www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Tone Amplification


Guest cri050871
 Share

Recommended Posts

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest cri050871

eiu am zis ca implica un pret mai mare facutul pe stanga. Necesita niste sabloane pe stanga care maresc costul.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

toate chitarile care sunt pe stanga au un pret mult mai mare decat cele normale tocmai pentru ca este peste mana si dificil de lucru

Link to comment
Share on other sites

1. Nu ai spus niciodata ca sunt mai scumpe, ai spus ca NU SE POATE PENTRU CA E COMPLICAT.

 

2. Chitarile lefthand au acelasi pret ca cele normale. Exemple sunt o gramada incepand cu Fender de mii de dolari si terminand cu chitari de 150$.

 

3. Explica-mi unde ai spus ca se poate si unde ai spus ca e mai scump. Explica-mi unde am spus eu cati bani sunt dispus sa dau:

 

felix_romania (8/17/2005 9:34:16 AM): salut

cri050871 (8/17/2005 9:35:46 AM): salut

felix_romania (8/17/2005 9:36:04 AM): 1 intrebare

felix_romania (8/17/2005 9:36:15 AM): chitari pe stanga poti sa faci ?

cri050871 (8/17/2005 9:36:17 AM): da

felix_romania (8/17/2005 9:36:47 AM): cam la ce pretz s-ar ridica un model telecaster, culoarea lemnului, fara doze ?

cri050871 (8/17/2005 9:37:22 AM): pot sa fac insa nu fac pentru ca este incomod de lucru

felix_romania (8/17/2005 9:37:39 AM): aha

felix_romania (8/17/2005 9:37:40 AM): ok

felix_romania (8/17/2005 9:37:41 AM): np

cri050871 (8/17/2005 9:38:14 AM): nu iti place nici un model de pe site?

felix_romania (8/17/2005 9:38:20 AM): ba da

felix_romania (8/17/2005 9:38:23 AM): 1 sec

felix_romania (8/17/2005 9:38:26 AM): sa-ti spun care

felix_romania (8/17/2005 9:39:14 AM): asta: http://www.uskratos.com/grosmann/produs_de...=3&Page=Chitare

felix_romania (8/17/2005 9:39:21 AM): dar m-ar interesa mai mult un telecaster

cri050871 (8/17/2005 9:40:40 AM): mai am unul negru si unul rosu visiniu pe stoc

felix_romania (8/17/2005 9:41:00 AM): da dar ma intereseaza doar pe stanga

cri050871 (8/17/2005 9:41:07 AM): au fost 6 si s-au dat

cri050871 (8/17/2005 9:41:16 AM): pe stanga nu am

cri050871 (8/17/2005 9:41:19 AM): nimic

felix_romania (8/17/2005 9:41:45 AM): pai asta ma interesa, un tele pe stanga daca poti sa faci... model RG am deja una si imi e suficient pentru moment

cri050871 (8/17/2005 9:42:09 AM): tele pot sa fac insa nu fac pe stanga

felix_romania (8/17/2005 9:42:20 AM): ok

felix_romania (8/17/2005 9:42:23 AM): thx pentru info

cri050871 (8/17/2005 9:42:23 AM): si culoarea lemnului pot face

felix_romania (8/17/2005 9:42:40 AM): daca e pe dreapta nu-mi foloseste, sorry

cri050871 (8/17/2005 9:42:50 AM): ok

felix_romania (8/17/2005 9:43:08 AM): ok

felix_romania (8/17/2005 9:43:13 AM): sorry pentru deranj

cri050871 (8/17/2005 9:43:18 AM): np

felix_romania (8/17/2005 9:43:23 AM): cya!

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

frate... toate povestea ma repugna>>>(sper ca am zis bine) tocmai acum am citit cele 2 pagini de posturi si sunt de parere ca acest cri, pe langa concurenta neloiala, se indoieste de produsele lui, sau cel putin are ceva de ascuns... nici o fisa tehnica... mai cerem odata... VREM FISA TEHNICA DOMNULE CRI!!!

 

 

cat despre chitara lefthand, m-am documentat, si nu e nici mai scumpa, nici mai greu de facut dekt una normala... ce mare smecherie sa faci corpul in oglinda si sa pui niste potentiometre invers? dar, in romania circula proasta mentalitate :" ne e lene sa iti luam banii" cam atat... sper sa imi dati dreptate

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Ia ia tu catalogul pdf de la Jackson si vezi cum adaugi aproape 200$ pt acelasi model L/H fata de R/H (cel putin anu trecut asa era)

Link to comment
Share on other sites

Felix, nu cred ca era nevoie sa dai copy-paste la discutia aia. Si oricum, ar fi trebuit sa-i ceri voie lui cri050871 inainte.. nu e o 'poanta', e ceva mai serios. Poate omul intre timp s-a decis ca face si pe stanga [Edit: Desi nu se expima decat la stilul 'se face', 'costa', etc, deci cam impersonal :)].

 

Ce nu inteleg este de ce cri050871 se incapataneaza sa fie aproape neinteligibil in exprimare si nu isi construieste un discurs clar in mesajele lui de pe thread-ul asta..ca sa nu zic ca intreg thread-ul mi se pare o mare buba plina de puroi pe fata forumului.

 

Mai las thread-ul deschis doar pentru ca i s-au cerut lui cri050871 niste informatii [care n-au legatura cu titlul thread-ului si care ar fi trebuit sa fie cerute pe P.M./E-mail/IM oricum] si ca sa-i permit tot lui cri050871 dreptul la replica. Cum a zis si Cosu, sunt foarte aproape de a inchide thread-ul in orice moment - in forma actuala nu imbogateste cu nimic comunitatea noastra.

 

[Edit: Si pot confirma ca LH-urile sunt mai scumple la mai toate firmele cunoscute, cum bine au remarcat Sheriff si NiNja.. si oricum fiecare isi alege pretul pe care-l cere. Daca nu ne convine, avem dreptul de a nu cumpara. Iar asta nu se limiteaza la pret, ci si la calitate, etc. (stiu ca spun lucruri evidente)]

 

Edit2: Felix, inteleg de ce ai facut copy-paste, cri050871 a dat-o in diverse cu 'motivele' lui, si intr-adevar nici nu s-a ajuns la o discutie legata de bani. Neintelegeri peste neintelegeri..aveti grija cu PR-ul copii, ca ajungeti sa spuneti prostioare, sa reveniti asupra lor si sa spuneti alte prostioare si pana la urma sa enervati la culme clientii, ca sa nu mai zic ca se ajunge sa o dati p-aia cu 'clientul zice prostii' cand voi i-ati zis lui o prostie si el a luat-o de buna.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand vreau sa salut comunitatea rgc.ro, faceti o treaba foarte buna. se scrie mult, bine, si se pare ca au ramas multi interesati de muzica in Romania (fluffy, marsh inapoi pe xbass!)

 

M-am inscris aici numai pentru a raspunde public domnului Cri.

 

chestia de pe xbass a fost o rautate din partea domnului xbass pentru simplul motiv ca i-am luat clienti de la corzi.

 

14200[/snapback]

 

Dumneavoastra, stimati forumisti, trebuie sa stiti urmatoarele lucruri:

 

1. Eu nu am clienti la corzi, nu fac afaceri cu corzi. Am cumparat corzile folosite de mine in cantitate mai mare, pentru a ajuta oameni din tara care vor sa cumpere si nu gasesc, pentru ca dealerii sunt inconsecventi cu consumabilele, ceea ce poate fi extrem de frustrant. Am dat 5 seturi de corzi, numai la prieteni. Pe langa asta imi stric singur piata, pentru ca fac cadou corzile folosite de mine o luna. Atata tot, vad ca incepe sa fie inteles gresit gestul meu, asa ca am renuntat.

 

2. Am incercat si am tinut in mana toate instrumenele domnului CRi, personal mi se par exceptionale... la un pretz cuprins intre 90 si 150 EUR. La 500 raportul calitate-pretz este foarte foarte prost. NU are rost sa intru in amanunte, cine ma crede bine, cine nu, sa le incerce. Din simpatie pentru entuziasmul lui, am scos review-ul de pe xbass.ro dupa o zi, se pare ca nu a apreciat gestul. Cel mai urat mi s-a parut de la distanta faptul ca instrumentele erau scoase la vanzare... neterminate.

 

3. De doua luni incoace l-am contactat personal de mai multe ori pe cri pentru a-i testa corzile "luate din fabrica de la GHS"si basul "terminat", am pierdut chiar cateva zile asteptandu-l desi aveam si alte lucruri de facut. Inca mai astept telefonul domniei sale. Probabil stie el ce tie de ce nu ma suna. MI-a propus discounturi substantiale la corzi in cazul in care fac review pozitiv, si i-am raspuns ca nu am sa mint, daca sunt bune am sa zic, daca sunt proaste asijderea.

 

Singurul lucru pe care il am eu in fatza dumneavoastra este sinceritatea. De aceea intra lumea pe xbass.ro, pentru ca nu incerc sa bag nimanui pe gat nimic. Acesta este motivul pentru care am folosit dreptul la replica pe RGC.ro ca sa nu permiteti unui tamplar frustrat sa arunce cu noroi in XBASS si RGC care sunt COLEGIALITATE si PRIETENIE pura.

 

Inca o data, felicitari pentru ce ati realizat, mult succes va doresc, se pare ca in februarie mi se va naste un baietel asa ca studiati cat mai aveti timp :-)

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Omul mai are si treburi si domnul Xbass vroia sa incerce corzile, da gratis.

Si asta a fost parerea mea care s-a format imediat ce eu am pus anuntul cu corzile si imediat a fost pus si rewiul despre chitarile mele.

Nu cred in coincidente de genul asta.

Daca isi dorea sa incerce corzile putea sa vina la mine ca stie unde stau.

Iar reviul acela cum ca sunt grosolan facute cu grifuri strambe si groase , nefinisate etc , cei care au avut o chitara Grosmann in mana isi pot exprima parerea deschis ca doar suntem liberi la cuvant.

Nu am nimic cu nimeni asa cum mai spus si alta data. Dar atunci cand sunt atacat sau furat ripostez .

Xbass a pus mana pe doua bassuri care nu erau inca gata si i-am spus ca mai am de lucru la ele , dar nu a asteptat sa le vada gata , ca sa puna acel rewiu.

Personal il stimez pentru ce face si cum canta dar cred ca avem o mica neintelegere, poate este vina mea poate este vina lui.

Dar ca sa spui pe un forum de genul asta ca chitarile facute de mine nu sunt bune si ca mai mult de 150 nu fac , asta chiar judecati voi ce inseamna. Si asta spus doar pe vazut doua bassuri care nu erau gata. Am pomenit de discounturi la corzi pentru xbass daca ar fi luat mai multe seturi sau ar fi folosit corzile mele pentru uzul lui personal.

Cum bine stiti pe lumea asta nimic nu este gratis

Ca sa vi aici si sa spui asa ceva ar fi trebuit sa vina sa le vada ,asa cum sunt acum cand sunt gata, nu sa emita pareri dupa care poate uni se pot lua , doar pe ce ai vazut in timpul constructiei.

 

Oricum sunt prea obosit la ora asta , 2.50 ,ca sa mai ma gandesc la cele spuse despre mine si instrumentele mele pe acest forum si pe xbass.

Eu imi pastrez parerile personale despre cum canta unii sau altii si despre muzica lor, pentru mine, nu ma apuc sa arunc cu noroi ...... ripostez doar atunci cand constat ca sunt furat pe fata.

Se pare ca nu au fost de ajuns cele spuse pe forumul xbass despre instrumentele mele acum a aparut aceeasi parere si aici .

Cum spune-am nu cred in coincidente de genul asta . Probabil cineva a fost deranjat de ceea ce incerc sa fac eu...... probabil ca stric anumite piete de desfacere , nu stiu si nu ma intereseaza asta. Nu s-a pomenit nimic despre faptul ca sunt bune sau nu pana in momentul in care eu am pus acel anunt cu corzile de vanzare la un pret mai mic decat cel al Xbass. Corzile puse in vanzare de xbasserau la 30 euro iar eu am pus anunt cum ca vand corzi la 650000 . Apoi au inceput rewiuri la adresa mea cum ca am scos instrumente neterminate la vanzare , da ,erau 90% terminate urmand a fi terminate si finisate dupa dorinta si gustul cumparatorului, si afara se procedeaza asa ,da vad ca la noi ideea a fost prost inteleasa.

Cum am mai spus si pe xbass nu imi place sa fiu pupincurist si nici cei care sunt asa, nu caut sa atrag simpatia cuiva decat prin ceea ce fac ,adica instrumentele mele. Multi mi-au spus ca sunt nebun ca vreau sa fac asa ceva si sa deschid un magazin cu asa ceva si ca nu am nici un viitor. Ei bine inseamna ca sunt nebun de vreme ce am deschis magazinul si am casa plina de chitari si ca incerc sa fac ceva in romania asta de cacao , insa ca si in alte domenii trebuia sa apara si aici ceva contra, ca altfel era prea frumos. Probabil nu ati observat mafia care este la magazinul muzica si care tine preturile artificial mult prea sus la instrumente muzicale. Preturile practicate de magazinul Grosmann Music Store sunt cu 30% mai ieftine decat pretul instrumenteleor similare din magazinul Muzica.

 

Las la latitudinea celor care sunt pe acest site sau celor care au avut o chitara sau un bass Grosmann in mana sa-si spuna pererile .

Oricum nu cred ca a sunat cineva sau si-a exprimat dorinta aici pe net de a veni la mine sa probeze un bass sau o chitara si eu l-am refuzat.

 

Si probabil ca acum sunt " tamplar frustrat" de vreme ce am refuzat oferta Xbass de a face chitari cu si pentru sigla Xbass, adica eu cu munca alti cu banul in buzunar. Asta , probabil ca a uitat Xbass sa spuna aici ca si pe forumul xbass ca de la inceput a fost interesat de ceea ce fac eu in conditile in care aceste chitari si bassuri ar fi purtat sigla Xbass si s-au dorit a fi fost niste bassuri si chitari ieftine vandute la 200 euro.

Imi pare rau ca mi-am adus aminte de aceasta discutie purtata de mine cu xbass in sala lor de repetitie ,dar eu nu sunt tamplar frustrat si oricum mi s-a atras atentia ca sa nu mai pun nimic de vanzare pe forumul xbass care poarta marca Grosmann.

Acum probabil marca Grosmann incurca niste socoteli financiare de vreme ce mi s-a atras atentia , asta nu pot stii , dar iar spun : nu cred in aceste coincidente.

Am pus anunturi cu Grosmann inca de la inceput , acum de ce nu se mai poate?

Intrebare intrebatoare stimati colegi in ale muzicii. Daca nu incurca socoteli financiare atunci cineva nu ma vrea acolo.........

Iar ceea ce eu am spus aici pe forum intr-o discutie cu un alt coleg de forum este pur si simplu parerea me personala asupra celor intamplate si discutiilor avute pe xbass. Nimic mai mult sau mai putin.

Daca Xbass s-a atacat sau s-a simtit lezat asta este problema lui, eu nu imi schimb parerile personale in functie de cum isi doreste alta persoana.

Si se poate vedea si aici si pe xbassca eu nu l-am atacat si nici nu am zis ceva personal despre xbass si despre munca lui.

Spre deosebire de faptul ca am fost facut " tamplar frustrat".

Daca ar face si el ceea ce fac eu si ar face-o mai bine atunci ar putea sa-si exprime astfel de cuvinte la adresa mea.

Pana atunci consider ca a uitat sa se gandeasca inainte de a scrie asa ceva si nu voi folosii aceleasi gen de cuvinte la adresa lui.

Nu sunt suparat pe el , consider asta o neintelegere, oricand poate venii la mine sa vorbim sa probeze ce il intereseaza si daca il intereseaza .......

Eu cand am spus ceva despre cineva am avut propria experienta despre acea persoana si mi-am putut permite sa-mi expun parerea aici cu toate ca si atunci au fost guri care m-au contestat.

Sa vedem acum daca cineva va spune ceva referitor la faptul ca am fost facut tamplar frustrat si ca mi s-a atras atentia sa nu mai postez anunturi de vanzare cu marca grosmann pe forumul xbass

Link to comment
Share on other sites

Threadul asta s-a transformat intr-un fel de dezbatere publica despre nimic. Daca aveti ceva *important* de adaugat dati-mi un pm si poate il redeschid.

 

 

ADAUGIRE :

 

Xbass ti-a explicat sa nu iti mai faci reclama firmei tale si nu ti-a interzis sa iti vinzi instrumentele !

E o diferenta intre a spune "vizitati magazinul grossman ca avem de toate " si " vand bass grossman - pret x euro"

 

Reclama pentru firme in genere se plateste

 

Lucrul asta este valabil si pe RGC si viitoarele derapaje vor fii sanctionate!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.