www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

To Buy Or Not To Buy? This Is The Question...


Recommended Posts

Salutari, rgc!

Am nevoie destuld e mare de parerile voastre, mai ales din partea unora care stiu mai bine cum sta treaba cu chitarele.

Vreau sa cumpar un Airline H77 Hollowbody de la cineva de pe internet, nu am posibilitatea sa vad produsul, deoarece e in cealalta parte a tarii.

Problema e ca a fost crapata chitara si lipita intr-un mod destul de... scarbos, sa zic asa. 

Am vorbit si cu domnul Eugen, dansul a zis ca nu pare a fi ceva foarte grav, insa m-am gandit sa mai cer pareri. Avand in vedere ca i-am trimis pozele pe Facebook, iar calitatea s-a diminuat.

Voi uploada aici pozele si astept pareri. Mie mi se pare ca putin de la spartura, cum a fost lipit lemnul, nu a fost tinut bine si s-a deplasat putin in afara?

Nu am un ochi format pentru luterie in asa situatii speciale, mai inveti una-alta intre ani, dar nu chiar asa. Cel putin nu in cazul meu. :)

Am vorbit cu omul, mi-a rezervat chitara pe o scurta perioada. De aceea am ajuns sa apelez intr-o ultima instanta la voi. Chiar imi doresc mult acest Airline.

Am auzit numai vorbe bune despre el, configuratia electronica este total pe placul meu, iar daca suna macar la fel de bine ca vechiile Harmony...e ce trebe!

Las vorbaria la o parte, ne auzim prin comentariile topicului.

Mersi anticipat! 

 

DSC05821.jpg

DSC05822.jpg

DSC05823.jpg

94356130_5_644x461_vand-chitara-hollowbo

Edited by Adinel Berehorschi
Link to comment
Share on other sites

Sorry, dar dupa cum arata, "reparatia" a fost facuta cu picioarele ... Nu cred ca s-a deplasat, a fost setata prost din prima :((

Da, arată a fi făcută cu picioarele. Nu înțeleg cum cineva a putut sa facă asa ceva, dar s-au întâmplat și mai rele.

Sa vedem ce mai zice lumea pe aici.

Dar nu e vorba de cum arată aici, ci de sunet. Sunetul, să poată fi setată și sa nu mă trezesc cu gâtul în mână. :)

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

daca e aia de pe olx, in niciun caz nu merita cat cere pe ea.

Daca vrei semihollow, uite aici o alternativa foarte buna: http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/chitara-ro-3/hollowbody/ibanez-as53-tf-chitar-electric-hollowbody

 

Eu mi-am luat varianta AS73, dar sa testezi inainte daca te hotarasti. Este umezeala la ei in showrooom si, desi eu voiam un sunburst, pana la urma am asteptat sa testez una alba adusa din depozit.

Link to comment
Share on other sites

daca e aia de pe olx, in niciun caz nu merita cat cere pe ea.

Daca vrei semihollow, uite aici o alternativa foarte buna: http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/chitara-ro-3/hollowbody/ibanez-as53-tf-chitar-electric-hollowbody

 

Eu mi-am luat varianta AS73, dar sa testezi inainte daca te hotarasti. Este umezeala la ei in showrooom si, desi eu voiam un sunburst, pana la urma am asteptat sa testez una alba adusa din depozit.

Deci ai fost pe la ei? 

Dar tot ce am vazut de la Ibanez sa-mi placa, au fost modele de la 2000+. Iau chitara mai ales pentru acea configuratie on/off la toate 3 dozele, pentru ca are 3 doze si pentru sound-ul lor.

Dar nu numai. Am mai auzit chitara, mi-a placut tare mult, inclusiv aspectul ei. Ceea ce la urma urmei pe toti ne atrage la o chitara. Sunetul in principal, dar la prima vedere te uiti dupa cum arata. Le are pe toate sa zic asa...

Link to comment
Share on other sites

Dacă a lipit-o prost și a ieșit mai "lungă "?

Dacă ai bani si mori după ea , iar Eugen ți-o poate "reașeza", ia-o !

 

 

Dacă vrei să testezi ce ți-a propus lefmir vii la mine să probezi ! Și chitara si alte cele, plus mai dresez un pic câinele pe tine !

:)

 

Cheers !

 

 

 

 

13087018_1007887852635986_41372759478437

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Dacă a lipit-o prost și a ieșit mai "lungă "?

Dacă ai bani si mori după ea , iar Eugen ți-o poate "reașeza", ia-o !

 

 

Dacă vrei să testezi ce ți-a propus lefmir vii la mine să probezi ! Și chitara si alte cele, plus mai dresez un pic câinele pe tine !

:)

 

Cheers !

 

 

 

 

13087018_1007887852635986_41372759478437

Haha! Buna faza cu "mai lunga". Se vede destu lde bine ca nu se imbiba acolo treaba cumva, nu ii vorba c-o iesit mai lunga ( continui sa rad de unul singur la ce ai zis :)) ).

Apoi, totusi, iti vine sa te mai gandesti cand arunci destui bani pe o chitara posibil nasoala. De aia mai intrebi si pe altii in cauza. Ca daca as fi eu sa-i fac poze din toate unghiurile posibile ar fi alta treaba.

Tipu aduce chitare lovite si mi-a facut el ceva poze si nici nu stie mai nimic despre ce se face cu o chitara. Tare mult i-am tot explicat de poze si tot numa vreo 4 mi-a trimis. 

Link to comment
Share on other sites

 Sunetul in principal, dar la prima vedere te uiti dupa cum arata.

Da, insa cu sunetul e delicata treaba, depinde si ce configuratie ai tu: ce amp, pedale, procesor, etc. Ca look e ok, dar mi se pare ca e un mod superficial de a pune problema(vorbesc eu care mi-am facut strat-ul surf green numai pentru ca iubesc culoarea :lol: ). 

Sincer si mie mi-ar fi placut asa ceva, tot de la ei: http://www.eastwoodguitars.com/airline-twin-tone-white/

Chestia cu 3 doze e discutabila, spre exemplu pe mine m-ar incurca intrerupatoarele alea puse acolo, mi se pare o alegere proasta. 

 

oricum, fara sa o testezi nu mi se pare o solutie, plus ca si transportul e un risc(vezi topicul legat de fan curier si nu numai de la cafenea).

Si mai gandeste-te intr-un fel: cu transportul pana la tine + transport pana la lutier dus- intors(sa mai zic ca se tripleaza riscul de busire la transport?)+ costul reparatiei, cred ca ajungi la 60% din pretul de nou sau mai mult. Si tot o chitara reparata va ramane.

 

Mai exista si varianta sa o tii asa si/sau sa o mesteresti tu, dar la banii aia, tot nu mi se pare ok. Nu atat timp cat la banii aia iei o chitara similara dpdv calitativ si noua pe deasupra. :)

 

edit: daca ai dambla cu single-coil pe chitara semiacustica(desi humbuckerele de pe semiacustice sunt putin mai pitigaiate), exista single-coils care intra in spatiul de humbucker.

Edited by lefmir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, da, să scrie pe colet la fan curier să nu se mai obosească s-o rupă, ca e gata ruptă! Hahahaa :D

Topic-ul asta incepe sa se transforme intr-un stand up topic. Spre mirarea mea unul foarte bun. Daca nu m-am certat si eu cu astia de la Fan Courieri. Am citit si topic-uri. 

Macar cu chitare rupte nu m-am trezit (inca).

Link to comment
Share on other sites

name="Adinel Berehorschi" post="965196" timestamp="1465549694"]Topic-ul asta incepe sa se transforme intr-un stand up topic..

 

:) Sorry!

Treaba e că numai după ce un meseriaș are chitara aia în mână poți ști cum stai !

 

Eu sper sa dureze ceva topicul, poate îți mai trece entuziasmul, pt că "are balta pește", nu te agăța și tu de una care oricum trebuie să ajungă la un meseriaș, ca presupun că n-o so lași așa.

 

Deci, află costurile totale, inclusiv reparația și ia decizia care crezi TU că te coafează

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Da, insa cu sunetul e delicata treaba, depinde si ce configuratie ai tu: ce amp, pedale, procesor, etc. Ca look e ok, dar mi se pare ca e un mod superficial de a pune problema(vorbesc eu care mi-am facut strat-ul surf green numai pentru ca iubesc culoarea :lol: ). 

Sincer si mie mi-ar fi placut asa ceva, tot de la ei: http://www.eastwoodguitars.com/airline-twin-tone-white/

Chestia cu 3 doze e discutabila, spre exemplu pe mine m-ar incurca intrerupatoarele alea puse acolo, mi se pare o alegere proasta. 

 

oricum, fara sa o testezi nu mi se pare o solutie, plus ca si transportul e un risc(vezi topicul legat de fan curier si nu numai de la cafenea).

Si mai gandeste-te intr-un fel: cu transportul pana la tine + transport pana la lutier dus- intors(sa mai zic ca se tripleaza riscul de busire la transport?)+ costul reparatiei, cred ca ajungi la 60% din pretul de nou sau mai mult. Si tot o chitara reparata va ramane.

 

Mai exista si varianta sa o tii asa si/sau sa o mesteresti tu, dar la banii aia, tot nu mi se pare ok. Nu atat timp cat la banii aia iei o chitara similara dpdv calitativ si noua pe deasupra. :)

 

edit: daca ai dambla cu single-coil pe chitara semiacustica(desi humbuckerele de pe semiacustice sunt putin mai pitigaiate), exista single-coils care intra in spatiul de humbucker.

 Cam ai dreptate din toate punctele de vedere. Si daca era cu headstock-ul atarnand, era ok, ca e headstock. Dar e partea de imbinare cu gatul, una din cele ma iimportante locuri. Sustain, tensiunea corzilor.

Si cum ai zis...O chitara  reparata, e o chitara reparata. Mai ales in asa puncte sensibile. 

Pai exista si humbuckere splitabile, daca tot o luam asa, nu? O sa ma gandesc foarte bine la treaba asta, sa mai vad si pareri, poate de la detiantori de semihollow/ hollow intregi, care poate stiu si mai bine cum sta treaba.

La urma urmei, de aia suntem o comunitate. Sa ne sfatuim, aratam una-alta. :D

Link to comment
Share on other sites

fugi la badea ramurel sa testezi AS73-ul. Eu am AS-75, dar il testasem si pe ala si diferentele erau destul de mici. Dar era la oferta si era mai ieftin la momentul respectiv AS-75.

Finisajele sunt foarte foarte bune pentru banii aia si nici dozele nu sunt rele - adica nu am simtit nevoia sa le schimb.

Atat doar - modelul pe care voiau ei sa mi-l bage pe gat(din magazin) avea hardware-ul oxidat, de la transpiratie de toate felurile si nestearsa, si i-am intrebat daca mai au alta pe stoc si cu chiu cu vai s-au miscat sa-mi aduca una din depozit. Asta a fost in Bucuresti, nu stiu cum sunt cei de MC in Timisoara, dar fii atent totusi, ca sunt banii tai si e pacat.

Dar de 2 ani o am, e ca noua si o cant destul de intens.

 

Daca ai bani ai mai putea incerca un Hangstrom, chitare foarte misto, dar sunt cam la pretul Airline-ului, sau poate un Dot. Eu incercat si Dot si nu m-a dat pe spate comparativ cu ibanez-ul si era si mai scump. Dar gusturile difera.

Link to comment
Share on other sites

eu nu as lua-o,doar daca nu o da la pret de nimic ....

a fost reparata foarte urat,de fapt,reparatie e mult spus ,daca o facea calumea nici nu se observa linia de lipire ; probabil s-a asezat cu cooru pe ea,altfel nu imi dau seama cum a putut rezolva aia,ori a primit un soc puternic din lateral in gat 

ia-ti gandul de la ea :) o sa iesi mai castigat

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.