www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Strat De Culoare Pe Un Strat


 Share

Recommended Posts

Salutari, rgc!

Am pus acateva luni mana pe un strat Maya made in Japan de print '70. Ash wood, culoarea naturala a lemnului, doar lacuita.

Mi-ar placea sa-i schimb esteticul si sa primeasca un pic de culoare (desigur la cineva priceput). 

Lemnul e bine uscat (46 de ani) si are un ton foarte gras, ceva inspre Stevie Ray Vaughan, care as prefera sa nu-l pierd.

Sunteti de parere ca dupa atatia ani, in care lemnul e destul de bine uscat, ar fi ok sa primeasca un strat de culoare?

Am citit destule pe net si am inteles ca tine si de vopseaua folosita si mai ales de straturile aplicate, drept urmare vreau sa o trimit la un profesionist.

Astept pareri pro si contra in legatura cu aceasta treaba.

Numai bine! :)

Link to comment
Share on other sites

Am citit destule pe net

Dar ce nu găsești "pe net"? "Argumente" conform cărora Pământul e plat, populația e exterminată prin chemtrails și vaccinuri, evreii sunt extratereștri, câteva grame de vopsea afectează (drastic) rezonanța unei chitare de 4 Kg...

Dacă consideri că dovezile sunt ceva mișto și util, fă-i ce vrei. Dacă ți-e frică să n-o descânteci, las-o așa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12071764_1738571473027388_335525126_n.jp12255176_1738571596360709_929157671_o.jp

Fata de link-ul atasat de Airhead, a mai primit un switch pe 5 pozitii (vine din fabrica cu unul pe 3) si un custom wood pickguard. 

un studiu britanic arata ca stratocasterele rosii au ton mai gras decat stratocasterele albe. Alea negre in consecinta suna mai dark.

Asta ar fi una dintre glume 

Link to comment
Share on other sites

Dar ce nu găsești "pe net"? "Argumente" conform cărora Pământul e plat, populația e exterminată prin chemtrails și vaccinuri, evreii sunt extratereștri, câteva grame de vopsea afectează (drastic) rezonanța unei chitare de 4 Kg...

Dacă consideri că dovezile sunt ceva mișto și util, fă-i ce vrei. Dacă ți-e frică să n-o descânteci, las-o așa.

Am luat in considerare faptul ca toata treaba consta de la o chitara la alta si am vrut un raspuns concret de la cunoscatori. Daca e s-o luam asa, ar trebui sa evitam fiecare intrebare de pe acest forum si sa gasim totul pe "goagal". Am cautat cateva detalii, pareri pro si contra sunt nenumarate, dar iti multumesc pentru link-ul atasat. Eram la facultate cand mi-a trecut prin minte ideea si nu m-am gandit sa caut prin arhiva rgc (greseala mea fiind). Dar iti multumesc, m-a lamurit destul din ce-am citit, mai ales ca ce am citit a fost in limba romana. Cativa termeni de pe alte forumuri in limba engleza nefiindu-mi familiare

Link to comment
Share on other sites

"Sunteti de parere ca dupa atatia ani, in care lemnul e destul de bine uscat, ar fi ok sa primeasca un strat de culoare?"

NU!

 

Chitara arata bine asa cum e,nu e zgariata,sparta sau alte cele - de  ce sa te legi la cap cand nu te doare?

Stii cat de greu e sa iei jos dracia aia de lac? dupa care sa o baituiesti si lacuiesti in n straturi ... daca as lucra in domeniu,si mi-ai cere sa ti-o revopsesc,as refuza probabil  :w00t: 

Parerea mea - las-o asa cum e , peste cateva saptamani o sa te obisnuiesti cu ea si nu o sa mai  ai chef de revopsiri

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.