www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ceva Pe Headstock


Hruban Gustav
 Share

Recommended Posts

Din motive diferite se fac diferite tipuri de gaturi de chitara ...

 

La cele care nu au headstock "inclinat" trebuie sa se monteze un ghid  ptr. a forma un unghi corespunzator ptr punctul de sprijin al corzilor pe nut  ca acestea sa aiba tensiune /presiune suficienta ptr o "ancorare:" corecta ....etc ...etc ..

Totodata este adevarat ca atenueaza un pic reflexiile/rezonanta corzilor de dupa nut ...dar cel mai bine o face "menghina"  .de la sistemele cu Floyd ....c 'izoleaza eficient reflexiile/rezonanta  portiunii  corzilor de dupa  headstock ..ce ajung "direct" in coarda activa ..

 

post-902-0-83080500-1473021406_thumb.jpg

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cred ca ai citit atent ce am scris

 

repet :

 

"...sprijin al corzilor pe nut  ca acestea sa aiba tensiune /presiune suficienta ptr o "ancorare:" corecta ....etc ...etc .."

 

 ETC ..INSEAMNA ...( credeam ca se intelege si fara detalii multe ..)

 

"prevenire"

 

BAZAIT

 

REFLEXII  ale portiuni de dupa nut ...(?) oricum rezoneaza acele portiuni dar se propaga mai slab daca este "prinsa" coarda  dupa  nut ..in orice caz daca portiunea este "subdivizata" rezonanta este mult mai sus /departe ca si inaltime fata de  tonul  portiunii active ale corzii  astfel este atenuata treaba ...

 

sau chiar

 

"SARE" COARDA  "1" DIN LOCASUL NUTULUI

 

Cu Strat am patit cand nu aveam montata "menghina" (am vibrator Fender Sistem 1  cu menghina )..... era chitara in reglaje , am agatat coarda ca niciodata cu degetul si hopp a sarit coarda de pe nut ..

 

Deci  la chitarele   GIBSON LP  cu headstock inclinat , oare  bazaie corzile ?

https://www.google.ro/search?q=string+tree&client=firefox-b&tbm=isch&imgil=K-qgWmd548wOBM%253A%253BgXzK-AZP_2qzoM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.strat-talk.com%25252Fthreads%25252Fround-or-wing.379331%25252F&source=iu&pf=m&fir=K-qgWmd548wOBM%253A%252CgXzK-AZP_2qzoM%252C_&usg=__qyRzfUcuTkFEkpPog4B99vg8Vxc%3D&biw=1024&bih=644&ved=0ahUKEwiX-bzIlvnOAhWEmBoKHVtPB1kQyjcIMQ&ei=UOTNV5eRJoSxatuencgF#tbm=isch&q=gibson+lp

 

La unele chitarele  cu headstock "paralel "  era montata o bara cum se vede in imaginea din primul post .. la Tele  numai ptr corzile 1 si 2  are  string-tree la Strat ptr primele 4 corzi ..

 

i se mai zice " string guid "

 

String Tree or No?

http://www.seymourduncan.com/forum/showthread.php?285356-String-Trees-Or-No

 

 

Daca vreau sa atenuez asa ceva era destul o piesa din cauciuc sau un fel de pasla montata dupa nut ,nu era nevoie de  "string tree ".( in acelasi fel ca si la unele chitare care aveau la calus un mic "levier ce ridica o "bara de pasla " ce ramanea astfel presat usor de corzi ..  ptr "muting " ..)..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca ai citit ce am scris

repet :

 

"...sprijin al corzilor pe nut  ca acestea sa aiba tensiune /presiune suficienta ptr o "ancorare:" corecta ....etc ...etc .."

 

 ETC ..INSEAMNA ...

prevenire

 

BAZAIT

 

REFLEXII

 

sau chiar

 

"SARE" COARDA  "1" DIN LOCASUL NUTULUI

 

Cu Strat am patit cand nu aveam montata "menghina" (am vibrator Fender Sistem 1  cu menghina )..... era chitara in reglaje , am agatat coarda ca niciodata cu degetul si hopp a sarit coarda de pe nut ..

 

Deci  la chitarele   GIBSON LP  cu headstock inclinat , oare  bazaie corzile ?

https://www.google.ro/search?q=string+tree&client=firefox-b&tbm=isch&imgil=K-qgWmd548wOBM%253A%253BgXzK-AZP_2qzoM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.strat-talk.com%25252Fthreads%25252Fround-or-wing.379331%25252F&source=iu&pf=m&fir=K-qgWmd548wOBM%253A%252CgXzK-AZP_2qzoM%252C_&usg=__qyRzfUcuTkFEkpPog4B99vg8Vxc%3D&biw=1024&bih=644&ved=0ahUKEwiX-bzIlvnOAhWEmBoKHVtPB1kQyjcIMQ&ei=UOTNV5eRJoSxatuencgF#tbm=isch&q=gibson+lp

 

La unele chitarele  cu headstock "paralel "  era montata o bara cum se vede in imaginea din primul post .. la Tele  numai ptr corzile 1 si 2  are  string-tree la Strat ptr primele 4 corzi ..

 

i se mai zice " string guid "

 

String Tree or No?

http://www.seymourduncan.com/forum/showthread.php?285356-String-Trees-Or-No

In ultimul exemplu ales de tine, asa cum foarte bine ai subliniat, pentru obtinerea unui unghi mai mic al corzii (in vederea realizarii presiunii necesare a corzii pe nut), s-a ales solutia cu "staggered machine heads", in care tijele mecanismelor de acordaj sunt mai scurte si obliga corzile subtiri sa se infasoare cat mai aproape de paleta, obtinandu-se astfel un unghi mai mic al corzii imediat dupa trecerea peste nut si eliminand astfel existenta string tree-ului.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

O bucată de burete, neopren, elastic de păr, carton, clește de rufe, pana mea și o bucată de pâine sau mămăligă poți folosi cu același efect. Chiar nu te duce capul nici atât?

Am facut deja una... am gasit ceva elastic de par... dar foarte mare... l-am taiat, cusut, si aia e... s-a observat diferenta. Mersi totusi de idei  :rock:

Link to comment
Share on other sites

Din "guma de sters " poti sa tai niste " profile" ce sa pui sub corzi , putin mai inalte decat  distanta coarda -headstock  , sub corzi chiar aproape  de nut .Vor sta presate de coarda , eventual se pot fixa cu banda adeziva dubla ...ca sa nu cada cand schimbi corzi ...

Elasticul de par  este OK sa-l pui pe corzi pe portiunea acctiva ..ca sa faci taping mai lejer sa nu te preocupe muting-ul  este usor de montat si este usor de folosit in timpul cantarii live ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din "guma de sters " poti sa tai niste " profile" ce sa pui sub corzi , putin mai inalte decat  distanta coarda -headstock  , sub corzi chiar aproape  de nut .Vor sta presate de coarda , eventual se pot fixa cu banda adeziva dubla ...ca sa nu cada cand schimbi corzi ...

Elasticul de par  este OK sa-l pui pe corzi pe portiunea acctiva ..ca sa faci taping mai lejer sa nu te preocupe muting-ul  este usor de montat si este usor de folosit in timpul cantarii live ..

Cu elasticul de par am facut si eu... dar era un elastic mare... si pufos... nu stiu cum sa zic... si chiar e bun... mai ales la solourile rapide, sherd, tapping, si l-am facut in cca 10 minute

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.