarist va canta cel mai bine pe chitara cea mai cunoscuta.

My 2 cents.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

nu sunt de acord cum ca un chitarist va canta cel mai bine pe chitara cunoscuta. nu daca acea chitara este o lopata de joasa speta. Am avut un stagg, si cu toate ca il aveam de 2 ani, imediat ce am pus mana pe un ibanez (chiar si low-end) cantam mult mai bine pe el. La fel si cu squier-ul pe care mi l-am luat, cant mai bine pe el din ziua in care mi l-am luat, decat am cantat vreodata pe stagg. E alta categorie de chitari totusi. Puteam sa stau cu stagg-ul ala si 10 ani si sa cant non-stop la el si tot ar fi sunat mai prost decat o chitara mai buna

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

citesc si rid :)

 

adevarul este ca mereu prefer un Reghin "prietenii stiu de ce" ... pentru ca pentru mine, exista doar doua nume : numele de jos : Reghin, si numele de sus : Fender. Unul este "de jos", pentru ca este local, romanesc, "leaganul" in care crestem cu totii, iar celalalt este idealul meu propriu, la care aspir de ani intregi.

 

Se compara cu schiul, si cu "GAS"-ul de acolo . Ani de zile am schiat pe schiuri ca vai de ele. Inchiriate, rupte, busite, sparte, etc. Nu pot sa va zic ce chin era. Iar acum am prins o ocazie mai mult decit avantajoasa in strainatate si mi-am luat la mult mai putin de jumatate de pret niste schiuri Rossignol Oversize de competitie ... ce sa mai, "tata lor" in materie de schiuri. Fender-ul american al echipamentelor de iarna. In ziua aceea, cu lacrimi in ochi lasasem in urma toti anii in care ma chinuiam cu schiurile distruse. Daca mi-as fi luat Rossignol din prima, mai aveam eu trepte pe scara ierarhica pe care sa ma catar pina in virf ? NU , un NU categoric. De jos am ajuns direct sus. Si nu are cum sa nu-ti placa ... ieri cersetor, azi print ...

 

Potoliti-va si nu va mai luat atit la harta din orice. Nu ma intereseaza daca Benton e mai bun ca Epi, care e mai bun ca Johnson, Grosmann care e mai bun decit Jackson, s.a.m.d. . Imi fac treaba cu un Reghin. Scot din micul meu "rig" cam orice ton ce-l poftesc. Mai improvizat, mai "ne"improvizat, dar il obtin. Nu l-as schimba cu nimic. Este al meu, imi place, cind voi aduna banii necesari de acel mare si semet Fender mi-l voi cumpara. Faceti la fel, si veti da clasa tuturor celorlalti cu instrumentul viselor voastre.

 

Rabdarea este cheia. Cu rabdarea treci marea ... si-ti culegi Fenderul.

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
Nu l-as schimba cu nimic. Este al meu, imi place, cind voi aduna banii necesari de acel mare si semet Fender mi-l voi cumpara.

 

te contrazici singur

Link to comment
Share on other sites

pardon, este necesara o adaugire, nu l-as schimba cu nimic ACUM. Si nici cind imi voi lua Fender (inca citeva milioane , come on, you can do it ... ) nu-l voi scoate din arsenal pe Venus. Motivul pentru care string bani, daca-mi place atit de mult Reghin ? Fender este un motiv destul de bun ca sa-ti pastrezi banii, pentru mine.

Am explicat si mai sus de ce. Comparatia intre cei doi producatori este imposibila.

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

Chitarele electrice Reghin suna bine daca stii sa le folosesti. Ce am observat eu: tastele se tocesc foarte repede iar potentiometrii supusi chinurilor (actionarii rapide in timpul melodiilor) se deterioreaza repede din pacate. Dozele merg fierte in parafina pentru a reduce brum-ul iar eventual merge pusa o foita din aluminiu in cavitatea chitarei unde stau dozele. Neaparat cositorita la masa. Asta am facut eu.

 

Imi cer scuze pentru greselile din piesa (partea de distorsiune e cantata de mine pe Reghin-ul meu, iar partea clean e cantata de un amic tot pe o chitara Reghin).

 

Uite si sample atasat cum suna chitara mea pe o statie cu lampi.

 

PS: Piesa e inregistrata cu un microfon dinamic Sony pe un magnetofon Rostov 105 S-1 si apoi transpusa in MP3. De aceea se mai aud intreruperi din cand in cand de la banda magnetica veche (normal pentru inregistrari folosim benzi bune dar pentru teste... merg si cele uzate).

Inalta_Frecventa___Asfalt__copie_nereusita_Luna_Amara_.mp3

Edited by ALEKS
Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Genial! Suna chiar genial :) . Dar ce amp este? Suna prea bine. Chitara de drive are dozele schimbate? E cumva modelul acela HSS de Iris? Vrem detalii. :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de cuvintele bune.

 

Pai statia este cu lampi, facuta de mine, momentan in perioada de reglaje si teste. Puterea ei este de 40VA si este construita dupa o schema de Fender Blackface Model 1969. Ca distorsiune am folosit un montaj a carui schema o am de pe Internet, in care am injectat semnal dintr-un soft amarat de calculator si asta pentru ca nu am avut la dispozitie distors-ul cu tranzistor cu germaniu (era imprumutat unui amic).

 

Uite o poza infecta din perioada de teste, acum lucrez la stantarea sasiului din metal si la imbinarea cabinetului (in final trebuie sa iasa similar cu Fender Blackface 1969).

 

Daca mai aveti intrebari, ma grabesc sa va raspund in limita timpului disponibil.

 

Si ca sa revin la subiect, am intalnit si chitare electrice de la Reghin al caror grif falseaza. De asemenea majoritatea au un fel de bazait probabil din cauza tastelor (chiar si chitara mea are acest bazait pe tasta 1 si impropriu spus tasta 0 a corzii groase -- cu toate ca am incercat sa ridic putin coarda). In rest functioneaza bine, daca as avea ceva de obiectat este intr-adevar griful pe care nu prea aluneca mana. Nu e o chitara scumpa destinata chitaristilor de vaza (de flori... poate - haha) dar e excelenta pentru orice incepator chiar si nivel mediu, de ce nu.

 

Dozele sunt standart la chitara mea, e una dubla si doua simple. Inregistrarea am facut-o pe cea dubla. Condensatorul cu tantal de 100nF l-am schimbat cu unul cu stiroflex de la IPEE - Curtea de Arges. Sa pun si o poza desi toata lumea stie cum arata o chitara Reghin. Am sa va rog sa faceti abstractie de chitarist, e o fotografie mai veche dar ideea e chitara nu subsemnatul.

 

Numai bine,

ALEKS

post-585-1178626427_thumb.jpg

post-585-1178626435_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Am exact acelasi pistol de lipit ca al tau :)

Si eu am aceeasi chitara, doar ca a mea o fu albastra cand am cumparat-o si acum e alba. Dozele eu le-am schimbat, acum e HSH cu 2 doze duble de la Grosmann de aci din Bucuresti. Si doza mea dubla (care o ai si tu probabil) e acum la prietenul meu pe Squier-ul lui. Imi e dor de ea, e o doza chiar super. Chitara mai bazaie pe la niste taste, dar probabil imi voi cumpara una noua. Dar si asta o voi pastra multi ani :) . No, ii fain rau amplifraieru', sa-l termini, sa-l canti sanatos si rupe-i pe vecini! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.