www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara In Studentie


IonutP
 Share

Recommended Posts

Anul trecut, pe vremea asta ma tot uitam pe net pentru a cumpara prima chitara.

Am luat pana la urma una la mana a doua, de pe net, o acustica, Stagg, copie Ovation, la 4 jumate.

SI-a facut treaba cat si-a facut, si curand i-a urmat o sora, prima mea electrica, un Epiphone Les Paul, cu un amplifator modest Marshall( Marshall MG15CF). Aceasta a fost urmata de un Explorer de la Dean Guitars, cu semnatura Dave Mustaine (nu am luat-o pentru semnatura, nu sunt fan, dar ma atragea forma de explorer, si curiozitatea).

Acum apare o problema...

La anul sunt student, si nu vreau sa las la o parte chitara.

Vin sarbatorile..Craciun, Anul Nou...si pe 23 decembrie pica si majoratul meu, si o sa primesc si eu niste bani. Sunt intr-o dilema foarte mare si vreau ca voi sa va dati cu parerea....cam la un buget de 1000 euro, eu m-am gandit la aceste optiuni:

1) Un amplificator baban + vreo 2 pedale.

2)  O chitara electrica mai buna.

3) Sa imi construiesc un pedalboard

4) O acustica... Imi plac foarte mult modelele Taylor, tatal meu lucreaza in straintatate, iar acolo pe piata second-hand un 314CE se invarte pe la 1000 euro...deci as putea sa iau o astfel de chitara, cu care sa imi omor timpul in studentie, iar ca avantaj eu vad faptul ca pot sa o car pe unde vreau cu mine, fara sa imi trebuiasca amplificator, cablu, si alte scule.

5) O consola PS4 + jocul Rocksmith 2014 (m-am uitat foarte mult pe internet, si am vazut ca acest joc chiar are efecte rapide) . Pentru necunoscatori, este un joc, prin intermediul caruia poti conecta chitara la calculator/consola , si poti invata diverse cantece cu feedback in timp real.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eu sincer, ti-as recomanda un amplificator mai bun, deoarece, o chitara buna nu v-a suna niciodata cum trebuie pe un amplificator care.. nu e asa de bun (ca sa fiu mai indirect). La pedale... eu zic sa nu te arunci pe cele ieftine (harley benton, other stuff like that), i-ati ceva bun, sa te tina in timp (dat fiind ca inca esti student), la fel si cu amplificatorul. Epiphoneu' o sa te mai tina mult si bine, nu cred ca este necesar sa o schimbi. Desigur astea's preferintele mele, fiecare cu ale lui nu? Salve!

Link to comment
Share on other sites

Parerile vor fi impartite. Eu am urcat half stack Marshall, in camin, la etaju 4, intr-o camera de 5. Acolo l-am tinut un an. Acolo am cantat.... fiecare cum poate.

 

Decat sa dai 1000 de euro pe un Taylor, mai bine te orientezi spre alta chitara acustica, Takamine, care de banii aia v-a suna, posibil, mai bine decat un Taylor de 3000 de euro. Vorbesc din experienta proprie.

 

Cantecele se invata, in timp real, dupa ureche, ascultand si experimentand, feedbackul oferinduti-l tu insuti.

 

Mai raman primele doua variante.... Amp baban, si ceva pedale.... yeah, it might help, dar o chitara buna, te va inspira sa o canti si la rece, neamplificata si iti va oferi o satisfactie enorma.

 

Pune mana si incearca. Posibil sa nici nu fie nevoie de 1000 de euro, posibil sa fie nevoie de mai mult. Singurul care iti poate raspunde la intrebari esti tu...

 

La faza cu banii e simplu. Experienta proprie: am fost la thomann zilele trecute. Instrumente cat n-am vazut pana acum, timp destul. Am plecat de acasa cu gandul de a-mi lua o chitara acustica. Am incercat de la Fender de 200 de euro pana la chitare all solid wood body de cateva mii de euro. M-am oprit la un Takamine de 400 de euro, care din punctul meu de vedere, s-a pista pe restu'. Pentru altii poate alegerea mea ar fi fost de rahat. Aceeasi problema, 15 minute mai tarziu. Gibson Custom Shop, 5000 de euro, un gunoi ordinar. Epiphone-ul Goldtop, Lynyrd Skynyrd al unui prieten era la mare inaltime fata de "Gipson". Singurele chitare, din punctul meu de vedere, care-si mai merita suma la care sunt cotate, sunt Fender-urile. Intradevar, diferenta dintre American Vintage-ul meu si un Custom Shop de vreo 3000 de euro era "acolo"

 

Sa concluzionez: listen to yourself!

 

Bafta! :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cum spune @ StratMan  !!

 

Ce pot sa adaug ar fi ..a amintit un coleg de forum "feedback " autocontrol ..

 

Ai nevoie de un "recorder " ..sa te inregistrezi sa  asculti  ce ai inregistrat sa analizezi si sa te corectezi !

 

Cred ca cel mai ieftin ar fi un Boss BR 80 ,

Mai bine ar fi un ZOOM -R8   deoarece are drum machine si are Sequencer .

 

Sequencer-ul esste foarte util ..deoarece poti sa faci o piesa din parti ..de ex ... 2 masuri Intri 4 masuri A  ,...8 masuri B, aranjate cum vrei si de cate ori vrei sa fie apoi 2 masuri un Outro /coda.   Ai vre-o 500 de drum patern la MIDI Drums intern  mai primesti si Loop-uri de drums Audio pe SD  Card  asa ca poti face  "demo song " sau /si sa studiezi experimentezi de toate ...

 

SI !  NU ai nevoie de PC ..oricum primesti su un Cubase 7 LE , FREE  ptr mixat prelucrat pe PC daca este nevoie .

 

Ambele  tipuri de recorder amintite au Procesoare de inregistrare si de prelucrare post recording 

Zom are si Masterin Algorithm   suficient ptr Demo Song

 

Cu asa ceva poti sa exersezi , sa te verifici ..ai procesor  cu efecte  ptr voce , chitara , bass si mastering .

 

Sunt mici portabile functioneaza si cu baterii ..au si microfon integrat ( cel putin Zoom stiu ca are Boss BR80 trebuie sa te documentezi ..) deci poti sa tragi si acustic .

Cu niste casti bune poti sa lucrezi   foarte bine in liniste cu aceste "Mini Studio"-uri

 

De pe iesirea Audio ( ce este stereo la nevoie )  poti sa intri in orice amplif si sa folosesti efectele ...Zoom R8 are si o intrae ptr Switch  cu care poti sa configurezi din meniu sa schimbi efecte presetate  ..sau poti sa folosesti  switchul extern ca si Start Stop Record sau Play daca folosesti  ptr redare de Back Track .

 

Amplif de aprox 30W cu un dif bun de 12" ai nevoie doar cand deja repeti intr-o sala cu o trupa  si eventiual cantati undeva live .

Daca nu esti intr-o trupa ce canta  peste tot este o blocare a banilor inamplif "mare " !!

 

Eu am 300 W in total ptr chitara  4x12" , 4x10" . 1x15" ..cu care NU am ajuns sa cant niciodata !!

Cel mai mult am folosit de trei ori in 8 ani  ampliful ACOUSTIC DE 220w cu doua boxe  4X10 si  4X12" 

..IN REST AM CANTAT PE SCULELE "SCENEI "  sau am cantat pe un Combo facut de mine dintr-un amplif ptr  automobil Sony  setat la 60W cu un dif Eminence ..

 

Asa ca amplificatoarel si boxele le tin mai mult ca si amintire ...hehe ..nostalgie ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.