www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Tone Amplification


Guest cri050871
 Share

Recommended Posts

off topic:(sper sa nu iau si eu warn sau mai mult...).

cri chiar nu era necesar comentariul tau! BTW cate ampuri Grossman "handmade in Romania"ai vandut?Asteapta sa si vinzi si poate apoi vorbeste despre Tone..ca daca nu s-ar putea sa scrie "hand warehoused in Romania".Numa bine :)

PS:Cosu ai fost foarte elegant :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest cri050871

am inteles ca este un forum public si fiecare poate sa-si spuna parerea .

Atata timp cat domnul inginer nu isi cere scuze aici sau telefonic pentru ceea ce mi-a facut mie si poate si la altii eu imi exprim liber parerile.

 

Asta daca nu exista cenzura.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista cenzura, exista in schimb bun simt si concurenta cinstita. Pana acum nu ai demonstrat ce poate amp-ul tau deci discutia este absolut inutila.

E problema fiecaruia ce isi scrie pe produsele vandute. Nu cred ca ai sa vezi vreodata pe adidasii Nike sa scrie "Made in Indonezia". E alegerea comerciantului sau fabricantului ce scrie pe produsul sau. Si informativ, amp-ul Grossman nu este primul amp all-tube facut vreodata in Romania... mai documenteaza-te.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Nu stiam ca ma iexista vre-o firma in romania care face amplifuri pe lampa.

Eu vorbesc din punct de vedere legal si cu acte nu la mica intelegere.

Link to comment
Share on other sites

Exista un domn, imi scapa numele acum, care a facut amp-uri custom si pentru USA si Canada si este considerat cel mai tare de la noi. Nu vrei sa stii ca un amp facut de el costa de la 1000$ in sus... iar treaba asta se intampla acum 4 ani. Si am fost de fata cand ampul a fost testat de Adi Manolovici care pur si simplu a ramas MUT.

 

In alta ordine de idei... actiunile tale de pe forum nu fac decat sa iti strice imaginea si ca firma si ca persoana fizica. Dupa cum vezi, mai nici un membru al forumului nu este de acord cu acesta cruciada a ta impotriva lui Andrei Tone. Parerea mea este ca cel mai bine e sa-si vada fiecare de treaba si sa existe o concurenta loiala. Faza asta imi aduce aminte de multe chestii pe care le-am trait mai demult iar cei care s-au comportat ca tine nu au avut nimic de castigat.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Nu fac concurenta neloiala , incerc sa va spun cum lucreaza sau cum a lucrat pana acum domnul inginer ,care a luat bani si si-a batut joc de lucrare ,basca ca a vandut finali folositi drept noi pusi in cutii de finali noi.

 

Si cand a fost sunat sa vina sa repare ce nu a facut s-a dat la fund.

 

Si asta este tot o problema de etica , vii aici si te lauzi cu ce faci si cu ce ai facut si cand cineva ridica capul sa spuna ce nenorocire de amplif ai facut si cum ai inselat tot tu esti cel acuzat ca faci concurenta neloiala.

 

Da am vazut ca cei care ii iau apararea sunt toti prieteni de-ai lui sau clienti, asa ca de ce m-as mira ca se intampla asta?

Am tot spus ca pun la dispozitia oricui vrea ampliful facut de domnu inginer Tone sa vada si sa asculte ce a facut , da vad ca nu vrea nimeni sa se convinga de realitatea spuselor mele.

 

Atata timp cat nimeni nu s-a obosit sa vada cu ochii lui daca am dreptate sa u nu, este un pic cam deplasat sa ma acuzati pe mine de concurenta neloiala si altele fata de domnul inginer Tone.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Nu cred ca acel domn facea amplifurile legal cu acte in regula pe vre-o firma.

 

Te declari impotriva mea . Pot sa te intreb de ce? Esti cumva prieten cu domnul inginer Tone sau cum? Ai venit sa vezi ampliful facut de el ca sa fi in postura de a ma judeca pe mine sau cele spuse de mine?

 

Duc aceasta cruciada cum spui tu ca si alti sa stie cum face si ce lucreaza si sa nu mai cada si altii in plasa lui.

 

Sa vina in fata mea si sa spuna ca nu a luat bani ca a lucrat bine si frumos si ca nu mi-a vandut finali uzati pe post de noi si eu imi cer public aici scuze fata de el.

Cand a fost la mine acasa si cu prietena lui de cateva ori.......

Link to comment
Share on other sites

Ba, da mai termina ma!!!!!

 

Tu chiar nu intelegi cind trebuie sa te opresti?

 

Ai acasa un amp inceput de tine, pe care nu l-ai putut termina, si pe care a incercat sa ti-l termine Andrei, fara sa repare complet varza pe care o facusei tu deja. Ma faci sa postez aici exact schimbul vostru de mesaje si sa vada toata lumea exact cine esti. Lampile pe care ti le-a vindut erau RCA, adica lampi care nu se mai fac de jdeani. NORMAL ca erau vechi. Si FOARTE bune, ca de-aia sint cautate acum de toti care se pricep.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Si eu pot sa fac amplifuri de la 1000$ in sus da cu ce ma incalzeste asta , noi aici incercam sa facem amplifuri pe lampa bune la preturi pentru orice roman.

Tineti cont ca din banii astia eu cumpar piese de afara fac manopera si mai platesc la stat impozit si TVA.

 

Deci eu nu ma compar cu domnul inginer care face amplifuri la mica intelegere eludand statul roman.

Chiar sunt curios daca plateste impozit pe banii pe care ii ia facand amplifuri. ca in mod norma ar trebui sa declare la fisc orice venit pe care il face.

 

Chiar ar fi de interesat si vazut ........

Link to comment
Share on other sites

din pacate pt tine nu ai cum dovedi ca ceea ce spui este adevarat ,pe cand el poate dovedi si a facut-o deja de ce e in stare fatza de altii, asa ca las-o balta si hai sa ne vedem fiecare de lucrurile noastre.e mai cinstit asha.n-o sa ajungi oricum nicaieri cu toate astea.iti faci singur anti-reclama.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

In primul rand nu era inceput de mine . Cand l-a luat domnul inginer era o placuta cu gaurele ( din aia de facut teste) piesele si sasiul cu poturile si jacurile montate pe el

Atat , restul a facut domnul inginer ( sau ma ibine zis ca si-a batut joc .

 

Eu stiu ca atunci cand iti exprimi o parere intr-un conflict este bine sa stii si sa cunostii , in cazul de fata sa vazi cum arata in interior si cum suna cel amplif.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

domnule pixi eu te cred ca ai amplif facut de domnul inginer si ca tii cu el ,da vin-o sa-l vezi pe al meu....

De ce nu vrei sa vezi cu ochi tai ce lucrare a facut.

A ca nu pot dovedi, da chiar domnul inginer a recunoscut ca a facut ampliful pentru mine insa in versiune lui el este convins ca a facut treaba buna.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

De ce nu va convine ca cineva isi spune deschis parerea si nemultumirea fata de domnul inginer.

 

banuiesc ca toti cei care ii luati cu atata ardoare apararea aveti un motiv si acela ca ori ii sunteti prietni ori clienti

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

este foarte simplu de terminat .

 

Domnul Inginer Tone sa -si ceara aici scuze pentru ce a facut , pentru faptul ca m-a tras in teapa cu finalii si cu lucrarea . oricum banii inapoi nu se dau.

Link to comment
Share on other sites

frate ce client vrei sa-i fiu? io vb cu tine de un custom V si imi spui cai iau apararea. e doar plictisitoare cestia in sine. tu urli ca nebunu pe forum si repeti aceeasi chesti intr-una. am priceput-o de prima oara. daca o repeti obsesiv nu ajungi nicaieri. creca a priceput toata lumea ce era de inteles. mai exact va trage fiecare concluziile sale.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

va invit pe toti cei care vor sa se convinga sa vina la mine acasa , vedeti , va convingeti , bem o bere ,stam de vorba va convingeti si de chiatri etc.

 

Eu sunt deschis la orice propunere.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate acel domn chiar are o firma si una foarte cunoscuta afara... la noi mai putin pentru ca nu are mai nimeni bani pentru bijuteriile facute de el.

 

In al doilea rand nu-l cunosc nici pe Andrei Tone si nici pe tine iar parerea mea despre un amp custom facut in Romania nu vrei sa o stii.

 

Daca nu ai observat, sunt moderator pe acest forum si aceasta calitate ma obliga sa intervin in momentul in care se intampla chestii de genul asta.

 

E problema ta pentru cine faci un amp. Eu nu cred ca amp-ul facut de tine se compara cu unul de 1000$ la care doar ora de custom costa de la 10$ pana la 25$.

 

Daca nu ai observat, pe forumurile si site-urile straine, utilizatorii fac review-uri sculelor si nu firmele sau producatorii. N-ai sa vezi niciodata pe directorul de productie de la Gibson sa spuna ceva rau despre chitarile Fender. Este vorba de ETICA. Din pacate asta ne deosebeste de ei... lipsa de etica si de bun-simt.

 

Iar acum fie vorba intre noi, te-am intrebat daca faci chitari pe stanga si mi-ai spus ca nu faci ca e complicat... e chiar asa de complicat? Firma ta vinde si produce atat de mult incat sa nu aiba timp sa faca inca o chitara? Aici apar semne mari de intrebare. Daca m-ash fi dus la orice producator de afara, s-ar fi dat peste cap si mi-ar fi facut chitara si pe stanga si pe dreapta si in ce culoare vreau eu si toate formele posibile. Iar apare o diferenta intre noi si cei de afara. Astia suntem si nu ne vom schimba niciodata.

 

Si iti repet, nu te cunosc nici pe tine si nu il cunosc nici pe Tone. Nu imi voi cumpara in viata mea un amp facut in Romania. Te vei intreba de ce... PENTRU CA ROMANII NU AU EXPERIENTA DE 70-80 ANI A PRODUCATORILOR STRAINI. Deci nu ma poti convinge cu nimic.

 

Cam atat am avut de spus.

 

PS: Apreciez la Andrei Tone ca nu raspunde acestor atacuri ale tale... asta e un semn de buna purtare... lucrurile murdare se spala in familie.

 

Mult succes.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

nu am vorbit de tine....

 

tu spui ca lumea a inteles , eu nu cred ca atunci nu m-ar invinuii pe mine de concurenta neloiala fata de domnul inginer.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Domnule moderator , eu am spus cand am vorbit ca se poate face pe stanga dar este cam incomod de lucru si ca ar costa mai mult . Si asta pentru ca implica niste sabloane special facute pe stanga care se fac si care costa bani. Eu iti pot face ce vrei tu insa totul se reduce la bani.

daca esti dispus sa-i dai iti pot face ce vrei tu cu ce vrei tu echipata.

 

Eu incerc sa fac niste produse ( chitari si amplifuri) de buna caliatate si la preturi pentru romani. Tine cont ca eu nu fac productie de masa cum fac alte firme mari si care fac productia in China.Si cu toate astea chitarile facute de mine au aspect bun , suna bine si au un pret decent.

Si mai tine cont ca toate astea se fac cu acte in regula si cu toate platile pe care le dau la stat.

Ma plec daca mai exista cineva in tara asta sa faca legal , cu acte si plata taxelor catre stat , ce incerc eu sa fac.

Nu cred ca exista cineva care a comandat ceva la mine si are ceva de spus despre lucrarile mele negativ.

Link to comment
Share on other sites

Domnule user cri050871, daca dumneavoastra gasit in discutia de mai jos o aluzie la cat ar costa chitara ceruta de mine, eu scot warn-ul dat de cosu. Numai bine.

 

felix_romania (8/17/2005 9:34:16 AM): salut

cri050871 (8/17/2005 9:35:46 AM): salut

felix_romania (8/17/2005 9:36:04 AM): 1 intrebare

felix_romania (8/17/2005 9:36:15 AM): chitari pe stanga poti sa faci ?

cri050871 (8/17/2005 9:36:17 AM): da

felix_romania (8/17/2005 9:36:47 AM): cam la ce pretz s-ar ridica un model telecaster, culoarea lemnului, fara doze ?

cri050871 (8/17/2005 9:37:22 AM): pot sa fac insa nu fac pentru ca este incomod de lucru

felix_romania (8/17/2005 9:37:39 AM): aha

felix_romania (8/17/2005 9:37:40 AM): ok

felix_romania (8/17/2005 9:37:41 AM): np

cri050871 (8/17/2005 9:38:14 AM): nu iti place nici un model de pe site?

felix_romania (8/17/2005 9:38:20 AM): ba da

felix_romania (8/17/2005 9:38:23 AM): 1 sec

felix_romania (8/17/2005 9:38:26 AM): sa-ti spun care

felix_romania (8/17/2005 9:39:14 AM): asta: http://www.uskratos.com/grosmann/produs_de...=3&Page=Chitare

felix_romania (8/17/2005 9:39:21 AM): dar m-ar interesa mai mult un telecaster

cri050871 (8/17/2005 9:40:40 AM): mai am unul negru si unul rosu visiniu pe stoc

felix_romania (8/17/2005 9:41:00 AM): da dar ma intereseaza doar pe stanga

cri050871 (8/17/2005 9:41:07 AM): au fost 6 si s-au dat

cri050871 (8/17/2005 9:41:16 AM): pe stanga nu am

cri050871 (8/17/2005 9:41:19 AM): nimic

felix_romania (8/17/2005 9:41:45 AM): pai asta ma interesa, un tele pe stanga daca poti sa faci... model RG am deja una si imi e suficient pentru moment

cri050871 (8/17/2005 9:42:09 AM): tele pot sa fac insa nu fac pe stanga

felix_romania (8/17/2005 9:42:20 AM): ok

felix_romania (8/17/2005 9:42:23 AM): thx pentru info

cri050871 (8/17/2005 9:42:23 AM): si culoarea lemnului pot face

felix_romania (8/17/2005 9:42:40 AM): daca e pe dreapta nu-mi foloseste, sorry

cri050871 (8/17/2005 9:42:50 AM): ok

felix_romania (8/17/2005 9:43:08 AM): ok

felix_romania (8/17/2005 9:43:13 AM): sorry pentru deranj

cri050871 (8/17/2005 9:43:18 AM): np

felix_romania (8/17/2005 9:43:23 AM): cya!

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Propun si invit pe domni moderatori la mine acasa sa se convinga si singuri de cele spuse de mine.

 

asta ar duce la stingerea acestui conflict.

Link to comment
Share on other sites

Pina una alta avem asa:

 

un producator care nu prea stie sa dea detalii tehnice despre ampurile lui, care acum l-a facut pe primul si care acum un an nu prea avea habar cu ce se maninca ampurile pe lampi si care pe deasupra declanseaza si niste atacuri fara pic de etica fata de un concurent (trecem peste veridicitatea su neveridicitatea lor)

 

Un producator care a mai facut vreo 10 ampuri, care a dat din start detalii tehnice despre ele, care are "girul" unui chitarist f apreciat in Romania si care nu s-a implicat in nici un razboi personal desi a fost provocat.

 

Voi pe care l-ati alege?

 

Cristi, tu pe care l-ai alege?

 

Dupa ce iti dai raspunsul, poate incetezi cu chestiile astea.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

intai vin-o sa vezi lucratura

probabil pentru simplul motiv ca firma mea a vrut sa faca amplifuri pe lampa , domnul Tone s-a aratat dispus sa lucreze cu noi, probabil ca din acelsi motiv de a ne impotmolii a facut ce a facut.

 

Este foarte simplu domnule vin-o sa te convingi.

 

Da este adevarat amplifuri nu am mai facut insa firma mea executa chitari pe comanda care se vand afara , si reparati la chitari in tara pentru care nimeni nu mai dadea vre-o sansa.

Nu cred ca cineva mai dadea vre-o sansa unui ibanez cu griful rupt de la head stock si freetboardul dezlipit.

Si toturi chitara a fost salvata si nici nu se cunoaste ca a avut ceva.

Asta spune multe despre calitatea lucrarilor si a instrumentelor facute de mine si firmea mea.

Sa-l vad pe domnu onginer ca vinde amplifuri afara ........

Nu este usor sa vanzi afara si cu toate astea noi vindem

.

si o sa vinde msi amplifuri afara.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.