www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Harley Benton ST-62 MN VW Vintage Series


DRAGOS80
 Share

Recommended Posts

Salutare!  

Am cateva nelamuriri legate de chitara Harley Benton ST-62 MN VW Vintage Series :  http://www.magazinuldemuzica.ro/Harley-Benton-ST-62-MN-VW-Vintage-Series-_-74748.html

Daca are cineva acest model imi poate spune si mie daca este buna? Se merita?  

As vrea sa imi cumpar un Stratocaster culoarea asta, initial am cautat un Fender dar depaseste bugetul. Daca nu merita imi poate recomanda cineva un Stratocaster relativ ieftin, culoarea asta si echivalent Fender? 

Am gasit si un film: 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lumea spunea inainte ca Harley Benton-urile sunt slabe, dar ACUM spun ca sunt chitare foarte bune pentru pretul platit.

Te poti uita pe Thomann la review-uri, unde aproape toti spun ca sunt foarte multumiti de ceea ce au primit.

Firma este detinuta de Thomann, iar astfel ei isi vand marfa lor pe site-ul lor(ar fi o explicatie a pretului mic).

Cineva a dat un exemplu cum ca o chitara Harley Benton de 600 Ron ar fi echivalentul a uneia Jackson/Epiphone etc. de vreo 1000 Ron

Edited by Roberto2001
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ca o alternativa a modelelor fender, dar la un buget mai redus ai firma squier, aceasta fiind marca low cost sau entry level a firmei mama - fender.

La squier gasesti modele de la 4-500 pana la 2000+ lei, in functie de seria din care fac parte (bullet, affinity, standard, vintage modified, classic vibe - in ordine crescatoare in functie de pret). Multi spun ca seria classic vibe e comparabila  calitativ cu unele modele fender.

Personal am avut 2 bucati squier affinity strat luate sh cu 350 respectiv 200 lei (a doua o am si in prezent, dar i-am facut niste modificari sa fie pe placul meu). Pentru pretul platit sunt foarte multumit. Avea colegul de apartament din facultate un squier standard strat, dar in afara de doze, care sunau mai bine decat cele de pe affinity, nu prea imi placea. Affinity are 6 point tremolo bridge, iar standardul avea 2 point.

Mi-au mai trecut prin mana un strat classic vibe 60's (o chitara care mi-a placut mult), un squier duo sonic si un fender mexican strat. Intre classic vibe si mexican nu mi s-a parut cine stie ce diferenta.

In concluzie iti recomand mai degraba un strat sh fata de unul nou la categoria asta de buget, dar ar fi bine sa il incerci inainte (asta e valabil pentru orice instrument). Iar referitor la culoare eu zic sa te uiti intai la starea chitarii si mai apoi la culoare, asta daca vrei sa canti pe instrument, daca il ti doar ca decoratiune, atunci culoarea poate fi principalul considerent pe care se bazeaza achizitia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mi-au trecut recent prin mana 4 Harley Benton cu preturi de la 400 la 1300 ron (doua inca le detin) si parerea mea e ca la banii astia nu ai ce pierde. Eu as indrazni sa spun ca e un pic peste Bullet, mai ales ca ceea ce numeste Thomann hardware "deluxe" e destul de solid. Eu unul nu am avut probleme. Ca de obicei, e o chestie de hit and miss, dar daca iei direct de la Thomann poti sa ii faci retur fara probleme in cazul care vine cu vreun defect (dar sansele sunt mici).

Vezi ca intre timp Thomann a schimbat dozele Wilkinson cu Roswell. Ca parere personala, imi plac mai mult cum suna cele noi, dar trebuie sa judeci cu urechile tale.

https://www.thomann.de/ro/harley_benton_st_62_mn_vw_vintage_series.htm?ref=search_prv_4

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.