www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Parere Aveti Despre "legendara" Formatie Iris


Nosferatu
 Share

Recommended Posts

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

In vremurile cand accesul la muzica rock din vest era extrem de dificil, Iris au avut curajul sa fie AC/DC, Judas Priest si Whitesnake la un loc. Chiar si numai pentru asta ar trebui sa aiba respectul nostru.

 

+1. Printre primii de la care am invatat ce insemna rockul. Asta nu trebuie uitat...Tineretul nu apreciaza pentru ca au alte optiuni si oricum "recunostinta" este o valoare tot mai rara azi. Deh, schimbul de generatii de cand e lumea.

Link to comment
Share on other sites

Guest MirceaNo1
ultima mea parere este ca ... au fost bunicei...dar vor fi intrecuti de alte formatii tinere cum ar fi trooper si aia.. si se poate inchide :)

 

 

trooper va intrece Iris...stai k nu ma mai pot opri din ras :) .tu chiar vorbesti serios?

Iris este si mai ales a fost o trupa mare,foarte mare.am spus mai ales au fost,ptk in ultimul timp au devenit din ce in ce mai comerciali si scot albume tot mai slabe:(asta nu inseamna k iris nu e printre cele mai tari trupe din romania.

 

si hai sa fim seriosi..muzica buna sa scris deja in anii 60-70 chiar si 80.dupa parerea mea nu vor mai fi trupe(cel putin in viitorul apropiat)care sa ii intreca pe led zep,judas priest,ac/dc,deep purple,black sabbath etc..la fel si la noi in romania...cine ii va intrece pe iris,semnal m,phoenix?in nici un caz trooper

Link to comment
Share on other sites

si hai sa fim seriosi..muzica buna sa scris deja in anii 60-70 chiar si 80.dupa parerea mea nu vor mai fi trupe(cel putin in viitorul apropiat)care sa ii intreca pe led zep,judas priest,ac/dc,deep purple,black sabbath etc..la fel si la noi in romania...cine ii va intrece pe iris,semnal m,phoenix?in nici un caz trooper

:) :) :) Ultima oara ii zicea muzica si nu formula unu. Ma duc sa verific :(

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
trooper va intrece Iris...stai k nu ma mai pot opri din ras :) .tu chiar vorbesti serios?

Basically, Trooper e Iris + un pic de c0a3.

 

Iris este si mai ales a fost o trupa mare,foarte mare.am spus mai ales au fost,ptk in ultimul timp au devenit din ce in ce mai comerciali si scot albume tot mai slabe:(asta nu inseamna k iris nu e printre cele mai tari trupe din romania.

Pai chiar asta inseamna, DOH.

 

si hai sa fim seriosi..muzica buna sa scris deja in anii 60-70 chiar si 80.dupa parerea mea nu vor mai fi trupe(cel putin in viitorul apropiat)care sa ii intreca pe led zep,judas priest,ac/dc,deep purple,black sabbath etc..la fel si la noi in romania...cine ii va intrece pe iris,semnal m,phoenix?in nici un caz trooper

Look deep into your crystal ball si spune-mi si mie numerele castigatoare la urmatoarea extragere loto si subiectele de la sesiune din semestrul 2. Ah si cauta si tu pe wikipedia muzica din 1990 pana azi. :)Acest loc te poate ajuta.

Edited by domnul Rig
Link to comment
Share on other sites

Guest MirceaNo1
Look deep into your crystal ball si spune-mi si mie numerele castigatoare la urmatoarea extragere loto si subiectele de la sesiune din semestrul 2. Ah si cauta si tu pe wikipedia muzica din 1990 pana azi. :)Acest loc te poate ajuta.

 

 

nu am spus k e imposibil..dar e foarte improbabil

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
nu am spus k e imposibil..dar e foarte improbabil

De ce? Ce te face sa spui asta? Cum demonstrezi chestia asta? Istoria ne arata ca omul progreseaza constant. Oare de 20 de ani chiar n-a mai aparut nimic de calitate? (eu stiu raspunsul, asta este o intrebare retorica, pusa pe un ton oarecum condescendent, astfel incat sa te determine sa iesi din cochilie si sa asculti si altceva in afara de babalacii de Iris si ceilalti dinozauri de varsta lor).

Link to comment
Share on other sites

De ce? Ce te face sa spui asta? Cum demonstrezi chestia asta? Istoria ne arata ca omul progreseaza constant. Oare de 20 de ani chiar n-a mai aparut nimic de calitate? (eu stiu raspunsul, asta este o intrebare retorica, pusa pe un ton oarecum condescendent, astfel incat sa te determine sa iesi din cochilie si sa asculti si altceva in afara de babalacii de Iris si ceilalti dinozauri de varsta lor).

Mie cea mai BUNA aparitie de dupa 90 in materie de muzica mi se pare SHAKIRA si PUSSYCAT DOLLS !!!

Link to comment
Share on other sites

Basically, Trooper e Iris + un pic de c0a3.

Pai chiar asta inseamna, DOH.

Look deep into your crystal ball si spune-mi si mie numerele castigatoare la urmatoarea extragere loto si subiectele de la sesiune din semestrul 2. Ah si cauta si tu pe wikipedia muzica din 1990 pana azi. :)Acest loc te poate ajuta.

Ah si cauta si tu pe wikipedia muzica din 1990 pana azi.,,,,,,,,,,,

 

Si gasesc CE ? niste imitatii slabe de muzica veche .

 

Nu trebuie sa te uiti in "cristal ball" ca sa vezi ca conjunctura actuala , tendintele producatorilor duce la ..un fel de ".manele " .Batrani inca aduc profit mare fara mari investitii ,faima exista, publicul al au .Nu prea este nevoie de noi trupe .Nu va o noua muzica " adevarata " inca foarte mult timp.

 

Valurile principale s-a consumat ," beatniks " si "hippy" miscari ample ce au creat propria cultura , acum miscarea este controlata de "producatori" ce fabrica cea ce cred ei ca le aduce un profit rapid si mare fara prea multa investitie.

 

Ca si exemplu trebuie sa amintesc era DISCO , aceasta a fost primul val ce a stopat muzica rock care abia se dezvolta.O mare revenire rock au fost Withesnake si AC/DC , si pe langa ele mai cateva trupe ,dar fara a ajunge la o miscare profunda.Apoi tot felul de trupe de muzica pop-experimentala care apar si dispar.

 

Fara o muzica profunda cu sustinerea spectatorilor si care sa se ridice pe propriile puteri nu se va intampla nimic NOU.

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

^ Well I beg to differ. Eu gasesc foarte multa muzica faina in ziua de azi, si in mod cert nu ma complac in a asculta aceleasi chestii obosite. Nu stiu care e problema cu unii oameni - dispretuiesc muzica noua automat pe niste criterii irelevante (intentia managerilor, look-ul muzicienilor). Muzica romaneasca este de foarte mare cacao, pen'ca oamenii nu incearca sa 'think outside the box'. Sa luam un exemplu: Gicu* zice ca Morandi is penali, dar el cu trupa lui suna ca o varianta inca mai plictisita a lu AC/DC. Gicu se bate cu pumnul in piept ca el face muzica adevarata si da vina pe "industrie" ca el nu are succes.

 

Marsh mah Gicule. Daca am ajuns sa constat ca pana si Iron Maiden au inceput sa suxeze live si ca Muse is peste ei la capitolul show, e clar ca "progresul prin conservatiune" e o idee proasta.

 

 

 

* personaj ipotetic

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

ma bag si eu in discutie, sunt un mare fan al muzicii din anii 60'70' dar sunt sigur ca trupele de atunci nu au scos muzica chiar din praf, si inaintea lor au existat oameni apreciati care au facut muzica si trupele din 60'70' s-au inspirat mai mult sau mai putin din muzica de dinainte, asta se intampla si acu, sunt destule trupe mai mult decat decente acum, depinde doar de gusturile fiecaruia

Link to comment
Share on other sites

pai normal ca s-au inspirat .... insa s-au inspirat bine , si au facut un progres in materie de soun , compozitie , show , orice .... Cei de dupa 90 ce mari progrese au facut . Cum zicea Karpi intr-un post , suntem intr-o perioada de tranzitie . Trebuie sa se sature lumea de toate jegurile si atunci daca e cineva pe faza poate poate . Plus ca marile showuri tot trupele vechi le fac , dar problema e , cat o sa-i mai tina . Singura chestie care , dupa parerea mea s-a asezat e bluesul , in care se va pune roblema ca la jazz. Adica vor exista standarde si fiecare va incerca sa-si puna amrenta asupra lor. Ca sa revolutinezi stilul , nu cred ca se mai poate , si in acelasi timp sa ramana totusi blues .

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Ce tranzitie frate? Ce jeguri? Numa din anii '90 au aparut o gramada de subgenuri ale roacului: grunge, indie, post bla bla bla nici nu le stiu pe toate. In mod cert si celelalte genuri de muzica au evoluat, dar nu le urmaresc eu.

 

*sigh* In fine, ca sa fiu ontopic in sfarsit, parerea mea este ca Iris au fost o trupa smechera si necesara. Primul album imi place foarte mult, e foarte roac. Dupa revolutie au inceput sa se dilueze din ce in ce mai tare (cot la cot cu multe alte trupe roac) si in ziua de azi sunt chiar inutili. Ta-da!

Link to comment
Share on other sites

Haideti totusi sa nu fie o discutie vechi contra nou. Clasic conta modern. Ideea e ca Iris, indiferent de valoarea muzicala a membrilor, a aparut cand a fost nevoie...pe o piata a rockului unde la noi nu era mai nimic. Pana la urma este dreptul primilor veniti sa-si ia bucata de public si piata si sa incerce s-o pastreze peste ani.

In ziua de azi insa e plin de trupe, piata e overflooded si de ce sa nu zicem unele suna chiar bine si fac show-ul mai bine decat the old guys. De aia Iris are competitie puternica. Lumea merge in general la concerte pentru numele Iris si ce reprezinta insa nu cred ca foarte multi acorda atentie la ce a mai scos trupa in ultimii ani. Iar tineretul care nu are "cultura Iris" se va indrepta spre alte trupe usor, usor.

Singurul lucru care nu mi-a placut niciodata la Iris este ca prea au copiat de la AC/DC, Whitesnake, Judas Priest. Sunt multe riffuri si linii melodice care sunt identice cu alea originale.

Dar chiar si asa nu e putin lucru sa canti cu Uriah Heep pe aceeasi scena si sa faci un asemenea show cum a fost cel de pe Baneasa. NU contest ca ar fi trupe tinere si valoroase insa mai au muuuuult de tras pana sa ajunga la nivelul Iris dpdv al brand-ului.

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Asta te invata in primul rand facultatea de istorie: Capacitate de sinteza...scurt si la obiect

Eu credeam ca te invata ca oamenii nu invata nimic din istorie pwahahahahaha vai cat sunt de amuzant! :)

Link to comment
Share on other sites

Iris rocks! :)

 

Argumentele sunt prea multe... le-au expus altii mai sus.

 

Pentru "astia mici": va respect ca il respectati pe Minculescu :), dar Iris nu inseamna doar Minculescu.

:)

 

Bine spus! Minculescu a deschis multora ochii si e reprezentativ pentru trupa dar Iris nu inseamna Minculescu. La Iris cred ca au activat minim 4 chitaristi din orice top 10 guitarists din Romania care s-ar face. Si in nici un caz nu vorbesc de chitaristii de azi s-au de dupa '94.

Link to comment
Share on other sites

Ah si cauta si tu pe wikipedia muzica din 1990 pana azi.,,,,,,,,,,,

 

Si gasesc CE ? niste imitatii slabe de muzica veche .

 

Nu trebuie sa te uiti in "cristal ball" ca sa vezi ca conjunctura actuala , tendintele producatorilor duce la ..un fel de ".manele " .Batrani inca aduc profit mare fara mari investitii ,faima exista, publicul al au .Nu prea este nevoie de noi trupe .Nu va o noua muzica " adevarata " inca foarte mult timp.

 

Valurile principale s-a consumat ," beatniks " si "hippy" miscari ample ce au creat propria cultura , acum miscarea este controlata de "producatori" ce fabrica cea ce cred ei ca le aduce un profit rapid si mare fara prea multa investitie.

 

Ca si exemplu trebuie sa amintesc era DISCO , aceasta a fost primul val ce a stopat muzica rock care abia se dezvolta.O mare revenire rock au fost Withesnake si AC/DC , si pe langa ele mai cateva trupe ,dar fara a ajunge la o miscare profunda.Apoi tot felul de trupe de muzica pop-experimentala care apar si dispar.

 

Fara o muzica profunda cu sustinerea spectatorilor si care sa se ridice pe propriile puteri nu se va intampla nimic NOU.

 

Cred ca Disco a fost un curent care s-a dezvoltat extrem de puternic dar cumva in paralel si nu a fost vorba de nici un stop sau o revenire a muzicii rock din acea perioada. Poate de ghidezi dupa faptul ca multi producatori au realizat impactul comercial al acestui curent si multe trupe disco au fost promovate atunci?

Au fost multi altii pe langa Whitesnake si AC/DC reprezentativi pentru acea perioada. Ce parere ai de trupele din UK de atunci (ex: Queen)? In Romania muzica Rock s-a dezvoltat din ce in ce mai mult si in comunism. Nu a existat un stop sau un regers pana in 90. Au fost din ce in ce mai multe festivaluri si mai multe trupe. Curentul nu a fost agreat de la in inceput dar mereu s-a dezvoltat. Iris a fost desfiintata de cateva ori. Si pentru asta merita sa vorbim frumos de ei. Ce-ar fi sa ascultam parerea unui outsider (Florian Pitis de exemplu)? :)

Link to comment
Share on other sites

i missed out...sowwweee :)

 

ca o completare adaug

stim ca solistul vocal are cancer si, asa e , dar boala nu iarta

eu cred ca vor sa recupereze timpul pe care il vor fi perdut dupa moartea lui

 

nu cred ca are cancer. mai degraba ciroza hepatica. si stim cu totii de unde se trage.

mie nu-mi plac Iris. Am in pc o singura melodie de la ei ('sa nu crezi nimic' parca ii zice). am fost la un singur concert de-al lor (si ala moca). nu sunt tampit, nu am nimic cu ei, pur si simplu nu imi plac. prefer oricand, oriunde celelalte cuvinte, holograf, taxi, cargo, etc.

^parerea mea

 

a da. si nu imi place nici vam veche (formatia). da aici e alta poveste. spre deosebire de iris, pe astia NU ii suport, am alergie, fug, imi astup urechile, ma ingrop :rip:

Link to comment
Share on other sites

Guest MirceaNo1

nici un om cu capul pe umeri nu poate sa spuna k Iris nu au valoare.poti sa spune k pur si simplu nu ii plac,dar nu ca nu au valoare...din pacate nu te poti sa te caci in gusturile omului,desi uneori ar trebui

Edited by MirceaNo1
Link to comment
Share on other sites

nici un om cu capul pe umeri nu poate sa spuna k Iris nu au valoare.poti sa spune k pur si simplu nu ii plac,dar nu ca nu au valoare...din pacate nu te poti sa te caci in gusturile omului,desi uneori ar trebui

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze de topic daca tii mortisi ....parerea mea este ca ar fi trebuit sa ajunga si ei la Woodstock daca tot au fost atat de buni... as vrea un replay cu nishte motive pt care nu au ajuns acolo pt ca altii (Phoenix) au ajuns ... cantand ceva mai soft decat iris

Phoenix Woodstock? Cand? Cum? Unde? Dai si tu mai multe detalii? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MirceaNo1
cine s-a @##$at pe ele?

 

pai citeste mai sus si vezi!multi se cred indreptatiti sa faca comentarii la adresa lor...desi e mai mult decat sigur k nu o sa ajunga niciodata la nivelul la care a ajuns iris..in fine

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.