www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Parere Aveti Despre "legendara" Formatie Iris


Nosferatu
 Share

Recommended Posts

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Baumwolle

Sunt de acord cu Glass la faza asta.

 

Nici Iris, nici Phoenix si nici Holograf nu mai sunt ce-au fost, insa sunt legendele rock-ului romanesc si merita tot respectul pentru asta. Gandeste-te la primele albume Iris, chiar daca muzica este in pare parte mai mult sau mai putin "inspirata" din strainatati, era ceva unic pentru Romania la vremea aia.

 

Pe de alta parte, nu cred c-ai sa poti spune niciodata despre o trupa ca e "cea mai mare". Pur si simplu nu poti, depinde de mult prea multi factori.

Link to comment
Share on other sites

pai totul se poate rezuma la o singura strofa:

pe mine cel putin ma trec fiorii de emotie cand ascult refrenul asta

acuma...iris se plimba cam des prin concerte, cel putin in iasi, in interval de mai putin de 2 luni a venit de 3 ori...deci lumea cred ca incepe sa se plictiseasca...parerea unora

oricum, eu inca cred ca iris e o trupa mare

rock on

Link to comment
Share on other sites

faptul ca mie nu prea imi plac mie Iris ..desi ascult unele melodii .... poate este din cauza tipului de rock pe care il ascult desi sunt asemanatoare :) din cate stiu eu Iris canta hard rock pe cand eu asculte heavy metal..... nush dupa mn cand aud ca va fi un concert cu Iris as vrea sa simt acelasi sentiment cand aud concert Metallica sau Iron Maiden ..

Link to comment
Share on other sites

acuma...iris se plimba cam des prin concerte, cel putin in iasi, in interval de mai putin de 2 luni a venit de 3 ori

ca o completare adaug

stim ca solistul vocal are cancer si, asa e , dar boala nu iarta

eu cred ca vor sa recupereze timpul pe care il vor fi perdut dupa moartea lui

Link to comment
Share on other sites

da, au fost mari, au facut istorie, tot respectul

fac parte din junime si ca tot tineretu' nerespectuos zic ca e vremea sa faca la cei ce vin din urma :)

 

 

nu sunt fan iris si nici nu o sa fiu

si nici nu imi place sa ma prefac ca imi place ceva ce nu ma pasioneaza

Edited by Thrall
Link to comment
Share on other sites

Am vazut o secventa dintr-o emisiune in care un scriitor spunea ca ar trebui sa se observe o sfiala in glasul cuiva care rosteste numele lui Nichita Stanescu. As spune ca la fel este cu Iris pentru muzica rock din Romania. Titlul topicului suna putin ofensator pentru mine. Sunt prea putini aici pe forum care sa-si permita sa fie critici cu Iris. Buni sau rai, fara Iris muzica rock din Romania ar fi fost privata de cateva mii de concerte, zeci de piese fredonate de zeci de mii de fani si multe altele.

Link to comment
Share on other sites

ca o completare adaug

stim ca solistul vocal are cancer si, asa e , dar boala nu iarta

eu cred ca vor sa recupereze timpul pe care il vor fi perdut dupa moartea lui

 

Da' de unde stiti domnilor? Sunteti doctori in trecere pe un forum de chitaristi? Chestia asta s-a auzit de prin 80 si un pic. Iti dai seama ce progrese s-au realizat in medicina daca unul care are cancer de 25 de ani alearga pe scena in concerte la 50 de ani? Fantastic!

 

imi cer scuze de topic daca tii mortisi ....parerea mea este ca ar fi trebuit sa ajunga si ei la Woodstock daca tot au fost atat de buni... as vrea un replay cu nishte motive pt care nu au ajuns acolo pt ca altii (Phoenix) au ajuns ... cantand ceva mai soft decat iris

 

Now I can see your point... Sounds interesting :)

Link to comment
Share on other sites

De ce discutiile despre iris se reduc la ipotetica boala a lui Minculescu ? Exista vreo dovada concreta in afara de "gura lumii" ?

Se mai tine woodstock? :) si daca da, unde? :) sau si mai precis , cum ? :)

 

Cred ca e vorba de festivalul "Wood stock" care se tine in Mangalia:)

Link to comment
Share on other sites

Da' de unde stiti domnilor? Sunteti doctori in trecere pe un forum de chitaristi? Chestia asta s-a auzit de prin 80 si un pic. Iti dai seama ce progrese s-au realizat in medicina daca unul care are cancer de 25 de ani alearga pe scena in concerte la 50 de ani? Fantastic!

Now I can see your point... Sounds interesting :)

asta e ca si SIDA

poti sa traiesti si un an si doi si zece, si poti muri si la varsta a doua cu SIDA

daca ai cancer nu inseamna ca trebuie sa te cureti in juma de an

dar nu-s doctor si nici n-am pregatire medicala la un nivel inalt ca sa mai comentez situatia asta

Link to comment
Share on other sites

Am vazut o secventa dintr-o emisiune in care un scriitor spunea ca ar trebui sa se observe o sfiala in glasul cuiva care rosteste numele lui Nichita Stanescu. As spune ca la fel este cu Iris pentru muzica rock din Romania. Titlul topicului suna putin ofensator pentru mine. Sunt prea putini aici pe forum care sa-si permita sa fie critici cu Iris. Buni sau rai, fara Iris muzica rock din Romania ar fi fost privata de cateva mii de concerte, zeci de piese fredonate de zeci de mii de fani si multe altele.

 

usor... chestia asta suna ca niste chestii cu care ma lectureaza babele si mosii in biserica cu privire la "cele sfinte"

 

curentul rock se raspandea oricum... si daca nu era Iris atunci trebuia sa apara altcineva

 

 

adevarul e ca prefer oricand phoenix peste iris... iris mi se pare prea "batranesc" :)

insa cand ascult albumele vechi de la phoenix dunno... inca suna tineresti :)

mama, mama

oricum, cred ca pe tema asta "iris vs phoenix" se poate umple un thread intreg fara nici o concluzie... fiecare cu gusturile lui

Link to comment
Share on other sites

asta e ca si SIDA

poti sa traiesti si un an si doi si zece, si poti muri si la varsta a doua cu SIDA

daca ai cancer nu inseamna ca trebuie sa te cureti in juma de an

dar nu-s doctor si nici n-am pregatire medicala la un nivel inalt ca sa mai comentez situatia asta

 

Am auzit ca si cu pistruile e la fel:)

Link to comment
Share on other sites

Iris canta hard rock pe cand eu asculte heavy metal

asculta Trenul fara nas / Running wild (Judas priest)

Lumea vrea pace / You've got another think comin (Judas priest)

Strada ta (Iris II) / Living after midnight (Judas priest)

 

Iris A CANTAT heavy metal. Cand spui heavy metal, intai ar trebui sa-ti apara in minte Judas Priest. nu spun ca au fost copiate, sunt doar influente. maiden avea o muzica prea complexa pentru o formatie romaneasca din acea vreme.

evident se gasesc si influente ac/dc, whitesnake, deep purple

 

ca fapt divers si judas au cateva melodii 'influentate' de melodiile unor trupe mai mari la vremea aceea

a touch of evil / the wanton song (led zeppelin)

winter / iron man (black sabbath)

si chiar un album intreg (sad wings of destiny) cu influnente 100% ac/dc, black sabbath, deep purple si queen

 

in concluzie, stilul unei formatii se schimba in timp...

 

:) 'baietii' de la iris!!!

Link to comment
Share on other sites

Iris nu mai spune nimic nou de ceva vreme dar din ce mi-au spus multi (si aici includ chiar si fosti membrii) Iris si restul trupelor , inainte de "revolutie" erau o gura de aer pentru tinerii de atunci. Concertul era atunci o evadare , era ceva cu adevarat special. Nu era doar o forma mai mult sau mai putin brutala de arta.

Nu stiu in ce masura generatia nascuta dupa 1989 poate sa inteleaga asta. Eu incerc sa accept asta dar nu am trait vremurile alea.

Si Iris nu au fost singurii care erau asa, cum bine a zis colegu forumist mai sus.

Afirmatia de mai sus cu trooper e o ditai scoatere din context (mama daca citesti asta sper ca esti mandra de mine). Ce are sula cu prefectura?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Cu tot respectul, sunt de parere ca Iris nu a cantat niciodata heavy metal, ci hard rock.

 

Si da, cunosc bine Semnal M si Rosu si Negru, insa ei au fost altfel decat Iris.

Link to comment
Share on other sites

Au mai fost destui pe langa Phoenix si Iris ... dar "lumea le'a uitat".

 

SemnalM, Rosu&Negru, etc... (as putea sa ma uit in colectia de viniluri a tatlaui meu, sigur mai gasesc :) )

BTW, nici el nu sufera iris ... cred ca se mosteneste :)

 

Le-a uitat lumea da' nu noi. Threadul era despre Iris nu despre Iris vs. altii. Nu era vorba de un concurs. Poate altii au fost mai mari ca ei sau cu siguranta altii vor fi. Unde eram azi daca nici un chitarist n-ar mai fi cantat la chitara dupa Hendrix?

Ce am apreciat cel mai mult la Iris a fost onestitatea si faptul ca tot timpul au vorbit despre muzica lor. Nu despre muzica altora.

 

Iris nu mai spune nimic nou de ceva vreme dar din ce mi-au spus multi (si aici includ chiar si fosti membrii) Iris si restul trupelor , inainte de "revolutie" erau o gura de aer pentru tinerii de atunci. Concertul era atunci o evadare , era ceva cu adevarat special. Nu era doar o forma mai mult sau mai putin brutala de arta.

Nu stiu in ce masura generatia nascuta dupa 1989 poate sa inteleaga asta. Eu incerc sa accept asta dar nu am trait vremurile alea.

Si Iris nu au fost singurii care erau asa, cum bine a zis colegu forumist mai sus.

Afirmatia de mai sus cu trooper e o ditai scoatere din context (mama daca citesti asta sper ca esti mandra de mine). Ce are sula cu prefectura?

 

Da cosu, asa este! Era ceva cu totul special. Cine nu a vazut Iris inainte de '90 nu a vazut decat jumatate din Iris. Cealalta jumatate trebuie s-o creada pe cuvant.

Link to comment
Share on other sites

Iris a fost o trupa atat de importanta incat s-a deschis un topic numai pentru ea, un topic cu 27 reply-uri in 90 minute. Aproximativ un reply la 3 minute.

Daca nu erau importanti nu erau bagati in seama si nu beneficiau de atentie chiar si din partea celor care nu-i plac.

qed

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Nici mie nu-mi prea plac , dar mergeam tot timpu la ei la concerte , si am apreciat foarte mult faptu ca dupa 90' , desi colegii de breasla de la Holograf etc au dat-o pe dulcegarii ei si-au pastrat stilu , mereu compunand in aceeasi directie ceea ce le-a asigurat un numar constant de fani .Faza ciudata este ca nu am intalnit pe nimeni sa zica : Mama eu is mare fan Iris. Chiar nush de ce nu ma pasioneaza . Asta e

Oricm , orice-ar fi , ce-i a lor epus deoparte !!! ( Somn bizar ruleaza )

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Iris si restul trupelor , inainte de "revolutie" erau o gura de aer pentru tinerii de atunci. Concertul era atunci o evadare , era ceva cu adevarat special. Nu era doar o forma mai mult sau mai putin brutala de arta.

Nu stiu in ce masura generatia nascuta dupa 1989 poate sa inteleaga asta.

 

Ai dreptate. Contextul de acum e altul.

Iris alaturi de Holograf, Phoenix, SemnalM, Compact si poate ii omit pe altii neintentionat, puteau sa ne scoata din uniforma aia infecta de generala si liceu si din Cintarea Romaniei. Pentru asta nu trebuie uitati in primul rand!!!!!

Respect Minculescu!

Link to comment
Share on other sites

acuma...iris se plimba cam des prin concerte, cel putin in iasi, in interval de mai putin de 2 luni a venit de 3 ori...deci lumea cred ca incepe sa se plictiseasca...parerea unora

Pai din ce vrei sa traiasca si oamenii? Din vanzarea de albume? :) Cand ai cumparat ultimul CD original Iris?

 

imi cer scuze de topic daca tii mortisi ....parerea mea este ca ar fi trebuit sa ajunga si ei la Woodstock daca tot au fost atat de buni... as vrea un replay cu nishte motive pt care nu au ajuns acolo pt ca altii (Phoenix) au ajuns ... cantand ceva mai soft decat iris

Trupa Iris e o trupa mediocra din punct de vedere tehnic. Dar asta nu stibeste nici un milimetru din meritele lor. Ce au realizat ei e fantastic pentru vremurile noastre. Dupa cum spuneau si ceilalti mai devreme, trebuie sa fii nascut inainte de revolutie ca sa intelegi :)

 

Daca threadul asta se transforma in thread de barfa se inchide.

Pai si ce daca se transforma in barfa? Lasa discutia sa curga. Calitatea forumului e data de calitatea membrilor, nu de parerile adminilor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.