www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Crucianelli - Dilema Mare


Eldrian
 Share

Recommended Posts

Am gasit - nu va zic la cine - nu va zic nici unde - probabil ca oricum nu cunoasteti - aaa, si nici pretul - o chitara CRUCIANELLI Elite v-20 .

 

Nu comentez - doar pun un link.

 

http://www.fetishguitars.com/html/cruciane...rutturato2.html

 

Ideea este ca omul respectiv o vinde foarte ieftin - mult prea ieftin pentru cit probabil ca face in miinile unui colectionar.

 

V-au mai trecut prin mina astfel de chitari ? mai pe scurt, daca vreau s-o vind, cit sa cer pe ea ? vreau sfaturi de la profesionisti.

 

Nu intrebati cu ce pret o iau, oricum nu va zic. Interesatii sa se manifeste, fiindca eu totusi nu sunt (chiar atit de) colectionar !

 

in rest, numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Daca nu ma insel, am vazut una ca asta la Mosu' de la ProMusica, anul trecut.

 

Nu toate chitarile vintage au valoare de colectie.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu m-as baga la asa afacere.

Si nici nu imi prea inspira incredere ca as avea vreun folos dupa ea.

Eventual sa o atarn pe perete si sa ii nascocesc o poveste.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Why don't you just go fuck yourself then? Cocksucker :)

off topic > Daca nu ai fi admin,as zice ca folosesti un limbaj licentios...Da-ti ban! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Daca iti place si iti permiti ia-o pentru tine. (ca obiect de colectie sau pur si simplu ca bibelou)

 

Daca te gandesti sa faci o afacere nu te baga ca te mananca rechinii (mai ales cel de la care vrei s-o cumperi!) - asa se intampla daca nu esti in bransa si nu te pricepi. Ar mai fi ideea ca din greseli invata omul dar asta este alta discutie.

Link to comment
Share on other sites

"bai fraierilor, eu am gasit o chitara, o iau moca da' ia ziceti si voi cam cu cat pot sa dau teapa cuiva pe RGC ?" Eu in locul lui ninja dadeam un mare... BAN.
trebuie sa-mi traduc un post anterior : daca o vreti voi inaintea mea, aveti intiietate, eu sunt doar un rahat cu ochi, ok, foarte bine, va zic de unde s-o luati . Daca nu si nu, o iau io si o colectionez ... la ce pareri "bune" am gasit in acest thread , ipotetic vorbind daca ai vrea sa tragi pe cineva pe sfoara, n-ai avea pe cine ... o iau eu, oameni buni, si nu mai fraieresc pe nimeni.

 

Daca te gandesti sa faci o afacere nu te baga ca te mananca rechinii (mai ales cel de la care vrei s-o cumperi!) - asa se intampla daca nu esti in bransa si nu te pricepi. Ar mai fi ideea ca din greseli invata omul dar asta este alta discutie.

 

ma pricep chiar foarte bine ... nu de asta este vorba. Umblu dupa un ton "vintage" autentic si deci doze sa aiba, lemn sa aiba. Repet, pentru cine ar fi cautat aceeasi chestie ca si mine, din partea mea avea intiietate. Greu este sa fii lord si sa recunosti ca sunt si altii mai buni ca tine care au nevoie de ton ca de aer.

 

@Felix, nu-mi place sa-i contrazic pe "elders" , am vazut ce probleme ai avut cu "teparii" (nu mai dau nume ca sa nu dezgrop mortii) , fii fara grija. Nu dau tepe nimanui. Pretul chitarii ar fi urmat sa fie pus ca o "surpriza" ... interesant, nu ? Ti-ar place si tie probabil sa descoperi un Fender din anii '50 cu logo-ul pilit la 50 ron in tirg. Sa-l vinzi probabil, si sa iei un ban folositor pe el (sau sa-ti vinzi celelalte chitari, in fine :) ) ... For your consideration, nu intentionam sa vind nimic pe rgc. Tinteam mai sus ... ebay, hehehe.

 

Chitara nu costa mai mult de 80 de ron. La asa "uritenie" (no offence i hope, de gustibus non disputandum) ce vreti :) ?

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

ma pricep chiar foarte bine ... nu de asta este vorba. Umblu dupa un ton "vintage" autentic si deci doze sa aiba, lemn sa aiba. Repet, pentru cine ar fi cautat aceeasi chestie ca si mine, din partea mea avea intiietate. Greu este sa fii lord si sa recunosti ca sunt si altii mai buni ca tine care au nevoie de ton ca de aer.

 

Cam asta ziceam si eu. Daca iti place ia-o pentru tine. La 80 ROni chiar ca nu ai ce pierde.

Link to comment
Share on other sites

Exista un model de Reghin de la incweputul anilor 70 foarte asemanator,probabil e ala,nu Crucianelli,nu c ca ar fi Crucianelli asta vreun Zemaitis sau Gretsch White Penguin

Si da,NiNja,ai cam intrecut masura.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop
...V-au mai trecut prin mina astfel de chitari ? ...

Da ... eu am avut una identica, dar era "Hora" si era facuta parca in Bucuresti, asa cum isi aduce aminte si midnight rider.... prin '60 - '70. Acum nu stiu daca eu confund fabricile sau el, dar cert este ca era o chitara grea si la propriu si la figurat. Incomoda si cu griful foarte gros. In schimb ... finisajul era perfect ... munca extrem de multa sa faci asemenea chitara - era identica [ca si forma] cu cea pe care ai pus-o tu in link, doar dozele aveau o forma mai patratoasa si nu asa rotunjita... iar butoanele nu se apasau inauntru, ci erau niste clape ca la aparatele de radio... [cele vechi, cu lampi]

... cred ca mai am si acum corpul cojit pe undeva ... caci din plasticul ala turnat - rupindu-l ... imi faceam pene!!! :)

PS pe a ta scrie la fel ca pe cea de pe site-ul al carui link ni l-ai pus?

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Offtopic:

Asa e... aia e chitara de care vorbeam si eu, numai ca a lui [cea din video] e usor modificata - adica are pickguard-ul schimbat, nu e cel original si dozele sint schimbate. Se pare ca inlocuit instalatia electrica - oricum, clapele alea erau ca dracu ca si functionare, dar erau misto!!!

Link to comment
Share on other sites

Da ... eu am avut una identica, dar era "Hora" si era facuta parca in Bucuresti, asa cum isi aduce aminte si midnight rider.... prin '60 - '70. Acum nu stiu daca eu confund fabricile sau el, dar cert este ca era o chitara grea si la propriu si la figurat. Incomoda si cu griful foarte gros. In schimb ... finisajul era perfect ... munca extrem de multa sa faci asemenea chitara - era identica [ca si forma] cu cea pe care ai pus-o tu in link, doar dozele aveau o forma mai patratoasa si nu asa rotunjita... iar butoanele nu se apasau inauntru, ci erau niste clape ca la aparatele de radio... [cele vechi, cu lampi]

... cred ca mai am si acum corpul cojit pe undeva ... caci din plasticul ala turnat - rupindu-l ... imi faceam pene!!! :)

PS pe a ta scrie la fel ca pe cea de pe site-ul al carui link ni l-ai pus?

eu doar am presupus ca se faceau la Reghin,n-am stiut ca se faceau chitari si in Bucuresti,am crezut ca orice scandura cu corzi venea invariabil de la Reghin.Mi-am dorit mult o astfel de chitara,dar mi-a luat-o Hanno inainte.Leo,mai stii alea care aveau conturul din sarma,nu aveau corp?dar semiacusticele Schaller?cele care se vindeau cu pedala de wah-fuzz?

Link to comment
Share on other sites

Guest the-mountain-song

fratilor...chitara aia nu face mai mult de 500 de mii sau ma rog, 50 de ron...eu eram acolo cand mosu a luat 2 bucati (una din ele e cea cu sclipici d'ala galben, de care stiti si voi) cu vreo 500 de mii la un loc, ambele...adica vreo 25 de lei bucata...a doua daca nu ma insel era albastru sau verde inchis...albastru parca...si oricat de rautaciosi am fi noi, cei care posteaza pe forum, avantajul e doar al tau, draga eldrian, ca sa nu arunci banii aiurea...sa stii ca nu esti primul chitarist din lume care a descoperit ca are (citez) "nevoie de ton ca de aer"...si noi suntem tot pe acolo :) ...numai ca lemnul ala e destul de varza, si mai mult decat atat, dozele sunt niste hândeluri de te miri ce distors ciudat face procesorul pe zgomotul lor de fond...hai sa fim seriosi, oricat de retro-style ai fi, daca vrei sunet din ala de strat din anii 50, sunt mai mari sanse sa il gasesti la un strat din anii 50...daca ai putea gasi acelasi sunet la o chitara de 50 de mii sau cat o fi dat tiganu ala in talcioc pe una, ca sa i-o vanda apoi lu mosu cu 250 de mii, atunci nu ar mai costa fender-ul atat de mult :)...simplu, nu?.....iar ce a deranjat (cred eu) pe ceilalti membri, a fost maniera ta de abordare "nu va zic, sa nu cumva sa scap eu prada, voi doar dati-mi sfaturi sa nu iau teapa"...in legatura cu asta, poti sta linistit, ca nici daca ziceai pretul NU SE INGHESUIA NIMENI...:) ...sfatul meu prietenesc ar fi mai bine sa iti iei niste adidasi din IDM cu 800 de mii...adica serios acuma...nu merita...

salut

Link to comment
Share on other sites

eh, there goes a dream. Daca era Crucianelli , ma simteam si eu bine ... Si daca intr-adevar s-ar fi dovedit a fi Crucianelli, altfel ar fi stat treaba acuma.

 

Cred ca mi-am luat destula bataie ... rog ... nu stiu ... schimbarea numelui topicului in "Jaf romanesc, sau Crucianelli ?- socant-chitara vintage", daca se poate :) ... daca mai pot continua discutiile

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop
...Leo,mai stii alea care aveau conturul din sarma,nu aveau corp?dar semiacusticele Schaller?cele care se vindeau cu pedala de wah-fuzz?

Ha, ha, ha...!!! :)

Sigur ca da ... chiar si bass-ul ala rombic, sau chitara aia "solo" care avea o singura doza - erau toate rosii si niste coarneee.... Sau tremolo cu tranzistori in cutie de lemn, dar cu acelasi finisaj cu chitara pe care o cumparai.

Oricum trebuie sa remarc ca existau foarte multe modele de chitari, bass-uri si nu numai in acea perioada - poate iti aduci aminte si de pianul ala electric, care retrospectiv, acum, imi dau seama ce misto era!!!

Iar despre finisaje, ce sa mai vorbim - cred ca si acum ar bate la fund multe alte marci consacrate. True?

In schimb, nici un instrument cu coarde din cele enumerate mai sus nu avea tija metalica in mijlocul gitului [grifului], ceea ce le cam facea impracticabile dupa o perioada mai indelungata.

O singura chitara mi-a placut din acea perioada - sau poate si mai de mult, nu am putut-o data cu exactitate:

- Era o chitara "rece" acustica [archtop], cu griful ajustabil, evident fara tija metalica, dar cu fretboard-ul din abanos si lemnul presat sandwich din cinci parti, cu insertii tot de abanos - deci gitul subtire si usor de cintat la ea... iar corpul in forma de vioara/violoncel - asa cum erau primele chitari - cu "F"-uri in loc de "soundhole"...

Ei bine?

...

:)

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Exista un model de Reghin de la incweputul anilor 70 foarte asemanator,probabil e ala,nu Crucianelli,nu c ca ar fi Crucianelli asta vreun Zemaitis sau Gretsch White Penguin

Si da,NiNja,ai cam intrecut masura.

 

Asta-i

 

Exact una la fel am in pivnita , nu stiu daca-i Reghin sau Timis sau Doina , dar exact la fel.

 

Logo-ul ce se vede pe poza e cam urat ,, nu stiu ce logo avea o chit dar ar trebui sa aiba pe headstock.

 

 

se vede ca are logo pe headstock

 

 

daca-i oroginala probabil se vinde cu vre-o 400$ , valoare de colectie ,raritate etc...depinde..cam asa am vazut pe net.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Offtopic:

Ei bine karpi, de asta chiar n-am mai vazut!!!

......

 

Hai ca i-am facut varza topicul omului.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.