www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Efecte Folosesc Chitaristii Romani?


Guest recrutul
 Share

Recommended Posts

uite ca am gasit , cautand altele

 

o parte din efectele analogice ce le am ingramadit intr-o genanta cu tot cu un alimewntator de 20W ca sa mai scap de un rand de probleme, cu tot cu priza cu protectie si releu etc...

 

Korgul mic e agatat si alimentat din traf separat , aicea l-am folosit pe post de spliter ptr o intrare stereo line/in.Geanta fiind proiectata ptr partea mono de sunet analogic,mai urmeaza alte efecte digitale ptr celalat canal daca este cazul.

 

,dar de obicewi duc cu mine numai KorgPandora ( acea cutiuta argintie mica agatata in dreapta , si cu doua acumulatoare NiMh de 2500Ah pot sa cant 10 ore.si folosesc numai preseturile de distors , excelente, singurul distors difgital ,care l-am auzit eu pan acuma ce conserva tibrul chitarei indiferent de gradul de distorsiune , la clean mai bag eventual , phaser sau chorus daca este nevoie , dasr nu prea cantam dulcegarii.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

da' cu incarcatorul ala de acumulatori ce'ai avut?

incarc acumulkatori ptr Korg-uri , Pandora functioneaza 10 ore cu o incarcare , iar AXg1 tot Korg ..20 de ore .Si nu mai ma incurca nici un cablu , traf , etc etc.

 

a doua pedala Korg are alt fel de distorsiuni , are Overdive si Fuzz , cu cateva preseturi olus JackHammer am o tona de feluri de distorsiuni fiecare cu avantajulk si dezavantajul sau..

 

Pedala acea de volum Behringer e un mare ***** dar este pus pe iesirea de la ZOOM si ca acela dozez , scot sau bag ecoul.Asa ca fasaitul ( vantul divin behringer ) nu se aude..Si este un compresor Behringer car nu fasai numai daca dau inaltele peste 50% .

 

M-am uitat pe net ...dupa ce am deschis pedalele behringer si am gasit integrete Toschiba , de TV si scule de amplificare domestica , ce se pun numai inaintea etajului final unde nu mai conteaza zgomotul acela mic , in "fatza" nu se pot folosi.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

mi se pare ca incet-incet, tendinta este sa se treaca de la procesoare in PA la pedale si ampuri adevarate, ceea ce nu poate fi decat un lucru bun

 

acum maestrul karpi o sa zica ca oricum nu conteaza ca nu stie nimeni sa cante dar asta e, ne chinuim fiecare cu ce ne-a dat allah

Si uite inca o chestie misto , dar care nu are treaba cu topicu asta ... se revine la inregistrari in studio live . Sper sa ajunga si la noi treaba asta destul de repede . Mie asta mi se pare cel mai tare lucru daca s-ar intampla . Te duci cu trupa , ai tras tot live . Ai concert , zice lumea : uite ba ,astia suna ca pe cd . FUCK trackrecording !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Si uite inca o chestie misto , dar care nu are treaba cu topicu asta ... se revine la inregistrari in studio live . Sper sa ajunga si la noi treaba asta destul de repede . Mie asta mi se pare cel mai tare lucru daca s-ar intampla . Te duci cu trupa , ai tras tot live . Ai concert , zice lumea : uite ba ,astia suna ca pe cd . FUCK trackrecording !!!!!

Pai eu ce am tra spiese pe la radio si TV toate au fost trase live ,numai vocea a fost trasa separat, trupa trebuia sa cante ,nfiind disc unde sa ai un buget si sa o lalai ai primit studioul ( producatorul emisiuni) tri zile , in trei zile trebuia sa fie finalizate 7-8 piese .Masterizarea o faceau dupa ca noi am plecat.Au mai fost faze unde din ditamai atac producatorul cu mixeristul au facut un slide in c de ziceai ca sunt viori..hehe , dar asta era ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest anghelescu
Citind topicu asta imi cam dau seama de ce la astia romani suna mai prost ca la astialalti . Pentru ca romanii nostri au cele mai tari scule care "emuleaza" cele mai tari scule.... Si sa nu veniti cu de alea cu lipsade bani ca incazul Cargo , etc nu cred ca se pune problema ........

probabil ca fac asta si din... lene/comoditate adica...de ce sa te cari cu ditamai stackurile si rackurile dupa tine cand poti sa iti tii procesoru intr-o geanta :) (btw, i hate digital :) )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Echipamentul lui AG Weinberger pentru 2007:

 

 

Guitars

- Gibson Les Paul Standard '59 reissue

- Gibson EC-30 BKE 'The Blues King'

 

Amps

- Fender Twin Amp 'The Evil Twin'

- Peavey 'Delta Blues'

 

Stompboxes, preamps

- Hughes & Kettner Tubeman 2

- Xotic RC Booster

- Xotic AC Booster

- Xotic BB Preamp

- AxessElectronics BS2 buffer/splitter

- Boss TU2

- Fulltone ODC

- Boss DD3

- Boss RV3

- VisualSound Route 66

- Keeley Compressor

- modded Boss SD-1 modified by Robert Keeley

- Ibanez TS9DX Flexi-4X2 modified by Robert Keeley

 

 

http://www.agweinberger.com/

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Echipamentul lui AG Weinberger pentru 2007:

Guitars

- Gibson Les Paul Standard '59 reissue

- Gibson EC-30 BKE 'The Blues King'

 

Amps

- Fender Twin Amp 'The Evil Twin'

- Peavey 'Delta Blues'

 

Stompboxes, preamps

- Hughes & Kettner Tubeman 2

- Xotic RC Booster

- Xotic AC Booster

- Xotic BB Preamp

- AxessElectronics BS2 buffer/splitter

- Boss TU2

- Fulltone ODC

- Boss DD3

- Boss RV3

- VisualSound Route 66

- Keeley Compressor

- modded Boss SD-1 modified by Robert Keeley

- Ibanez TS9DX Flexi-4X2 modified by Robert Keeley

http://www.agweinberger.com/

 

si SUNA DE MORI!!!!

am fost de 2 ori la el la concert anul asta si pot spune cu mana pe inima ca suna perfect, iar atmosfera de la un concert ag weinberger e bestiala. omul e un mare PROFESIONIST. eu am ramas mut de placere

overall, atat ca si sunet cat si atmosfera, e peste orice artist pe care l-am vazut live, made in romania

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest the-mountain-song
http://www.timpurinoi.eu/

 

deci iliescu are "preamp Rocktron ºi un final pe lãmpi, fãcut de Dan Panaitescu."

ultima achizitie a lui dan iliescu e un head...nu mai stiu daca 2*60 sau chiar 2*100W , facut tot de panaitescu...iar ala are si pedaluta si de toate...nu l-am mai vazut pe dan in concerte de cateva luni, insa mi se pare ca nu mai foloseste nici un alt procesor....stiu ca spunea chiar ca vrea sa isi dea si GT8-ul si ce mai avea el, ca nimic nu stie ce stie amp-ul ala pe 4 canale, stereo etc....si cabinetul ala marshall chiar stie sa puna in valoare timbrul ampului, al chitarii, precum si al chitaristului :)...care dupa parerea mea ramane cam cel mai tare chitarist, nu ca ar avea cine stie ce tehnica si teorie (sau poate tocmai de asta), ci pentru ca nu stiu daca mai intra cineva in "rezonanta" cu chitara asa cum reuseste el....si asta face mai mult decat teoria teoriilor...parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Eu tocmai invers. As vrea sa-i fi cunoscut pe Phoenix in tineretea lor, sa fiu socat ca Bob Dylan a tradat folkul si acum canta pe chitara electrica, sa ascult Dark Side of the Moon cand a aparut intaia oara, sa plang la auzul vestii ca John Lennon a fost impuscat sau ca Jim Morrison a fost gasit mort, etc. Eu n-am trait nimic din toate astea, doar le-am citit sau auzit. Acum am impresia ca nu se mai intampla nimic. Cel putin nimic de importanta istorica (muzical vorbind). Dar conteaza cum te simti, si nimic altceva. "Tineri pana la moarte" sau "I hope I die before I get old". :)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Eu tocmai invers. As vrea sa-i fi cunoscut pe Phoenix in tineretea lor, sa fiu socat ca Bob Dylan a tradat folkul si acum canta pe chitara electrica, sa ascult Dark Side of the Moon cand a aparut intaia oara, sa plang la auzul vestii ca John Lennon a fost impuscat sau ca Jim Morrison a fost gasit mort, etc. Eu n-am trait nimic din toate astea, doar le-am citit sau auzit. Acum am impresia ca nu se mai intampla nimic. Cel putin nimic de importanta istorica (muzical vorbind). Dar conteaza cum te simti, si nimic altceva. "Tineri pana la moarte" sau "I hope I die before I get old". :(

 

:)

intr-adevar un punct forte este acela ca i-am prins pe phoenix de la inceputuri, de la perioada "beat" si le-am trait pe toate pe care le-ai spus tu. ai uitat, probabil, fara sa vrei, una foarte importanta: vestea mortii lui jimi hendrix, survenita pe 18 sept. 1970! el spunea: nu conteaza ce e bine sau rau, conteaza ceea ce simti! :):)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, StratMan pentru informatia data. Am sa caut informatii despre aceasta pedala, desi sansele de reusita cred ca sunt infime. M-ar interesa un astfel de sunet pentru anumite melodii.

 

Indraznesc sa intreb despre ritmul melodiei Invocatie (un tab doar cu ritmul in sine) ? Daca cer prea mult pe un topic inadecvat, imi cer scuze.

 

Sanatate,

ALEKS

Link to comment
Share on other sites

@Junk Yard & StratMan: parerea mea offtopica e ca, virgula, cu totii traim poate cel mai important eveniment istoric in muzica: moartea ei :)

adicatele, la ce fel de muzica asculta toata lumea in ziua de astazi si cum niste idioti cu piese de 4 note hipnotizeaza o lume intreaga (vezi de ex. fedde le grand - stiti voi piesa de care zic, mi-i si scarba sa pronunt (tastez) titlul), si care isi dau seama ca muzica veche e mai buna decat orice ar putea ei crea, fac remixuri idioate pe hit-uri din anii 70-80, cica sa le "aduca in actualitate". My fellow guitarists, we must do something to cleanse this world of the plague that is ruining all that our forefathers strived to create!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.