www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Marshall 100 W Integrated System Amp-


Liviuț
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor celor ce vor citi acest topic!

 

Astazi am dat peste un amp Marshall 100 W Integrated System -Solid State, cred ca made prin anii '90 si as putea sa il achzitionez la pretul de 600 RON.

 

Aparent e solid state amp dar reda foarte bine tonul ce il caut eu pentru blues . Chestia ciudata e ca si atunci cand dau gainul la maxim sunetul ramane destul de clean, no distorsion whatsoever. 

 

 

L-am testat putin cu o chitara made in china/ no brand si suna destul de bine, cred ca ar suna super ok cu o chitara mai buna. 

 

 

Detin un Boss katana de care sunt multumit si l-as achiziona pe acesta doar pt clean sound/ blues purposes. 

 

Are cineva idee daca se merita sa il achizitionez la banii astia? I have no idea! Ma gandesc sa nu cumva sa cumpar vreo epava  :confused:

post-34104-0-55049400-1492283644_thumb.jpeg

post-34104-0-08534400-1492283665_thumb.jpeg

post-34104-0-44993200-1492283679_thumb.jpeg

Edited by Liviulee
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor celor ce vor citi acest topic!

 

Astazi am dat peste un amp Marshall 100 W Integrated System -Solid State, cred ca made prin anii '90 si as putea sa il achzitionez la pretul de 600 RON.

 

Aparent e solid state amp dar reda foarte bine tonul ce il caut eu pentru blues . Chestia ciudata e ca si atunci cand dau gainul la maxim sunetul ramane destul de clean, no distorsion whatsoever. 

 

 

L-am testat putin cu o chitara made in china/ no brand si suna destul de bine, cred ca ar suna super ok cu o chitara mai buna. 

 

 

Detin un Boss katana de care sunt multumit si l-as achiziona pe acesta doar pt clean sound/ blues purposes. 

 

Are cineva idee daca se merita sa il achizitionez la banii astia? I have no idea! Ma gandesc sa nu cumva sa cumpar vreo epava  :confused:

 

 

 

chitara mai calitativa te ajuta sa canti mai bine (ergonomicitate); amplificatoarele te ajuta sa suni mai bine (mai multi bani de obicei)

daca se merita sau nu, nu iti poate spune nimeni despre el,ca durabilitatea unei scule nu e masurabila, iar lampile s'or inventat cu mult inainte de IRIS si nici ele nu iti garanteaza o supercalitate. Deci poti lua in calcul multe alte variante. Suntem in sec XXI dupa ceasul meu. Ca sa primesti raspunsuri mai pertinente, trebuie sa ne spui si pentru ce aplicatii/unde si cu cine vrei sa folosesti acel amplif, pentru ca numai niste lampi nu fac o mare diferenta

Edited by John Petrecce
Link to comment
Share on other sites

 

Salutare tuturor celor ce vor citi acest topic!

 

Astazi am dat peste un amp Marshall 100 W Integrated System -Solid State, cred ca made prin anii '90 si as putea sa il achzitionez la pretul de 600 RON.

 

Aparent e solid state amp dar reda foarte bine tonul ce il caut eu pentru blues . Chestia ciudata e ca si atunci cand dau gainul la maxim sunetul ramane destul de clean, no distorsion whatsoever. 

 

 

L-am testat putin cu o chitara made in china/ no brand si suna destul de bine, cred ca ar suna super ok cu o chitara mai buna. 

 

 

Detin un Boss katana de care sunt multumit si l-as achiziona pe acesta doar pt clean sound/ blues purposes. 

 

Are cineva idee daca se merita sa il achizitionez la banii astia? I have no idea! Ma gandesc sa nu cumva sa cumpar vreo epava  :confused:

 

 

 

chitara mai calitativa te ajuta sa canti mai bine (ergonomicitate); amplificatoarele te ajuta sa suni mai bine (mai multi bani de obicei)

daca se merita sau nu, nu iti poate spune nimeni despre el,ca durabilitatea unei scule nu e masurabila, iar lampile s'or inventat cu mult inainte de IRIS si nici ele nu iti garanteaza o supercalitate. Deci poti lua in calcul multe alte variante. Suntem in sec XXI dupa ceasul meu. Ca sa primesti raspunsuri mai pertinente, trebuie sa ne spui si pentru ce aplicatii/unde si cu cine vrei sa folosesti acel amplif, pentru ca numai niste lampi nu fac o mare diferenta

 

Mersi pt reply!

 

Am inceput topicul asta pentru a afla daca nu cumva tipul respectiv imi cere 600 RON pe o chestie ce valoreaza 150 RON -gen un amp care nu a avut succes prin ani 90 si a fost vandut in 100 de exemplare world wide si pentru a aflate mai multe informatii despre ce face exact jucaria asta, aparent nu exista manuale, tutoriale, clipuri pe net sau cel putin nu am gasit eu. 

 

Sa zicem ca am anumit un sound in minte  :blink:  pe care nu il pot scoate cu Boss Katana sau cu procesorul de la Boss, GT 1(astea le am). Amp-ul asta cumva suna spre a ce vreau eu, clean sound, crisp, a bit distored  dar vreau sa aflu mai multe informatii despre el. 

Link to comment
Share on other sites

E un combo de bas, deci nu-i surprinzător că nu distorsionează semnificativ. Modelul e 5510, produs între '85-'88.
Manual aici: http://drtube.com/schematics/marshall/ibs.pdf

Informativ, câteva prețuri de vânzare:

https://www.elderly.com/marshall-100-watt-integrated-bass-system-1990-s.htm

https://reverb.com/item/2317512-marshall-3510-100-watt-integrated-bass-amp-head-vintage-1980-s-black (doar head)

Iar un combo nou 1x15" de 100 W e de la 900 lei în sus.

 

Cât despre lăbăreala cu lămpi, poate nu m-am învârtit prin înaltele cercuri necesare, dar nu știam că există un singur Sunet de blues, d'apoi că e musai nevoie de lămpi pentru a-l produce. Dacă-ți oferă ce cauți înseamnă că-i bun, nu?

Edited by FiveseveN
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

garantwerke

 

Total de acord, dar mai adaug un 0 la suma :)) ceea ce nu pot face chiar acum din pacate. Am zis sa gasesc o alternativa pana o sa pot investi o suma mai mare. 

 

Apreciez raspunsu tau!

Un am pe tuburi , pe care sa cinti blues , nu costa 6000 lei ! Doar daca doresti sa cumperi nu stiu ce brand , la care pretul este umflat cu pompa , nejustificat .

600lei este un pret foarte corect , nu corect !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da , pretul este OK ,

Soundul "broun" , inchis  poate veni de la diful de 15" , dif de bass .

O singura problema ar fi  cu diful ..ce SPL  are ? De  obicei ptr bass  nu folosescc difuri cu SPL mare  luand in considerare si diametrul de 15" adica suprafata de radiatie acustica mare  de ex. fata de un dif de 10" dintr-un "guitar combo ".

 

Se poate ca din 100W pe 1x15"  sa nu sune la fel de tare ca si un combo de chitara  cu 2x12"  tot cu 100W .

Dar poate nu este cazul ...oricum    va suna bine ptr chitara cu un formator de ton   poate  nu are randamentul   ca un combo de chitara dar precis suna mai "clar " .

 

Deci asta ar putea fi singurul dezavantaj  , transportul unui combo mai greu / mai mare  , avantaj ca probabil suna mai "tight" mai "inchegat " cu un bass mai "precis " decat un combo de chitara .

 

Cu un dif de chitara  de 15"  un  "Black Widow "  precis ar rupe ..dar atunci nu ar costa doar 600 Ron

.

Oricum ai putea sa mai negociezi sa zicem 500 caci probabil are diful obosit .. campul magnetic scade la difurile cu magnet  "ceramic '  , mai putin la cele cu magnet "AlNiCo"  dar si acestea prezinta "oboseale " drept care mai scade din randament ..si suna mai "slaab" ..

 

La un amplif pe tuburi ai "avantajul" ca te costa  intretinerea ..tuburi noi  din timp in timp ce devin tot mai scumpe ..!

 

La ampliful meu pe tuburi cu puterea de  100W   ma costa 100 Euro numai sa  schimb 4 x EL34 , mai are  condensatori de filtraj  iarasi au devenit mai scumpe  si acestea se mai "usuca " ...fara aceste doua componente principale  in parametrii necesar nu suna  bine ...

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact ce SPL are, cred ca 126db dar o sa aflu mai multe  maine.

Chestia e ca am apucat sa il testez putin. Suna super ok, sound clean si crisp, foarte cald si inchegat darrrrr are un zgomot de fundal oribil. 

 

Zgomotul nu e 'brum' ca si acela  care creste in intesitate o data cu gainul, e un fâsâit care se aude foarte tare tare si acopera claritatea sunetului.

 

Are cineva idee ce e de facut ca sa il elimin sau macar sa ii reduc din intensitate ?

 

Am incercat cu un 'hum destroyer' de la berhinger dar fara succes. 

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact ce SPL are, cred ca 126db dar o sa aflu mai multe  maine.

 

Ohoo..126 dB este un SPL demn de toata invidia . Vis-a-vis de zgomot , din ce povestesti tu, este ca si acum exista o amplificare in gol , fara sursa . Daca scoti jack-ul din intrarea amplificatorului, zgomotul creste in intensitate sau se atenueaza ?

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Ohoo..126 dB este un SPL demn de toata invidia . Vis-a-vis de zgomot , din ce povestesti tu, este ca si acum exista o amplificare in gol , fara sursa . Daca scoti jack-ul din intrarea amplificatorului, zgomotul creste in intensitate sau se atenueaza ?

 

La scoaterea jack-ului, zgomotul scade in intensitate. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.